УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

20 листопада 2015 року № 581

Про окремі питання діяльності Рунівщинської сільської виборчої комісії Полтавського району Полтавської області

До Центральної виборчої комісії 20 листопада 2015 року надійшла постанова Рунівщинської сільської виборчої комісії Полтавського району Полтавської області (далі – Рунівщинська сільська виборча комісія) від 18 листопада 2015 року № 1 "Про неможливість встановлення результатів виборів на чергових виборах Рунівщинського сільського голови та депутатів Рунівщинської сільської ради", а також протоколи засідання цієї комісії від 17 та 18 листопада 2015 року.

Вивчивши наявні в Центральній виборчій комісії матеріали, Комісія встановила.

Постановою Центральної виборчої комісії від 13 листопада 2015 року № 561 повноваження усього складу Рунівщинської сільської виборчої комісії достроково припинено у зв’язку з одноразовим грубим порушенням нею Конституції України та Закону України "Про місцеві вибори" (далі – Закон) та зобов’язано Полтавську районну виборчу комісію Полтавської області 16 листопада 2015 року затвердити новий склад Рунівщинської сільської виборчої комісії, а також зобов’язано Рунівщинську сільську виборчу комісію після сформування її нового складу до 24 години 18 листопада 2015 року встановити результати виборів Рунівщинського сільського голови та депутатів Рунівщинської сільської ради Полтавського району Полтавської області (далі – Рунівщинська сільська рада).

Рішенням Полтавської районної виборчої комісії Полтавської області від 16 листопада 2015 року № 40 було сформовано новий склад Рунівщинської сільської виборчої комісії.

На засіданні Рунівщинської сільської виборчої комісії 17 листопада 2015 року членами цієї комісії було складено присягу.

На цьому самому засіданні її членами під час огляду сейфу було виявлено відсутність печатки цієї комісії, а також протоколу про підсумки голосування з виборів депутатів Рунівщинської сільської ради в одномандатному виборчому окрузі № 5. Головою Рунівщинської сільської виборчої комісії поставлено на голосування питання щодо передачі правоохоронним органам протоколів про підсумки голосування з виборів Рунівщинського сільського голови та депутатів Рунівщинської сільської ради. Зазначене рішення було підтримано.

Так, 17 листопада 2015 року Рунівщинською сільською виборчою комісією було передано протоколи про підсумки голосування з виборів Рунівщинського сільського голови, депутатів Рунівщинської сільської ради та іншу документацію до Полтавського районного відділу Головного управління Національної поліції в Полтавській області.

Постановою від 18 листопада 2015 року № 1 Рунівщинська сільська виборча комісія визнала неможливість встановлення результатів виборів Рунівщинського сільського голови та депутатів Рунівщинської сільської ради у зв’язку з тим, що відповідні протоколи про підсумки голосування знаходяться у правоохоронних органах.

Відповідно до частини першої статті 16 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", якщо Комісії стане відомо про порушення законодавства України про вибори, виборчих прав громадян України з проведених нею перевірок, засобів масової інформації чи з інших джерел, що не суперечать законодавству України, Комісія має право розглянути за власною ініціативою питання, що належать до її повноважень, та прийняти з цього приводу рішення в установленому законом порядку.

Центральна виборча комісія здійснює, зокрема, контроль за діяльністю виборчих комісій, які утворюються для організації підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (частина друга статті 1 зазначеного Закону).

Частина перша статті 38 Конституції України регламентує, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії (стаття 69 Конституції України).

Згідно з частиною першою статті 71 Основного Закону України вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Частиною першою статті 20 Закону визначено, що виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.

Виборчі комісії зобов’язані діяти відповідно до Конституції України та законів України (частина третя статті 19 Закону).

Згідно з пунктом 14 частини четвертої статті 25 Закону до повноважень сільської виборчої комісії віднесено встановлення підсумків голосування та результатів виборів сільської ради та сільського голови.

Сільська виборча комісія на підставі протоколу про підсумки голосування у відповідному одномандатному виборчому окрузі по виборах депутатів (протоколів, у тому числі з позначкою "Уточнений") встановлює результати виборів у цьому окрузі, про що складає протокол (частина перша статті 85 Закону).

Відповідно до частини другої статті 85 Закону сільська виборча комісія на підставі складеного нею протоколу про результати виборів депутатів у єдиному одномандатному виборчому окрузі не пізніш як на п’ятий день з дня голосування приймає одне з рішень: про визнання депутата обраним у відповідному єдиному одномандатному виборчому окрузі; про проведення повторного голосування; про визнання виборів у відповідному одномандатному виборчому окрузі такими, що не відбулися.

За змістом частини третьої вказаної статті сільська виборча комісія на підставі протоколу (протоколів, у тому числі з позначкою "Уточнений") про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі по виборах сільського голови встановлює результати виборів у цьому виборчому окрузі, про що складає протокол.

Сільська виборча комісія на підставі складеного нею протоколу про результати виборів сільського голови не пізніш як на п’ятий день з дня голосування приймає одне з рішень: про визнання сільського голови обраним; про проведення повторного голосування; про визнання виборів відповідного сільського голови такими, що не відбулися (частина четверта статті 85 Закону).

Статтею 101 Закону визначено порядок зберігання виборчої та іншої документації.

На порушення зазначених вимог Закону Рунівщинська сільська виборча комісія передала працівникам поліції протоколи про підсумки голосування з виборів Рунівщинського сільського голови та депутатів Рунівщинської сільської ради.

Таким чином, усупереч постанові Центральної виборчої комісії від

13 листопада 2015 року № 561 Рунівщинська сільська виборча комісія не встановила до 24 години 18 листопада 2015 року результати виборів Рунівщинського сільського голови та депутатів Рунівщинської сільської ради.

Натомість Рунівщинська сільська виборча комісія  прийняла постанову від 18 листопада 2015 року № 1 "Про неможливість встановлення результатів виборів на чергових виборах Рунівщинського сільського голови та депутатів Рунівщинської сільської ради", чим порушила гарантоване статтею 38 Конституції України право громадян вільно обирати та бути обраними до органів місцевого самоврядування.

Отже, наявна в Центральній виборчій комісії інформація дає підстави встановити факт порушення Рунівщинською сільською виборчою комісією вимог Конституції України та Закону.

Згідно з пунктом 5 частини першої статті 24 Закону Центральна виборча комісія може з власної ініціативи у разі прийняття територіальною виборчою комісією незаконного рішення скасувати таке рішення.

Відтак постанова Рунівщинської сільської виборчої комісії від 18 листопада 2015 року № 1 "Про неможливість встановлення результатів виборів на чергових виборах Рунівщинського сільського голови та депутатів Рунівщинської сільської ради" підлягає скасуванню як незаконна.

Рішення Центральної виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов’язковим для виконання всіма суб’єктами відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму, в тому числі відповідними виборчими комісіями нижчого рівня, а також органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, установами, організаціями усіх форм власності та громадянами України. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, а також державні підприємства, установи і організації зобов’язані сприяти Комісії та її членам у здійсненні ними своїх повноважень (частини перша, п’ята статті 13 Закону України "Про Центральну виборчу комісію").

Відповідно до частини першої статті 2 зазначеного Закону Комісія в межах своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, однакове застосування законодавства України про вибори на всій території України.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 Закону Центральна виборча комісія є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів.

Центральна виборча комісія здійснює контроль за додержанням законодавства про місцеві вибори на всій території України (пункт 1 частини першої статті 24 Закону).

Враховуючи викладене, відповідно до частини першої статті 38,  статті 69, частини  першої статті 71 Конституції України, частин першої, третьої статті 19, частини першої статті 20, частини першої статті 24, частини четвертої статті 25, частини четвертої статті 85 Закону України "Про місцеві вибори", керуючись частиною першою статті 2, статтями 11 – 13, частиною першою статті 16, пунктами 1 – 2 статті 21 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:

1. Визнати такими, що не відповідають вимогам законодавства, дії Рунівщинської сільської виборчої комісії Полтавського району Полтавської області щодо передачі до правоохоронних органів протоколів про підсумки голосування з виборів Рунівщинського сільського голови, депутатів Рунівщинської сільської ради Полтавського району Полтавської області та іншої виборчої документації.

2. Скасувати постанову Рунівщинської сільської виборчої комісії Полтавського району Полтавської області від 18 листопада 2015 року № 1 "Про неможливість встановлення результатів виборів на чергових виборах Рунівщинського сільського голови та депутатів Рунівщинської сільської ради".

3. Зобов’язати Рунівщинську сільську виборчу комісію Полтавського району Полтавської області до 22 листопада 2015 року вжити заходів щодо повернення та отримання виборчою комісією оригіналів протоколів про підсумки голосування з виборів Рунівщинського сільського голови, депутатів Рунівщинської сільської ради Полтавського району Полтавської області та іншої виборчої документації.

4. Зобов’язати Рунівщинську сільську виборчу комісію Полтавського району Полтавської області до 23 листопада 2015 року  включно встановити результати виборів Рунівщинського сільського голови та депутатів Рунівщинської сільської ради Полтавського району Полтавської області.  

5. Вказати Рунівщинській сільській виборчій комісії Полтавського району Полтавської області на необхідність неухильного дотримання вимог виборчого законодавства у своїй діяльності.

6. Звернутися до Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо невідкладного повернення Рунівщинській сільській виборчій комісії Полтавського району Полтавської області оригіналів відповідних протоколів та іншої виборчої документації.

7. Копії цієї постанови надіслати Рунівщинській сільській виборчій комісії Полтавського району Полтавської області, Полтавському районному відділу Головного управління Національної поліції в Полтавській області, Головному управлінню Національної поліції в Полтавській області, прокуратурі Полтавської області, Міністерству внутрішніх справ України, Службі безпеки України.

8. Цю постанову оприлюднити на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.

Голова Центральної виборчої комісії   М. ОХЕНДОВСЬКИЙ