УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

від 06 жовтня 2021 року № 391

Про форму, колір і текст виборчих бюлетенів з проміжних виборів народних депутатів України 31 жовтня 2021 року для голосування в одномандатних виборчих округах № 184 та № 197

(зі змінами, внесеними постановою Центральної виборчої комісії
від 08 жовтня 2021 року № 398, 12 жовтня 2021 року № 402,
від 12 жовтня 2021 року № 403, від 18 жовтня 2021 року № 413)

Основний Закон держави гарантує громадянам право вільно обирати і бути обраними до органів державної влади (стаття 38); народне волевиявлення здійснюється, зокрема, через вибори (стаття 69); вільне волевиявлення виборцям гарантується (частина друга статті 71); організація і порядок проведення виборів визначаються виключно законами України (пункт 20 частини першої статті 92).

Основні засади, організацію, порядок проведення проміжних виборів народних депутатів України врегульовано Законом України “Про вибори народних депутатів України” (далі – Закон), положення якого в цій частині згідно з підпунктом 2 пункту 2 розділу ХХХХІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Виборчого кодексу України є чинними до наступних чергових або позачергових виборів народних депутатів України.

За Законом голосування виборців на виборах народних депутатів України здійснюється за допомогою виборчих бюлетенів з виборів народних депутатів України (далі – виборчий бюлетень).

Пунктом 14 частини другої статті 30, частиною другою статті 80 Закону передбачено повноваження Центральної виборчої комісії затверджувати форму, колір і текст виборчого бюлетеня.

При цьому вимоги до виборчого бюлетеня, у тому числі для голосування в одномандатних виборчих округах, визначено статтею 80 Закону. Зокрема, виборчий бюлетень повинен містити назву та дату проведення виборів народних депутатів України, позначення (загальнодержавний чи одномандатний) виборчого округу, номер одномандатного виборчого округу або позначення, що він є закордонним, номер виборчої дільниці, а також позначені місця для печатки дільничної виборчої комісії.

У виборчому бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі зазначаються в алфавітному порядку прізвища, власні імена (усі власні імена) та по батькові (за наявності) зареєстрованих у цьому окрузі кандидатів у народні депутати України (далі – кандидат у депутати) з відомостями про рік народження, освіту, посаду (заняття), місце роботи, місце проживання, партійність, суб’єкта висування кожного кандидата в депутати. Ліворуч від прізвища кожного кандидата в депутати розташовується порожній квадрат.

Указані у статті 80 Закону вимоги до виборчого бюлетеня, у тому числі щодо відомостей, які мають міститися у його тексті, підлягають обов’язковому врахуванню Комісією під час реалізації своїх повноважень щодо затвердження форми, кольору та тексту виборчого бюлетеня. При цьому Комісія бере до уваги, що Закон містить обов’язкові, але не вичерпні реквізити виборчого бюлетеня, які остаточно визначаються Комісією під час затвердження його форми, кольору та тексту.

За результатами реєстрації кандидатів у депутати на проміжних виборах народних депутатів України 31 жовтня 2021 року в одномандатних виборчих округах № 184 та № 197 у переліку зареєстрованих кандидатів у депутати виявлено непоодинокі випадки збігу в прізвищах та іменах, а інколи – й по батькові кандидатів у депутати.

Такі факти можуть ввести виборців в оману та перешкоджати вільному здійсненню громадянами свого виборчого права, діяльності інших суб’єктів виборчого процесу.

За Законом вибори народних депутатів України є вільними. Громадянам України забезпечуються умови для вільного формування своєї волі та її вільного виявлення під час голосування. Застосування насильства, погроз, обману, підкупу чи будь-яких інших дій, що перешкоджають вільному формуванню та вільному виявленню волі виборця, забороняється (стаття 6).

Основоположні принципи загального, рівного і прямого виборчого права, вільне і таємне волевиявлення громадян України на виборах народних депутатів України становлять конституційну основу правового регулювання виборчого процесу (Рішення Конституційного Суду України від 26 лютого 1998 року № 1-рп/98).

Відповідно до статті 3 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод Високі Договірні Сторони зобов’язуються проводити вільні вибори з розумною періодичністю шляхом таємного голосування в умовах, які забезпечують вільне вираження думки народу у виборі законодавчого органу.

Принцип вільних виборів передбачає, зокрема, професійні та нейтральні дії виборчої адміністрації на всіх рівнях (без шахрайства і маніпуляцій).

Згідно з положеннями Закону України “Про Центральну виборчу комісію” Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, на який державою покладено обов’язок забезпечення дотримання передбачених Конституцією та законами України принципів і засад виборчого процесу та реалізацію виборчих прав громадян України. Комісія, серед іншого, будує свою діяльність на принципах верховенства права, законності, незалежності, об’єктивності, компетентності, професійності, обґрунтованості прийнятих рішень (частина перша статті 1, стаття 2).

Отже, під час реалізації своїх повноважень, у тому числі щодо затвердження форми та тексту виборчого бюлетеня, Центральна виборча комісія має враховувати, зокрема, необхідність забезпечення належних умов для реалізації виборчих прав громадян з дотриманням принципів і засад виборчого процесу.

Так, для організації проведення вільних виборів необхідним є забезпечення виборцям умов для вільного формування своєї волі та її вільного виявлення під час голосування, що вимагає вжиття відповідних заходів реагування в разі виявлення можливих випадків незаконного впливу на вільне волевиявлення виборців.

У Рішенні від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 Конституційний Суд України зазначив, що одним із елементів верховенства права є принцип пропорційності, який означає, зокрема, що заходи повинні спрямовуватися на досягнення легітимної мети та мають бути співмірними з нею (пункт 2.2 мотивувальної частини).

За вказаних обставин, ураховуючи баланс інтересів різних суб’єктів виборчого процесу, Центральна виборча комісія вважає ефективним способом забезпечення дотримання гарантій реалізації активного та пасивного виборчого права громадян, який відповідатиме основним засадам проведення демократичних виборів, – затвердження форми виборчого бюлетеня із зазначенням порядкових номерів у відповідних графах, що полегшить кандидатам у депутати проведення передвиборної агітації, а виборцям – здійснення усвідомленого вибору.

З метою уникнення дезорієнтації виборця під час формування його волі та спотворення волевиявлення Центральна виборча комісія зауважує, що порядкові номери, зазначені у виборчому бюлетені, не змінюються, у тому числі у разі прийняття Комісією рішення про скасування реєстрації кандидата в депутати чи вибуття кандидата в депутати з балотування.

Ураховуючи викладене, з метою забезпечення вільного здійснення громадянами свого виборчого права, реалізуючи дискреційні повноваження Центральної виборчої комісії, відповідно до статей 38, 69, частини другої статті 71 Конституції України, статей 3, 6, пункту 14 частини другої статті 30, частин другої, шістнадцятої статті 43, статті 80, частини другої статті 106, частини двадцять третьої статті 107 Закону України “Про вибори народних депутатів України”, підпункту 2 пункту 2 розділу XXXXII “Прикінцеві та перехідні положення” Виборчого кодексу України, керуючись статтями 1, 2, 11 – 13, пунктами 1, 2 статті 17, пунктами 1, 9 статті 19 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”, Центральна виборча комісія постановляє:

1. Затвердити форму і текст виборчих бюлетенів з проміжних виборів народних депутатів України 31 жовтня 2021 року для голосування в одномандатних виборчих округах № 184 та № 197 (додатки 1, 2).

2. Встановити, що текст виборчих бюлетенів з проміжних виборів народних депутатів України 31 жовтня 2021 року для голосування в одномандатних виборчих округах № 184 та № 197 друкується державною мовою лише з одного боку на аркуші розмірами 200 х 400 мм (в одномандатному виборчому окрузі № 184) та 200 х 600 мм (в одномандатному виборчому окрузі № 197) світло-фіолетового кольору з двотоновим водяним знаком та захисними волокнами з використанням захисних графічних антисканерних елементів, виконаних із застосуванням захисних фарб, що мають флуоресценцію під дією ультрафіолетового опромінювання, та елемента, який втрачає забарвлення внаслідок термовпливу, а також із виконанням номера виборчої дільниці високим друком із застосуванням захисної фарби, що проявляється на звороті виборчого бюлетеня.

3. Виготовити виборчі бюлетені з проміжних виборів народних депутатів України 31 жовтня 2021 року для голосування в одномандатних виборчих округах № 184 та № 197:

для кожної звичайної виборчої дільниці в кількості, що на 0,5 відсотка перевищує кількість виборців, які за своєю виборчою адресою належать до відповідної виборчої дільниці за даними Державного реєстру виборців станом на день формування замовлення на виготовлення виборчих бюлетенів, з можливим відхиленням зазначеної кількості з урахуванням кратності розміщення виборчих бюлетенів у межах поліграфічного листа під час їх виготовлення;

для кожної спеціальної виборчої дільниці в кількості, що на 0,5 відсотка перевищує орієнтовну кількість виборців, які будуть включені до списку виборців на виборчій дільниці, визначену з урахуванням кількості ліжко-місць, спальних місць, а також максимально можливої кількості членів дільничних виборчих комісій відповідно великих, середніх, малих виборчих дільниць, які включатимуться до списків виборців на таких дільницях, з можливим відхиленням зазначеної кількості з урахуванням кратності розміщення виборчих бюлетенів у межах поліграфічного листа під час їх виготовлення.

4. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.

Голова Центральної виборчої комісії   О. ДІДЕНКО

Додатки та посилання