УКРАЇНА
Центральна виборча комісія
Постанова
м. Київ
| 14 січня 1998 року |
№ 7 |
Про деякі питання роботи окружних виборчих комісій щодо практичного застосування окремих положень Закону України “Про вибори народних депутатів України”.
З метою надання методичної допомоги окружним виборчим комісіям в організації роботи з підготовки і проведення виборів народних депутатів України 29 березня 1998 року в одномандатних виборчих округах Центральна виборча комісія постановляє:
Схвалити методичні рекомендації “Деякі питання роботи окружних виборчих комісій щодо практичного застосування окремих положень Закону України “Про вироби народних депутатів України” і надіслати їх окружним виборчим комісіям (додаються).
| Голова Центральної виборчої комісії |
М.Рябець
|
Додатки та посилання
Додаток
ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
Деякі питання роботи окружних виборчих комісій щодо практичного застосування окремих положень Закону України "Про вибори народних депутатів України"
(Методичні рекомендації)
січень 1998 року
I. Загальні положення
Вибори народних депутатів України 29 березня 1998 року вперше будуть проводитися за змішаною (мажоритарно-пропорційною) виборчою системою. 225 народних депутатів України обираються за мажоритарною системою відносної більшості голосів і ще 225 - за списками кандидатів у депутати від політичних партій, виборчих блоків партій у багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі на основі пропорційного представництва.
У системі виборчих комісій важливе місце належить окружним виборчим комісіям (далі - комісії), їх повноваження, функції та порядок роботи визначено у статтях 4,8,9,10, 12,14,15,16,17,20,22,23,25,26,27,29,31,33,34,36, 37,41,43,46 та деяких інших положеннях Закону України "Про вибори народних депутатів України" (далі - Закон).
В своїй діяльності по підготовці та проведенню виборів виборчі комісії незалежні від інших органів, організацій та установ: ніхто не може втручатися у вирішення питань, віднесених до їх компетенції. У разі прийняття виборчими комісіями рішень, що суперечать чинному законодавству України або виходять за сферу їх компетенції, вони можуть бути відмінені вищестоящою комісією або судом.
II. Утворення та повноваження окружних виборчих комісій
Окружні виборчі комісії є юридичними особами.
Вони утворюються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами не пізніш як за 90 днів до дня виборів.
Окружні виборчі комісії формуються з урахуванням пропозицій від політичних партій та виборчих блоків партій, списки кандидатів у депутати яких зареєстровані Центральною виборчою комісією: їх представники (по одному від партії або виборчого блоку партій) обов'язково включаються до складу цих комісій. Закон не передбачає верхньої межі загальної кількості членів окружних виборчих комісій, а встановлює лише її нижню межу: не менше восьми членів (ч.ч.6, 7 ст. 10 Закону).
Статус осіб, які входять до складу комісій, визначений ст. 16 Закону про вибори.
Окружна виборча комісія проводить заходи, спрямовані на забезпечення обрання народного депутата України (далі - депутата, кандидата у депутати) від відповідного одномандатного округу та проведення голосування по багатомандатному загальнодержавному округу у повній відповідності із Законом про вибори.
Вона слідкує за підготовкою до виборів на території округу, заслуховує на своїх засіданнях інформацію дільничних виборчих комісій, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, контролю є достовірність підписів виборців, зібраних на підтримку політичних партій, виборчих блоків партій та кандидатів у депутати по одномандатному виборчому округу, здійснює контроль за використанням виборчого фонду кандидатами у депутати, сприяє проведенню виборчої кампанії кандидатів у депутати на рівноправній основі, розглядає звернення, заяви, скарги на рішення та дії чи бездіяльність дільничних виборчих комісій та щодо організації і проведення виборів на території виборчого округу.
Спрямовуючи діяльність дільничних виборчих комісій, окружна комісія надає їм рекомендації з питань підготовки та проведення виборів.
Окружна виборча комісія утворює виборчі дільниці (ст. 8 Закону). встановлює їх межі, присвоює кожній виборчій дільниці порядковий номер, починаючи з першого номера і закінчуючи номером, який позначає загальне число дільниць в цьому окрузі.
Окружна виборча комісія - реєструє кандидатів у депутати, їх довірених осіб (ст.25 Закону) та має право відмовити в реєстрації, якщо ці вимоги порушено, сприяє проведенню передвиборної агітації, забезпечує підготовку матеріалів передвиборної агітації за рахунок коштів, які виділяються з Державного бюджету України на проведення виборчої кампанії (ст.33 Закону).
Окружна виборча комісія встановлює результати виборів у своєму виборчому окрузі та приймає рішення про обрання депутата, проводить підрахунок голосів, поданих на території виборчого округу по багатомандатному загальнодержавному виборчому округу. При цьому окружна виборча комісія може визнати вибори недійсними або такими, що не відбулися (ст.43 Закону).
Окружні виборчі комісії мають тимчасовий статус: їх повноваження закінчуються через 10 днів після складення присяги депутатом, обраним у відповідному одномандатному окрузі.
Оплата праці працівників комісій, які на період виборчої кампанії звільнені від виконання виробничих або службових обов'язків за основним місцем роботи, регулюється ст. 17 Закону та Постановою Центральної виборчої комісії № 16 від 2 грудня 1997 року.
III. Організація роботи окружних виборчих комісій
Діяльність виборчих комісій будується на демократичних засадах. Основною формою їх роботи є відкриті засідання, на яких розглядаються та вирішуються найважливіші питання, віднесені законами України до їх відання. На засіданнях комісій мають право бути присутніми кандидати в депутати, уповноважені особи від політичних партій, виборчих блоків партій, довірені особи кандидатів у депутати, офіційні спостерігачі від інших держав та міжнародних організацій, а також громадських організацій України та кандидатів у депутати, представники засобів масової інформації, інші особи, передбачені в ч.10 ст-14 Закону).
Засідання комісії є правомочним, якщо в ньому бере участь більше половини її складу, а рішення приймаються відкритим голосуванням більшістю голосів осіб, що входять до складу комісії, присутніх на засіданні.
Рішення комісії, прийняті в межах її компетенції, є обов'язковими. На засіданнях комісії ведеться протокол, який підписується головою комісії або головуючим на засіданні комісії та її секретарем. Протоколи засідань комісії у випадках, передбачених ст.42 та 43 Закону, підписуються всім складом окружної виборчої комісії.
За рівної кількості голосів членів комісії, поданих під час голосування, прийнятим вважається рішення, за яке голосував головуючий на засіданні комісії.
Рішення (постанова) підписується головою (головуючим) і секретарем комісії.
Робота комісії здійснюється у відповідності з планами, які затверджуються на її засіданнях.
У приміщенні виборчої комісіі для прийому громадян встановлюється чергування членів комісії. Приймати документи та звернення, які надходять до комісії, мають право лише голова, заступник голови, секретар або член комісії. Порядок реєстрації цих документів та звернень визначається комісією самостійно.
Виборча комісія інформує виборців про свої засідання та прийняті рішення.
Рішення, дії або бездіяльність окружної виборчої комісії можуть бути оскаржені до Центральної виборчої комісії або суду.
Суб'єктами права оскарження згідно ч.1 ст.15 Закону є: політичні партії, виборчі блоки партій, уповноважені особи політичних партій. виборчих блоків партій, кандидати у депутати та їх довірені особи, виборці.
Строк розгляду скарги та прийняття по ній рішення не може перевищувати трьох днів. У разі подання скарги менше ніж за п'ять днів до виборів чи в день їх проведення відповідне рішення приймається негайно. Скарги, які вимагають додаткової перевірки, можуть бути розглянуті у десятиденний строк, але не пізніше дня виборів.
Строк, протягом якого можна оскаржити рішення, дії або бездіяльність виборчої комісії у разі звернення до суду, становить 10 днів.
Рішення окружної виборчої комісії про визнання народного депутата обраним або про визнання виборів недійсними, якщо в ході їх проведення або під час підрахунку голосів мали місце порушення Закону про вибори, що вплинули на результати виборів, можуть бути оскаржені до Центральної виборчої комісії у тижневий строк.
Скарги на рішення, дії або бездіяльність окружних виборчих комісій, подані з порушенням встановлених законом строків, розгляду не підлягають.
ІV. Висування і реєстрація кандидатів у депутати
Частина 1 ст.20 Закону про вибори встановлює, що суб'єктами права висування кандидатів у депутати є громадяни України.
Висування кандидатів в одномандатних виборчих округах починається за 90 днів і закінчується за 60 днів до дня виборів (з 29 грудня 1997 року до 28 січня 1998 року).
Частина 3 ст.20 Закону передбачає деякі додаткові вимоги, які повинні бути дотримані в процесі висування кандидатів у депутати: одна і та ж особа може бути включена лише до одного списку кандидатів у депутати від політичної партії, виборчого блоку партій та одночасно висунута лише в одному одномандатному виборчому окрузі.
Кандидати у депутати від політичних партій, виборчих блоків партій висуваються лише на зборах (конференціях) осередків тих політичних партій, виборчих блоків партій, списки кандидатів у депутати яких для участі у виборах по багатомандатному загальнодержавному виборчому округу зареєстровані Центральною виборчою комісією.
Політична партія, виборчий блок партій може висунути лише по одному кандидату у депутати в кожному окрузі.
Особи, що порушили ці вимоги, за рішенням Центральної виборчої комісії можуть бути вилучені із зареєстрованого списку кандидатів у депутати від політичної партії, виборчого блоку партій або рішення щодо їх реєстрації в одномандатному виборчому окрузі може бути скасоване відповідною окружною виборчою комісією (ч.2 ст.2б Закону).
Перелік документів, які подаються до окружної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати, визначено ч. І ст.25 Закону.
За умови наявності всіх необхідних документів окружна виборча комісія не пізніш ніж на третій день після їх подачі розглядає питання про реєстрацію кандидата в депутати і приймає відповідне рішення. При цьому комісія перевіряє виконання вимог щодо передбачених ст.3 Закону обмежень пасивного виборчого права та дотримання встановленої ст.22 Закону процедури висування кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах.
Недотримання цих положень Закону є підставою для відмови в реєстрації кандидата у депутати. Повторно питання про реєстрацію розглядається окружною виборчою комісією після усунення недоліків та за умови подання необхідних документів до комісії не пізніш як за три дні до закінчення визначеного Законом строку реєстрації кандидатів у депутати (згідно ч.6 ст.25 Закону реєстрація кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах закінчується за 45 днів до дня виборів).
Стаття 26 Закону передбачає вибуття кандидата у депутати з балотування.
Вибуття з балотування кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному виборчому окрузі, відбувається внаслідок скасування окружною виборчою комісією свого рішення про його реєстрацію на підставі:
1. Особистої письмової заяви кандидата у депутати, яка подається до комісії;
2. Скасування політичною партією, виборчим блоком партій свого рішення про висування особи кандидатом у депутати в одномандатному виборчому окрузі;
3. Припинення кандидатом у депутати громадянства України, набуття чинності судовим вироком за вчинення ним умисного злочину, визнання його судом недієздатним, виїзд на постійне проживання за межі України, реєстрація однієї і тієї ж особи більше ніж в одному одномандатному виборчому окрузі.
У разі смерті кандидата у депутати виборча, комісія не приймає рішення про вилучення його із зареєстрованого списку чи про скасування свого рішення про реєстрацію кандидата у депутати, а оголошує його таким, що вибув з балотування.
Виборча комісія, яка прийняла рішення про вилучення кандидата у депутати із зареєстрованого списку чи про скасування свого рішення про реєстрацію кандидата у депутати, відразу повідомляє про це особу, щодо якої прийнято таке рішення і надає їй копію рішення.
V. Матеріали передвиборної агітації в одномандатному виборчому окрузі.
Відповідно до ст.33 Закону України "Про вибори народних депутатів України" окружна виборча комісія за рахунок коштів, що виділені з Державного бюджету на проведення виборчої кампанії, не пізніше, як до 26 лютого 1998 року забезпечує друкування передвиборних плакатів (формат АЗ) кандидатів у депутати, зареєстрованих у відповідному виборчому окрузі, у кількості двох тисяч примірників на одного кандидата.
Для забезпечення виготовлення окружною виборчою комісією у встановлені строки передвиборного плаката (Плакат - настінний лист з коротким агітаційним текстом, гаслом), кандидат у депутати повинен подати до комісії такі матеріали:
- передвиборну програму обсягом до двох сторінок машинописного тексту, надрукованого через півтора інтервалу (до 3900 знаків) або тези цієї програми;
- автобіографію з висвітленням найбільш істотних результатів трудової діяльності (вона не повинна містити таємниць, що охороняються законом) обсягом не більше двох сторінок машинописного тексту, надрукованого через півтора інтервалу (до 3900 знаків);
- фотокартку (6х9) чорно-білу, матову.
Бажано, щоб зазначені матеріали були надані в окружну виборчу комісію разом з документами, необхідними для реєстрації кандидата у депутати.
Після реєстрації кандидата у депутати окружна виборча комісія повинна виготовити погоджений з ним текст передвиборного плаката.
При виготовленні передвиборних плакатів необхідно обов'язково передбачити, щоб вони були для всіх кандидатів у депутати однаковими за формою, розміром, поліграфічним виконанням і не містили неправдивих відомостей або комерційної реклами.
Окружна виборча комісія після друкування замовлених нею передвиборних плакатів передає кожному кандидату у депутати не менше 1,5 тис. примірників, решта примірників рівномірно розподіляється по виборчих дільницях.
Разом з тим, ч.5 ст.33 Закону України "Про вибори народних депутатів України" передбачено, що політичні партії, виборчі блоки партій, кандидати у депутати мають право безкоштовно випускати листівки, буклети, інші агітаційні матеріали за рахунок коштів свого виборчого фонду.
Всі агітаційні друковані матеріали повинні містити інформацію про тираж примірників, організацію, установу, осіб, які відповідають за їх випуск, а також вихідні дані установи, що здійснила друк.
Порядок розміщення передвиборних плакатів погоджується з кандидатом у депутати або його довіреною особою чи з уповноваженою особою політичної партії, виборчого блоку партій.
Органами місцевого самоврядування, відповідними місцевими державними адміністраціями відводиться місце, обладнуються стенди, дошки в людних місцях для вивішування агітаційних передвиборних матеріалів. Забороняється розміщувати передвиборні матеріали на будівлях. що є пам'ятками архітектури, та в місцях, де вони перешкоджають безпеці дорожнього руху.
VI. Використання засобів масової інформації
Окружні виборчі комісії за поданням відповідних місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування публікують не пізніше 1 лютого 1998 року перелік місцевих, регіональних засобів масової інформації з участю органів місцевого самоврядування.
Окружна виборча комісія не пізніш як на 5-й день після прийняття рішення публікує в засобах масової інформації з участю органів місцевого самоврядування рішення про утворення виборчих дільниць, межі кожної дільниці, склад і місцезнаходження дільничних виборчих комісій (їх поштові адреси, телефони, номери рахунків у банківських установах) та приміщень для голосування.
Окружна виборча комісія не пізніш як на 5-й день після закінчення реєстрації кандидатів у депутати публікує в пресі повідомлення про зареєстрованих кандидатів.
Окружна комісія за рахунок коштів, які виділяються з Державного бюджету України на проведення виборчої кампанії, розміщує в регіональних друкованих засобах масової інформації з участю органів місцевого самоврядування передвиборні програми кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі.
Черговість друкування передвиборних програм кандидатів у депутати по одномандатному виборчому округу встановлюється шляхом жеребкування.
Окружна виборча комісія визначає порядок надання ефірного часу для ведення передвиборної агітації за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на проведення виборчої кампанії кандидатам у депутати. Ефірний час на телебаченні і радіо надається окремо за поданням Міністерства інформації України. Черговість виступів кандидатів у народні депутати визначається шляхом жеребкування.
На підставі результатів жеребкування формується список виступаючих у теле- та радіопрограмах, який передається телерадіокомпаніям.
Цей список із зазначенням назви програми, дати та часу виходу її в ефір публікується в місцевих засобах масової інформації з участю органів місцевого самоврядування.
Державні телерадіокомпанії повинні забезпечити кандидату у народні депутати необхідну професійну допомогу (оформлення студії, передефірну підготовку, технічне забезпечення, вихід в ефір, визначення ведучого).
Телерадіопрограми ідуть у прямий ефір з одночасним відео- чи аудіозаписом, який зберігається до закінчення строку повноважень Верховної Ради України.
Жеребкування серед кандидатів у депутати по одномандатною виборчому округу здійснюється у відповідній окружній виборчій комісії в послідовності, що відповідає порядковому номеру реєстрації кандидата в депутати цією виборчою комісією.
Окружна виборча комісія контролює опублікування в пресі інформації про відкриті рахунки власних виборчих фондів кандидатів та розпорядників рахунків, а також не пізніш як за два дні до виборів оприлюднює відомості про >доходну частину фондів.
Окружна виборча комісія доводить до відома засобів масової інформації такі положення Закону про вибори:
а) представникам засобів масової інформації гарантується відповідно до частини першої статті 34 Закону України "Про вибори народних депутатів України" безперешкодний доступ на всі заходи, пов'язані з виборами, за винятком внутрішньопартійних нарад або нарад учасників виборчого блоку партій чи груп підтримки кандидатів у депутати. Виборчі комісії, органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування надають їм інформацію про підготовку і проведення виборів;
б) редакціям засобів масової інформації забороняється включати в інформаційні телерадіопрограми агітаційні матеріали політичних партій, виборчих блоків партій, кандидатів у депутати або політичну рекламу. Політична реклама повинна бути відокремлена і означена як така;
в) забороняється переривати передвиборні агітаційні програми політичних партій, виборчих блоків партій, кандидатів у депутати рекламою товарів, робіт і послуг, іншими повідомленнями;
г) державним телерадіоорганізаціям, друкованим засобам масової інформації з державною участю, участю органів місцевого самоврядування, їх посадовим особам, творчим працівникам засобів масової інформації у період виборчої кампанії у своїх повідомленнях, матеріалах і передачах забороняється підтримувати або віддавати перевагу в будь-якій формі тим чи іншим політичним партіям, виборчим блокам партій, кандидатам у депутати, їхнім передвиборним програмам;
д) кандидатам у депутати, в тому числі й творчим працівникам радіо і телебачення, забороняється виступати на радіо і по телебаченню більшим обсягом часу, ніж той, що відведено для інших кандидатів у депутати;
е) для кандидатів у депутати, в тому числі й тих, хто є працівником державних друкованих засобів масової інформації, обсяг їх публікацій не може перевищувати обсягу, встановленого для інших кандидатів у депутати;
є) агітація в недержавних засобах масової інформації обмежується лише розміром власного виборчого фонду на умовах рівної оплати за ефірний час чи газетну площу для усіх кандидатів;
ж) у разі оприлюднення в засобах масової інформації недостовірних матеріалів про політичну партію, виборчий блок партій або окремих кандидатів у народні депутати відповідні засоби масової інформації протягом семи днів, але не пізніше ніж за два дні до дня виборів зобов'язані надати представникам політичної партії, виборчого блоку партій або окремим кандидатам у депутати, щодо яких поширені недостовірні матеріали, такий же час на радіо, телебаченні чи таку ж друковану газетну площу не менш як на 2000 знаків для спростування недостовірних матеріалів (ст.ст.34,35 Закону).
Дії, що порушують встановлений порядок проведення передвиборної агітації через засоби масової інформації, можуть бути оскаржені у відповідну окружну виборчу комісію або в суд.
На окружні виборчі комісії покладається контроль за додержанням прядку проведення передвиборної агітації засобами масової інформації у своєму виборчому окрузі.
Для забезпечення передвиборної агітації слід використовувати пакет законодавчих актів, які регулюють відносини на цій стадії виборчого процесу. До таких актів можна віднести закони України: "Про об'єднання громадян", "Про інформацію", "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні", "Про статус народного депутата України", "Про телебачення і радіомовлення", "Про інформаційні агентства", "Про рекламу".
VII. Фінансування передвиборної агітації.
Закон визначає два види джерел фінансування передвиборної агітації:
- державні: кошти Державного бюджету України;
- недержавні: кошти політичних партій, виборчих блоків партій, кандидатів у депутати, пожертвування фізичних та юридичних осіб. Державні джерела використовуються па покриття витрат виборчих комісій та передбачають оплату послуг, визначених ч.2 ст.37 Закону.
За рахунок недержавних джерел утворюються власні виборчі фонди. По одномандатному виборчому округу вони формуються за рахунок коштів кандидата у депутати, пожертвувань громадян України та юридичних осіб. При цьому політична партія, виборчий блок партій або кандидат у депутати самостійно вирішують, приймають вони кошти від пожертвувача чи відмовляються від них. В останньому випадку ці кошти за відповідною заявою повертаються установою банку, в якому відкрито рахунок власного виборчого фонду, пожертвувачу (ч.9 ст.37 Закону).
Закон забороняє робити внески до власних виборчих фондів органам державної влади, державним підприємствам, установам і організаціям органам місцевого самоврядування, іноземним юридичним і фізичним особам, анонімним особам, міжнародним організаціям та об'єднанням. У тому випадку, коли внески ними були зроблені, вони, за рішенням відповідної окружної виборчої комісії, перераховуються до Державного бюджету України (ч.7 ст.37 Закону).
Принципового значення набуває питання про контроль за джерелами надходження та використання коштів власних виборчих фондів. Згідно Закону такий контроль здійснюється Центральною та окружними виборчими комісіями, податковими органами, а також установами банків, в яких відкрито відповідний рахунок.
Закон не встановлює верхньої межі фінансових витрат на проведення агітаційної кампанії і, відповідно, максимально дозволеного розміру власних виборчих фондів та максимальних розмірів пожертвувань фізичних та юридичних осіб. В зв'язку з цим частина коштів власного виборчого фонду може залишитися невикористаною. У цьому випадку вони за рішенням відповідної виборчої комісії перераховуються до Державного бюджету України. У випадках та за умов, передбачених ч.8 ст. 37 Закону, право розпоряджатися коштами, що залишилися у власному виборчому фонді, залишається за відповідною політичною партією, виборчим блоком партій або кандидатом у депутати.
VIII. Виборчі бюлетені, голосування, визначення результатів виборів
По всій території України голосування проводиться в день виборів з сьомої до двадцять другої години. Голосування здійснюється виборчими бюлетенями. Форми виборчих бюлетенів та текст виборчого бюлетеня по багатомандатному виборчому округу встановлює Центральна виборча комісія (ч.11 ст.11 Закону).
Текст виборчого бюлетеня по одномандатному виборчому округу згідно визначеної форми затверджує відповідна окружна виборча комісія (ч.6 ст. 12 Закону).
Виготовлення виборчих бюлетенів по одномандатних виборчих округах забезпечується окружними виборчими комісіями.
Виборчі бюлетені є документами суворої звітності, що передбачає особливий порядок зберігання та видачі бюлетенів. Порушення цього порядку може тягти за собою адміністративну (ст. 186-2 КАП України) або кримінальну (ст. 128 КК України) відповідальність.
Перелік необхідних атрибутів, які повинні містити виборчі бюлетені, вимоги щодо їх форми та кольору передбачені ч.ч.2-6,9 ст.39 Закону про вибори.
Окружна виборча комісія отримує протоколи дільничних виборчих комісій по багатомандатному загальнодержавному і по одномандатному виборчому округах.
Якщо кандидат у депутати вибуває з балотування вже після друкування бюлетенів, то відповідна виборча комісія може прийняти одне з двох рішень:
1. Про внесення змін до видрукуваного бюлетеня шляхом викреслення відомостей про особу, яка була кандидатом у депутати;
2. Про передрукування виборчого бюлетеня за умови, що це можна зробити завчасно.
Згідно ч.1 ст.40 Закону голосування відбувається в спеціально відведених приміщеннях. Проведення голосування в інших місцях заборонено за виключенням випадків, прямо передбачених ч. 12 ст.40 Закону, - організація голосування в місцях перебування виборців, які за станом здоров'я не можуть прибути в приміщення для голосування.
Кожен виборець отримує два виборчі бюлетені: один для голосування по виборах в одномандатному і другий для голосування по виборах у багатомандатному загальнодержавному виборчих округах.
Виборці голосують особисто, голосування за інших осіб не допускається.
На підставі протоколів дільничних виборчих комісій по багатомандатному виборчому округу окружна виборча комісія визначає: загальну кількість виборців у виборчому окрузі, кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені та кількість виборців, які взяли участь у голосуванні, кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними, а також кількість голосів, поданих за список кандидатів у депутати від кожної політичної партії, виборчого блоку партій.
Ці відомості заносяться в протокол окружної виборчої комісії, який складається в трьох примірниках, порядок оформлення яких визначається ч.2 ст.42 Закону.
Перший примірник протоколу окружної виборчої комісії негайно надсилається до Центральної виборчої комісії.
Результати виборів в одномандатному виборчому окрузі встановлюється окружною виборчою комісією.
Комісія отримує протоколи дільничних виборчих комісій, на підставі яких визначає: загальну кількість виборців у виборчому окрузі; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені; кількість недійсних бюлетенів; кількість голосів, поданих за кожного кандидата в депутати та проти, особу кандидата, який набрав найбільшу кількість голосів.
Ці відомості заносяться в протокол комісії, який складається в трьох примірниках. Вимоги щодо оформлення протоколу визначаються ч.2 ст.43 Закону.
При встановленні результатів виборів в одномандатному виборчому окрузі застосовується правило відносної більшості, згідно якого обраним вважається кандидат у депутати, котрий одержав просту більшість (відносно інших кандидатів у депутати) голосів виборців, які взяли участь у голосуванні.
Рішення окружної виборчої комісії про визнання народного депутата обраним або про визнання виборів недійсними можуть бути у тижневий термін оскаржені до Центральної виборчої комісії.
ІХ. Повторне голосування, повторні вибори
Стаття 46 Закону визначає порядок проведення повторного голосування в одномандатних виборчих округах.
Можливість проведення повторних виборів за чинним Законом обмежена двома випадками - у разі, коли вибори визначаються недійсними (ст.47 Закону) або такими, що не відбулися (ст.43 Закону).
Повторні вибори призначаються не пізніш як через місяць після дня визнання попередніх виборів недійсними або такими, що не відбулися, і проводяться в загальному порядку на тих же виборчих дільницях за раніше складеними списками виборців.
Закон встановлює також обмеження на балотування на повторних виборах окремих категорій громадян - а саме тих, щодо яких було скасовано рішення про реєстрацію їх кандидатами у депутати, а також тих, щодо яких є обвинувальний вирок суду у зв'язку з вчиненням ними дій, внаслідок яких вибори або повторне голосування в будь-якому окрузі визнані недійсними.
У разі втрати депутатського мандата або дострокового припинення повноважень депутата, який обирався в одномандатному виборчому окрузі, в цьому окрузі проводяться вибори замість депутата, який вибув.
X. Виборча документація
Після опублікування результатів голосування та підсумків виборів виборчі комісії передають виборчу документацію в державні архівні установи.
Виборчими документами є: списки виборців, виборчі бюлетені, протоколи виборчих комісій та інші, передбачені Законом, документи.
Виборча документація окружних виборчих комісій передається до відповідних місцевих державних архівних установ. Порядок зберігання виборчої документації в архівних установах визначається Законом України "Про національний архівний фонд і архівні установи".
Строки зберігання виборчої документації визначаються Законом.
Центральна виборча комісія
х х х
Центральна виборча комісія розміщується за адресою:
252196, м. Київ-196 площа Л.Українки.1
Адреса для телеграм: Київ-159 Центрвиборчком.
У листах і телеграмах окружних виборчих комісій на адресу Центральної виборчої комісії необхідно зазначати номер виборчого округу.
Телефони Центральної виборчої комісії:
Приймальна Голови Комісії - 296-84-62
Приймальна заступника Голови Комісії - 296-13-21
Приймальна секретаря Комісії - 296-83-42
Керівник Секретаріату Комісії - 294-99-13
Відділи Секретаріату Комісії:
Юридичний - 296-84-31
Організаційно-методичний - 296-83-51
Планово-фінансовий - 294-99-04