УКРАЇНА
Центральна виборча комісія
Постанова
м. Київ
3 лютого 1998 року №42
Про деякі питання практичного застосування
дільничними виборчими комісіями окремих положень
Закону України “Про вибори народних депутатів України”
Центральна виборча комісія відповідно до статей 14 і 17 Закону України “Про Центральну виборчу комісію” п о с т а н о в л я є :
1. Схвалити методичні рекомендації “Про деякі питання практичного застосування дільничними виборчими комісіями окремих положень Закону України “Про вибори народних депутатів України” (додаються).
2. Надіслати методичні рекомендації дільничним виборчим комісіям.
|
Голова |
М.РЯБЕЦЬ |
Про деякі питання практичного застосування дільничними виборчими комісіями окремих положень Закону України
“Про вибори народних депутатів України”
(Методичні рекомендації)
Загальні положення.
Вибори народних депутатів України (далі – депутати) 29 березня 1998 року вперше будуть проводитися за змішаною (мажоритарно-пропорційною) виборчою системою. 225 народних депутатів України обиратимуться за мажоритарною системою в одномандатних виборчих округах і ще 225 – за списками кандидатів у депутати від політичних партій, виборчих блоків партій у багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі.
У системі виборчих комісій, які відповідно до Закону Украіии “Про вибори народних депутатів України” (далі – Закону) мають забезпечити підготовку і проведення виборів, важливе місце належить дільничним виборчим комісіям. Вони ознайомлюють виборців з даними про зареєстрованих в окрузі кандидатів, їх передвиборними програмами, а також передвиборними програмами політичних партій та виборчих блоків партій, складають списки виборців, забезпечують підготовку приміщення для голосування, організовують голосування і підрахунок голосів, поданих на виборчій дільниці, а також здійснюють інші повноваження.
Пропоновані рекомендації покликані конкретизувати основні напрями діяльності дільничних виборчих комісій (далі – комісії) в організації роботи по підготовці і проведенню виборів.
І. Утворення, дільничних виборчих комісій та їх повноваження
Порядок утворення дільничних виборчих комісій визначений статтею 10 Закону. Комісії утворюються не пізніш як за 45 днів до дня виборів, тобто до 12 лютого 1998 року, за рішенням сільських, селищних, міських, районних у містах рад за поданням відповідно сільського, селищного, міського голови чи голови районної в місті ради.
До складу комісій обов’язково включаються по одному представнику від політичних партій, виборчих блоків партій, списки яких зареєстровані Центральною виборчою комісією для участі у виборах у багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі, за наявності пропозицій відповідних місцевих осередків цих партій.
Відповідно до статей 13, 19 Закону України “Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” дільничні виборчі комісії є спільними для виборів народних депутатів України і депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у разі, коли вибори проводяться одночасно.
Протягом строку повноважень виборчої комісії зміни до її складу можуть вноситися органом, що утворив виборчу комісію, лише у випадках, передбачених частинами 2 та 3 статті 16 Закону.
Відповідно до статті 13 Закону дільнична виборча комісія:
– перевіряє точність списку виборців по виборчій дільниці;
– не пізніш як за 15 днів до дня виборів оприлюднює список виборців;
– завчасно повідомляє виборців про дату проведення виборів, адресу приміщення для голосування, час початку і закінчення голосування, отримує від окружної виборчої комісії виборчі бюлетені (стаття 39 Закону), забезпечує підготовку приміщення для голосування згідно з вимогами. передбаченими статтею 40 Закону, та виготовлення виборчих скриньок за встановленими зразками;
– організовує голосування на виборчій дільниці в день виборів, пломбує або опечатує виборчі скриньки, видає виборцям виборчі бюлетені, наглядає за порядком у приміщенні для голосування. Щодо виборців, які за станом здоров’я не можуть прибути до приміщення для голосування, комісія за їх письмовою заявою за три дні до дня виборів складає список таких виборців та організовує голосування в місці їх перебування у день виборів;
– установлює кількість виборців, які взяли участь у голосуванні, визначає кількість бюлетенів, визнаних недійсними, проводить підрахунок голосів, поданих на виборчій дільниці та здійснює інші дії, передбачені статтею 41 Закону.
П. Організація роботи дільничних виборчих комісій
Основною формою роботи дільничних виборчих комісій є відкриті засідання комісій, на яких розглядаються та вирішуються найважливіші питання, віднесені законами до їх відання. На засіданнях виборчих комісій мають право бути присутніми кандидати в депутати, уповноважені особи від політичних партій, виборчих блоків партій, довірені особи кандидатів у депутати, представники органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, виборці, які звернулися із скаргою або заявою, інші особи, зазначені в частині 10 статті 14 та статті 30 Закону.
Засідання дільничної виборчої комісії є правомочним, якщо в ньому бере участь більше половини її складу, а рішення (постанови) приймаються відкритим голосуванням більшістю голосів членів комісії, присутніх на засіданні комісії.
Рішення комісії, прийняті в межах її компетенції, є обов’язковими. На засіданнях комісії ведеться протокол, який підписує голова комісії або головуючий на засіданні комісії та її секретар.
За рівної кількості голосів членів комісії, поданих під час голосування, прийнятим вважається рішення, за яке голосував головуючий на засіданні комісії. Рішення підписує голова (головуючий) і секретар комісії.
Свою роботу комісія здійснює у відповідності з планами, затвердженими на її засіданнях.
У приміщеннях для прийому громадян встановлюється чергування членів комісій. Приймати документи та звернення, які надходять до комісії, мають право лише голова, заступник голови, секретар або член комісії. Порядок реєстрації цих документів та звернень визначається комісією самостійно.
Рішення, дії або бездіяльність виборчих комісій можуть бути оскаржені до виборчої комісії вищого рівня або до суду.
Суб’єктами права оскарження згідно з частиною 1 статті 15 Закону є:
– політичні партії;
– виборчі блоки партій;
– уповноважені особи політичних партій, виборчих блоків партій;
– кандидати у депутати та їх довірені особи;
– виборці.
Строк розгляду скарги та прийняття щодо неї рішення не може перевищувати трьох днів, якщо її подано до комісії вищого рівня, у разі подання скарги менше ніж за п’ять днів до виборів чи в день їх проведення відповідне рішення приймається негайно, а у випадках, які вимагають додаткової перевірки, скарги можуть бути розглянуті в десятиденний строк, але не пізніше дня виборів.
Термін, протягом якого можна оскаржити рішення, дії або бездіяльність комісій у разі звернення до суду, становить 10 днів.
Скарги на рішення, дії або бездіяльність комісій, подані з порушенням встановлених Законом строків, розгляду не підлягають.
Ш. Списки виборців
Списки виборців є документом, на підставі якого виборцям у день виборів видаються виборчі бюлетені.
При складанні списків виборців забезпечується дотримання конституційного принципу рівного виборчого права: виборець вноситься до списку виборців лише на одній виборчій дільниці (за місцем постійного проживання або тимчасового перебування, на суднах, які перебувають у день виборів у плаванні).
До списків виборців вносяться всі громадяни України, яким на день виборів виповнюється вісімнадцять років та які на момент складання списку постійно проживають на території відповідної виборчої дільниці і мають право голосу.
Списки виборців складають виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (де вони утворені) рад, а в містах Києві і Севастополі – відповідні місцеві державні адміністрації у кожній виборчій дільниці на підставі відомостей обліку громадян, які проживають у межах відповідних територій, у зручному для організації голосування порядку.
Відповідальність за достовірність, повноту і своєчасне передання списків виборців дільничним виборчим комісіям, а це необхідно зробити не пізніше ніж за 45 днів до дня виборів (до 12 лютого 1998 року), несе особа, яка їх підписала.
Після уточнення комісією списків виборців їх підписує голова та секретар комісії і не пізніш як за 15 днів до дня виборів вони оприлюднюються.
У частинах 10, 11 статті 18 Закону вказані спеціальні гарантії, пов’язані з доступом до інформації про списки виборців.
Так, громадяни України можуть звертатися до виборчих комісій з проханням надати їм можливість ознайомитися зі списками виборців і перевірити правильність відомостей, які містяться в них. Неправильності в списках виборців можуть бути оскаржені громадянами до дільничної виборчої комісії, а рішення дільничної виборчої комісії про відхилення подібних заяв – до суду.
Згідно зі статтею 238 Цивільного процесуального кодексу України скарги на відхилення дільничною виборчою комісією заяв про неправильності в списках виборців подаються до районного (міського) суду за місцем розташування відповідної дільниці. Порядок судового розгляду такої скарги встановлено статтею 241 ЦПК України : суд повинен розглянути її у відкритому судовому засіданні не пізніше трьох днів, включаючи і день надходження скарги, якщо вона подана не пізніше дванадцятої години цього дня.
Статгя 19 Закону регулює випадки особливого порядку складання списків виборців.
Відповідно до постанови Центральної виборчої комісії від 27 січня 1998 року списки виборців по виборах народних депутатів України 29 березня 1998 року використовуються і на виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів. Громадянин, який отримав виборчі бюлетені по цих виборах, ставить свій підпис в останній графі списку виборців.
Виборець, який прибув на територію виборчої дільниці після уточнення списків виборців, вноситься дільничною виборчою комісією до списку виборців на підставі документу, що засвідчує його особу та місце проживання, особистої письмової заяви.
Вилучення зі списку проводиться головою комісії за особистою заявою виборця на підставі відповідних документів (виклику на лікування в іншу місцевість, відрядження, путівки на санаторно-курортне лікування, туристичної путівки та інших).
ІV. Виборчі бюлетені, порядок голосування
По всій території України голосування проводиться в день виборів з сьомої до двадцять другої години. Дільнична виборча комісія зобов’язана сповістити виборців про час та місце голосування не пізніш як за п’ятнадцять днів до дня виборів.
Голосування здійснюється за допомогою виборчих бюлетенів.
Виборчі бюлетені є документами суворої звітності, що передбачає особливий порядок їх зберігання та видачі. Порушення цього порядку тягне за собою юридичну відповідальність згідно з чинним законодавством.
Перелік необхідних атрибутів, які повинні містити виборчі бюлетені, вимоги щодо їх форми та кольору передбачені частинами 2-6 статті 39 Закону.
Згідно з частиною 1 статті 40 Закону голосування відбувається в спеціально відведених приміщеннях. Проведення голосування в інших місцях заборонено, за винятком випадків, передбачених частиною 12 статті 40 Закону: організація голосування в місцях перебування виборців, які за станом здоров’я не можуть прибути в приміщення для голосування.
З метою забезпечення таємниці голосування статтею 40 Закону встановлено умови, яким повинні відповідати обладнання приміщень для голосування та порядок заповнення виборчих бюлетенів.
Дільнична виборча комісія попередньо визначає порядок видачі виборчих бюлетенів, маршрут слідування виборців у приміщенні для голосування з тим, щоб можна було забезпечити надійний контроль за дотриманням таємниці голосування як з боку дільничної виборчої комісії, так і з боку уповноважених та довірених осіб, офіційних спостерігачів.
Напередодні дня виборів на засіданні комісії слід чітко розподі.’ш її;
обов’язки її членів, а саме: хто буде видавати виборчі бюлетені, мо проводить голосування в місцях перебування виборців, які за станом здоров’я не можуть прибути в приміщення для голосування, хто коніро;но( вхід до кабін для таємного голосування тощо.
У день виборів перед початком голосування голова дільничної виборчої комісії в присутності членів комісії та осіб, визначених статтями 14 та ЗО Закону, перевіряє виборчі скриньки, пломбує або опечатує їх.
Кожен виборець голосує особисто, голосування за інших осіб не допускається.
V. Підрахунок голосів
Голова дільничної виборчої комісії о двадцять другій годині оголошує про закінчення голосування.
Після цього дільнична виборча комісія приступає до підрахунку голосів. Підрахунок голосів здійснюється виключно членами дільничної виборчої комісії на її засіданнях.
Па цих засіданнях згідно з пунктом 10 статті 14 Закону мають прано бути присутніми кандидати в депутати, уповноважені та довірені особи. офіційні спостерігачі, а також представники засобів масової інформації.
Процедура підрахунку голосів передбачає послідовне виконання таких дій:
1) встановлення загальної кількості виборців у виборчій дільниці па ніде ґаві списку виборців;
2) встановлення кількості виборців, які отримали виборчі бюлекчіі. шляхом підрахунку кількості контрольних талонів (частина 6 статті З9 Закону) з підписами виборців та членів комісії, які видавали бюлетені;
3) пакування та опечатування контрольних талонів і нсвикорисгачих виборчих бюлетенів (разом з контрольними талонами цих бюлетенів);
4) перевірка цілісності печаток або пломб на виборчих скриньках;
5) відкриття виборчих скриньок;
6) сортування виборчих бюлетенів (бюлетені по виборах у багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі відокремлюються під бюлетенів по виборах в одномандатному виборчому окрузі);
7) встановлення шляхом підрахунку загальної кількості вііборчих бюлетенів – окремо: по багатомандатному загальнодержавному виборчому округу та по відповідному одномандатному виборчому округу;
8) визначення кількості недійсних виборчих бюлетенів по багатомандатному загальнодержавному та відповідному одномандатному виборчим округам (підстави визнання виборчого бюлетеню недійсним передбачені частиною 7 статті 41 Закону);
9) занесення до протоколу дільничної виборчої комісії кількості недійсних бюлетенів відповідно по виборах в одномандатному і багатомандатному загальнодержавному виборчих округах;
10) пакування недійсних виборчих бюлетенів (окремо по одномандатному та багатомандатному загальнодержавному виборчих округах);
11) підрахунок (окремо) кількості голосів, поданих за кожного кандидата в депутати та за кожен список кандидатів у депутати від політичної партії, виборчого блоку партій;
12) пакування (окремо) виборчих бюлетенів з голосами “за” кожного кандидата в депутати та “за” відповідні списки кандидатів у депутати від політичних партій, виборчих блоків партій.
З метою унеможливити фальсифікацію результатів голосування підрахунок голосів починається одразу після двадцять другої години (коли закінчується час голосування) і проводиться без перерви до оформлення протоколів дільничної виборчої комісії.
Дільнична виборча комісія складає протоколи (кожний у трьох примірниках: перший разом із пакетами виборчих бюлетенів та контрольних талонів негайно надсилається до окружної виборчої комісії, другий – зберігається в секретаря дільничної виборчої комісії, третій – відразу вивішується для загального ознайомлення) – один по одномандатному, другий по багатомандатному загальнодержавному виборчих округах, які мають містити відомості, передбачені частиною 10 статті 41 Закону.
* * *
Списки виборців, протоколи результатів підрахунку голосів, а також діловодство дільничних виборчих комісіи (протоколи засідань, плани роботи, журнали, листування тощо) після закінчення повноважень комісій передаються відповідним радам або виконавчим органам, які утворили ці комісії.
Порядок оплати праці членів виборчих комісій, що на період виборчої кампанії звільнені від виконання виробничих або службових обов’язків за основним місцем роботи, регулюється статтею 17 Закону та Постановою Центральної виборчої комісії № 16 від 2 грудня 1997 року.
Центральна виборча комісія