УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

14 вересня 2020 року № 257

Про Пропозиції щодо законодавчого врегулювання особливостей організації підготовки та проведення виборів у період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України особливо небезпечних і небезпечних інфекційних захворювань, та вдосконалення окремих положень виборчого законодавства

Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 15 липня 2020 року № 795-IX “Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році”, постанов Центральної виборчої комісії від 8 серпня 2020 року № 160 “Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року” та від 14 серпня 2020 року № 176 “Про призначення перших виборів депутатів районних рад на 25 жовтня 2020 року” 25 жовтня 2020 року відбудуться чергові та перші вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.

Постановою від 5 червня 2020 року № 99 Центральна виборча комісія на неділю, 25 жовтня 2020 року, також призначила проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 208 (Чернігівська область).

Разом з тим у зв’язку з поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі – COVID-19), Кабінетом Міністрів України відповідно до статті 29 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” встановлено карантин та запроваджено посилені протиепідемічні заходи на територіях із значним поширенням COVID-19, які на сьогодні продовжено до 31 жовтня 2020 року.

Підпунктом 2 пункту 6 Постанови Верховної Ради України від 15 липня 2020 року № 795-ІХ Кабінету Міністрів України доручено спільно з Центральною виборчою комісією розробити заходи та рекомендації, спрямовані на запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) під час проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року, з урахуванням вимог Виборчого кодексу України (далі – Кодекс).

З метою забезпечення виборчих прав громадян в умовах поширення на території України COVID-19, та розробки рекомендацій і заходів, спрямованих на недопущення її поширення під час організації та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року, розпорядженням Голови Центральної виборчої комісії від 25 червня 2020 року № 33 створено відповідну робочу групу з розробки вказаних рекомендацій та заходів, до складу якої увійшли представники міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, комітетів Верховної Ради України, Ради національної безпеки і оборони України та Асоціації міст України. Цим розпорядженням указаній робочій групі доручено розробити рекомендації та заходи, спрямовані на запобігання поширенню COVID-19 під час організації та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року, зокрема, для Центральної виборчої комісії, територіальних та дільничних виборчих комісій з місцевих виборів.

За результатами проведеної роботи робочою групою підготовлено пропозиції, спрямовані на запобігання поширенню COVID-19 під час організації та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року та інших виборів у період дії карантину, які постановою від 4 серпня 2020 року № 158 взято Центральною виборчою комісією до відома та надіслано Кабінету Міністрів України.

Разом з тим слід зазначити, що згідно з пунктом 20 частини першої статті 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів визначаються виключно законами України.

Так, відповідно до Основного Закону України Кодекс визначає гарантії, порядок реалізації права громадян на участь у виборах та регулює процедурні аспекти підготовки і проведення виборів.

Конституцією України визначено, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність; утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави (стаття 3).

Таким чином, в умовах поширення COVID-19 перед державними органами, у тому числі Центральною виборчою комісією, постають виклики, пов’язані з необхідністю забезпечення реалізації гарантованих Конституцією України виборчих прав громадян України, а з іншого боку – необхідністю дотримання та захисту їх права на безпеку, життя та здоров’я.

Окремі рекомендації щодо організації підготовки і проведення виборів в умовах пандемії можуть бути реалізовані лише за їх законодавчого регулювання.

Комісія звертає увагу, що Україна є правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Складовими принципу верховенства права є, зокрема, правова передбачуваність та правова визначеність, необхідні для того, щоб учасники відповідних правовідносин мали можливість завбачати наслідки своїх дій і бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано (підпункт 2.1 пункту 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 31 березня 2015 року № 1-рп/2015).

На сьогодні вже розпочався виборчий процес як місцевих, так і проміжних виборів народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 208, тож зміна законодавчих засад виборчого процесу не є бажаною.

Разом з тим досі лишаються не врегульованими питання, зокрема, щодо узгодження виборчих процедур, заповнення законодавчих прогалин. Указана обставина може поставити під загрозу належну організацію виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року та, як наслідок, реалізацію виборчих прав громадян.

Насамперед нагальним є врахування в Кодексі змін до адміністративно-територіального устрою, що відбувалися паралельно з реформою виборчого законодавства. Так, пропонується внести зміни до статей 253 та 255 Кодексу щодо удосконалення порядку транспортування і передачі виборчих документів дільничних виборчих комісій виборчих дільниць, утворених на території населених пунктів (сіл, селищ, міст), що входять до складу міських територіальних громад, до відповідних територіальних виборчих комісій, а також встановлення підсумків відповідних виборів.

Також з метою забезпечення рівних прав місцевих організацій політичних партій на участь у формуванні виборчих комісій пропонується внести зміни до статті 204 Кодексу в частині унормування порядку утворення дільничних виборчих комісій в місті Києві, наділивши правом вносити відповідні подання також міські організації політичних партій.

Крім того, потребують редакційного доопрацювання положення статей 248 та 250 Кодексу щодо порядку заповнення виборчого бюлетеня з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також депутатів міської, селищної, сільської ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) та визначення підстав недійсності виборчих бюлетенів. Указані зміни є критичними для розуміння виборцями процедури голосування, забезпечення здійснення ними усвідомленого волевиявлення, а також мінімізації суб’єктивних підходів під час встановлення недійсності виборчих бюлетенів.   

На думку Комісії, потребує спрощення процедура участі громадських організацій у спостереженні за виборами, забезпечення належної охорони громадського порядку та громадської безпеки під час виборчого процесу та оптимізації процесу охорони приміщень виборчих комісій органами Національної поліції України та Національної гвардії України.

У зв’язку з указаним Центральна виборча комісія зазначає.

Комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів, а також забезпечення реалізації та захисту виборчих прав громадян.

Відповідно до пункту 4 частини другої статті 16 Закону України “Про Центральну виборчу комісія” Комісія за результатами узагальнення практики застосування законодавства України про вибори і референдуми та практики проведення виборів і референдумів в Україні, а також у разі необхідності може за власною ініціативою розглянути та прийняти у встановленому цим Законом порядку рішення стосовно підготовки пропозицій щодо вдосконалення законодавства України про вибори і референдуми.

Отже, Центральна виборча комісія вважає за необхідне звернутися до Президента України та Верховної Ради України щодо забезпечення  невідкладного законодавчого врегулювання особливостей організації підготовки та проведення виборів у період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України особливо небезпечних і небезпечних інфекційних захворювань, та вдосконалення окремих положень  виборчого законодавства, надіславши їм відповідний проєкт закону.

Враховуючи викладене, з метою забезпечення виборчих прав громадян в умовах поширення на території України COVID-19, належної організації виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року, керуючись статтями 11 – 13, 16, пунктами 1, 6 статті 17 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”, Центральна виборча комісія постановляє:

1. Схвалити Пропозиції щодо законодавчого врегулювання особливостей організації підготовки та проведення виборів у період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України особливо небезпечних і небезпечних інфекційних захворювань, та вдосконалення окремих положень виборчого законодавства, викладені у формі проєкту закону (додається). 2. Звернутися до Президента України та Верховної Ради України з проханням щодо забезпечення невідкладного розгляду та прийняття проєкту закону, схваленого пунктом 1 цієї постанови.

3. Цю постанову надіслати Президенту України та Верховній Раді України.

4. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.

Голова Центральної виборчої комісії   О. ДІДЕНКО

Додатки та посилання