УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

20 вересня 2010 року № 358

Про деякі питання діяльності територіальних виборчих комісій як юридичних осіб під час підготовки та проведення чергових місцевих виборів 31 жовтня 2010 року

Відповідно до частини третьої статті 20 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (далі – Закон) територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів. Члени територіальної виборчої комісії здійснюють свої повноваження до сформування на чергових виборах у порядку, передбаченому Законом, нового складу відповідної територіальної виборчої комісії. Відповідно до статті 22 Закону для організації підготовки та проведення чергових місцевих виборів 31 жовтня 2010 року формується лише новий склад територіальних виборчих комісій. Натомість статтею 23 Закону передбачено порядок утворення дільничних виборчих комісій.

Таким чином, Закон розмежовує утворення виборчих комісій (стаття 23 Закону) та формування нового складу раніше утворених виборчих комісій (стаття 22 Закону).

На Центральну виборчу комісію та територіальні виборчі комісії статтею 22 Закону покладено обов’язок щодо формування нового складу відповідних територіальних виборчих комісій.

Пунктом 52 Розділу ХІV Закону встановлено, що повноваження членів територіальних виборчих комісій, сформованих для організації та проведення чергових місцевих виборів 2006 року, припиняються з моменту прийняття у порядку та строки, визначені Законом, рішення про сформування складу відповідної територіальної виборчої комісії для організації та проведення чергових місцевих виборів 31 жовтня 2010 року.

Тим самим Закон не передбачає припинення територіальних виборчих комісій, які забезпечували організацію підготовки та проведення чергових місцевих виборів 2006 року, як юридичних осіб у зв’язку з формуванням їх нового складу. Відтак, формування нового складу територіальних виборчих комісій не є підставою для припинення цих виборчих комісій як юридичних осіб.

Згідно з частиною третьою статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Проте на порушення зазначених норм законів окремі місцеві ради  прийняли рішення про припинення територіальних виборчих комісій як юридичних осіб.

Відповідно до частини першої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада у межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Положенню частини першої цієї статті Закону Конституційним Судом України дано офіційне тлумачення (Рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2209 у справі про скасування актів органів місцевого самоврядування). Цим Рішенням Конституційний Суд України сформулював правову позицію стосовно права органу місцевого самоврядування скасовувати свої раніше прийняті рішення та вносити до них зміни: орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою Центральної виборчої комісії від 15 вересня 2010 року № 355 сформовано склад обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (міст обласного значення, міст Києва та Севастополя), районних у місті Севастополі виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року. Рішенням виборчої комісії Автономної Республіки Крим від 15 вересня 2010 року № 3 сформовано склад міських та районних виборчих комісій по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.

Відповідними рішеннями районних територіальних виборчих комісій сформовано склад міських (крім міст обласного значення, міст Києва та Севастополя, міст республіканського в Автономній Республіці Крим, міст, до складу яких входить інше місто, селище, село), сільських, селищних територіальних виборчих комісій у відповідному районні. Рішеннями міських територіальних виборчих комісій (у містах, де утворені районні у місті ради, крім міст Києва та Севастополя) формується склад районних у місті територіальних виборчих комісій, рішеннями міських територіальних виборчих комісій міст, до складу яких входить інше місто, селище, село, формується склад відповідних міських, селищних, сільських територіальних виборчих комісій.

Крім того, відповідно до пункту 4 частини першої статті 24 Закону постановою Центральної виборчої комісії від 10 вересня 2010 року № 344 затверджено зразки та описи печаток територіальних і дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.

Таким чином, зазначеними постановами Комісії встановлено єдиний підхід щодо визначення найменувань виборчих комісій, що обумовлює необхідність приведення назв усіх територіальних виборчих комісій у відповідність до зазначеного рішення Комісії.

Також за інформацією, наданою місцевими державними адміністраціями та місцевими радами згідно з частиною першою статті 65 Закону місцезнаходження деяких територіальних виборчих комісій на сьогодні змінилося.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців" в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців (далі – Єдиний державний реєстр) містяться відомості щодо юридичної особи, зокрема: повне найменування юридичної особи та скорочене у разі його наявності; місцезнаходження юридичної особи; прізвище, ім’я, по батькові; дата обрання (призначення) та ідентифікаційні номери фізичних осіб – платників податків, які обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, уповноважених представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, в тому числі підписувати договори.

Таким чином, формування нового складу територіальної виборчої комісії, зміна її місцезнаходження або назви є підставою для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Із внесенням до Єдиного державного реєстру запису про зміну місцезнаходження юридичної особи та у разі проведення державної реєстрації змін до установчих документів, які пов’язані зі зміною найменування юридичної особи, державний реєстратор повинен видати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) заявнику нове свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи та замінене свідоцтво з відміткою про видачу нового.

Відповідно до частини четвертої статті 19 Закону рішення Центральної виборчої комісії є обов’язковими для виконання всіма суб’єктами виборчого процесу, в тому числі територіальними, дільничними виборчими комісіями, а також органами виконавчої влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями.

Враховуючи вищезазначене, відповідно до статті 119 Конституції України, частини третьої статті 19, частин третьої, п’ятої статті 20, частини першої статті 22, пункту 2 частини першої статті 24, пункту 52 Розділу ХІV Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", статті 17, частин четвертої, дев’ятої, десятої статті 19, частини п’ятнадцятої статті 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців", керуючись статтями 11 – 13 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:

1. Головам (заступникам голів) територіальних виборчих комісій з підготовки та проведення чергових місцевих виборів 31 жовтня 2010 року подати державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи документи (рішення про формування складу відповідної територіальної виборчої комісії, реєстраційну картку, квитанцію про сплату, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, ідентифікаційні номери платника податків голови та заступника голови комісії) для внесення та реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.

2. Державним реєстраторам внести та зареєструвати зміни до відомостей про територіальну виборчу комісію, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, та видати нове свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи.

3. Міністерству внутрішніх справ України вжити заходів щодо невідкладного надання територіальним виборчим комісіям дозволів на виготовлення печаток.

4. Місцевим радам, які прийняли рішення про припинення територіальних виборчих комісій як юридичних осіб, скасувати такі рішення.

5. Місцевим державним адміністраціям забезпечити виконання цієї постанови на відповідній території.

6. Цю постанову надіслати Міністерству внутрішніх справ України, Державному комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, а також Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям для доведення до відома територіальних виборчих комісій.

Голова Центральної виборчої комісії   В. ШАПОВАЛ