УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

4 вересня 2001 року №37

Про подання Луцького міського голови щодо реєстрації ініціативної групи із всеукраїнського референдуму, утвореної на зборах громадян України 18 травня 2001 року в місті Луцьку

До Центральної виборчої комісії 16 липня 2001 року надійшло подання Луцького міського голови Кривицького А.Ф. від 12 липня 2001 року № 9-5-36 щодо реєстрації ініціативної групи із всеукраїнського референдуму, утвореної на зборах громадян України, що відбулися 18 травня 2001 року в Народному домі “Просвіта” міста Луцька. Відповідно до поданих документів вказаними зборами схвалено пропозицію про проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою з винесенням на нього таких питань:

“Чи Ви згодні з тим, що за те, що сталося з Україною та її народом за всі роки правління Президента Л.Д. Кучми (катастрофічне руйнування економіки, різке погіршення добробуту народу, зростання злочинності і корупції, падіння авторитету України в світі, масові порушення прав громадян та інше), він повинен в знак каяття сам добровільно подати у відставку та проголосити заяву про неї відповідно до статей 108 та 109 Конституції України?”;

“Чи Ви згодні з тим, що в Україні внаслідок правління Л.Д. Кучми утвердився авторитарний, антидемократичний владний режим, і тому потрібно після відставки нинішнього Президента встановити європейську модель організації влади, за якої народ через обраних ним своїх представників бере участь у формуванні Кабінету Міністрів України та здійснює контроль за його діяльністю?”

Перевіркою щодо відповідності поданих до Центральної виборчої комісії документів вимогам Закону України “Про всеукраїнський та місцеві референдуми” (далі – Закон) встановлено, що зазначені документи не відповідають вимогам Закону, а збори громадян України проведені з порушенням Закону.

Частиною четвертою статті 16 Закону встановлено, що перед початком зборів проводиться реєстрація учасників зборів, проте на порушення вимог цього положення Закону реєстрація учасників зборів продовжувалася після початку зборів та під час їх проведення і була закінчена тільки після розгляду питань про обрання голови, секретаря зборів та затвердження порядку денного.

На порушення вимог частин четвертої та восьмої статті 16 Закону не було складено список учасників зборів. До Центральної виборчої комісії подано 22 окремі листи реєстрації учасників зборів, кожен з яких має свою нумерацію. Крім того, у листах реєстрації стосовно 39 учасників зборів зазначені неповні відомості про місце їх проживання, а також у деяких листах реєстрації викреслено окремі прізвища, що не засвідчено належним чином.

Відповідно до частини четвертої статті 16 Закону порядок денний повинен включати обговорення питання щодо доцільності проведення референдуму. Як засвідчує зміст поданого до Центральної виборчої комісії протоколу зборів громадян, зазначена вимога Закону не виконана.

На порушення вимог частини восьмої статті 16 Закону в списку членів ініціативної групи не зазначені повні відомості документів, що посвідчують їх особи, а саме відсутні відомості про те, ким і коли видані такі документи.

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 92 Конституції України організація та порядок проведення референдумів визначаються виключно законами України. Згідно з частиною першою статті 1 Закону референдум – це спосіб прийняття громадянами України шляхом голосування законів України, інших рішень з важливих питань загальнодержавного значення.

Конституція України та чинне законодавство передбачають проведення всеукраїнського референдуму, в тому числі й за народною ініціативою, лише як зобов’язального (імперативного) референдуму, результати якого є обов’язковими для розгляду і прийняття рішень відповідними органами державної влади в порядку, визначеному Конституцією України та законами України. Питання, запропоновані для затвердження зборами громадян 18 травня 2001 року в місті Луцьку, відповідно до статей 3, 5 Закону не можуть бути предметом всеукраїнського референдуму, оскільки не передбачають прийняття рішення щодо внесення змін і доповнень до Конституції України, прийняття, зміни або скасування законів України чи їх окремих положень, прийняття рішень, що визначають основний зміст Конституції України, законів України та інших правових актів.

Враховуючи викладене та керуючись статтею 2, частиною другою статті 3, статтею 15 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”, статтями 1, 2, 3, 5, статтею 16, частинами першою, третьою, четвертою та шостою статті 17 Закону України “Про всеукраїнський та місцеві референдуми”, Центральна виборча комісія постановляє:

Відмовити в реєстрації ініціативної групи із всеукраїнського референдуму, утвореної на зборах громадян України 18 травня 2001 року в місті Луцьку.

Голова Центральної виборчої комісії М.РЯБЕЦЬ