УКРАЇНА
Центральна виборча комісія
Постанова
м. Київ
8 жовтня 1999 року № 336
Про Концепцію підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів в Україні
Розглянувши схвалену Науково-консультативною радою при Центральній виборчій комісії Концепцію підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів в Україні, керуючись статтями 11, 13, 14, 15 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”, Центральна виборча комісія постановляє:
1. Схвалити Концепцію підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів в Україні (додається).
2. Звернутися до Президента України з клопотанням підтримати цю Концепцію та доручити Кабінету Міністрів України розробити загальнодержавну програму підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів в Україні та план заходів щодо її реалізації.
3. Постанову опублікувати в газетах “Голос України” та “Урядовий кур’єр” і оприлюднити в інших засобах масової інформації.
Голова Центральної виборчої комісії М.РЯБЕЦЬ
Додаток
до постанови Центральної виборчої комісії
від 8 жовтня 1999 року № 336
КОНЦЕПЦІЯ
підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів в Україні
1. Мета підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів в Україні
У комплексі прав і свобод громадян України, закріплених у Конституції України, особлива роль належить політичним правам, серед яких важливе значення має право громадян брати участь в управлінні державними справами, у формуванні органів державної влади та органів місцевого самоврядування через участь у виборах, всеукраїнському та місцевих референдумах.
Зміни в політичній системі України обумовили прийняття нового виборчого законодавства. Проте сучасне виборче законодавство та законодавство про референдуми не можна вважати досконалими, а це спричиняє значні проблеми у його практичному застосуванні. Досвід виборчих кампаній 1998-1999 років висвітлив таку важливу проблему, як необхідність підвищення правової культури учасників виборчого процесу.
Процес демократичного волевиявлення громадян потребує достатньо високого рівня їх правової культури у зв’язку з тим, що вибори легітимізують органи -влади, оскільки через них народ визначає своїх представників і наділяє їх мандатом на здійснення його суверенних прав.
Для будь-якого демократичного суспільства проблема правової культури учасників виборчого процесу та референдумів є актуальною і заслуговує на увагу держави. Спроби підвищення правової культуру учасників виборчого процесу і референдумів в Україні в межах Програми правової освіти населення України, розробленої Кабінетом Міністрів України, в достатній мірі не вирішують цю проблему. У зв’язку з цим Центральна виборча комісія розробила Концепцію підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів в Україні (далі -Концепція), яка має на меті звернути до цієї проблеми увагу широкого кола соціальне активних верств населення, державних і громадських структур та визначити шляхи її практичного вирішення.
Підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів включає:
розширення кола правових знань з питань виборчого законодавства;
підвищення правосвідомості та формування політико-правової культури громадян;
підвищення їх активності у виборчому процесі і референдумах;
уникнення порушень законодавства в процесі його застосування.
Підвищення правової культури учасників виборів і референдумів передбачає застосування різноманітних форм правоосвітницької діяльності, що сприятиме формуванню у них інтересу до проблем демократії, державотворення, усвідомленню своєї ролі у відносинах між владою і громадянином. Цією роботою потрібно охопити понад 38 млн. учасників виборчого процесу і референдумів, із них близько 400000 організаторів виборів та референдумів.
2. Правові засади та принципи підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів в Україні
Правові засади організації роботи з підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів в Україні грунтуються на положеннях частини другої статті 5, статті 23, частини другої статті 36, статті 38, частини другої статті 57, частини першої статті 59, статей 69 та 71 Конституції України, Законів України “Про вибори Президента України”, “Про вибори народних депутатів України”, “Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, “Про всеукраїнський та місцеві референдуми”, “Про Центральну виборчу комісію”.
Прийняття нових законів з питань реформування виборчої системи в Україні сприятиме розширенню правової бази Концепції і наповненню її новим змістом.
Підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів має базуватися на принципах відкритості та доступності інформації щодо виборів і референдумів; систематичності поширення знань з питань організації та проведення виборів і референдумів;
диференційованого підходу до навчання залежно від категорії учасників виборчого процесу.
Для досягнення цієї мети потрібно:
формування знань виборчого законодавства в учасників виборчого процесу і референдумів;
підвищення професійного рівня організаторів виборів (членів виборчих комісій, комісій з референдумів);
надання консультаційної допомоги політичним партіям, виборчим блокам партій, їх уповноваженим особам, кандидатам у депутати, їх довіреним особам в удосконаленні ділових, організаторських навиків в умінні працювати з виборцями, партнерами, засобами масової інформації;
надання дієвої допомоги органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування щодо практичного застосування виборчого законодавства;
сприяння усвідомленню учасниками виборчого процесу можливих негативних наслідків у разі порушення виборчого законодавства.
Навчання учасників виборчого процесу та референдумів повинно проходити не епізодично, а постійно, з забезпеченням на відповідному рівні позитивної мотивації громадян на активну участь у формуванні органів державної влади і місцевого самоврядування.
Одним із важливих заходів у забезпеченні реалізації і захисту виборчих прав громадян України, підвищенні правової культури учасників виборчого процесу і референдумів Центральна виборча комісія вважає розробку Кабінетом Міністрів України на основі даної Концепції одноіменної загальнодержавної програми — складової частини таких базових орієнтацій процесу підвищення правової культури виборців, як концептуальна, інституційна та процесуальна.
Програма має визначити конкретні дії певних державних установ, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, громадських організацій у зазначеному напрямі. У програмі повинні враховуватися конституційні права кожної людини на вільний розвиток своєї особистості, при поважанні прав і свобод інших людей та обов’язків перед суспільством.
3. Особливості організації підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів в Україні
Концепція підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів виходить з системного розуміння виборчого процесу і враховує заходи, що -здійснюються в державі на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 29 травня 1995 року № 366 “Про Програму правової освіти населення України” .
Концепція передбачає також системний підхід в організації загальної освіти в навчальних закладах і самоосвіти з питань виборчого права всіх. учасників виборчого процесу та референдумів, з урахуванням поділу їх на певні категорії залежно від їх місця і ролі у виборах чи референдумах.
Загальну освіту з виборчого права потрібно здійснювати у всіх навчальних закладах (школах, гімназіях, ліцеях, середніх спеціальних учбових закладах, коледжах, вузах, університетах, академіях різноманітного статусу і профілю тощо) в рамках викладання суспільно-політичних та правових дисциплін з доповненням їх програм спеціальними розділами або курсами з питань виборчого права.
Самоосвіта учасників виборчого процесу та референдумів здійснюється завдяки інформаційно-аналітичній, пропагандистській роботі фахівців з виборчого права через засоби масової інформації та різноманітні видання з
питань виборчого права; народними університетами, лекторіями, бібліотеками, клубами, а також виборчими комісіями. Така форма освіти розрахована на самосвідомість громадян, на вміння працівників цих закладів та установ зацікавити свою аудиторію, професійно і доступно викласти необхідний актуальний матеріал.
У забезпеченні виборчих прав громадян особлива роль належить організаторам виборчого процесу та референдумів, а тому їх навчання ‘ повинно носити особливий, поглиблений характер. Для організаторів виборів і референдумів доцільно використовувати як загальну освіту в навчальних закладах, самоосвіту, так і спеціальне навчання з вищезазначеного кола питань перед організацією виборів, референдумів та в період їх проведення з видачею за його результатами відповідного сертифіката.
Принципово важливим має бути розуміння необхідності постійного удосконалення виборчого законодавства і законодавства про референдуми на основі Конституції України, усталених загально прийнятих демократичних принципів.
4. Система та основні заходи щодо підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів
1. Підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів повинно включати комплекс заходів учбового, інформаційного, виховного характеру, що мають застосовуватися до певних груп учасників, а саме:
• виборців і учасників референдумів;
• організаторів виборів та референдумів;
• кандидатів, їх довірених осіб, політичних партій, виборчих блоків партій та їх уповноважених осіб;
• офіційних спостерігачів від суб’єктів виборчого процесу та представників учасників референдумів.
2. Підвищення правової культури виборців та учасників референдумів передбачає формування активного і свідомого вибору під час виборчої кампанії та референдуму. Цьому сприятиме:
удосконалення системи правової освіти та системи інформування громадян через засоби масової інформації;
інформування громадян Центральною виборчою комісією, територіальними (окружними) і дільничними виборчими комісіями, комісіями з референдумів про хід виборчої кампанії та проведення референдуму;
здійснення консультативних заходів, спрямованих на усвідомлення учасниками виборчого процесу відповідальності за порушення виборчого законодавства та закону про референдум;
видання науково-практичних коментарів до виборчих законів та закону про референдуми;
видання інформаційно-аналітичних, довідкових, енциклопедичних та науково-популярних матеріалів щодо проведення виборів та референдумів в Україні та іноземних державах;
розробка та застосування навчальними закладами усіх рівнів програм спеціалізованих освітніх курсів у межах суспільно-політичних та правових дисциплін, видання навчальних посібників, підручників
проведення соціологічних опитувань щодо проведення виборів та референдумів і оприлюднення Їх результатів.
3. Реалізація Концепції стосовно організаторів виборів та референдумів – членів виборчих комісій та комісій з референдумів, органів, що утворюють ці комісії, передбачає підвищення рівня іх професійних знань, набуття організаторських навиків, необхідних для кваліфікованого проведення виборчих кампаній, референдумів, шляхом:
організації для них науково-практичних заходів (конференцій, семінарів, тренінгів тощо) і спеціального навчання з питань проведення виборів, референдумів та вручення відповідних сертифікатів;
обміну досвідом з організаторами виборів в іноземних державах;
консультативної допомоги наукових закладів з питань конституційно-правової основи виборчої системи та референдумів в Україні і досвіду її практичного застосування.
У процесі цієї роботи доцільно здійснити видання методичних посібників для виборчих комісій та комісій з референдумів зі зразками документів, необхідних для роботи, відповідною нормативною базою та роз’ясненнями з конкретних питань застосування виборчого законодавства в Україні.
4. З метою . підвищення правової культури кандидатів та їх довірених осіб, політичних партій, виборчих блоків партій та їх уповноважених осіб потрібно вжити ряд практичних та консультаційних заходів щодо:
підвищення знань виборчого законодавства;
кваліфікованої участі в організації виборчої кампанії;
ведення передвиборної агітації;
спілкування з виборцями, представниками засобів масової інформації;
відповідальності за порушення виборчого законодавства.
Надзвичайно актуальною для нашого суспільства є проблема створення іміджу кандидата або політичного об’єднання, що потребує залучення до цієї роботи фахівців з різних галузей науки та використання зарубіжного досвіду.
5. Концепція передбачає підвищення правової культури офіційних спостерігачів від кандидатів у Президенти України, партій (блоків), зборів
виборців на виборах Президента України; офіційних спостерігачів від громадських організацій України та кандидатів у народні депутати України на виборах народних депутатів України, а також представників трудових колективів, громадських організацій, політичних партій, масових рухів, колективів професійно-технічних, середніх спеціальних і вищих навчальних закладів, зборів громадян за місцем проживання і військовослужбовців по військових частинах, органів державної влади на референдумах.
Рівень правової культури зазначених суб’єктів обумовлює їх поведінку під час спостереження за роботою виборчих комісій, комісій з референдумів;
ознайомлення зі списками виборців громадян, які мають право брати участь у референдумі, з матеріалами передвиборної агітації; спостереження за підрахунком голосів та визначенням результатів виборів і референдумів виборчими комісіями та комісіями з референдумів без втручання у їх роботу тощо.
5. Практична реалізація Концепції
Підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів необхідно проводити за сприяння і участю центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, установ, організацій, об’єднань громадян, навчальних і наукових закладів, виборчих комісій та комісій з референдуму, засобів масової інформації з використанням міжнародного досвіду та співпраці з міжнародними і зарубіжними організаціями, що займаються проблемами виборчих систем і технологій.
Реалізація Концепції підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів потребує організаційної та фінансової підтримки на державному рівні, а саме: схвалення її Президентом України, надання Президентом України відповідних доручень щодо розробки загальнодержавної програми підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів та плану заходів щодо її реалізації.
До участі в розробці цих документів може бути залучено Центральну виборчу комісію, а також заінтересовані міністерства, центральні і місцеві органи державної влади та органи місцевого самоврядування, громадські організації, політичні партії.
Секретар Центральної виборчої комісії Я.ДАВИДОВИЧ