УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

10 грудня 2003 року №67

Про проект Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим”

Розглянувши пропозиції щодо вдосконалення законодавства України про вибори, викладені у формі проекту Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим”, та керуючись частиною першою статті 2, статтею 11 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”, Центральна виборча комісія постановляє:

1. Схвалити пропозиції щодо вдосконалення законодавства України про вибори, викладені у формі проекту Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим” (додається).

2. Надіслати проект Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим” Голові Верховної Ради України для вирішення питання щодо внесення його в порядку законодавчої ініціативи на розгляд Верховної Ради України.

Голова Центральної виборчої комісії М.РЯБЕЦЬ

 

Додатки та посилання

Додаток 1

Проект

Закон України

ПРО ВИБОРИ ДЕПУТАТІВ ВЕРХОВНОЇ РАДИ АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Цей Закон визначає основні засади, принципи та порядок організації підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

Розділ І.

Загальні положення

Стаття 1. Законодавство про вибори депутатів

Основні принципи, порядок організації підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим (далі – депутати) регулюються Конституцією України, Конституцією Автономної Республіки Крим, Законом України “Про Верховну Раду Автономної Республіки Крим”, цим та іншими законами України.

Стаття 2. Визначення термінів та понять

У цьому Законі наведені нижче терміни та поняття вживаються у такому значенні:

1) “проживання” – постійне перебування громадянина України в Автономній Республіці Крим, що підтверджується реєстрацією, здійсненою в установленому порядку;

2) “одномандатний виборчий округ” – визначена відповідно до цього Закону територія, на якій обирається один із 100 депутатів;

3) “виборча дільниця” – частина території одномандатного виборчого округу, визначена відповідно до цього Закону, на якій проводиться голосування на виборах депутатів;

4) “чергові вибори” – вибори, що призначаються Верховною Радою Автономної Республіки Крим і проводяться в останню неділю березня четвертого року повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим;

5) “позачергові вибори” – вибори, що призначаються Верховною Радою України після дострокового припинення повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим за наявності висновку Конституційного Суду України про порушення нею Конституції України або законів України;

6) “повторні вибори” – вибори, що призначаються виборчою комісією Автономної Республіки Крим і проводяться у випадках, коли вибори у одномандатному виборчому окрузі визнані недійсними, такими, що не відбулися, або у разі визнання особи такою, яка відмовилася від депутатського мандата;

7) “проміжні вибори” – вибори, що призначаються виборчою комісією Автономної Республіки Крим і поводяться в одномандатному виборчому окрузі замість депутата, який вибув;

8) “довірені особи кандидатів у депутати” – громадяни України, зареєстровані окружною виборчою комісією відповідно до вимог цього Закону, які мають право голосу та надають допомогу кандидату в депутати під час виборчого процесу (ведення передвиборної агітації, представлення інтересів кандидата у відносинах з виборчими комісіями, органами державної влади та органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян, виборцями);

9) “спостерігачі” – представники кандидатів у депутати, організацій політичних партій, виборчих блоків організацій політичних партій (далі – організації партій (блоки)), іноземних держав і міжнародних організацій, зареєстровані виборчою комісією відповідно до вимог цього Закону, які здійснюють спостереження за ходом виборчого процесу відповідно до цього Закону;

10) “передвиборна агітація” – комплекс інформаційних заходів цілеспрямованого політичного впливу на свідомість виборців з метою спонукання їх до здійснення акту вибору на користь певного кандидата, що проводяться в передбачені цим Законом строки відповідними суб’єктами виборчого процесу у формах і засобами, передбаченими цим Законом та спрямованими на вільне та всебічне обговорення передвиборних програм партій (блоків), кандидатів у депутати, їх політичних, ділових та особистих якостей, на агітацію за або проти кандидатів у депутати;

11) “виборці” – громадяни України, які проживають в Автономній Республіці Крим і мають право голосу.

12) “кандидат у депутати” – громадянин України, зареєстрований окружною виборчою комісією відповідно до вимог цього Закону;

13) “список виборців” – офіційний документ, складений та уточнений відповідно до вимог цього Закону, який гарантує право виборцям, включеним до цього списку, взяти участь у голосуванні;

14) “виборчий процес” – здійснення виборцями, виборчими комісіями, кандидатами в депутати, органами державної влади та органами місцевого самоврядування, довіреними особами та спостерігачами, організаціями партій (блоками) виборчих процедур, передбачених цим Законом;

15) “заява” – звернення суб’єкта або учасника виборчого процесу до виборчої комісії з проханням про сприяння в реалізації їх прав та законних інтересів, закріплених у цьому Законі;

16) “скарга” – звернення суб’єкта або учасника виборчого процесу до виборчої комісії або суду з вимогою про поновлення їх прав і законних інтересів, закріплених у цьому Законі, порушених рішеннями, діями, бездіяльністю інших суб’єктів та учасників виборчого процесу або судових органів, їх посадових службових осіб.

Стаття 3. Основні засади і принципи виборів депутатів

1. Депутати обираються виборцями на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Участь у виборах є добровільною. Ніхто не може бути примушений до участі або неучасті у виборах.

2. Вибори депутатів здійснюються за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах.

3. Кількісний склад Верховної Ради Автономної Республіки Крим визначається Конституцією Автономної Республіки Крим та Законом України “Про Верховну Раду Автономної Республіки Крим”.

Стаття 4. Загальне виборче право

1. Право голосу на виборах депутатів мають громадяни України, які проживають в Автономній Республіці Крим і яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років (далі – виборці).

2. Документом, який підтверджує громадянство України виборця, є:

1) паспорт громадянина України;

2) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;

3) тимчасове посвідчення громадянина України;

4) дипломатичний паспорт;

5) службовий паспорт;

6) посвідчення особи моряка;

7) посвідчення члена екіпажу;

8) військовий квиток для військовослужбовців строкової служби.

3. Виборці можуть брати участь у роботі виборчих комісій як їх члени, а також у проведенні передвиборної агітації, здійсненні спостереження за проведенням виборів депутатів та інших заходах у порядку, визначеному цим Законом.

4. Будь-які прямі або непрямі привілеї або обмеження виборчих прав громадян України за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання в Автономній Республіці Крим, за мовними та іншими ознаками забороняються. Не допускаються обмеження щодо участі громадян у виборчому процесі, крім обмежень, передбачених Конституцією України та цим Законом.

5. Не має права голосу громадянин, визнаний судом недієздатним.

Стаття 5. Рівне виборче право

1. Вибори депутатів є рівними: громадяни України, які проживають у Автономній Республіці Крим, беруть участь у виборах на рівних засадах.

2. Кожен виборець на виборах депутатів має один голос. Виборець може використати свій голос тільки на одній виборчій дільниці.

Стаття 6. Пряме виборче право

Вибори депутатів є прямими. Громадяни України, які проживають в Автономній Республіці Крим, безпосередньо обирають депутатів шляхом голосування за кандидатів у депутати.

Стаття 7. Вільні вибори

1. Вибори депутатів є вільними. Виборцям забезпечуються умови для вільного формування своєї волі та її вільного виявлення при голосуванні.

2. Застосування насильства, погроз, обману, підкупу чи будь-яких інших дій, що перешкоджають вільному формуванню та вільному виявленню волі виборця, забороняється.

Стаття 8. Таємне голосування

Голосування на виборах депутатів є таємним. Контроль за волевиявленням виборців забороняється.

Стаття 9. Особисте голосування

Кожний виборець голосує на виборах особисто. Голосування за інших осіб чи передача виборцем права голосу будь-якій іншій особі забороняється.

Стаття 10. Право бути обраним

1. Депутатом може бути обраний громадянин України, який на день виборів досяг вісімнадцяти років, має право голосу на виборах і не менше п’яти років проживає в Україні.

2. Не може бути висунутим і обраним депутатом громадянин, який має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість непогашена і не знята в установленому законом порядку.

Стаття 11. Право висування кандидатів у депутати

Право висування кандидатів у депутати належить громадянам України, які досягли вісімнадцяти років, проживають в Автономній Республіці Крим і мають право голосу.

Це право реалізується ними через організації партій (блоки) або шляхом самовисування у порядку, встановленому цим Законом.

Стаття 12. Виборчий процес

1. Виборчий процес здійснюється на засадах:

1) законності та заборони незаконного втручання будь-кого в цей процес;

2) політичного плюралізму (багатопартійності);

3) гласності та відкритості виборчого процесу;

4) рівності всіх кандидатів у депутати перед законом;

5) рівності прав організацій партій (блоків) – суб’єктів виборчого процесу;

6) свободи передвиборної агітації, рівних можливостей доступу до засобів масової інформації;

7) неупередженості до кандидатів у депутати з боку органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб та керівників підприємств, установ і організацій;

8) рівного волевиявлення громадян України;

9) добровільної участі у виборах депутатів;

10) обов’язковості призначення та проведення виборів депутатів;

11) територіальної організації виборів.

2. Початок виборчого процесу оголошує виборча комісія Автономної Республіки Крим відповідно до строків, визначених Конституцією України, Конституцією Автономної Республіки Крим та цим Законом.

3. Виборчий процес включає такі етапи:

1) оголошення початку виборчого процесу;

2) утворення одномандатних виборчих округів (далі – округи);

3) утворення виборчих дільниць;

4) утворення виборчих комісій;

5) складання списків виборців;

6) висування та реєстрація кандидатів у депутати в округах;

7) проведення передвиборної агітації;

8) голосування;

9) підрахунок голосів виборців, підведення підсумків голосування та встановлення результатів виборів депутатів;

10) реєстрація обраних депутатів.

4. Виборчий процес завершується офіційним оприлюдненням виборчою комісією Автономної Республіки Крим результатів виборів депутатів.

Стаття 13. Суб’єкти виборчого процесу

Суб’єктами виборчого процесу є:

1) виборці;

2) виборчі комісії, утворені відповідно до Конституції України, Конституції Автономної Республіки Крим, цього Закону;

3) кандидати в депутати;

4) організації партій (блоків), що висунули кандидатів у депутати;

5) органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування у випадках, передбачених цим Законом;

6) спостерігачі від кандидатів у депутати, організацій партій (блоків).

Стаття 14. Гласність і відкритість виборчого процесу

1. Підготовка та проведення виборів депутатів здійснюються відкрито і гласно.

2. Виборчі комісії інформують громадян про свій склад, місцезнаходження та режим роботи, про утворення округів і виборчих дільниць, про основні права виборців, у тому числі про право оскарження неправомірних рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій, органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування чи посадових осіб, які обмежують їх виборчі права; забезпечують можливості для ознайомлення їх зі списками виборців, відомостями про кандидатів у депутати, зареєстрованих в округах, та їх передвиборними програмами, з порядком заповнення виборчих бюлетенів; сповіщають населення про підсумки голосування і результати виборів депутатів, надають іншу інформацію у випадках, передбачених цим Законом.

3. Рішення органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, що стосуються виборів депутатів, а також рішення виборчих комісій доводяться до відома громадян через засоби масової інформації або оприлюднюються в інший спосіб.

4. Засоби масової інформації зобов'язані об'єктивно висвітлювати хід підготовки та проведення виборів. Їх представникам гарантується безперешкодний доступ на всі публічні заходи, пов'язані з виборами, а на засідання виборчих комісій та на виборчу дільницю у день виборів на умовах, визначених цим та іншими законами України. Виборчі комісії, органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, посадові та службові особи цих органів зобов'язані в межах своїх повноважень і компетенції надавати їм інформацію щодо підготовки та проведення виборів.

Розділ ІІ.

ВИДИ ВИБОРІВ ДЕПУТАТІВ. ПОРЯДОК І СТРОКИ ЇХ ПРИЗНАЧЕННЯ

Стаття 15. Види виборів депутатів та порядок їх призначення

1. Вибори депутатів можуть бути черговими, позачерговими, повторними та проміжними.

2. Чергові вибори депутатів призначаються Верховною Радою Автономної Республіки Крим у зв’язку із закінченням конституційного строку повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

3. Позачергові, повторні та проміжні вибори депутатів призначаються в порядку, встановленому цим Законом.

Стаття 16. Строки проведення виборів

1. Чергові вибори депутатів відбуваються в останню неділю березня четвертого року повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

2. Початок виборчого процесу чергових виборів депутатів виборча комісія Автономної Республіки Крим оголошує не пізніш як за 90 днів до дня виборів.

3. Позачергові вибори депутатів відбуваються в останню неділю шестидесятиденного строку з дня опублікування рішення Верховної Ради України про дострокове припинення повноважень і призначення позачергових виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

4. Початок виборчого процесу позачергових виборів депутатів виборча комісія Автономної Республіки Крим оголошує не пізніше наступного дня після опублікування рішення Верховної Ради України про призначення позачергових виборів до Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

5. Повторні вибори депутата відбуваються в окрузі в останню неділю шестидесятиденного строку з дня опублікування виборчою комісією Автономної Республіки Крим рішення про їх призначення. Рішення про призначення повторних виборів депутатів приймається виборчою комісією Автономної Республіки Крим не пізніш як у тридцятиденний строк з дня прийняття рішення про визнання виборів у цьому окрузі недійсними, такими, що не відбулися, або в разі визнання обраної особи такою, яка відмовилася від депутатського мандата.

6. Проміжні вибори депутата в окрузі відбуваються в останню неділю шестидесятиденного строку з дня опублікування рішення про їх призначення. Рішення про призначення проміжних виборів депутата приймається виборчою комісією Автономної Республіки Крим не пізніш як у тридцятиденний строк з дня дострокового припинення повноважень депутата, обраного в цьому окрузі.

7. Початок виборчого процесу повторних та проміжних виборів депутата в окрузі оголошується виборчою комісією Автономної Республіки Крим не пізніше наступного дня після опублікування рішення про їх призначення.

8. Повторні та проміжні вибори депутата в окрузі протягом одного року до дня проведення чергових виборів не проводяться.

Розділ ІІІ.

ВИБОРЧІ ОКРУГИ ТА ВИБОРЧІ ДІЛЬНИЦІ

Стаття 17. Виборчі округи

1. Вибори депутатів проводяться в 100 округах.

2. Округи утворюються виборчою комісією Автономної Республіки Крим не пізніш як за 90 днів до дня чергових виборів з приблизно рівною кількістю виборців у кожному окрузі. Орієнтовна середня кількість виборців в округах визначається виборчою комісією Автономної Республіки Крим на підставі даних відповідного органу виконавчої влади з питань статистики Автономної Республіки Крим. Відхилення кількості виборців в окрузі не може перевищувати, як правило, десяти відсотків орієнтовної середньої кількості виборців в округах.

3. До складу округу можуть бути включені відповідні адміністративно-територіальні одиниці в Автономній Республіці Крим (один або кілька районів, міст, районів у містах або їх частин). Не допускається утворення округів з територій, що не межують між собою.

4. Повідомлення про утворення округів із зазначенням їх номерів, меж, центрів, орієнтовної кількості виборців у кожному окрузі оприлюднюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим у друкованих республіканських засобах масової інформації в триденний строк з дня прийняття нею відповідного рішення.

Стаття 18. Виборчі дільниці

1. Для підготовки і проведення голосування та підрахунку голосів виборців територія кожного округу поділяється на виборчі дільниці.

2. Виборчі дільниці утворюються, за винятком, передбаченим частинами четвертою та шостою цієї статті, окружними виборчими комісіями за поданням виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст, де немає районних рад), районних у містах рад, а в разі відсутності таких органів – за пропозицією відповідно сільських, селищних, міських голів, голів районних у містах рад або посадових осіб, які відповідно до закону здійснюють їх повноваження. Окружна виборча комісія своїм рішенням визначає межі кожної виборчої дільниці та місцезнаходження дільничної виборчої комісії, встановлює єдину нумерацію виборчих дільниць у межах округу.

3. У стаціонарних лікувальних закладах, на суднах, що приписані до портів Автономної Республіки Крим і в день голосування перебувають у плаванні під Державним Прапором України, та в інших місцях тимчасового перебування виборців з обмеженими можливостями пересування виборчі дільниці утворюються окружними виборчими комісіями за місцем розташування відповідних закладів чи установ або за місцем приписки судна за умови наявності в цих закладах, установах, на суднах громадян, зазначених у частині першій статті 4 цього Закону.

4. Військовослужбовці, які постійно проживають в Автономній Республіці Крим, голосують на виборчих дільницях, розташованих за межами військових частин (формувань). Виборчі дільниці на територіях військових частин (формувань) можуть утворюватися як виняток виборчою комісією Автономної Республіки Крим за поданням відповідної окружної виборчої комісії в разі розташування військової частини (формування) у віддаленій від населеного пункту місцевості.

5. Виборчі дільниці утворюються з кількістю виборців від двадцяти осіб до трьох тисяч осіб. Якщо на відповідній території налічується менше або більше від зазначеної кількості виборців і їх (або їх надлишок) неможливо віднести до іншої виборчої дільниці або неможливо утворити додаткову виборчу дільницю на цій території, виборча дільниця може бути утворена з меншою або більшою від відповідних граничних значень кількістю виборців.

6. Виборчі дільниці утворюються не пізніш як за 50 днів до дня виборів. У винятковому випадку виборча дільниця може утворюватися виборчою комісією Автономної Республіки Крим не пізніш як за п’ять днів до дня виборів за поданням відповідної окружної виборчої комісії.

7. Рішення виборчої комісії про утворення виборчих дільниць із зазначенням їх номерів, меж, місцезнаходження відповідних дільничних виборчих комісій оприлюднюється в місцевих державних чи комунальних друкованих засобах масової інформації у відповідному окрузі або, у разі неможливості, в інший спосіб не пізніш як на п’ятий день після дня прийняття цього рішення, а у разі утворення виборчої дільниці у винятковому випадку відповідно до частини шостої цієї статті, – не пізніш як за два дні до дня виборів.

Розділ ІV.

ВИБОРЧІ КОМІСІЇ

Стаття 19. Система виборчих комісій

1. Систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів, становлять:

1) Центральна виборча комісія;

2) виборча комісія Автономної Республіки Крим;

3) окружні виборчі комісії;

4) дільничні виборчі комісії.

2. Повноваження виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів депутатів поширюються:

1) Центральної виборчої комісії – на всю територію Автономної Республіки Крим у випадках, передбачених цим Законом;

2) виборчої комісії Автономної Республіки Крим – на всю територію Автономної Республіки Крим;

3) окружної виборчої комісії – на територію округу;

4) дільничної виборчої комісії – на територію виборчої дільниці.

Стаття 20. Статус виборчих комісій

1. Статус Центральної виборчої комісії визначається Законом України “Про Центральну виборчу комісію”, цим та іншими законами.

2. Статус виборчої комісії Автономної Республіки Крим, окружних та дільничних виборчих комісій визначається цим Законом.

3. Виборча комісія Автономної Республіки Крим є комісією вищого рівня щодо всіх окружних та дільничних виборчих комісій, передбачених цим Законом.

Окружна виборча комісія є комісією вищого рівня щодо всіх дільничних виборчих комісій на території відповідного округу.

4. Виборча комісія Автономної Республіки Крим та окружні виборчі комісії є юридичними особами.

5. Дільнична виборча комісія не є юридичною особою. Дільнична виборча комісія має власну печатку зразка, встановленого Центральною виборчою комісією.

Стаття 21. Виборча комісія Автономної Республіки Крим та порядок її утворення

1. Виборча комісія Автономної Республіки Крим є постійно діючим органом Автономної Республіки Крим, який забезпечує організацію підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

2. Виборча комісія Автономної Республіки Крим відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією та законами України, Конституцією Автономної Республіки Крим принципів та засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, однакове застосування законодавства про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим на всій території Автономної Республіки Крим.

Виборча комісія Автономної Республіки Крим очолює окружні та дільничні виборчі комісії, які утворюються для підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, спрямовує діяльність цих комісій.

3. Виборча комісія Автономної Республіки Крим будує свою діяльність на принципах законності, незалежності, об’єктивності, компетентності, колегіальності розгляду і вирішення питань, що належать до її повноважень, обгрунтованості прийнятих рішень, відкритості та гласності. Виборча комісія Автономної Республіки Крим зобов’язана діяти лише на підставі, в межах повноважень та в спосіб, передбачені Конституцією України, цим та іншими законами України, Конституцією Автономної Республіки Крим, нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим та Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Виборча комісія Автономної Республіки Крим здійснює свої повноваження самостійно та незалежно від інших органів державної влади України, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та їх об’єднань у вирішення питань, що належать до виключних повноважень виборчої комісії Автономної Республіки Крим, не допускається, крім випадків, передбачених законами України.

4. Виборча комісія Автономної Республіки Крим утворюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим у складі 15 осіб за поданнями Голови Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим та Центральної виборчої комісії на п’ять кандидатур кожна.

5. Членом виборчої комісії Автономної Республіки Крим може бути громадянин України, який на день призначення досяг двадцяти п’яти років, має право голосу, проживає в Автономній Республіці Крим.

6. Член виборчої комісії Автономної Республіки Крим не може бути народним депутатом України або мати інший представницький мандат, членом іншої виборчої комісії, комісії з референдуму, кандидатом у Президенти України, народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, довіреною особою кандидата, представником або уповноваженою особою партії (блоку), організації партії (блоку), що беруть участь у виборах, членом ініціативної групи з референдуму, подружжям чи іншим близьким родичем кандидата в депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, а також перебувати в його підпорядкуванні. Член виборчої комісії Автономної Республіки Крим не може бути посадовою чи службовою особою органів державної влади України, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування. Голова, заступник голови, секретар виборчої комісії Автономної Республіки Крим не можуть займатися підприємницькою або іншою діяльністю, крім викладацької, наукової та творчої у вільний від роботи час, входити до складу керівного органу чи наглядової ради підприємства, що має на меті одержання прибутку. Не може бути призначений до складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим громадянин України, який утримується в установах кримінально-виконавчої системи або має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята в установленому законом порядку.

7. Член виборчої комісії Автономної Республіки Крим, який до свого призначення на посаду був членом будь-якої політичної партії, на час здійснення своїх повноважень зупиняє членство в цій партії. Він не може брати участь в її діяльності чи виконувати доручення органу політичної партії.

8. Кандидатури осіб, запропоновані до складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим та включені до відповідних подань Голови Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим, Центральної виборчої комісії, попередньо обговорюються в депутатських групах і фракціях Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

9. Виборча комісія Автономної Республіки Крим є повноважною з моменту призначення на посаду та складення присяги не менш як двома третинами її складу.

10. Після сформування виборчої комісії Автономної Республіки Крим відповідно до цього Закону її персональний склад протягом року не можна змінювати більш як на одну третину.

11. Голова, заступник, секретар виборчої комісії Автономної Республіки Крим, а також не менше п’яти інших членів виборчої комісії Автономної Республіки Крим повинні мати вищу юридичну освіту.

12. Керівні особи виборчої комісії Автономної Республіки Крим –голова, заступник голови і секретар виборчої комісії Автономної Республіки Крим обираються виборчою комісією Автономної Республіки Крим таємним голосуванням з числа членів виборчої комісії Автономної Республіки Крим у порядку, встановленому Регламентом виборчої комісії Автономної Республіки Крим.

13. Голова, заступник голови, секретар виборчої комісії Автономної Республіки Крим виконують свої повноваження у цій комісії на постійній основі з оплатою їх праці відповідно до статті 34 цього Закону. Зазначені особи звільняються від виконання виробничих або службових обов’язків за попереднім місцем роботи.

Голові, заступнику голови, секретарю виборчої комісії Автономної Республіки Крим після закінчення строку їх повноважень, а також у разі дострокового припинення повноважень за їх бажанням надається попередня робота (посада), а у разі неможливості – інша рівноцінна робота (посада) в тій самій або, за їх згодою, в іншій установі, організації. Цим особам час роботи у виборчій комісії Автономної Республіки Крим зараховується до стажу державної служби, стажу роботи (служби) за спеціальністю.

14. Виборча комісія Автономної Республіки Крим має печатку із своїм найменуванням.

15. Місцезнаходженням виборчої комісії Автономної Республіки Крим є місто Сімферополь.

Стаття 22. Строк повноважень члена виборчої комісії Автономної Республіки Крим

1. Строк повноважень члена виборчої комісії Автономної Республіки Крим – 5 років.

2. Член виборчої комісії Автономної Республіки Крим набуває своїх повноважень з моменту складення і підписання ним передбаченої цим Законом присяги.

3. Повноваження члена виборчої комісії Автономної Республіки Крим припиняються на наступний день після дня закінчення встановленого цим Законом строку повноважень члена виборчої комісії Автономної Республіки Крим.

4. Повноваження члена виборчої комісії Автономної Республіки Крим можуть бути достроково припинені до закінчення встановленого цим Законом строку в порядку, встановленому цією статтею Закону.

5. Підставами дострокового припинення повноважень члена виборчої комісії Автономної Республіки Крим є:

1) звернення члена виборчої комісії Автономної Республіки Крим з особистою заявою про складення своїх повноважень;

2) припинення його громадянства України;

3) реєстрація його кандидатом у Президенти України, народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад чи на посаду сільського, селищного, міського голови, довіреною особою кандидата, представником або уповноваженою особою партії (блоку), організації партії (блоку), що беруть участь у виборах, членом іншої виборчої комісії, комісії з референдуму, членом ініціативної групи з референдуму, а також у разі призначення на посаду або зайняття діяльністю, несумісними зі статусом члена виборчої комісії Автономної Республіки Крим;

4) порушення ним Конституції України, цього, інших законів України, Конституції Автономної Республіки Крим чи складеної присяги, факт вчинення якого встановлено судовим рішенням;

5) набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо нього;

6) визнання його недієздатним, безвісно відсутнім чи оголошення таким, що помер;

7) його смерть.

6. У разі виникнення обставин, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини п’ятої цієї статті повноваження члена виборчої комісії Автономної Республіки Крим припиняються з моменту виникнення або виявлення таких обставин без прийняття рішення про припинення повноважень, про що голова виборчої комісії Автономної Республіки Крим не пізніш як через три дні після отримання відповідних матеріалів повідомляє Центральну виборчу комісію та суб’єкта, за поданням якого особу було включено до складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим.

7. У разі виникнення обставин, передбачених пунктами 4, 5, 6 частини п’ятої цієї статті повноваження члена виборчої комісії Автономної Республіки Крим припиняються з моменту набрання чинності (законної сили) рішенням (вироком) суду, про що голова виборчої комісії Автономної Республіки Крим не пізніш як через три дні з дня надходження до нього відповідних матеріалів повідомляє Центральну виборчу комісію та суб’єкта, за поданням якого особу було включено до складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим.

Центральна виборча комісія не пізніш як через п’ять днів з дня отримання таких матеріалів разом з відповідними документами, завіреними в установленому законом порядку, розглядає їх та приймає рішення щодо внесення до Верховної Ради Автономної Республіки Крим подання про дострокове припинення повноважень члена виборчої комісії Автономної Республіки Крим.

8. Для встановлення факту вчинення порушення членом виборчої комісії Автономної Республіки Крим Конституції України, цього, інших законів України, Конституції Автономної Республіки Крим чи складеної присяги до суду має право звернутись Центральна виборча комісія за наявності матеріалів про вчинення такого порушення в порядку, встановленому цивільним процесуальним законодавством України.

9. Верховна Рада Автономної Республіки Крим після внесення зазначеного в частині сьомій цієї статті подання розглядає його і в строк не пізніш як через місяць після внесення подання до Верховної Ради Автономної Республіки Крим приймає відповідне рішення.

10. Зміни у складі виборчої комісії Автономної Республіки Крим проводяться в такий самий спосіб, як і призначення членів виборчої комісії Автономної Республіки Крим.

Стаття 23. Фінансування діяльності та організація роботи виборчої комісії Автономної Республіки Крим

1. Витрати, пов’язані з діяльністю виборчої комісії Автономної Республіки Крим та її апарату, фінансуються за рахунок коштів республіканського бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Обсяг цих коштів за поданням голови виборчої комісії Автономної Республіки Крим щороку передбачається окремим рядком у бюджеті Автономної Республіки Крим.

2. Забезпечення діяльності виборчої комісії Автономної Республіки Крим для здійснення повноважень, передбачених Конституцією України, цим та іншими законами України, Конституцією Автономної Республіки Крим, нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, покладається на апарат виборчої комісії Автономної Республіки Крим.

3. Структура та штатна чисельність апарату виборчої комісії Автономної Республіки Крим затверджуються виборчою комісією Автономної Республіки Крим.

4Управління діяльністю апарата виборчої комісії Автономної Республіки Крим здійснює секретар виборчої комісії Автономної Республіки Крим.

5Організація роботи виборчої комісії Автономної Республіки Крим, її апарату, порядок скликання і проведення засідань виборчої комісії Автономної Республіки Крим, підготовки, прийняття та оформлення прийнятих нею рішень, а також порядок обрання керівних осіб виборчої комісії Автономної Республіки Крим, повноваження голови, заступника голови, секретаря виборчої комісії Автономної Республіки Крим, розподіл обов’язків між членами виборчої комісії Автономної Республіки Крим, документування діяльності виборчої комісії Автономної Республіки Крим здійснюються відповідно до цього Закону та затверджених виборчою комісією Автономної Республіки Крим Регламенту виборчої комісії Автономної Республіки Крим, Положення про апарат виборчої комісії Автономної Республіки Крим, Інструкції з діловодства виборчої комісії Автономної Республіки Крим.

Стаття 24. Порядок утворення окружної виборчої комісії

1. Окружна виборча комісія утворюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим у кількості не менше восьми і не більше шістнадцяти осіб не пізніш як за 80 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії за поданнями (не більш як на одну особу) зареєстрованих у встановленому законом порядку в Автономній Республіці Крим республіканської, районної, міської організацій партії або іншого структурного утворення, передбаченого статутом партії, що діє на території відповідного округу, голови районної державної адміністрації або міського голови. Зазначені подання, до яких додаються заяви осіб, запропонованих до складу відповідної окружної виборчої комісії, про згоду на участь у її роботі, вносяться не пізніше ніж за 85 днів до дня виборів.

2. Голова районної ради, міський голова в строк, визначений частиною першою цієї статті, пропонує до складу окружних виборчих комісій особу, яка має вищу юридичну освіту. Ця особа обов’язково включається до складу окружної виборчої комісії.

3. Республіканська організація партії має право подати до виборчої комісії Автономної Республіки Крим список осіб від організації партії – членів цієї партії або безпартійних для включення їх до складу конкретних окружних виборчих комісій (по одній особі в кожну комісію) за підписом керівника організації партії. До цього списку додаються заяви осіб, запропонованих до складу відповідної окружної виборчої комісії, про згоду на участь у її роботі.

4. У разі якщо в установлений частиною першою цієї статті строк не надійшли подання щодо складу окружної виборчої комісії або якщо кількість запропонованих до складу виборчої комісії осіб становить менше восьми, окружна виборча комісія утворюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим за поданням її голови в кількості восьми осіб, з обов’язковим урахуванням поданих кандидатур від суб’єктів, зазначених у частинах першій та другій цієї статті.

5. До складу окружної виборчої комісії можуть входити громадяни України, які мають право голосу і постійно проживають у межах відповідного округу або міста, на території якого розташований цей округ.

6. До складу окружної виборчої комісії не можуть входити народні депутати України або особи, які мають інший представницький мандат, кандидати в депутати, довірені особи кандидатів у депутати, посадові та службові особи органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, а також громадяни, які утримуються в установах кримінально-виконавчої системи або мають судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.

7. Голова, заступник голови та секретар окружної виборчої комісії не можуть бути представниками однієї партії (блоку).

8. Секретар окружної виборчої комісії повинен володіти державною мовою.

9. Рішення про утворення окружної виборчої комісії підлягають оприлюдненню в місцевих державних чи комунальних друкованих засобах масової інформації у відповідному окрузі не пізніш як на п’ятий день з дня їх прийняття.

Стаття 25. Порядок утворення дільничної виборчої комісії

1. Дільнична виборча комісія утворюється відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за 35 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії за поданням кандидатів у депутати, зареєстрованих у відповідному окрузі, крім випадків, передбачених частинами восьмою, десятою цієї статті.

2. До складу дільничної виборчої комісії можуть входити громадяни України, які мають право голосу і постійно проживають у межах відповідного округу або міста, на території якого розташований цей округ.

3. Дільнична виборча комісія утворюється в кількості не менше восьми осіб. На виборчих дільницях, де кількість виборців не перевищує п’ятдесяти осіб, дільнична виборча комісія може утворюватися у складі голови, секретаря та двох-чотирьох членів комісії.

4. До складу дільничної виборчої комісії не можуть входити особи, зазначені в частині шостій статті 24 цього Закону.

5. Кандидат у депутати, зареєстрований в окрузі, не пізніш як за 45 днів до дня виборів подає до відповідної окружної виборчої комісії список осіб для включення їх до складу конкретних дільничних виборчих комісій із зазначенням запропонованих осіб на посаду голови, заступника голови та секретаря комісії за особистим підписом, який засвідчується головою окружної виборчої комісії або в установленому законом порядку. До цього списку додаються заяви осіб, запропонованих до складу відповідної дільничної виборчої комісії, про згоду на участь у її роботі, в тому числі на посаді, запропонованій кандидатом у депутати.

6. До складу дільничної виборчої комісії обов’язково включається (за наявності відповідних подань) не більше однієї особи від кандидата в депутати, зареєстрованого у відповідному окрузі.

7. Кожний кандидат у депутати, зареєстрований у відповідному окрузі, має право на пропорційну частку керівних посад у дільничних виборчих комісіях. Частка керівних посад для кожного кандидата в депутати, зареєстрованого у відповідному окрузі, визначається відповідно до кількості осіб, поданих кандидатом у депутати, зареєстрованим у відповідному окрузі, до складу дільничних виборчих комісій, у відношенні до загальної кількості осіб, поданих усіма кандидатами в депутати, зареєстрованими у відповідному окрузі.

8. У разі якщо в установлений частиною п’ятою цієї статті строк не надійшли подання щодо осіб для включення їх до складу дільничних виборчих комісій або якщо кількість запропонованих до складу дільничної виборчої комісії осіб становить менше восьми, дільнична виборча комісія утворюється окружною виборчою комісією за поданням її голови в кількості восьми осіб з урахуванням кандидатур, поданих кандидатами в депутати, зареєстрованими у відповідному окрузі.

9. Дільнична виборча комісія на судні, яке приписане до порту, розташованого в Автономній Республіці Крим, і в день виборів перебуває у плаванні під Державним Прапором України, утворюється окружною виборчою комісією за місцем приписки судна за поданням капітана судна. Це подання може надсилатися технічними засобами зв’язку в строк, визначений частиною першою цієї статті.

10. У разі утворення виборчої дільниці у винятковому випадку відповідно до частини шостої статті 18 цього Закону дільнична виборча комісія утворюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим одночасно з утворенням виборчої дільниці.

11. Дільничні виборчі комісії у стаціонарних лікувальних закладах, на суднах, що приписані до портів Автономної Республіки Крим і в день голосування перебувають у плаванні під Державним прапором України, та в інших місцях тимчасового перебування виборців з обмеженими можливостями пересування утворюються в порядку та строки, передбачені цією статтею.

12. Секретар дільничної виборчої комісії повинен володіти державною мовою.

13. Рішення про утворення дільничної виборчої комісії підлягає оприлюдненню в друкованих засобах масової інформації або, у разі неможливості, в інший спосіб не пізніш як на третій день з дня її утворення.

Стаття 26. Присяга членів виборчої комісії Автономної Республіки Крим, окружних та дільничних виборчих комісій

1. Член виборчої комісії Автономної Республіки Крим перед вступом на посаду складає на пленарному засіданні Верховної Ради Автономної Республіки Крим у присутності відповідного суб’єкта внесення подання до складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим присягу такого змісту:

“Я, (прізвище, ім’я та по батькові), присягаю народу України при здійсненні своїх повноважень у виборчій комісії Автономної Республіки Крим додержуватися Конституції України та законів України, Конституції Автономної Республіки Крим, позапартійної позиції, бути об’єктивним у вирішенні питань, що належать до повноважень виборчої комісії Автономної Республіки Крим, забезпечувати реалізацію і захист виборчих прав громадян України”.

2. Члени окружних та дільничних виборчих комісій перед вступом на посаду складають на засіданні комісії вищого рівня присягу такого змісту:

“Я, (прізвище, ім’я, по батькові), присягаю народу України при здійсненні своїх повноважень у виборчій комісії додержуватися Конституції України і законів України, Конституції Автономної Республіки Крим, позапартійної позиції, бути об’єктивним у вирішенні питань, що належать до повноважень виборчої комісії, забезпечувати реалізацію і захист виборчих прав громадян України”.

3. Особа, яка склала присягу, ставить свій підпис під текстом присяги.

4. Після складення присяги особі, призначеній на посаду члена виборчої комісії Автономної Республіки Крим, Головою Верховної Ради Автономної Республіки Крим видається відповідне посвідчення. Особам, призначеним на посади членів окружних і дільничних виборчих комісій відповідне посвідчення видається головою виборчої комісії вищого рівня.

5. Присяга членів виборчих комісій додається до відповідного рішення про їх призначення.

6. Відмова особи скласти присягу, передбачену частинами першою та другою цієї статті, є підставою для скасування рішення про призначення цієї особи членом виборчої комісії.

Стаття 27. Статус члена виборчої комісії

1. Статус члена Центральної виборчої комісії визначається Законом України “Про Центральну виборчу комісію”.

2. Статус члена виборчої комісії Автономної Республіки Крим, окружної, дільничної виборчих комісій визначається цим Законом.

3. Громадянин може входити до складу лише однієї виборчої комісії, що здійснює підготовку та проведення виборів народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, якщо зазначені вибори проводяться одночасно.

4. За рішенням виборчої комісії, що затверджується виборчою комісією вищого рівня, голова, заступник голови, секретар або інші члени окружної виборчої комісії (загальною кількістю не більше трьох осіб), дільничної виборчої комісії (загальною кількістю не більше двох осіб) протягом усього періоду повноважень виборчої комісії або частини цього періоду можуть виконувати свої повноваження у виборчій комісії з оплатою їх праці в комісії відповідно до статті 34 цього Закону. Зазначені особи на цей період звільняються від виконання виробничих або службових обов’язків за основним місцем роботи.

5. Член виборчої комісії має право:

1) брати участь у підготовці питань, що вносяться на розгляд виборчої комісії;

2) виступати на засіданнях виборчої комісії, ставити іншим учасникам засідання запитання щодо порядку денного, вносити пропозиції з питань, віднесених до повноважень комісії;

3) за дорученням відповідної виборчої комісії перевіряти діяльність виборчих комісій нижчого рівня;

4) знайомитися з документами виборчої комісії, членом якої він є, та виборчих комісій нижчого рівня на відповідній території;

5) на відшкодування шкоди, заподіяної його життю, здоров’ю чи майну в зв’язку з виконанням обов’язків члена виборчої комісії, в порядку та розмірі, встановлених Кабінетом Міністрів України;

6) на звільнення за рішенням відповідної виборчої комісії від виконання виробничих або службових обов’язків за основним місцем роботи на час виконання повноважень члена виборчої комісії на платній основі;

7) на звільнення від виконання виробничих або службових обов’язків за основним місцем роботи на час участі в засіданнях виборчої комісії та виконання її окремих доручень.

6. Член виборчої комісії зобов’язаний:

1) додержуватися Конституції України, Конституції Автономної Республіки Крим, цього та інших законів України з питань підготовки та проведення виборів;

2) брати участь у засіданнях виборчої комісії;

3) виконувати рішення виборчої комісії та обов’язки, покладені на нього згідно з їх розподілом у комісії.

7. Член виборчої комісії має інші права та обов’язки відповідно до цього та інших законів України.

8. Члену виборчої комісії під час виборчого процесу забороняється агітувати за чи проти кандидатів у депутати та публічно оцінювати діяльність кандидатів у депутати.

Стаття 28. Строк повноважень окружної та дільничної виборчих комісій. Порядок припинення повноважень виборчих комісій та осіб, які входять до їх складу

1. Повноваження окружних та дільничних виборчих комісій починаються з дня прийняття рішень про їх утворення і закінчуються через 20 днів після дня офіційного оприлюднення виборчою комісією Автономної Республіки Крим результатів виборів.

2. Члени окружних та дільничних виборчих комісій набувають повноважень після складення і підписання ними передбаченої цим Законом присяги.

3. Повноваження окружної, дільничної виборчих комісій можуть бути достроково припинені виборчою комісією, яка їх утворила, за власною ініціативою, за поданням органів прокуратури або за рішенням суду в разі порушення комісією Конституції Автономної Республіки Крим, цього та інших законів України.

4. Повноваження члена окружної, дільничної виборчих комісій припиняються одночасно з припиненням повноважень виборчої комісії.

5. Повноваження члена окружної, дільничної виборчих комісій припиняються достроково у зв’язку з:

1) особистою заявою про складення повноважень члена комісії;

2) припиненням його громадянства України;

3) реєстрацією його кандидатом у Президенти України, народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевої ради чи на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довіреною особою чи уповноваженою особою партії (блоку), організації партії (блоку), що беруть участь у виборах, членом іншої виборчої комісії, комісії з референдуму, ініціативної групи з референдуму, а також призначення на посаду несумісну зі статусом члена виборчої комісії;

4) встановленням судом факту порушенням ним Конституції України, Конституції Автономної Республіки Крим, законів України чи складеної присяги;

5) набранням щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину;

6) визнанням його недієздатним;

7) його смертю;

8) скасуванням рішення про реєстрацію кандидата в депутати в окрузі, за поданням якого особу було включено до складу виборчої комісії;

9) вибуттям на період до дня виборів за межі округу або населеного пункту, що тягне за собою неможливість виконувати обов’язки члена комісії;

10) систематичним невиконанням покладених на нього обов’язків.

6. У разі дострокового припинення повноважень окружної, дільничної виборчих комісій або зменшення їх кількісного складу нижче від межі, встановленої в статтях 24 та 25 цього Закону, відповідна виборча комісія вищого рівня не пізніше ніж на сьомий день з дня припинення повноважень виборчої комісії або її члена, але не пізніш як напередодні дня виборів, відповідно затверджує новий склад комісії або включає до її складу інших осіб замість тих, повноваження яких припинено, в порядку, встановленому цим Законом. До затвердження нового складу комісії або включення до її складу інших осіб замість тих, повноваження яких припинено (в разі, коли це тягне за собою неправомочність комісії), її повноваження виконує комісія вищого рівня або за її рішенням ці повноваження можуть бути покладені на комісію, повноваження якої припинено.

7. У разі систематичного невиконання головою, заступником голови, секретарем або іншим членом окружної, дільничної виборчих комісій покладених на нього обов’язків окружна, дільнична виборчі комісії можуть звернутися до виборчої комісії, яка їх утворила, з мотивованим рішенням про його (їх) заміну, якщо за це проголосувало не менше двох третин членів комісії від їх складу. Це рішення підлягає обов’язковому розгляду в строки, зазначені в частині четвертій цієї статті.

8. У разі виникнення підстав, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7, 8, 9 частини п’ятої цієї статті, повноваження члена комісії припиняються з моменту виникнення або виявлення таких підстав без прийняття рішення про припинення повноважень, а передбачених пунктами 4, 5, 6 частини п’ятої цієї статті – з моменту набрання чинності (законної сили) рішенням (вироком) суду за рішенням виборчої комісії вищого рівня.

9. Голова виборчої комісії, повноваження члена якої достроково припинені, не пізніш як через три дні з дня виявлення чи виникнення відповідних обставин чи отримання відповідних матеріалів інформує виборчу комісію вищого рівня.

10. Для встановлення факту порушення членом виборчої комісії Конституції України, законів України, Конституції Автономної Республіки Крим чи складеної присяги до суду має право звернутись виборча комісія Автономної Республіки Крим за наявності матеріалів про вчинення такого порушення в порядку, встановленому цивільним процесуальним законодавством України.

Стаття 29. Повноваження Центральної виборчої комісії

Центральна виборча комісія:

1) вносить подання до Верховної Ради Автономної Республіки Крим щодо кандидатур на посаду члена виборчої комісії Автономної Республіки Крим;

2) вносить подання до Верховної Ради Автономної Республіки Крим щодо дострокового припинення повноважень члена виборчої комісії Автономної Республіки Крим у випадках, передбачених цим Законом;

3) забезпечує здійснення передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав суб’єктів виборчого процесу;

4) приймає обов’язкові для виборчих комісій роз’яснення з питань застосування цього Закону, здійснює консультативно-методичне забезпечення їх діяльності;

5) утворює в п’ятиденний строк округи для проведення виборів депутатів у разі не утворення їх виборчою комісією Автономної Республіки Крим у встановлений цим Законом строк;

6) утворює в п’ятиденний строк за поданням Голови Центральної виборчої комісії окружні виборчі комісії для проведення виборів депутатів у разі не утворення їх виборчою комісією Автономної Республіки Крим у встановлений цим Законом строк;

7) встановлює норми і перелік обладнання, інвентарю для приміщень виборчої комісії та приміщень для голосування, а також види послуг, робіт, що можуть надаватися виборчим комісіям;

8) встановлює форми списку виборців, виборчого бюлетеня, протоколів засідань виборчих комісій, посвідчень та інших виборчих документів, передбачених цим Законом;

9) затверджує зразки виборчих скриньок для голосування, печаток і штампів виборчих комісій;

10) реєструє спостерігачів від іноземних держав і міжнародних організацій та видає їм посвідчення;

11) здійснює інші повноваження відповідно до цього та інших законів України.

Стаття 30. Повноваження виборчої комісії Автономної Республіки Крим

Виборча комісія Автономної Республіки Крим:

1) організовує підготовку та проведення виборів депутатів;

2) здійснює в Автономній Республіці Крим контроль за виконанням цього Закону та забезпечує його однакове застосування;

3) утворює округи для проведення виборів депутатів у порядку, встановленому цим Законом;

4) утворює окружні виборчі комісії та достроково припиняє повноваження членів окружних та дільничних виборчих комісій у випадках, передбачених цим Законом;

5) приймає обов’язкові для окружних та дільничних виборчих комісій роз'яснення з питань застосування цього Закону та здійснює методичне забезпечення їх діяльності;

6) скликає в разі необхідності з власної ініціативи засідання виборчих комісій нижчого рівня;

7) заслуховує інформацію керівників та інших посадових і службових осіб органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування з питань, пов’язаних з підготовкою та проведенням виборів депутатів;

8) розробляє і затверджує кошторис витрат на підготовку та проведення виборів депутатів, встановлює порядок використання коштів, виділених з бюджету Автономної Республіки Крим на підготовку і проведення виборів, вирішує питання матеріально-технічного забезпечення підготовки та проведення виборів;

9) контролює використання виборчими комісіями коштів бюджету Автономної Республіки Крим, виділених на підготовку та проведення виборів, із залученням до здійснення перевірок працівників органів Міністерства фінансів Автономної Республіки Крим;

10) забезпечує виготовлення в централізованому порядку виборчих скриньок, печаток і штампів виборчих комісій;

11) забезпечує централізоване виготовлення бланків відкріплювального посвідчення на право участі у виборах депутатів (далі – відкріплювальне посвідчення) у випадку, передбаченому цим Законом;

12) забезпечує централізоване виготовлення виборчих бюлетенів для проведення виборів депутатів та передає їх окружним виборчим комісіям, встановлює обсяг резерву виборчих бюлетенів;

13) оприлюднює результати виборів депутатів;

14) розглядає звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення виборів депутатів та приймає щодо них рішення;

15) визнає у випадках, передбачених цим Законом, вибори депутатів недійсними;

16) призначає повторні та проміжні вибори у випадках, передбачених цим Законом;

17) визначає відповідно до цього та інших законів України порядок використання засобів масової інформації для проведення передвиборної агітації;

18) припиняє рух коштів на рахунках окружних виборчих комісій в установах банків після закінчення строку повноважень комісій або в разі порушення ними кошторисно-фінансової дисципліни; приймає рішення про перерахування залишків коштів на рахунок виборчої комісії Автономної Республіки Крим;

19) реєструє обраних депутатів та видає їм посвідчення;

20) надсилає до Рахункової палати Верховної Ради Автономної Республіки Крим звіт про витрату коштів бюджету Автономної Республіки Крим, виділених на підготовку та проведення виборів депутатів, у місячний строк з дня офіційного опублікування результатів виборів;

21) встановлює порядок зберігання та передачі виборчих документів до державних архівних установ;

22) організовує навчання членів окружних виборчих комісій відповідно до типової програми навчання, схваленої Центральною виборчою комісією;

23) здійснює інші повноваження відповідно до цього та інших законів України.

Стаття 31. Повноваження окружної виборчої комісії

Окружна виборча комісія:

1) забезпечує підготовку та проведення виборів депутатів в окрузі;

2) здійснює в межах території відповідного округу контроль за додержанням і однаковим застосуванням законодавства про вибори депутатів виборцями, дільничними виборчими комісіями, органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, посадовими і службовими особами цих органів, підприємствами, установами, організаціями та їх посадовими особами, організаціями партій (блоками), кандидатами в депутати;

3) надає правову, організаційно-методичну, технічну допомогу дільничним виборчим комісіям, організовує навчання членів цих комісій з питань організації виборчого процесу відповідно до типової програми навчання, схваленої Центральною виборчою комісією;

4) реєструє кандидатів у депутати в окрузі та видає їм посвідчення;

5) реєструє довірених осіб кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі, та видає їм посвідчення;

6) утворює виборчі дільниці, крім виняткового випадку утворення виборчої дільниці, передбаченого частиною шостою статті 18 цього Закону, встановлює їх межі та єдину нумерацію в окрузі;

7) утворює дільничні виборчі комісії відповідно до цього Закону;

8) скликає в разі необхідності за власною ініціативою засідання дільничної виборчої комісії;

9) вирішує питання використання коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів, у порядку, встановленому виборчою комісією Автономної Республіки Крим;

10) контролює діяльність органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань забезпечення приміщеннями для голосування, транспортом, засобами зв’язку, обладнанням, у межах своєї компетенції розглядає і вирішує інші питання матеріально-технічного забезпечення виборів на території округу;

11) забезпечує виготовлення інформаційних плакатів про кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі, передає їх дільничним виборчим комісіям та кандидатам у депутати, зареєстрованим в окрузі в порядку, встановленому цим Законом;

12) разом з відповідними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування сприяє організації зустрічей кандидатів у депутати, їх довірених осіб з виборцями на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності, а у випадках, передбачених цим Законом, організовує ці зустрічі;

13) затверджує текст виборчого бюлетеня для голосування в окрузі;

14) передає дільничним виборчим комісіям виборчі бюлетені, а також бланки відкріплювальних посвідчень у випадку, передбаченому цим Законом;

15) передає дільничним виборчим комісіям виборчі скриньки, печатки, штампи;

16) встановлює результати виборів депутата в окрузі, приймає, рішення про обрання депутата в цьому окрузі;

17) визнає голосування на виборчій дільниці недійсним;

18) призначає повторне голосування у випадках, передбачених цим Законом;

19) вносить подання до виборчої комісії Автономної Республіки Крим щодо визнання недійсними виборів депутата в окрузі у випадках та в порядку, передбачених цим Законом;

20) заслуховує інформацію дільничних виборчих комісій, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань підготовки і проведення виборів;

21) реєструє спостерігачів від організацій партій (блоків), кандидатів у депутати в окрузі;

22) розглядає звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення виборів на території округу, приймає щодо них рішення;

23) забезпечує передачу на зберігання до відповідної державної архівної установи виборчої документації в порядку, встановленому виборчою комісією Автономної Республіки Крим;

24) здійснює інші повноваження відповідно до цього та інших законів України.

Стаття 32. Повноваження дільничної виборчої комісії

Дільнична виборча комісія:

1) здійснює в межах території відповідної виборчої дільниці контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про вибори депутатів;

2) на підставі рішення органу, що складає список виборців, суду, відкріплювального посвідчення або особистої заяви виборця за умови пред’явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 4 цього Закону, вносить зміни до списку виборців, подає його для загального ознайомлення;

3) забезпечує можливість ознайомлення виборців з відомостями про всіх кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі, їх передвиборними програмами, а також з рішеннями, опублікованими виборчою комісією Автономної Республіки Крим, відповідною окружною виборчою комісією, власними рішеннями та повідомленнями;

4) завчасно вручає або надсилає кожному виборцю повідомлення із зазначенням реквізитів, передбачених частиною другою статті 68 цього Закону;

5) забезпечує підготовку приміщення для голосування та виборчих скриньок;

6) вносить зміни до виборчих бюлетенів у випадках, передбачених цим Законом, за рішенням відповідної окружної виборчої комісії;

7) організовує на виборчій дільниці голосування;

8) здійснює підрахунок голосів виборців, поданих на виборчій дільниці;

9) визнає недійсним голосування на виборчій дільниці за наявності обставин, передбачених цим Законом;

10) розглядає звернення, заяви і скарги з питань підготовки виборів та організації голосування на виборчій дільниці, в межах своїх повноважень приймає щодо них рішення;

11) здійснює інші повноваження відповідно до цього та інших законів України.

Стаття 33. Організація роботи виборчих комісій

1. Основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою комісії, в разі його відсутності – заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника – секретарем комісії.

2. У разі необхідності засідання виборчої комісії може бути скликане за рішенням виборчої комісії вищого рівня.

3. Перше засідання виборчої комісії скликається не пізніш як на третій робочий день після дня її утворення, а наступні – за необхідністю; в разі утворення виборчої комісії одночасно з утворенням виборчої дільниці у винятковому випадку відповідно до частини шостої статті 18 цього Закону перше засідання комісії скликається не пізніше наступного дня після дня її утворення.

4. Засідання виборчої комісії є чинним, якщо в ньому бере участь не менш як дві третини складу комісії.

5. Засідання виборчої комісії скликається з обов’язковим повідомленням усіх членів комісії про час, місце проведення засідання та його порядок денний.

6. Членам виборчої комісії надаються проекти рішень комісії та необхідні матеріали, як правило, не пізніш як за день до дня проведення засідання комісії.

7. Засідання виборчої комісії веде голова комісії або його заступник; у разі невиконання ними цієї функції комісія визначає зі свого складу головуючого на засіданні.

8. Виборча комісія на вимогу однієї третини комісії від її складу, а також за рішенням виборчої комісії вищого рівня зобов’язана розглянути на своєму засіданні питання, що відносяться до її повноважень, не пізніш як у триденний строк, але не пізніше дня виборів, а у день виборів, крім дільничної виборчої комісії – невідкладно. Дільнична виборча комісія зобов’язана розглянути на своєму засіданні питання, що відносяться до її повноважень, а також на вимогу зазначеної кількості членів комісії в день виборів або за рішенням виборчої комісії вищого рівня, прийнятого в день виборів, невідкладно після закінчення голосування.

9. На засіданнях виборчої комісії, на виборчій дільниці в день виборів у приміщенні, де проводиться голосування, мають право бути присутніми без запрошення комісії лише члени виборчих комісій вищого рівня, кандидати в депутати, їх довірені особи, спостерігачі від організацій партій (блоків) – суб’єктів виборчого процесу, кандидата в депутати, зареєстрованого у відповідному окрузі (разом не більше двох осіб – від однієї організації партії (блоку), кандидата в депутати), а також спостерігачі від іноземних держав і міжнародних організацій, представники засобів масової інформації (не більше двох осіб від одного засобу масової інформації). За рішенням комісії на її засіданні можуть бути присутні й інші особи.

10. Виборча комісія може прийняти мотивоване рішення про позбавлення права участі в засіданні осіб, зазначених у частині дев’ятій цієї статті, якщо вони перешкоджають його проведенню. Таке рішення приймається двома третинами від її складу. Комісія не може позбавити цього права зазначених осіб за вчинення дій, спрямованих на здійснення ними своїх прав, передбачених цим Законом.

11. На засіданні виборчої комісії ведеться протокол, що підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (чи виконуючим обов’язки секретаря, який визначається на засіданні).

12. Рішення виборчої комісії приймається на її засіданні відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії, крім випадків, передбачених цим Законом. При однаковій кількості голосів членів виборчої комісії, поданих під час голосування, прийнятим вважається те рішення, за яке голосував головуючий на засіданні комісії.

13. Рішення виборчої комісії з розглянутого питання оформляється у формі постанови, яка повинна містити: найменування комісії; найменування рішення; дату та місце його прийняття і порядковий номер; мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії; посилання на конкретні положення нормативно-правових актів або рішення виборчої комісії вищого рівня чи судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті рішення; резолютивну частину. Рішення підписується головуючим на засіданні.

14. Член виборчої комісії, який бере участь у її засіданні, але не згоден з рішенням, прийнятим комісією, має право в письмовій формі висловити окрему думку, яка додається до відповідного протоколу засідання виборчої комісії.

15. Рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов’язковим для всіх суб’єктів та інших учасників виборчого процесу. Ніхто не має права втручатися в діяльність виборчих комісій, крім випадків, передбачених законом.

16. Рішення виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване виборчою комісією вищого рівня або судом. У такому випадку виборча комісія вищого рівня має право прийняти рішення по суті питання.

17. Заяви і скарги, що надійшли до виборчої комісії, реєструються в порядку, встановленому Центральною виборчою комісією, та розглядаються в порядку і строки, передбачені главою ХІ цього Закону.

18. Для організаційного, правового, технічного забезпечення здійснення повноважень, передбачених цим Законом, виборча комісія може залучати відповідних спеціалістів, технічних працівників.

Стаття 34. Оплата праці членів виборчої комісії та осіб, які залучаються до роботи в комісії

1. Робота голови, заступника голови та секретаря виборчої комісії Автономної Республіки Крим оплачується в розмірі та порядку, встановлених Радою міністрів Автономної Республіки Крим, за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим.

2. Робота члена окружної, дільничної виборчих комісій, який виконує свої повноваження у виборчій комісії на платній основі, протягом усього періоду повноважень виборчої комісії або частини цього періоду оплачується в розмірі та порядку, встановлених Радою міністрів Автономної Республіки Крим, за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів.

3. Розмір заробітної плати члена окружної, дільничної виборчих комісій, звільненого від виконання виробничих або службових обов'язків за основним місцем роботи, не може бути нижчим від його середньої заробітної плати за основним місцем роботи і вищим від розміру заробітної плати депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим – голови постійної комісії Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

4. Робота членів виборчих комісій (у тому числі пенсіонерів та осіб, які тимчасово не працюють), крім членів комісії, зазначених у частинах першій та другій цієї статті, в день виборів і в дні встановлення підсумків голосування оплачується в розмірі та порядку, встановлених Радою міністрів Автономної Республіки Крим, за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів.

5. Членам виборчих комісій у межах загальної економії фонду оплати праці, передбаченого кошторисом видатків відповідної виборчої комісії на підготовку та проведення виборів депутатів, може бути нарахована і виплачена одноразова грошова винагорода в порядку, встановленому виборчою комісією Автономної Республіки Крим.

6. Робота осіб, зазначених у частині вісімнадцятій статті 33 цього Закону, оплачується в розмірі та порядку, встановлених Радою міністрів Автономної Республіки Крим, за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів депутатів.

Розділ V.

СПИСКИ ВИБОРЦІВ

Стаття 35. Порядок складання списків виборців

1. Для підготовки та проведення голосування виконавчі органи сільських, селищних, міських (у містах, де немає районних у місті рад), районних у містах рад або органи (посадові особи), які відповідно до закону здійснюють їх повноваження, до 1 вересня року, що передує рокові проведення чергових виборів, складають загальні списки виборців, які проживають на території відповідного села, селища, міста, району в місті, на підставі відомостей про їх місце проживання, за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. Для складання загальних списків виборців може використовуватися інформація про місце проживання громадян, яку мають місцеві органи Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства юстиції України, Державної податкової адміністрації України, Державного департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Міністерства внутрішніх справ України. Керівники цих органів зобов’язані подати необхідну для складання загальних списків виборців інформацію на запит відповідно сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради.

2. Після утворення виборчих дільниць виконавчі органи сільських, селищних, міських (у містах, де немає районних у місті рад), районних у містах рад або органи (посадові особи), які відповідно до закону здійснюють їх повноваження, на основі відповідних загальних списків виборців, зазначених у частині першій цієї статті, складають списки виборців по кожній виборчій дільниці (крім дільниць, зазначених у частинах третій, четвертій статті 18 цього Закону) за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, уточнюють ці списки та не пізніш як за 30 днів до дня виборів передають їх дільничним виборчим комісіям за підписом сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради або особи, яка відповідно до закону здійснює його повноваження. Відповідальність за достовірність, повноту та своєчасність передачі списків виборців дільничним виборчим комісіям несуть особи, які їх підписали.

3. До списку виборців включаються громадяни України, які досягли або на день виборів досягнуть вісімнадцяти років і мають право голосу та які на день складання списків постійно проживають на території відповідної виборчої дільниці та перебувають на реєстраційному обліку за місцем проживання (для дільниць, утворених відповідно до частини другої статті 18 цього Закону) або в день виборів перебуватимуть на території відповідної виборчої дільниці за умови, що вони постійно проживають та перебувають на реєстраційному обліку за місцем проживання в Автономній Республіці Крим (для дільниць, утворених відповідно до частин третьої, четвертої статті 18 цього Закону).

4. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.

5. Військовослужбовці, члени їх сімей та інші виборці, які проживають у межах розташування військових частин (формувань) і голосуватимуть на виборчих дільницях, розташованих за межами військових частин (формувань), включаються до списків виборців відповідної виборчої дільниці на підставі відомостей, поданих командирами військових частин (формувань) до органів, що складають списки виборців, не пізніш як за 45 днів до дня виборів.

6. Військовослужбовець строкової служби включається до списку виборців відповідної виборчої дільниці для участі у виборах за умови, що місцем його проживання до призову на військову службу була Автономна Республіка Крим, на підставі відомостей, поданих командиром військової частини (формування) в порядку і строки, передбачені частиною третьою цієї статті. Для забезпечення вільного волевиявлення військовослужбовцем строкової служби в день виборів йому надається відпустка не менш як на чотири години.

7. На виборчих дільницях, утворених у стаціонарних лікувальних закладах, на суднах, які приписані до портів, розташованих в Автономній Республіці Крим, і в день виборів перебувають у плаванні під Державним Прапором України та в інших місцях тимчасового перебування виборців з обмеженими можливостями пересування, списки виборців складаються за формою, передбаченою у частині другій цієї статті, відповідними дільничними виборчими комісіями на підставі відомостей, поданих керівниками зазначених у цій частині закладів, установ, капітанами суден не пізніш як за 10 днів до дня виборів.

8. На виборчих дільницях, утворених в установах кримінально-виконавчої системи, списки виборців складаються за формою, передбаченою у частині другій цієї статті, відповідними дільничними виборчими комісіями на підставі відомостей, поданих керівниками зазначених у цій частині закладів не пізніш як за 10 днів до дня виборів. Особа, яка відбуває покарання в зазначених установах, включається до списку виборців відповідної виборчої дільниці за умови, що місцем її проживання перед засудженням була Автономна Республіка Крим.

9. У разі утворення виборчої дільниці у винятковому випадку відповідно до частини шостої статті 18 цього Закону списки виборців складаються дільничною виборчою комісією не пізніш як за чотири дні до дня виборів на підставі відомостей, поданих керівниками зазначених у частинах п’ятій та шостій цієї статті закладів, установ, капітанами суден, командирами військових частин (формувань).

10. У списку виборців зазначаються прізвище, ім'я, по батькові, рік народження (для осіб, яким на день виборів виповнилося або виповнюється вісімнадцять років, – також число та місяць народження), адреса місця постійного проживання виборця. У разі відсутності відомостей про місяць і день народження громадянина вважається, що він народився 1 січня відповідного року. Виборці включаються до списку в порядку, зручному для проведення голосування.

Стаття 36. Порядок внесення змін до списку виборців та ознайомлення виборців з ним

1. Дільнична виборча комісія на підставі рішення органу, що складає список виборців, суду, відкріплювального посвідчення або особистої заяви виборця за умови пред’явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 4 цього Закону, вносить зміни до списку виборців, після чого він підписується головою та секретарем комісії, скріплюється печаткою комісії і не пізніш як за 15 днів, а у випадку утворення виборчої дільниці відповідно до частини третьої статті 18 цього Закону – не пізніш як за 5 днів до дня виборів подається для загального ознайомлення. У винятковому випадку утворення виборчої дільниці відповідно до частини шостої статті 18 цього Закону списки виборців для загального ознайомлення подаються не пізніш як за три дні до дня виборів. Кожному виборцю надається можливість ознайомитися зі списком виборців у приміщенні дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до списку відомостей.

2. Виборець, який пізніше ніж за 14 днів до дня виборів включно вибуває з населеного пункту, де його включено до списку виборців, може звернутися до дільничної виборчої комісії із заявою про виключення його зі списку виборців. На підставі цієї заяви та одного з документів, передбачених частиною другою статті 4 цього Закону, дільнична виборча комісія видає виборцю відкріплювальне посвідчення за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. У списку виборців при цьому зазначаються дата видачі та номер відкріплювального посвідчення, ставляться підписи виборця, який отримав посвідчення, та члена дільничної виборчої комісії, який його видав. У день виборів відкріплювальне посвідчення не видається. У разі втрати виборцем відкріплювального посвідчення воно повторно не видається.

3. Відкріплювальні посвідчення мають єдину на всій території Автономної Республіки Крим нумерацію і є документами суворої звітності.

4. У разі проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим одночасно з виборами народних депутатів України застосовується відкріплювальне посвідчення, передбачене Законом України "Про вибори народних депутатів України".

5. Порядок виготовлення, передачі окружним та дільничним виборчим комісіям, вилучення та погашення невикористаних відкріплювальних посвідчень встановлюється Центральною виборчою комісією.

6. Бланки відкріплювальних посвідчень передаються дільничним виборчим комісіям не пізніш як за 25 днів до дня виборів, а у разі утворення виборчої дільниці у винятковому випадку відповідно до частини шостої статті 18 цього Закону – в день першого засідання комісії.

7. Виборець, який прибув до дня виборів включно до населеного пункту не за місцем свого проживання і відповідно до частини другої цієї статті був виключений зі списку виборців, включається головою, заступником голови або секретарем дільничної виборчої комісії до списку виборців на підставі його заяви, одного з документів, зазначених у частині другій статті 4 цього Закону, та відкріплювального посвідчення, яке долучається до списку виборців.

8. Дільнична виборча комісія при включенні до списку виборців осіб відповідно до частин п’ятої, шостої, сьомої, восьмої статті 35 цього Закону, на підставі відомостей, наданих керівниками відповідних закладів, установ, капітанами суден, повідомляє протягом двох днів окружну виборчу комісію округу, до якого належить виборча дільниця, про включення до списку виборців цих осіб та про місце їх проживання.

9. Окружна виборча комісія, яка отримала повідомлення, зазначене в частині восьмій цієї статті, забезпечує невідкладну передачу цього повідомлення до дільничної виборчої комісії за місцем постійного проживання виборця, включеного відповідно до частин п'ятої, шостої, сьомої, восьмої статті 35 цього Закону до списку виборців в іншому місці. У списку виборців при цьому замість підпису виборця зазначається "вибув", а також вказуються номери округу та виборчої дільниці, де згідно з повідомленням виборець включений до списку виборців, зазначається дата прийняття рішення про виключення виборця зі списку виборців на виборчій дільниці та ставиться підпис члена дільничної виборчої комісії, який вніс до списку виборців ці відомості.

10. Виборець, який прибув на нове місце проживання після складання списків виборців після закінчення строку видачі відкріплювального посвідчення включається до списку виборців на підставі особистої заяви та одного з документів, передбачених частиною другою статті 4 цього Закону.

11. Дільнична виборча комісія при включенні до списку виборців осіб відповідно до частини десятої цієї статті повідомляє окружну виборчу комісію округу, до якого належить виборча дільниця, про включення до списку виборців цих осіб та про місце їх проживання.

12. Окружна виборча комісія, яка отримала повідомлення, зазначене в частині десятій цієї статті, забезпечує невідкладну передачу цього повідомлення до дільничної виборчої комісії за попереднім місцем проживання виборцяУ списку виборців при цьому замість підпису виборця зазначається "вибув", а також вказуються номери округу та виборчої дільниці, де згідно з повідомленням виборець включений до списку виборців, зазначається дата прийняття рішення про виключення виборця зі списку виборців на виборчій дільниці та ставиться підпис члена дільничної виборчої комісії, який вніс до списку виборців ці відомості.

13. Громадянин має право оскаржити до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до місцевого суду за місцезнаходженням виборчої дільниці допущені при складанні списку виборців неправильності, в тому числі невключення, неправильне включення або виключення зі списку виборців його або інших осіб. Скарга, подана до дільничної виборчої комісії не пізніш як за день до дня виборів, розглядається у триденний строк, але не пізніше дня, що передує дню виборів, а подана напередодні дня виборів – невідкладно. Дільнична виборча комісія зобов'язана внести необхідні зміни до списку виборців або видати заявнику копію мотивованого рішення про відхилення його скарги. Скарга, подана до суду до дня виборів, розглядається в п'ятиденний строк, але не пізніше дня, що передує дню виборів, а подана в день виборів – невідкладно, але не пізніше часу закінчення голосування.

14. Вносити будь-які зміни до списку виборців після закінчення голосування забороняється.

Розділ VІ.

ФІНАНСОВЕ ТА МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПІДГОТОВКИ І ПРОВЕДЕННЯ ВИБОРІВ ДЕПУТАТІВ

Стаття 37. Фінансування виборів депутатів

1. Витрати на підготовку і проведення виборів депутатів здійснюються виключно за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим та коштів виборчих фондів кандидатів у депутати, зареєстрованих в округах.

2. Кандидат у депутати, зареєстрований в окрузі, для фінансування своєї передвиборної агітації зобов’язаний утворити свій виборчій фонд, що формується в порядку, встановленому цим Законом.

Стаття 38. Фінансове забезпечення підготовки та проведення виборів депутатів за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим

1. Фінансове забезпечення підготовки та проведення виборів депутатів за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим здійснюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим, яка є розпорядником цих коштів.

2. Обсяг коштів для підготовки та проведення виборів депутатів за поданням виборчої комісії Автономної Республіки Крим щороку передбачається окремим рядком у бюджеті Автономної Республіки Крим.

3. Витрати на підготовку та проведення виборів депутатів, у тому числі на друкування інформаційних плакатів кандидатів у депутати, зареєстрованих в округах, публікацію в засобах масової інформації передвиборних програм кандидатів у депутати, зареєстрованих в округах, час мовлення на радіо і телебаченні здійснюються виборчою комісією Автономної Республіки Крим та окружними виборчими комісіями відповідно до затверджених виборчою комісією Автономної Республіки Крим кошторисів видатків у межах коштів, передбачених на підготовку та проведення виборів у бюджеті Автономної Республіки Крим.

4. Кошти на підготовку та проведення виборів депутатів, передбачені бюджетом Автономної Республіки Крим, перераховуються виборчій комісії Автономної Республіки Крим у триденний строк з дня оголошення про початок виборчого процесу.

5. Виборча комісія Автономної Республіки Крим затверджує середні норми видатків окружної виборчої комісії, а також середні норми видатків для потреб дільничних виборчих комісій.

6. Окружна виборча комісія в десятиденний строк з дня її утворення на основі середніх норм видатків складає єдиний кошторис видатків для підготовки і проведення виборів з включенням до нього видатків окружної виборчої комісії та видатків для потреб дільничних виборчих комісій округу, що затверджується виборчою комісією Автономної Республіки Крим.

7. Фінансування виборчих комісій здійснюється в порядку, встановленому виборчою комісією Автономної Республіки Крим разом з Міністерством фінансів Автономної Республіки Крим.

8. Окружна виборча комісія зобов'язана не пізніш як у тижневий строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів депутатів повернути не використані нею на підготовку та проведення виборів кошти бюджету Автономної Республіки Крим на рахунок виборчої комісії Автономної Республіки Крим. Управління Державного казначейства України в Автономній Республіці Крим триденний строк інформує виборчу комісію Автономної Республіки Крим про повернення цих коштів на її рахунок.

9. Окружна виборча комісія в десятиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів складає та подає до виборчої комісії Автономної Республіки Крим фінансовий звіт про надходження та використання коштів бюджету Автономної Республіки Крим на підготовку і проведення виборів депутатів у порядку, встановленому виборчою комісією Автономної Республіки Крим, за формою, затвердженою виборчою комісією Автономної Республіки Крим разом з Управлінням Державного казначейства України в Автономній Республіці Крим.

10. Виборча комісія Автономної Республіки Крим у місячний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів складає та подає до Рахункової палати Верховної Ради Автономної Республіки Крим фінансовий звіт про надходження та використання коштів бюджету Автономної Республіки Крим на підготовку і проведення виборів депутатів.

11. Контроль за правильним та цільовим використанням коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів депутатів, здійснюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим, окружними виборчими комісіями та відповідними органами державної контрольно-ревізійної служби Автономної Республіки Крим у порядку, встановленому виборчою комісією Автономної Республіки Крим разом з Міністерством фінансів Автономної Республіки Крим.

12. Відшкодування кредиторської заборгованості окружних виборчих комісій після закінчення строку їх повноважень за умов незавершеного фінансування виборів депутатів у межах коштів, передбачених бюджетом Автономної Республіки Крим на підготовку та проведення виборів, здійснюється Радою міністрів Автономної Республіки Крим до закінчення фінансового року.

Стаття 39. Виборчий фонд кандидата в депутати, зареєстрованого в окрузі

1. Кандидат у депутати, зареєстрований в окрузі, зобов'язаний відкрити рахунок свого виборчого фонду не пізніше ніж за 50 днів до дня виборів. Підставою для відкриття рахунка виборчого фонду кандидата в депутати, зареєстрованого в окрузі, є копія рішення окружної виборчої комісії про його реєстрацію.

2. Порядок відкриття та закриття рахунка виборчого фонду кандидата в депутати встановлюється Головним управлінням Національного банку в Автономній Республіці Крим за погодженням з виборчою комісією Автономної Республіки Крим не пізніш як за 80 днів до дня виборів.

3. Кандидат у депутати, зареєстрований в окрузі, відкриває рахунок виборчого фонду в установі банку України за місцезнаходженням окружної виборчої комісії. Перелік установ банку, в яких повинні відкриватися рахунки виборчих фондів, встановлюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим. Кандидат у депутати має право відкрити лише один рахунок виборчого фонду і тільки в національній валюті.

4. Витрачання коштів з рахунка виборчого фонду здійснюється в безготівковій формі.

5. Послуги установи банку, пов'язані з відкриттям і закриттям рахунка виборчого фонду, надаються безоплатно. Установа банку за користування коштами, що знаходяться на рахунку виборчого фонду, відсотки не нараховує та не сплачує.

6. Установа банку не пізніше наступного робочого дня після дня відкриття рахунка виборчого фонду кандидата в депутати повідомляє про відкриття рахунка та його реквізити відповідну окружну виборчу комісію.

7. Установа банку, в якій відкрито рахунки виборчих фондів кандидатів у депутати, подає до відповідної окружної виборчої комісії потижнево виписки з рахунків цих виборчих фондів.

8. Інформація про відкриття рахунка відповідного виборчого фонду та його реквізити одноразово публікується окружною виборчою комісією в одному з державних або комунальних місцевих друкованих засобах масової інформації за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів. Подальша інформація про реквізити рахунка виборчого фонду публікується в друкованих засобах масової інформації за рахунок відповідного виборчого фонду.

9. Витрачання коштів з рахунка виборчого фонду припиняється за день до дня виборів.

10. У разі призначення повторного голосування в окрузі використання коштів виборчих фондів кандидатів у депутати, включених до виборчих бюлетенів для повторного голосування, поновлюється з дня прийняття рішення про повторне голосування.

11. Рахунок виборчого фонду закривається установою банку на п'ятнадцятий день після дня офіційного оприлюднення результатів виборів у відповідному окрузі.

Стаття 40. Розпорядники виборчого фонду

1. Кандидат у депутати, зареєстрований в окрузі, може бути розпорядником власного виборчого фонду або призначити не більше одного розпорядника виборчого фонду з числа своїх довірених осіб, зазначених у статті 61 цього Закону. Розпорядники виборчого фонду мають виключне право на використання коштів виборчого фонду згідно із законами України.

2. Розпорядники коштів виборчого фонду зобов'язані вести облік надходження та використання коштів виборчого фонду.

3. Установа банку, в якій відкрито рахунок виборчого фонду, надає розпоряднику виборчого фонду потижнево або за його зверненням відомості про розміри та джерела внесків, що надійшли на рахунок виборчого фонду.

4. Розпорядник виборчого фонду кандидата в депутати, зареєстрованого в окрузі, зобов'язаний не пізніш як на п'ятий день після дня виборів (у разі включення кандидата в депутати до виборчого бюлетеня для повторного голосування – не пізніш як на п'ятий день після дня повторного голосування) подати фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду до окружної виборчої комісії.

Фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду підписується розпорядником виборчого фонду та кандидатом у депутати в разі призначення розпорядником фонду довіреної особи.

Форма фінансового звіту встановлюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим не пізніше ніж за 60 днів до дня виборів.

Неподання в установлений строк фінансового звіту звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду тягне за собою адміністративну відповідальність розпорядника виборчого фонду та кандидата в депутати, в разі призначення розпорядником виборчого фонду довіреної особи.

Стаття 41. Формування виборчого фонду та використання його коштів

1. Виборчий фонд кандидата в депутати, зареєстрованого в окрузі, формується за рахунок його коштів та добровільних внесків громадян України (далі – громадян).

2. Гранична сума витрат виборчого фонду кандидата в депутати, зареєстрованого в окрузі, не може перевищувати десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

3. Добровільний внесок громадянина до виборчого фонду одного кандидата в депутати, зареєстрованого в окрузі, не може перевищувати однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

4. Забороняється робити добровільні внески до виборчого фонду:

1) іноземним громадянам та особам без громадянства;

2) фізичним особам – суб’єктам підприємницької діяльності, які мають заборгованість перед бюджетом будь-якого рівня на день перерахування внеску до виборчого фонду;

3) анонімним жертводавцям (без зазначення в платіжному документі відомостей, передбачених у частині п’ятій цієї статті).

5. Добровільний внесок громадянина до виборчого фонду приймається установою банку або відділенням зв’язку за умови подання громадянином одного із документів, передбачених у частині другій статті 4 цього Закону. У платіжному документі при цьому обов’язково зазначаються прізвище, ім’я, по батькові, дата народження та адреса місця проживання громадянина.

6. Добровільний внесок перераховується установою банку або переказується відділенням зв’язку на рахунок виборчого фонду не пізніше наступного робочого дня з дня отримання відповідного платіжного документа. Загальний строк безготівкового перерахування внеску на рахунок виборчого фонду не повинен перевищувати двох банківських днів.

7. Розпорядник виборчого фонду має право відмовитися від внеску громадянина, про що він подає відповідну заяву та платіжний документ до установи банку, в якій відкрито рахунок виборчого фонду. Цей внесок повертається громадянину за рахунок добровільного внеску, а в разі неможливості такого повернення зараховується до бюджету Автономної Республіки Крим.

8. У разі надходження добровільного внеску (внесків) від громадянина, що перевищує розмір, встановлений частиною третьою цієї статті, сума, яка перевищує встановлений розмір внеску (внесків), на підставі відповідної заяви та платіжного документа, поданих розпорядником виборчого фонду, повертається громадянину установою банку, в якій відкрито рахунок виборчого фонду, за рахунок цих коштів, а у разі неможливості такого повернення – до бюджету Автономної Республіки Крим.

9. Контроль за надходженням, обліком і використанням коштів виборчих фондів здійснюється вибірково виборчою комісією Автономної Республіки Крим, окружними виборчими комісіями та установою банку, в якій відкрито рахунок виборчого фонду відповідно до порядку, встановленого виборчою комісією Автономної Республіки Крим разом з Головним управлінням Національного банку України в Автономній Республіці Крим та центральним органом виконавчої влади з питань зв'язку не пізніше ніж за 60 днів до дня виборів.

10. Кошти виборчого фонду, не використані кандидатом у депутати, зареєстрованим в окрузі, перераховуються установою банку в безспірному порядку до бюджету Автономної Республіки Крим у триденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів депутата в окрузі або рішення про визнання виборів у цьому окрузі недійсними.

11. У разі скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати залишки коштів його виборчого фонду на восьмий день з дня оприлюднення відповідного рішення в безспірному порядку перераховуються до бюджету Автономної Республіки Крим.

12. Внески, що надійшли до виборчого фонду після дня виборів (у разі включення кандидата в депутати до виборчого бюлетеня для повторного голосування – після дня повторного голосування), повертаються установою банку громадянину за його рахунок, а в разі неможливості такого повернення – до бюджету Автономної Республіки Крим.

Стаття 42. Матеріально-технічне забезпечення підготовки та проведення виборів депутатів

1. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані сприяти виборчим комісіям у реалізації їх повноважень: надавати їм необхідні приміщення; забезпечувати їх охорону, а також охорону виборчих бюлетенів та іншої виборчої документації; надавати згідно з установленими Центральною виборчою комісією нормами та переліком транспортні засоби і засоби зв’язку, обладнання, інвентар, оргтехніку, що підлягають поверненню після припинення повноважень виборчих комісій. Порядок оплати або відшкодування зазначених послуг встановлюється Кабінетом Міністрів України.

2. Закупівля товарів, оплата робіт, послуг для підготовки та проведення виборів депутатів під час виборчого процесу здійснюються виборчими комісіями за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Розділ VII.

ВИСУВАННЯ ТА РЕЄСТРАЦІЯ КАНДИДАТІВ У ДЕПУТАТИ

Стаття 43. Загальний порядок висування кандидатів у депутати

1. Кандидатів у депутати може висувати зареєстрована органом Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим організація партії за умови, що партія, організація якої їх висуває, зареєстрована в установленому законом порядку не пізніш як за рік до дня виборів, блок, за умови, що партії, організації яких входять до блоку, зареєстровані в установленому Законом порядку не пізніш як за рік до дня виборів.

2. Громадянин України, який відповідно до статті 10 цього Закону має право бути обраним депутатом, може самовисунутися кандидатом у депутати у відповідному окрузі шляхом подання заяви до окружної виборчої комісії про бажання балотуватися у цьому окрузі (далі – заяви про самовисування).

3. Громадянин України, який відповідно до статті 10 цього Закону має право бути обраним депутатом, може дати згоду балотуватися кандидатом у депутати в одномандатному виборчому окрузі.

4. Висування кандидатів у депутати розпочинається за 85 днів і закінчується за 65 днів до дня виборів.

Стаття 44. Порядок утворення виборчого блоку

1. Блок може бути утворено двома і більше організаціями партій, зазначеними в частині першій статті 43 цього Закону, на підставі рішень з'їзду (зборів, конференції) кожної із цих організацій партій. Таке рішення підписується керівником організації партії та скріплюється печаткою. З'їзди (збори, конференції) організацій партій, які приймають рішення про утворення виборчого блоку, мають відбутися до початку виборчого процесу.

2. Керівники або представники організацій партій, які наділені з'їздом (зборами, конференцією) повноваженнями щодо утворення блоку, укладають угоду про його утворення, яка підписується ними і скріплюється печатками організацій партій, що утворили блок.

3. Угода про утворення блоку повинна визначати:

1) керівні органи виборчого блоку та умови їх функціонування;

2) норми представництва на міжорганізаційному партійному з'їзді (зборах, конференції) від організацій партій, що входять до блоку;

3) порядок проведення міжорганізаційному партійного з'їзду (зборів, конференції) щодо висування кандидатів у депутати;

4) порядок прийняття рішень міжорганізаційним партійним з'їздом (зборами, конференцією);

5) умови висування та норми представництва кандидатів у депутати до виборчого списку від організацій партій, що входять до блоку;

6) строк, на який утворено блок, та мету утворення.

4. Про утворення блоку повідомляється виборча комісія Автономної Республіки Крим не пізніш як за два дні до дня проведення міжорганізаційого партійного з'їзду (зборів, конференції). До повідомлення додаються угода про утворення блоку, витяги з протоколів з'їздів (зборів, конференцій) організацій партій з рішеннями про утворення блоку, засвідчені керівниками організацій партій, що утворили блок, та скріплені печатками цих організацій партій, а також копії свідоцтв про реєстрацію організацій партій, що утворили блок, та їх статутів, засвідчених органом Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим після оголошення про початок виборчого процесу.

Стаття 45. Зміни у складі виборчого блоку

1. Організація партії, що входить до блоку, може не пізніше ніж за 35 днів до дня виборів прийняти рішення про її вихід зі складу блоку. Таке рішення приймається з'їздом (зборами, конференцією) організації партії відповідно до її статуту. Рішення про вихід організації партії із складу блоку та витяг з протоколу з'їзду (зборів, конференції) про розгляд цього питання, підписані керівником організації партії, головуючим на з'їзді (зборах, конференції), та скріплені печаткою організації партії, протягом трьох днів подаються до виборчої комісії Автономної Республіки Крим та керівного органу блоку.

2. Вихід організації партії зі складу блоку, до якого входить більше ніж дві організації партії, не впливає на статус блоку як суб'єкта виборчого процесу незалежно від кількості організацій партій, які залишилися в його складі. Назва організації партії, яка вийшла зі складу блоку, вилучається у виборчих бюлетенях та в іншій виборчій документації з переліку назв організацій партій, що входять до блоку.

3. У разі виходу організації партії зі складу блоку, до якого входять дві організації партії, правонаступником блоку – суб'єктом виборчого процесу залишається організація партії, яка не прийняла рішення про вихід з блоку. При цьому у виборчих бюлетенях та в іншій виборчій документації замість назви блоку зазначається назва організації партії – правонаступника блоку.

4. Якщо рішення, передбачене в частині першій цієї статті, прийнято не пізніше ніж за 65 днів до дня виборів, організація партії, що вийшла із складу блоку, має право висунути кандидатів у депутати в округах у порядку, передбаченому цим Законом.

5. Якщо рішення, передбачене в частині першій цієї статті, прийнято пізніше ніж за 65 днів до дня виборів, організація партії, що вийшла зі складу блоку, втрачає статус суб'єкта виборчого процесу.

6. Організації партій, що входять до блоку, можуть не пізніше ніж за 35 днів до дня виборів прийняти рішення про розпуск блоку. Такі рішення приймаються з'їздами (зборами, конференціями) всіх організацій партій, що входять до блоку. Рішення про розпуск блоку та витяги із протоколів з'їздів (зборів, конференцій) кожної організації партії про розгляд цього питання, підписані керівником організації партії, головуючим на з'їзді (зборах, конференції) та завірені печаткою організації партії, протягом трьох днів подаються до виборчої комісії Автономної Республіки Крим.

7. Якщо рішення, передбачені в частині шостій цієї статті, прийняті не пізніше ніж за 65 днів до дня виборів, кожна з організацій партій, що входила до складу блоку, має право висунути кандидатів у депутати в округах у порядку, передбаченому цим Законом.

8. Якщо рішення, передбачені в частині шостій цієї статті, прийняті пізніше ніж за 65 днів до дня виборів, організації партій, що входили до складу блоку, втрачають статус суб'єктів виборчого процесу.

9. Виборча комісія Автономної Республіки Крим після отримання матеріалів, передбачених частинами першою та шостою цієї статті негайно повідомляє про зміни у складі блоків окружні виборчі комісії.

10. Якщо рішення, передбачені в частині шостій цієї статті, прийняті до реєстрації кандидатів у депутати, включених до виборчого списку блоку, відповідні окружні виборчі комісії не розглядають питання про їх реєстрацію. Якщо зазначені рішення прийняті після реєстрації кандидатів у депутати, включених до виборчого списку блоку, відповідні окружні виборчі комісії на підставі цих рішень скасовують реєстрацію цих кандидатів у депутати.

11. Якщо рішення, передбачені частинами першою та шостою цієї статті, прийняті до реєстрації кандидатом у депутати в окрузі особи – члена партії, організація якої прийняла рішення про вихід зі складу блоку, або висунутої блоком, який прийняв рішення про розпуск, ця особа може подати до відповідної окружної виборчої комісії заяву про самовисування. У разі неподання такої заяви окружна виборча комісія не розглядає питання про реєстрацію цієї особи кандидатом у депутати.

Стаття 46. Порядок висування кандидатів у депутати організацією партії (блоком)

1. Організація партії (блоку) може висунути в кожному окрузі не більше ніж одного кандидата в депутати.

2. Організація партії (блоку) може висунути кандидатом у депутати особу, яка є членом партії, організація якої висуває кандидата в депутати (партій, що входять до блоку) або позапартійного громадянина, який відповідно до статті 10 цього Закону має право бути обраним депутатом.

3. Висування кандидатів у депутати організацією партії (блоком) здійснюється на зборах (конференції) організації партії (блоку). Збори (конференція) організації партії (блоку), на яких здійснюється висування кандидатів у депутати, проводяться відповідно до статуту партії (угоди про утворення блоку).

4. У протоколі зборів (конференції) організації партії (блоку) зазначаються: дата його проведення, порядок денний, відомості про осіб, висунутих кандидатами в депутати (прізвище, ім’я, по батькові, число, місяць і рік народження, громадянство, партійність, посада (заняття), місце роботи та адреса постійного місця проживання), номер округу, підсумки голосування щодо кандидатів у депутати, які висуваються в округах. Протокол підписується головуючим на зборах (конференції) та скріплюється печаткою організації партії (партій, що входять до блоку).

5. Про час і місце проведення зборів (конференції) організації партії (блоку) з метою висування кандидатів у депутати керівник організації партії (блоку) повідомляє у письмовій формі виборчу комісію Автономної Республіки Крим не пізніш як за п’ять днів до дня проведення зборів (конференції). На таких зборах (конференції) за дорученням голови виборчої комісії Автономної Республіки Крим має право бути присутнім член виборчої комісії Автономної Республіки Крим.

6. Про час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів у депутати заздалегідь повідомляються засоби масової інформації. Порядок акредитації представників засобів масової інформації на таких зборах (конференції) визначається організаторами заходу.

Стаття 47. Умови реєстрації кандидатів у депутати в окрузі

1. Окружна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого організацією партії (блоку) у відповідному окрузі, за умови пред'явлення ним одного із документів, передбачених частиною другою статті 4 цього Закону, та за умови отримання таких документів:

1) заяви особи, висунутої кандидатом у депутати, про реєстрацію кандидатом у депутати із зобов'язанням у разі обрання депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції Автономної Республіки Крим, законів України несумісні з мандатом депутата, протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні їй підприємства, а також корпоративні права в порядку, встановленому законом, та із зазначенням згоди на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах;

2) копій свідоцтва про реєстрацію партії та її статуту, організація якої висунула кандидата в депутати в окрузі, засвідчених після оголошення про початок виборчого процесу безоплатно Міністерством юстиції України або за його дорученням органом Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим;

3) копії свідоцтва про реєстрацію організації партії (організацій партій, що входять до блоку), засвідченої після оголошення про початок виборчого процесу безоплатно органом Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим;

4) витягу з протоколу зборів (конференції) організації партії (блоку) про висування у відповідному окрузі кандидата в депутати, що повинен містити відомості, передбачені частиною четвертою статті 46 цього Закону. Витяг з протоколу зборів (конференції) організації партії (блоку) повинен бути засвідчений керівником організації партії (керівниками організацій, партій, що входять до блоку) та скріплений печаткою організації партії (організацій партій, що входять до блоку);

5) автобіографії кандидата в депутати обсягом до двох тисяч друкованих знаків, що обов’язково повинна містити: прізвище, ім’я, по батькові, число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім’ї, адресу постійного місця проживання із зазначенням часу проживання в Україні, відомості про наявність чи відсутність судимості;

6) передвиборної програми кандидата в депутати, викладеної державною мовою, а за бажанням кандидата в депутати також російською, кримськотатарською чи іншими мовами, обсягом до двох тисяч друкованих знаків;

7) декларації про майно та доходи за рік, що передує року подання документів, кандидата в депутати та членів його сім’ї за формою, встановленою Міністерством фінансів України;

8) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 48 цього Закону;

9) фотографії кандидата в депутати за розмірами та у кількості, встановленими виборчою комісією Автономної Республіки Крим.

2. Окружна виборча комісія реєструє кандидата в депутати у відповідному окрузі, який самовисунувся в цьому окрузі, у строки, зазначені в частині п’ятій статті 50 цього Закону, за умови пред’явлення ним одного із документів, передбачених частиною другою статті 4 цього Закону, отримання заяви про самовисування та документів, передбачених пунктами 1, 5, 6, 7, 8, 9 частини першої цієї статті.

3. Документи, подані до відповідної окружної виборчої комісії раніше і прийняті нею, повторно не подаються.

Стаття 48. Грошова застава

1. Кандидат у депутати, якого висунуто в окрузі, до подання документів окружній виборчій комісії для реєстрації вносить на рахунок окружної виборчої комісії грошову заставу в розмірі 55 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

2. У разі прийняття відповідною окружною виборчою комісією рішення про відмову в реєстрації кандидата в депутати, внесена грошова застава в п’ятиденний строк після прийняття відповідного рішення повертається кандидату в депутати.

3. У разі скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати, висунутого в окрузі, грошова застава у п’ятиденний строк після дня прийняття відповідного рішення перераховується до бюджету Автономної Республіки Крим.

4. Грошова застава, внесена кандидатом у депутати, який балотувався в окрузі та був обраний депутатом, у восьмиденний строк після оприлюднення результатів виборів депутата в окрузі або після оприлюднення рішення про визнання виборів у цьому окрузі недійсними повертається обраному депутату.

5. Грошова застава, внесена кандидатом у депутати, який балотувався в окрузі, але не був обраний депутатом, у восьмиденний строк після оприлюднення результатів виборів депутата в окрузі або після оприлюднення рішення про визнання виборів у цьому виборчому окрузі недійсними перераховується до бюджету Автономної Республіки Крим.

Стаття 49. Декларація про майно та доходи кандидата в депутати та членів його сім’ї

1. Декларація про майно та доходи кандидата в депутати та членів його сім’ї за попередній рік заповнюється ним власноручно за формою, затвердженою Міністерством фінансів України.

2. Достовірність відомостей, внесених до декларації, зазначеної у частині першій цієї статті, перевіряється за зверненням окружних виборчих комісій місцевими органами Державної податкової адміністрації України в Автономній Республіці Крим не пізніш як за 30 днів до дня виборів. Про результати перевірки невідкладно повідомляється відповідна виборча комісія.

Стаття 50. Порядок реєстрації кандидатів у депутати в окрузі

1. Кандидат у депутати, висунутий в окрузі, реєструється відповідною окружною виборчою комісією за дотримання умов, передбачених статтею 47 цього Закону.

2. Подання документів до окружної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати в окрузі закінчується за 60 днів до дня виборів.

3. Особі, яка подала зазначені у статті 47 цього Закону документи, видається довідка про дату і час прийняття документів із зазначенням переліку прийнятих документів.

4. Особа, висунута кандидатом у депутати в окрузі, має право до дня реєстрації її кандидатом у депутати відкликати свою заяву про самовисування чи про реєстрацію кандидатом у депутати. Повторна заява особи про її самовисування чи про реєстрацію кандидатом у депутати в окрузі не приймається.

5. Окружна виборча комісія не пізніш як на п’ятий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати в окрузі та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидата в депутати або про відмову в його реєстрації.

6. Відмова в реєстрації кандидату в депутати, висунутому в окрузі, з підстав невідповідного оформлення документів, передбачених статтею 47 цього Закону, не виключає повторного подання кандидатом у депутати заяви про реєстрацію його у відповідному окрузі. Така заява з виправленими відповідно до вимог цього Закону документами повинна бути подана до окружної виборчої комісії не пізніше ніж за 55 днів до дня виборів. Рішення про реєстрацію кандидата у депутати в окрузі окружна виборча комісія приймає не пізніше ніж за 53 днів до дня виборів.

7. У разі реєстрації кандидата в депутати в окрузі йому разом з копією рішення про реєстрацію у триденний строк з дня його прийняття видається посвідчення кандидата в депутати за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

8. Список кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі, із зазначенням прізвища, імені, по батькові, року народження, освіти, постійного місця проживання, основного місця роботи (заняття), партійності, суб’єкта висування в п’ятиденний строк після закінчення реєстрації кандидатів у депутати в цьому окрузі оприлюднюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим за поданням окружних виборчих комісій в друкованих засобах масової інформації органів влади Автономної Республіки Крим.

Стаття 51. Відмова в реєстрації кандидата в депутати

1. Окружна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати у разі:

1) порушення вимог цього Закону при утворенні блоку;

2) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата в депутати;

3) відсутності або неналежного оформлення документів, зазначених у статті 47 цього Закону;

4) припинення громадянства України особою, висунутою кандидатом у депутати;

5) вибуття особи, висунутої кандидатом у депутати, за межі України для постійного проживання;

6) визнання особи, висунутої кандидатом у депутати, недієздатною чи набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину;

7) встановлення судом факту наявності в передвиборній програмі кандидата в депутати положень, спрямованих на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права та свободи людини, здоров’я населення.

2. Рішення про відмову в реєстрації кандидата в депутати повинно містити підстави відмови. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття видається (надсилається) кандидату в депутати, висунутому в окрузі.

Стаття 52. Скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати

1. Окружна виборча комісія скасовує рішення про реєстрацію кандидата в депутати у разі:

1) звернення кандидата в депутати з письмовою заявою про відмову від балотування в окрузі;

2) звернення організації партії (блоку), яка висунула кандидата в депутати, про скасування рішення щодо реєстрації кандидата в депутати відповідно до рішення, прийнятого на підставі статуту партії;

3) припинення громадянства України кандидата в депутати;

4) вибуття кандидата в депутати за межі України для постійного проживання;

5) визнання кандидата в депутати недієздатним чи набрання щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину;

6) реєстрації його кандидатом у депутати в іншому окрузі;

7) встановлення судом факту підкупу виборців кандидатом у депутати, а також на його прохання або за його дорученням – іншою особою;

8) встановлення судом, що підприємство, установа, організація, засновником, власником або членом керівного органу яких є кандидат у депутати, під час виборчого процесу надавали виборцям гроші чи безоплатно або на пільгових умовах товари, роботи, послуги, цінні папери, кредити, лотереї, інші матеріальні цінності;

9) якщо кандидат у депутати, який займає посаду, в тому числі за сумісництвом, в органах державної влади, органах влади Автономної Республіки Крим чи в органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах, організаціях, у військових частинах (формуваннях), утворених відповідно до законів України, залучав або використовував для проведення передвиборної агітації підлеглих йому осіб, службовий транспорт, зв’язок, устаткування, приміщення, інші об’єкти та ресурси за місцем роботи;

10) встановлення судом, що кандидат у депутати, крім коштів свого виборчого фонду, використовував при фінансуванні передвиборної агітації інші кошти;

11) витрати кандидатом у депутати коштів у розмірі, більшому від установленої цим Законом граничної суми витрат виборчого фонду;

12) якщо кандидат у депутати після оголошення йому окружною виборчою комісією попередження, зазначеного у частині третій цієї статті, повторно порушив вимоги цього Закону.

2. Окружна виборча комісія не пізніш як за 5 днів до дня виборів скасовує рішення про реєстрацію кандидата в депутати у разі виникнення не пізніше як за 7 днів до дня виборів обставин, зазначених у пунктах 1, 2 частини першої цієї статті.

3. У разі порушення інших вимог цього Закону кандидатом у депутати, відповідна окружна виборча комісія може оголосити йому попередження, що оприлюднюється в засобах масової інформації або в інший спосіб.

4. Відповідна окружна виборча комісія доводить до відома кандидата в депутати рішення про скасування реєстрації кандидата в депутати не пізніш як на третій день з дня його прийняття та надає кандидату в депутати копію цього рішення в той самий строк.

5. У разі смерті кандидата в депутати або визнання його безвісно відсутнім окружна виборча комісія оголошує його таким, що вибув з балотування в окрузі.

Розділ VІІІ.

ПЕРЕДВИБОРНА АГІТАЦІЯ

Стаття 53. Строки проведення передвиборної агітації

1. Передвиборна агітація розпочинається за 50 днів до дня виборів і закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем виборів.

2. Про початок передвиборної агітації виборча комісія Автономної Республіки Крим повідомляє в засобах масової інформації за 53 днів до дня виборів.

Стаття 54. Форми, засоби та умови проведення передвиборної агітації

1. Передвиборна агітація може здійснюватися:

1) шляхом проведення зборів, зустрічей з громадянами, мітингів, демонстрацій, процесій, публічних дебатів, дискусій та інших масових заходів;

2) шляхом розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів;

3) через засоби масової інформації;

4) в інших формах, що не суперечать Конституції України, Конституції Автономної Республіки Крим та законам України.

2. Громадяни України, які постійно проживають в Автономній Республіці Крим, організації партій, інші об’єднання громадян мають право вільно та всебічно обговорювати передвиборні програми кандидатів у депутати, зареєстрованих в округах, їх політичні, ділові та особисті якості, вести агітацію за чи проти того чи іншого кандидата.

3. До передвиборної агітації не відносяться офіційні повідомлення в період виборчого процесу (без коментарів, які можуть мати агітаційний характер, а також відео-, аудіозаписи, кінозйомки, фотоілюстрації) про дії кандидатів у депутати, пов’язані з виконанням ними посадових (службових) повноважень, передбачених Конституцією України, Конституцією Автономної Республіки Крим або законами України.

4. У разі проведення повторного голосування передвиборна агітація поновлюється з дня офіційного опублікування рішення виборчої комісії Автономної Республіки Крим про призначення повторного голосування і припиняється в строк, зазначений у частині першій статті 53 цього Закону.

5. Передвиборна агітація здійснюється за рахунок і в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів для цілей, визначених цим Законом, та коштів виборчих фондів кандидатів у депутати, зареєстрованих в округах.

6. Передвиборна агітація за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів, здійснюється з додержанням принципу рівних умов, що передбачає надання кандидатам у депутати, зареєстрованим в окрузі, їх довіреним особам за однакову плату одних і тих самих приміщень для проведення масових заходів, виготовлення однакових за кількістю і якістю друкованих інформаційних матеріалів, надання однакових друкованих площ та ефірного часу на радіо і телебаченні.

Стаття 55. Публічні заходи передвиборної агітації

1. Місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування (їх посадові особи) зобов’язані сприяти кандидатам, їх довіреним особам в організації та проведенні зборів, зустрічей з громадянами, публічних дебатів і дискусій, інших масових заходів передвиборної агітації, які оплачуються за рахунок і в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, виділених для організації та проведення виборів.

2. Заяви про виділення приміщень, що знаходяться в державній або комунальній власності, для проведення зустрічей кандидатів, їх довірених осіб з виборцями розглядаються та задовольняються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування протягом трьох днів з дня їх надходження.

3. Приміщення, що знаходяться в державній або комунальній власності та придатні для проведення передвиборних масових заходів, надаються безоплатно у користування кандидатам, їх довіреним особам на час, встановлений відповідною окружною виборчою комісією для проведення зустрічей з виборцями.

4. Кандидати, їх довірені особи мають право на договірній основі за рахунок коштів власних виборчих фондів орендувати будинки та приміщення, незалежно від форм їх власності, для проведення зустрічей з виборцями, зборів, мітингів, публічних дебатів, дискусій та інших масових заходів передвиборної агітації. Про час і місце проведення цих заходів вони повідомляють відповідну окружну виборчу комісію.

Стаття 56. Виготовлення і порядок розміщення друкованих інформаційних та агітаційних матеріалів

1. Відповідна окружна виборча комісія за рахунок коштів, що виділяються з бюджету Автономної Республіки Крим на підготовку та проведення виборів депутатів, забезпечує виготовлення не пізніш як за 35 днів до дня виборів, погоджених із кандидатами у депутати, зареєстрованими в округах, інформаційних плакатів кандидатів, передачу їх дільничним виборчим комісіям із розрахунку по три примірники на кожну виборчу комісію. Ці плакати повинні містити біографію кандидата в депутати, його передвиборну програму, а також фотографію, що подаються ним при реєстрації.

2. Інформаційні плакати кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі, виготовлені за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, мають бути однаковими за формою, розміром, поліграфічним виконанням, установленими відповідною окружною виборчою комісією.

3. Інформаційні плакати передаються на виборчі дільниці не пізніш як за 20 днів до дня виборів.

4. Кандидат у депутати, зареєстрований в окрузі, на власний розсуд може за рахунок і в межах коштів власного виборчого фонду виготовляти плакати, листівки, буклети, інші друковані агітаційні матеріали передвиборної агітації. Відомості, що містяться у цих матеріалах, повинні відповідати вимогам закону.

5. Друкований агітаційний матеріал повинен містити відомості про установу, що здійснила друк, його тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.

6. Кандидат у депутати, зареєстрований в окрузі, зобов’язаний подати по два примірники кожного друкованого агітаційного матеріалу передвиборної агітації, виготовленого за рахунок і в межах коштів виборчого фонду, не пізніш як через три дні після дня його виготовлення відповідно до окружної виборчої комісії.

7. Друковані агітаційні матеріали розміщуються на стендах лише у місцях, визначених та обладнаних місцевими органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування.

8. Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування не пізніш як за 50 днів до дня виборів відводять місця та обладнують стенди, дошки оголошення в людних місцях для розміщення матеріалів передвиборної агітації.

Стаття 57. Загальний порядок використання засобів масової інформації

1. Передвиборна агітація з використанням засобів масової інформації всіх форм власності проводиться з дотриманням принципу рівних умов та в порядку, передбаченому цим Законом.

2. Передвиборна агітація в засобах масової інформації проводиться у формі публічних дебатів, дискусій, “круглих столів”, прес-конференцій, інтерв’ю, виступів, політичної реклами, теленарисів, відеофільмів, інших публікацій та повідомлень про кандидатів та в інший спосіб, що не суперечить Конституції України, Конституції Автономної Республіки Крим та законам України.

3. Кандидат у депутати, зареєстрований в окрузі, має право користуватися державними і комунальними засобами масової інформації за рахунок та в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів, на умовах, передбачених цим Законом.

4. Передвиборна агітація в засобах масової інформації всіх форм власності, що ведеться за рахунок коштів власного виборчого фонду, кандидата в депутати, зареєстрованого в окрузі, здійснюється на умовах рівної оплати за одиницю ефірного часу чи друкованої площі та обмежується лише граничним розміром витрат виборчого фонду.

5. Розцінки вартості за одиницю друкованої площі та за одиницю ефірного часу встановлюються відповідними засобами масової інформації не пізніш як за 80 днів до дня виборів у розмірі, який не може перевищувати розмір плати за комерційну рекламу і не повинен змінюватися протягом виборчого процесу.

6. Засоби масової інформації у разі оприлюднення результатів опитування громадської думки, пов’язаного з виборами депутатів, зобов’язані зазначити організацію, що проводила опитування, час його проведення, кількість опитуваних, метод збору інформації, точне формулювання питання, статистичну оцінку можливої помилки.

Стаття 58. Порядок використання друкованих засобів масової інформації

1. Кандидати в депутати мають право за рахунок і в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів, опублікувати в однаковому поліграфічному виконанні в місцевих державних чи комунальних друкованих засобах масової інформації свої передвиборні програми, подані ними при реєстрації. Угода про публікацію вказаних матеріалів з редакцією відповідного засобу масової інформації укладається окружною виборчою комісією.

2. Черговість друкування передвиборних програм за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів, встановлюється окружними виборчими комісіями шляхом проведення жеребкування за участю кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі, чи їх довірених осіб.

3. Результати жеребкування щодо черговості друкування передвиборних програм кандидатів у депутати, зареєстрованих в округах, оприлюднюються в п’ятиденний строк після дня затвердження їх відповідною окружною виборчою комісією у місцевих засобах масової інформації, заснованих на державній чи комунальній формі власності.

4. Кандидат у депутати, зареєстрований в окрузі, має право за рахунок коштів свого власного виборчого фонду публікувати агітаційні матеріали в друкованих засобах масової інформації всіх форм власності.

5. Агітаційні матеріали, зазначені в частині четвертій цієї статті, публікуються на підставі угоди. що укладається між кандидатом у депутати, зареєстрованим в окрузі, та редакцією друкованого засобу масової інформації. Без укладення такої угоди та надходження коштів на рахунок редакції друкованого засобу масової інформації публікація цих матеріалів забороняється.

6. Оплата за використання друкованих площ для ведення передвиборної агітації за рахунок і в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів, здійснюється відповідною окружною виборчою комісією, згідно з угодами, укладеними з місцевими засобами масової інформації, заснованими на державній чи комунальній формі власності.

7. Редакції друкованих засобів масової інформації всіх форм власності за письмовими запитами виборчої комісії Автономної Республіки Крим, окружних виборчих комісій, органів прокуратури та інших правоохоронних і податкових органів зобов’язані надавати їм інформацію про використання друкованої площі для розміщення агітаційних матеріалів кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі, а в разі необхідності – надсилати їм копії відповідних угод, платіжних документів, а також публікації.

Стаття 59. Порядок використання електронних (аудіовізуальних) засобів масової інформації

1. Ефірний час для проведення передвиборної агітації за рахунок і в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів, надається державними та комунальними телерадіоорганізаціями між дев’ятнадцятою і двадцять другою годинами.

2. Час мовлення (розклад мовлення) телерадіоорганізацій, які мають ліцензії Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення на право користування регіональними каналами мовлення, змінюється (без зміни обсягу мовлення) на період виборів депутатів з метою забезпечення регіональним державним телерадіоорганізаціям можливостей поширення їх програм та передвиборних передач у відповідних районах і містах республіканського підпорядкування в Автономній Республіці Крим.

3. Порядок надання ефірного часу кандидатам у депутати, їх довіреним особам за рахунок і в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів, встановлюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим.

4. Загальний час, що надається телерадіоорганізаціями кандидату в депутати, зареєстрованому в окрузі, для проведення передвиборної агітації за рахунок і в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів, не може становити менше 5 хвилин на регіональному телеканалі, що охоплює територію відповідного округу, та 5 хвилин на регіональному радіоканалі, що охоплює територію відповідного округу.

5. Упродовж 20 хвилин до і після теле-, радіотрансляції передвиборної агітаційної теле-, радіопрограми, кандидата в депутати забороняється у будь-якій формі коментувати чи оцінювати зміст передвиборної агітаційної програми, давати будь-яку інформацію щодо кандидата в депутати, зареєстрованого в окрузі.

6. Розклад ефірного часу із зазначенням передвиборних агітаційних телерадіопрограм, конкретної дати і часу виходу їх в ефір складається відповідними регіональними телерадіоорганізаціями за результатами жеребкувань, що проводяться окружними виборчими комісіями за участю кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі, або їх довірених осіб.

7. Результати жеребкування щодо надання ефірного часу для проведення передвиборної агітації за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів, оприлюднюються відповідно в місцевих засобах масової інформації, заснованих на державній чи комунальній формі власності, в п’ятиденний строк з дня затвердження їх окружними виборчими комісіями.

8. Оплата за наданий ефірний час здійснюється відповідними окружними виборчими комісіями згідно із затвердженими кошторисами в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів, а також за відповідними угодами, що укладаються між відповідними окружними виборчими комісіями і регіональними державними чи комунальними телерадіоорганізаціями.

9. Ефірний час за рахунок коштів власного виборчого фонду кандидата в депутати, зареєстрованого в окрузі, надається на підставі угоди, що укладається між кандидатом у депутати або його довіреною особою і телерадіоорганізацією будь-якої форми власності. Без укладення такої угоди та надходження коштів на рахунок телерадіоорганізації, остання не має права надавати ефірний час для ведення передвиборної агітації.

10. Кандидати в депутати, зареєстровані в окрузі, їх довірені особи для проведення передвиборної агітації як за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів, так і коштів власних виборчих фондів мають право за погодженням з відповідною телерадіоорганізацією визначити режим передачі, що містить передвиборну агітацію (прямий ефір або аудіо-, відеозапис).

11. Телерадіоорганізації здійснюють аудіо-, відеозаписи всіх передач, що містять передвиборну агітацію, і зберігають ці записи до закінчення тридцятиденного строку з дня офіційного оприлюднення результатів виборів.

12. Телерадіоорганізації всіх форм власності за письмовими запитами виборчої комісії Автономної Республіки Крим, окружних виборчих комісій, органів прокуратури, суду та податкових органів зобов’язані надавати інформацію про виділення ефірного часу для проведення передвиборної агітації, а в разі необхідності – копії відповідних угод, платіжних документів і передач у запису на плівці та інших носіях інформації.

Стаття 60. Обмеження щодо ведення передвиборної агітації

1. Участь у передвиборній агітації забороняється:

1) особам, які не є громадянами України;

2) органам державної влади та органам місцевого самоврядування, їх посадовим особам;

3) членам виборчих комісій на час здійснення виборчими комісіями повноважень, передбачених цим Законом.

2. Кандидатам у депутати, які займають посади, в тому числі за сумісництвом, в органах державної влади, органах влади Автономної Республіки Крим та органах місцевого самоврядування, на державних підприємствах, в установах, організаціях, військових частинах (формуваннях), забороняється залучати або використовувати для будь-якої роботи, пов’язаної з виборчим процесом, підлеглих їм осіб (у робочий час), службовий транспорт, зв’язок, устаткування, приміщення, інші об’єкти та ресурси за місцем роботи, а також використовувати службові чи виробничі наради, збори колективу для проведення передвиборної агітації.

3. Забороняється поширення в будь-якій формі агітаційних матеріалів, що містять заклики до ліквідації незалежності України, зміни конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підриву її безпеки, незаконного захоплення державної влади, пропаганди війни, насильства та розпалювання міжетнічної, релігійної та расової ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров’я населення.

4. Забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям безплатно або на пільгових умовах цінних паперів, грошей, кредитів, лотерей, послуг, товарів та інших матеріальних цінностей.

5. Зустрічі кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі, їх довірених осіб з військовослужбовцями для проведення серед них передвиборної агітації організовує відповідна окружна виборча комісія за сприяння командування військових частин (формувань) з обов’язковим письмовим запрошенням усіх зазначених вище осіб не пізніш як за три дні до кожної такої зустрічі.

6. У слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях передвиборна агітація забороняється, крім розповсюдження в цих установах друкованих інформаційних плакатів виготовлених окружною виборчою комісією, а також через засоби масової інформації.

7. Місцевим засобам масової інформації, заснованим на державній чи комунальній формі власності, їх посадовим та службовим особам і творчим працівникам під час виборчого процесу в своїх матеріалах і передачах, не обумовлених угодами, укладеними відповідно до вимог частини шостої статті 58 і частини восьмої статті 59 цього Закону, забороняється підтримувати кандидатів у депутати, їх передвиборні програми або віддавати їм перевагу в будь-якій формі. У разі порушення ними цієї вимоги за поданням виборчої комісії Автономної Республіки Крим або відповідної окружної виборчої комісії діяльність відповідного засобу масової інформації на період виборчого процесу за рішенням суду може бути тимчасово припинена.

8. Засіб масової інформації, що оприлюднив інформацію про кандидата в депутати, яку він вважає явно недостовірною, не пізніш як через три дні після дня оприлюднення таких матеріалів, але не пізніш як за два дні до дня виборів, зобов’язаний надати на вимогу кандидата в депутати або його довіреної особи, щодо якого поширено недостовірні відомості, можливість спростувати такі матеріали: надати такий самий ефірний час на телебаченні або радіо, а в друкованому засобі масової інформації цей матеріал повинен бути набраний тим самим шрифтом і розміщений під рубрикою “спростування” на тому ж самому місці шпальти, де містилося повідомлення, що спростовується, в обсязі, не меншому, ніж обсяг повідомлення, що спростовується.

9. Спростування повинно містити посилання на відповідну публікацію в друкованому засобі масової інформації, передачу на телебаченні, радіо та на факти, що спростовуються. Час на телебаченні, радіо, що надається для спростування, не повинен перевищувати часу тієї частини передачі, зміст якої спростовується. Спростування має бути оприлюднено без додатків, коментарів та скорочень і повинно здійснюватися за рахунок відповідного засобу масової інформації.

 10. Засобам масової інформації всіх форм власності, що діють на території Автономної Республіки Крим, забороняється протягом останнього тижня перед днем виборів поширювати інформацію про результати опитувань громадської думки щодо кандидатів у депутати або коментувати їх рейтинги.

11. Трансляція передвиборних програм кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі, на регіональних телеканалах не повинна збігатися в часі з трансляцією таких самих передвиборних програм на регіональних радіоканалах, якщо ефірний час в обох випадках надається за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів.

12. Включення до інформаційних телерадіопрограм агітаційних матеріалів, кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі, або політичної реклами не допускається. Політична реклама повинна бути відокремлена від інших матеріалів і означена як така.

13. Забороняється:

1) переривати передачі передвиборних програм кандидатів у депутати рекламою товарів, робіт, послуг, іншими повідомленнями;

2) проведення передвиборної агітації в зарубіжних засобах масової інформації, що діють на території Автономної Республіки Крим;

3) проведення передвиборної агітації за чи проти кандидатів у депутати в будь-якій формі (розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів, проведення масових заходів, використання засобів масової інформації тощо) за добу до дня виборів та в день виборів;

4) розміщення друкованих передвиборних агітаційних матеріалів та повідомлень про перебіг виборчого процесу на пам’ятках архітектури, а також у місцях, де вони перешкоджають безпеці дорожнього руху;

5) виготовлення та розповсюдження друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, що не містять відомостей про установу, яка здійснила друк, його тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск;

6) оприлюднення в день виборів до закінчення голосування результатів опитування виборців щодо їх волевиявлення під час голосування.

14. Передвиборна агітація припиняється з 24 години останньої п’ятниці, що передує дню виборів. Проведення активної агітації (публікація агітаційних матеріалів у засобах масової інформації, розповсюдження виборчих листівок, розклеювання виборчих плакатів, публічні заклики голосувати за чи проти кандидатів у депутати) з цього часу забороняється.

15. Перешкоджання здійсненню права на проведення передвиборної агітації, а також порушення встановленого законом порядку на ведення такої агітації тягнуть за собою відповідальність, встановлену законами України.

16. У разі надходження до виборчих комісій заяв, скарг щодо порушень вимог частин другої – четвертої, тринадцятої – п’ятнадцятої цієї статті виборчі комісії негайно надсилають ці заяви і скарги до відповідних правоохоронних органів для перевірки та реагування відповідно до законів України.

Розділ ІХ.

ГАРАНТІЇ ДІЯЛЬНОСТІ КАНДИДАТІВ У ДЕПУТАТИ, СПОСТЕРІГАЧІВ

Стаття 61. Гарантії діяльності кандидатів у депутати

1. Кандидату в депутати не може бути відмовлено у звільненні на період передвиборної агітації від виконання виробничих або службових обов’язків за місцем роботи з наданням неоплачуваної відпустки.

2. Кандидат у депутати під час передвиборної агітації не може бути звільнений з роботи з ініціативи власника підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу, командира військової частини (формування). Кандидат у депутати без його згоди не може бути переведений на іншу роботу, направлений у відрядження, а також призваний на військову або альтернативну (невійськову) службу, навчальні (перевірні) та спеціальні збори військовозобов’язаних.

3. Кандидат у депутати, зареєстрований в окрузі, має право визначити довірених осіб із числа громадян (не більше п’яти осіб), які мають право голосу.

4. Довірені особи кандидата в депутати, зареєстрованого в окрузі, реєструються відповідною окружною виборчою комісією за поданням кандидата в депутати за наявності письмової згоди цих осіб. У поданні зазначаються: прізвище, ім’я, по батькові довіреної особи, її громадянство, день, місяць і рік народження, місце роботи, займана посада (заняття), адреса місця проживання, номер телефону. До подання додається письмова згода цієї особи представляти інтереси кандидата в депутати. Окружна виборча комісія протягом трьох днів після дня надходження подання реєструє довірених осіб кандидата в депутати та видає їм посвідчення за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

5. Не можуть бути довіреними особами кандидатів у депутати посадові особи органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, військовослужбовці, службовці рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України, Служби безпеки України, особи, які проходять альтернативну (невійськову) службу.

6. Довірені особи кандидата в депутати, зареєстрованого в окрузі, сприяють кандидату в депутати у проведенні виборчого процесу; представляють інтереси кандидата в депутати у відносинах з виборчими комісіями, органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, засобами масової інформації, об’єднаннями громадян, виборцями.

7. Довірені особи кандидата в депутати набувають повноважень з дня їх реєстрації окружною виборчою комісією. Повноваження цих осіб припиняються в день скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати в окрузі або з дня реєстрації обраного депутата.

8. Довірені особи кандидата в депутати мають право на звільнення від виконання виробничих або службових обов’язків з дня їх реєстрації на період виборчого процесу без збереження заробітної плати за погодженням з власником підприємства, установи, організації чи уповноваженим ним органом.

9. Кандидат у депутати має право в будь-який час до дня виборів звернутися із заявою до окружної виборчої комісії про припинення повноважень його довіреної особи та подати документи для реєстрації іншої особи в порядку, встановленому цим Законом.

10. Довірена особа кандидата в депутати має право в будь який час звернутися до окружної виборчої комісії із заявою про складення своїх повноважень.

11. На підставі заяви, поданої відповідно до частини дев’ятої чи десятої цієї статті, не пізніше третього робочого дня після її надходження, а поданої напередодні та в день виборів, – негайно, відповідна окружна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації довіреної особи кандидата в депутати, зареєстрованого в окрузі, копія якого надсилається кандидату в депутати.

12. Посвідчення довіреної особи кандидата в депутати, зареєстрованого в окрузі, негайно повертається до окружної виборчої комісії, яка його видала.

Стаття 62. Спостерігачі

1. У виборчому процесі можуть брати участь спостерігачі від організацій партій (блоків), кандидати в депутати від яких зареєстровані в окрузі, кандидатів у депутати, які висунулися шляхом самовисування в округах, а також від іноземних держав і міжнародних організацій.

2. Повноваження спостерігачів починаються з дня їх реєстрації відповідною виборчою комісією у порядку, передбаченому цим Законом, і припиняються після встановлення виборчою комісією Автономної Республіки Крим результатів виборів депутатів.

3. Виборча комісія, яка зареєструвала спостерігача, може достроково припинити його повноваження у разі порушення ним законів України про вибори депутатів.

Стаття 63. Спостерігачі від організацій партій (блоків), кандидатів у депутати

1. Спостерігачем від організації партії (блоку), кандидат у депутати від якого зареєстрований в окрузі, кандидатів у депутати, які висунулися шляхом самовисування в округах, може бути громадянин України, який має право голосу.

2. Спостерігач реєструється окружною виборчою комісією за поданням відповідно керівних органів організацій партій (блоків), кандидата в депутати.

3. У поданні про реєстрацію спостерігачів зазначаються їх прізвища, імена та по батькові, громадянство, адреса місця проживання, номери телефонів. До подання додаються заяви про згоду цих осіб бути спостерігачами від відповідної організації партії (блоку), кандидата в депутати.

4. Подання про реєстрацію спостерігача від організації партії (блоку), кандидата в депутати за підписом керівника організації партії (блоку), кандидата в депутати, зареєстрованого в окрузі, вноситься до відповідної окружної виборчої комісії не пізніш як за п’ять днів до дня виборів.

5. Відповідна окружна виборча комісія видає спостерігачам посвідчення за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

6. Спостерігач має право:

1) перебувати на виборчих дільницях під час голосування, спостерігати з будь-якої відстані за діями членів комісії, в тому числі під час видачі виборчих бюлетенів виборцям і підрахунку голосів, не заважаючи членам комісії;

2) робити фото-, кінозйомки, аудіо- та відеозаписи;

3) бути присутнім при видачі виборчих бюлетенів членам дільничної виборчої комісії для організації голосування виборців за межами приміщення для голосування та при проведенні такого голосування;

4) бути присутнім з дотриманням вимог цього Закону на засіданнях дільничних та окружних виборчих комісій, з урахуванням положень частини дев’ятої статті 33 цього Закону, в тому числі під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, встановлення підсумків голосування в окрузі;

5) звертатися до відповідної виборчої комісії із заявою про усунення порушень цього Закону в разі їх виявлення;

6) скласти акт про виявлені порушення цього Закону, що підписується ним та не менш як двома виборцями, які засвідчують факт цього порушення, із зазначенням їх прізвищ, імен, по батькові, адреси постійного місця проживання, та подати його до відповідної виборчої комісії у строки, передбачені статтею 85 цього Закону;

7) мати інші права, передбачені цим Законом.

7. Спостерігач не має права:

1) втручатися в роботу виборчої комісії, чинити дії, що порушують хід виборчого процесу або заважають членам виборчої комісії здійснювати свої повноваження;

2) заповнювати замість виборця (у тому числі й на його прохання) виборчий бюлетень;

3) бути присутнім при заповненні виборцем виборчого бюлетеня в кабіні (кімнаті) для таємного голосування.

8. У разі порушення спостерігачем вимог частини сьомої цієї статті дільнична виборча комісія може позбавити його права бути присутнім на засіданнях дільничної виборчої комісії, про що приймається відповідне рішення.

У разі порушення спостерігачем вимог частини сьомої цієї статті під час голосування голова дільничної виборчої комісії одноособово може позбавити його права бути присутнім у приміщенні виборчої дільниці.

9. Керівний орган організації, партії (блоку), кандидат у депутати має право відкликати свого спостерігача, звернувшись з письмовою заявою до відповідної окружної виборчої комісії про припинення його повноважень, і подати документи для реєстрації іншої особи в порядку, встановленому цим Законом.

10. Спостерігач має право в будь-який час звернутися до окружної виборчої комісії із заявою про складення своїх повноважень. На підставі заяви окружною виборчою комісією приймається рішення, копія якого надається кандидату в депутати.

Стаття 64. Спостерігачі від іноземних держав, міжнародних організацій

1. Спостерігачі від іноземних держав, міжнародних організацій реєструються Центральною виборчою комісією. Пропозиції щодо їх реєстрації подаються до Центральної виборчої комісії не пізніш як за 20 днів до дня виборів безпосередньо або через Міністерство закордонних справ України.

2. Рішення про реєстрацію спостерігачів від іноземних держав, міжнародних організацій приймається не пізніш як за 15 днів до дня виборів Центральною виборчою комісією.

3. Центральна виборча комісія видає спостерігачам від іноземних держав, міжнародних організацій посвідчення за встановленою нею формою.

4. Спостерігачі від іноземних держав, міжнародних організацій здійснюють свої повноваження на території всіх округів.

5. Спостерігач від іноземної держави, міжнародної організації має право:

1) бути присутнім на зустрічах кандидатів у депутати, їх довірених осіб з виборцями, на передвиборних зборах, мітингах, засіданнях окружних виборчих комісій;

2) знайомитися з матеріалами передвиборної агітації;

3) перебувати на виборчих дільницях під час голосування і підрахунку голосів виборців та при встановленні підсумків голосування окружними виборчими комісіями;

4) робити фото-, кінозйомки, аудіо- та відеозаписи;

5) висловлювати свої пропозиції щодо організації проведення виборів депутатів та вдосконалення чинного законодавства України з урахуванням міжнародного досвіду, проводити прес-конференції з додержанням вимог законодавства України;

6) утворювати разом з іншими спостерігачами від іноземних держав, міжнародних організацій за погодженням з Центральною виборчою комісією тимчасові групи спостерігачів для координації їх діяльності в межах повноважень, передбачених цим Законом.

6. Спостерігачі від іноземних держав, міжнародних організацій здійснюють спостереження самостійно та незалежно.

7. Міністерство закордонних справ України, інші органи виконавчої влади, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування та виборчі комісії повинні сприяти спостерігачам від іноземних держав, міжнародних організацій у здійсненні ними повноважень.

8. Фінансове та матеріальне забезпечення діяльності спостерігачів від іноземних держав, міжнародних організацій здійснюється за рахунок коштів держав чи організацій, які направили їх в Україну, або за власні кошти цих спостерігачів.

9. Спостерігачі від іноземних держав, міжнародних організацій не мають права використовувати свій статус у діяльності, не пов’язаній із спостереженням за ходом виборчого процесу, а також втручатися в роботу виборчих комісій.

Розділ Х.

ГОЛОСУВАННЯ ТА ВСТАНОВЛЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ВИБОРІВ ДЕПУТАТІВ

Стаття 65. Виборчий бюлетень

1. Форма виборчого бюлетеня для голосування в окрузі затверджується Центральною виборчою комісією.

2. Текст виборчого бюлетеня для голосування в окрузі затверджується відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за 25 днів до дня виборів.

3. Виборчі бюлетені є документами суворої звітності.

4. Виборчий бюлетень повинен містити назву та дату виборів, означення округу (округ Автономної Республіки Крим), номер округу, а також позначені місця для номера виборчої дільниці, печатки дільничної виборчої комісії, прізвища, ініціалів та підпису члена дільничної виборчої комісії, який видаватиме виборчий бюлетень.

5. До виборчого бюлетеня для голосування в окрузі вносяться відомості в алфавітному порядку за прізвищами зареєстрованих у цьому окрузі кандидатів в депутати із зазначенням їх прізвищ, імен, по батькові, року народження, місця проживання, місця роботи (занять), партійності, суб'єкта висунення кандидата в депутати. Праворуч проти відомостей про кожного кандидата у депутати розташовується порожній квадрат. Після прізвищ усіх кандидатів у депутати у виборчому бюлетені зазначається: "Не підтримую жодного з кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим " і праворуч від цих слів розташовується порожній квадрат.

6. Виборчий бюлетень повинен містити роз'яснення щодо порядку його заповнення виборцем під час голосування.

7. Виборчий бюлетень має контрольний талон, відокремлений лінією відриву. Контрольний талон повинен містити назву та дату виборів, означення виборчого округу (округ Автономної Республіки Крим), номер округу, а також позначені місця для номера виборчої дільниці та номера, за яким виборця внесено до списку виборців на дільниці, підпису виборця, який отримує виборчий бюлетень, прізвища, ініціалів та підпису члена дільничної виборчої комісії, який видаватиме виборчий бюлетень.

Стаття 66. Порядок виготовлення виборчих бюлетенів

1. Виборча комісія Автономної Республіки Крим забезпечує виготовлення в централізованому порядку виборчих бюлетенів державними чи комунальними поліграфічними підприємствами не пізніш як за 10 днів до дня виборів на підставі угод, укладених нею із цими підприємствами.

2. Технічні відходи, поліграфічний брак, а також друкарські форми знищуються в порядку та строки, визначені угодою на виготовлення виборчих бюлетенів.

3. Виборчі бюлетені отримуються виборчою комісією Автономної Республіки Крим в упаковці підприємства-виготовлювача.

4. Виборчі бюлетені для голосування у відповідному виборчому окрузі друкуються на однаковому папері за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, та текстом, затвердженим відповідною окружною виборчою комісією, і повинні бути однаковими за розміром, кольором та змістом.

5. Виборчий бюлетень друкується державною мовою на одному аркуші з текстовою частиною лише з одного боку.

6. На виборчій дільниці, утвореній на судні, яке приписане до порту, розташованого в Автономній Республіці Крим, і в день виборів депутатів перебуває у плаванні під Державним Прапором України, виборчі бюлетені можуть бути виготовлені як виняток з дозволу виборчої комісії Автономної Республіки Крим безпосередньо дільничною виборчою комісією.

7. У разі скасування рішення про реєстрацію кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі, після виготовлення виборчих бюлетенів окружна виборча комісія приймає рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня чи передрук виборчих бюлетенів. Такі зміни за рішенням окружної виборчої комісії вносяться до виборчих бюлетенів членами дільничних виборчих комісій з використанням відповідного штампа або в інший спосіб за рішенням дільничної виборчої комісії. Про зміни, внесені до виборчого бюлетеня, повідомляється кожному виборцю під час видачі виборчого бюлетеня.

Стаття 67. Порядок передачі виборчих бюлетенів виборчим комісіям

1. Окружна виборча комісія приймає виборчі бюлетені від виборчої комісії Автономної Республіки Крим на своєму засіданні. Про прийняття виборчих бюлетенів окружна виборча комісія складає протокол за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. Протокол складається в трьох примірниках і підписується всіма членами окружної виборчої комісії та представниками виборчої комісії Автономної Республіки Крим, присутніми при передачі виборчих бюлетенів. Перший примірник протоколу передається до виборчої комісії Автономної Республіки Крим, другий – зберігається в окружній виборчій комісії, третій – невідкладно вивішується в приміщенні окружної виборчої комісії для загального ознайомлення.

2. Окружна виборча комісія не раніш як за три дні до дня виборів на своєму засіданні передає виборчі бюлетені дільничним виборчим комісіям. Від імені кожної дільничної виборчої комісії виборчі бюлетені приймають не менш як три члени цієї комісії, які повинні бути представниками різних організацій партій (блоків).

3. Про передачу дільничним виборчим комісіям виборчих бюлетенів окружною виборчою комісією складається протокол за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, в якому зазначаються:

1) номер округу;

2) номер виборчої дільниці;

3) кількість виборців на виборчій дільниці згідно зі списком виборців на день складання протоколу;

4) кількість переданих на виборчу дільницю виборчих бюлетенів для голосування в окрузі;

5) прізвища та підписи членів дільничної виборчої комісії, які прийняли виборчі бюлетені.

4. Протокол про передачу дільничним виборчим комісіям виборчих бюлетенів складається у трьох примірниках і підписується всіма присутніми на засіданні членами окружної виборчої комісії. Перший примірник протоколу надсилається до виборчої комісії Автономної Республіки Крим, другий – зберігається в окружній виборчій комісії, третій – невідкладно вивішується в приміщенні окружної виборчої комісії для загального ознайомлення. Витяг із протоколу передається кожній дільничній виборчій комісії, яка отримала виборчі бюлетені.

5. Передача виборчих бюлетенів для голосування в окрузі дільничній виборчій комісії здійснюється в кількості, що дорівнює кількості громадян, включених до списку виборців на виборчій дільниці, з резервом, обсяг якого встановлюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим.

6. Кожен член окружної виборчої комісії, кандидат у депутати або його довірена особа мають право отримати копії протоколів про прийняття виборчих бюлетенів від виборчої комісії Автономної Республіки Крим та про передачу виборчих бюлетенів дільничним виборчим комісіям, засвідчені підписами голови та секретаря комісії і скріплені печаткою цієї комісії, але не більше однієї копії кожного протоколу для кандидата в депутати, зареєстрованого в окрузі, якого вона представляє.

7. Члени дільничної виборчої комісії транспортують виборчі бюлетені в приміщення дільничної виборчої комісії у супроводі працівника органів внутрішніх справ.

8. Члени дільничної виборчої комісії в день приймання комісією виборчих бюлетенів від окружної виборчої комісії на засіданні комісії проставляють у визначених місцях кожного виборчого бюлетеня номер виборчої дільниці та печатку дільничної виборчої комісії, а у визначених місцях кожного контрольного талона – номер виборчої дільниці.

9. Виборчі бюлетені повинні зберігатися в приміщенні дільничної виборчої комісії в сейфі (металевій шафі), який опечатується стрічкою з проставленням на ній підписів усіх присутніх на засіданні членів комісії та печатки комісії.

Стаття 68. Приміщення для голосування

1. Голосування проводиться в спеціально відведених приміщеннях, в яких у достатній кількості обладнуються кабіни (кімнати) для таємного голосування та визначаються місця видачі виборчих бюлетенів і встановлення виборчих скриньок.

2. Виконавчі органи місцевого самоврядування або інші органи (посадові особи), які відповідно до закону здійснюють їх повноваження, забезпечують виборчі дільниці необхідними приміщеннями для голосування, придатними для облаштування відповідно до вимог цього Закону та нормативів, встановлених Центральною виборчою комісією. Приміщення для голосування для малої виборчої дільниці (з кількістю виборців до 500 осіб) повинно мати площу, не меншу 50 кв.м, середньої (від 500 до 1200 виборців) – не менше 75 кв.м, великої (понад 1200 виборців) – не менше 90 кв.м.

3. Приміщення для голосування повинно бути обладнане достатньою кількістю кабін (кімнат) для таємного голосування. Для малих виборчих дільниць кількість таких кабін (кімнат) повинна бути не менше двох, для середніх – не менше чотирьох, для великих – не менше шести. Розміщення обладнання у приміщенні для голосування планується таким чином, щоби місця видачі виборчих бюлетенів, вхід і вихід з кабін (кімнат) для таємного голосування, виборчі скриньки знаходилися у полі зору членів дільничної виборчої комісії та осіб, які відповідно до цього Закону мають право бути присутніми в приміщенні для голосування.

4. Кожна виборча дільниця забезпечується необхідною кількістю виборчих скриньок – великих (стаціонарних) та малих (переносних). Виборчі скриньки мають розміри і виготовляються з матеріалу за визначенням Центральної виборчої комісії. Мала виборча дільниця повинна мати не менше двох великих та двох малих виборчих скриньок, середня – не менше трьох великих і двох малих скриньок, велика – не менше чотирьох великих і трьох малих скриньок. Виборчі скриньки встановлюються в приміщенні для голосування так, щоб виборці при підході до них мали можливість проходити через кабіни (кімнати) для таємного голосування.

5. У приміщенні для голосування або безпосередньо перед ним дільнична виборча комісія в обов'язковому порядку розміщує плакати, що роз'яснюють порядок голосування та відповідальність за порушення законодавства про вибори депутатів, інформаційні плакати кандидатів у депутати, які розміщуються в алфавітному порядку (в порядку розміщення кандидатів у виборчому бюлетені).

Стаття 69. Організація та порядок голосування

1. Голосування проводиться в день виборів з восьмої до двадцятої години.

2. Про час та місце голосування дільнична виборча комісія сповіщає виборців не пізніш як за 10 днів до дня його проведення, а у винятковому випадку утворення виборчої дільниці відповідно до частини шостої статті 18 цього Закону – напередодні дня виборів, як правило, повідомленням, що має містити такі реквізити:

– прізвище, ім’я, по батькові виборця та номер, під яким виборець включений до виборчого списку;

– час та місце голосування;

– зазначення про участь у голосуванні тільки за наявності документа, що посвідчує громадянство виборця.

3. Організація проведення голосування, обладнання приміщення для голосування та підтримання в ньому належного порядку, забезпечення таємності волевиявлення виборців під час голосування покладаються на дільничну виборчу комісію.

4. Дільнична виборча комісія не раніш як за тридцять хвилин до початку голосування проводить засідання, під час якого відкривається сейф (металева шафа) з виборчими бюлетенями. Голова дільничної виборчої комісії на підставі витягу із протоколу окружної виборчої комісії про передачу виборчих бюлетенів дільничній виборчій комісії оголошує кількість виборчих бюлетенів, отриманих дільничною виборчою комісією. Ці відомості заносяться відповідно до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в окрузі.

5. У разі виявлення пошкодження стрічки, якою було опечатано сейф (металеву шафу) з виборчими бюлетенями, дільнична виборча комісія негайно повідомляє про це органи внутрішніх справ і окружну виборчу комісію та перераховує виборчі бюлетені, про що складається акт, який підписується всіма присутніми при цьому членами дільничної виборчої комісії та скріплюється печаткою цієї комісії.

6. Голова дільничної виборчої комісії перед початком голосування надає для огляду членам дільничної виборчої комісії, присутнім кандидатам у депутати, їх довіреним особам, спостерігачам, представникам засобів масової інформації всі наявні виборчі скриньки. Виборчі скриньки після огляду пломбуються або опечатуються печаткою дільничної виборчої комісії. У кожну виборчу скриньку, що використовується для голосування на виборчій дільниці, опускається контрольний лист, у якому зазначаються номер округу, номер виборчої дільниці, час його вкидання у виборчу скриньку, прізвища голови, заступника голови, секретаря та інших членів дільничної виборчої комісії, кандидатів у депутати, їх довірених осіб, спостерігачів від кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі, які присутні при цьому. Контрольний лист підписується цими особами, їхні підписи скріплюються печаткою комісії.

7. Член дільничної виборчої комісії на підставі списку виборців по відповідній виборчій дільниці за умови пред'явлення виборцем одного із документів, передбачених частиною другою статті 4 цього Закону, що посвідчує його особу, видає виборцю один виборчий бюлетень для голосування в окрузі. Виборцю, який перебуває в установі кримінально-виконавчої системи, виборчі бюлетені також можуть видаватися за умови пред’явлення ним відповідної картки (довідки) установи кримінально-виконавчої системи, що повинна містити: прізвище, ім’я, по батькові, число, місяць, рік народження, громадянство, адресу місця проживання, фотокартку особи, підпис керівника та печатку установи. Виборець розписується за отримання вказаного виборчого бюлетеня у визначеному місці на контрольному талоні кожного виборчого бюлетеня та у списку виборців. Член дільничної виборчої комісії, який видає виборчі бюлетені, вписує своє прізвище та ініціали і розписується у визначених місцях на виборчих бюлетенях та контрольних талонах. Робити на виборчих бюлетенях будь-які позначки забороняється.

8. Виборець, який прибув для голосування на виборчу дільницю з відкріплювальним посвідченням у день виборів, включається до списку виборців у порядку, встановленому частиною другою статті 36 цього Закону. Виборчий бюлетень виборцю видається в порядку, встановленому частиною сьомою цієї статі.

9. Виборець може перебувати в приміщенні для голосування протягом часу, необхідного для голосування.

10. Виборчий бюлетень заповнюється виборцем особисто в кабіні (кімнаті) для таємного голосування. Під час заповнення виборчого бюлетеня забороняється присутність інших осіб. Виборець, який внаслідок фізичних вад не може самостійно заповнити виборчий бюлетень, має право з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії скористатися допомогою іншої особи, крім членів виборчої комісії, кандидатів у депутати, їх довірених осіб, спостерігачів.

11. Виборець не має права передавати свій виборчий бюлетень іншим особам. Отримання виборчого бюлетеня від інших осіб, заохочення або змушування виборців до передачі бюлетеня іншим особам шляхом підкупу, погроз або іншим способом забороняється.

12. У виборчому бюлетені для голосування в окрузі виборець робить позначку "плюс" ("+") або іншу, що засвідчує волевиявлення виборця, у квадраті проти прізвища кандидата в депутати, за якого він голосує. Виборець може голосувати лише за одного кандидата в депутати або не підтримати жодного кандидата в депутати. У разі непідтримання жодного кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі виборець робить позначку "плюс" ("+") або іншу, що засвідчує волевиявлення виборця, у квадраті проти слів: "Не підтримую жодного кандидата в депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим ".

13. Виборець опускає заповнений виборчий бюлетень у виборчу скриньку. Виборець, який внаслідок фізичних вад не може самостійно опустити його до виборчої скриньки, має право з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії доручити зробити це іншій особі, крім членів виборчої комісії, кандидатів у депутати, їх довірених осіб, спостерігачів.

14. У разі пошкодження виборчої скриньки під час голосування виборча скринька опечатується головою і не менш як трьома членами виборчої комісії, які є представниками різних організацій партій (блоків), у спосіб, що унеможливлює вкидання виборчих бюлетенів. Ця виборча скринька не використовується до закінчення голосування.

15. У разі якщо виборець, заповнюючи виборчий бюлетень, припустився помилки, він має право невідкладно звернутися з письмовою заявою до члена виборчої комісії, який видав йому виборчий бюлетень, з проханням видати йому інший виборчий бюлетень. Член дільничної виборчої комісії видає інший виборчий бюлетень у порядку, встановленому частиною сьомою цієї статті, тільки в обмін на зіпсований, про що робить відповідну позначку в списку виборців проти прізвища виборця і розписується. Зіпсований виборчий бюлетень негайно погашається як невикористаний, про що складається акт. Зіпсований і погашений виборчий бюлетень при підрахунку голосів враховується як невикористаний та запаковується разом з контрольним талоном у пакет з невикористаними виборчими бюлетенями.

16. О двадцятій годині голова дільничної виборчої комісії оголошує про закінчення голосування, після чого мають право проголосувати лише виборці, які знаходяться в приміщенні для голосування. Після виходу з приміщення для голосування останнього виборця приміщення зачиняється і в ньому залишаються тільки члени дільничної виборчої комісії та особи, яким цим Законом надано право бути присутніми на засіданні виборчої комісії.

17. На виборчій дільниці, утвореній на судні, яке приписане до порту, розташованого в Автономній Республіці Крим, і в день виборів перебуває у плаванні під Державним Прапором України, дільнична виборча комісія може оголосити голосування закінченим раніше часу, визначеного частиною першою цієї статті, якщо в голосуванні взяли участь усі виборці, включені до списку виборців.

Стаття 70. Порядок організації голосування за межами приміщення для голосування

1. Виборець, який за станом здоров'я не може прибути до приміщення для голосування, має право звернутися з письмовою заявою до дільничної виборчої комісії з проханням забезпечити йому голосування за межами приміщення для голосування. Така заява може бути подана не пізніш як за дванадцять годин до початку голосування.

2. Заява виборця про бажання голосувати за межами приміщення для голосування реєструється уповноваженим членом дільничної виборчої комісії в окремому журналі, де зазначаються день і час її надходження, прізвище, ім'я, по батькові та адреса місця проживання виборця.

3. На підставі заяв, зазначених у частині першій цієї статті, дільнична виборча комісія напередодні дня виборів після закінчення строку подання таких заяв робить витяг зі списку виборців за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. При цьому в списку виборців у графі підпис виборця секретар дільничної виборчої комісії робить запис “голосує вдома”.

4. Голосування виборців за межами приміщення для голосування організовують не менш як три члени дільничної виборчої комісії, визначені виборчою комісією. Ці члени комісії повинні бути представниками різних організацій партій (блоків).

5. Голосування виборців за межами приміщення для голосування організовується з таким розрахунком, щоб виборці змогли проголосувати не пізніш як за годину до закінчення часу голосування, передбаченого частиною першою статті 69 цього Закону.

6. Голова дільничної виборчої комісії зобов'язаний оголосити про те, що члени дільничної виборчої комісії відбувають для організації голосування виборців за межами приміщення для голосування. Членам виборчої комісії видаються в необхідній кількості виборчі бюлетені, витяг зі списку виборців та опломбована або опечатана виборча скринька, в яку опускається контрольний лист. У цьому листі зазначаються час виходу (година та хвилини) членів виборчої комісії для проведення голосування за межами приміщення для голосування, кількість отриманих виборчих бюлетенів, прізвища та ініціали членів дільничної виборчої комісії, яким видані виборчі бюлетені. Контрольний лист підписується присутніми членами дільничної виборчої комісії, спостерігачами від кандидатів у депутати, зареєстрованих в округах, їх підписи скріплюються печаткою цієї комісії.

7. При проведенні голосування за межами приміщення для голосування мають право бути присутні спостерігачі.

8. При організації голосування виборця за межами приміщення для голосування член дільничної виборчої комісії на підставі витягу зі списку виборців за умови пред'явлення виборцем одного із документів, передбачених у частині другій статті 4 цього Закону, що посвідчує його особу та громадянство, видає виборцю один виборчий бюлетень для голосування в окрузі. Виборець розписується в контрольному талоні виборчого бюлетеня та у витязі зі списку виборців. Член дільничної виборчої комісії вписує своє прізвище та ініціали і розписується у визначених місцях на виборчому бюлетені та контрольному талоні. Виборець заповнює виборчий бюлетень у порядку, передбаченому частиною дванадцятою статті 68 цього Закону, та опускає його у виборчу скриньку.

9. Після проведення голосування за межами приміщення для голосування член дільничної виборчої комісії, який видав виборцю виборчі бюлетені, в списку виборців напроти прізвища виборця робить позначку “голосував вдома”, зазначає своє прізвище та ініціали і розписується.

10. Витяг зі списку виборців, за яким організовувалося голосування виборців за межами приміщення для голосування, додається до списку виборців і є його невід'ємною складовою частиною. До списку виборців додаються письмові заяви виборців, на підставі яких проводилося це голосування.

Стаття 71. Порядок підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці

1. Підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснюється відкрито та гласно членами дільничної виборчої комісії на її засіданні, яке проводиться в тому самому приміщенні, де відбувалося голосування.

2. Засідання дільничної виборчої комісії починається відразу після закінчення голосування, проводиться без перерви і закінчується після складення та підписання протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в окрузі.

3. У разі необхідності на початку засідання дільнична виборча комісія розглядає питання, передбачені частиною восьмою статті 33 цього Закону.

4. Підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці проводиться дільничною виборчою комісією у послідовності викладених положень цієї статті.

5. Список виборців по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим на виборчій дільниці в разі внесення до нього під час голосування доповнень після закінчення голосування підписується головою та секретарем дільничної виборчої комісії і скріплюється печаткою комісії одночасно з підписанням списків виборців по інших виборах, які проводилися разом.

6. Дільнична виборча комісія на підставі списку виборців по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим встановлює кількість виборців на виборчій дільниці. Ця кількість оголошується та заноситься до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в окрузі.

7. У разі проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим разом з іншими виборами дії, зазначені в частинах восьмій – чотирнадцятій цієї статті, проводяться після аналогічних дій щодо виборів народних депутатів України та перед аналогічними діями щодо місцевих виборів.

8. Дільнична виборча комісія підраховує невикористані виборчі бюлетені. Кількість таких виборчих бюлетенів оголошується і заноситься до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в окрузі. Невикористані виборчі бюлетені погашаються шляхом відокремлення правого нижнього кута виборчого бюлетеня. Погашені невикористані виборчі бюлетені запаковуються разом з бюлетенями, зазначеними в частині п’ятнадцятій статті 69 цього Закону. На пакеті робляться відповідні написи “Невикористані виборчі бюлетені в одномандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим”, зазначаються номер округу, номер виборчої дільниці, кількість запакованих виборчих бюлетенів, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка цієї комісії.

9. Дільнична виборча комісія підраховує кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені, за підписами в списку виборців.

10. Дільнична виборча комісія підраховує кількість контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців та членів дільничної виборчої комісії, які їх видавали. Кількість таких талонів оголошується.

11. У разі відповідності кількості контрольних талонів, зазначених у частині десятій цієї статті, кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені, визначеній в частині дев’ятій цієї статті, ця кількість оголошується і заноситься до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у графу “Кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені”.

12. У разі невідповідності кількості контрольних талонів, зазначених у частині десятій цієї статті, кількості підписів виборців у списку виборців, які отримали виборчі бюлетені, складається акт із зазначенням встановленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такої невідповідності, який підписується присутніми членами дільничної виборчої комісії. Цей акт мають право підписати присутні кандидати в депутати, їх довірені особи, спостерігачі від кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі. Підписи скріплюються печаткою дільничної виборчої комісії. Після цього комісія приймає рішення щодо встановлення кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в окрузі. Ця кількість оголошується і заноситься до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.

13. Список виборців, доданий до нього витяг зі списку виборців, передбачений частиною десятою статті 70 цього Закону, відкріплювальні посвідчення, заяви виборців про надання їм можливості проголосувати за межами приміщення для голосування запаковуються в окремий пакет. На пакеті робиться напис “Список виборців по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим”, зазначаються номер округу, номер виборчої дільниці, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка цієї комісії.

14. Контрольні талони виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному виборчому окрузі запаковуються в окремий пакет. На пакеті робляться відповідні написи “Контрольні талони одномандатного виборчого округу по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим”, зазначаються номер округу, номер виборчої дільниці, кількість запакованих контрольних талонів в окрузі, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка цієї комісії.

15. Перед відкриттям виборчих скриньок дільнична виборча комісія повинна перевірити, чи дорівнює сума кількості невикористаних виборчих бюлетенів в окрузі і кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені, кількості виборчих бюлетенів у цьому окрузі, отриманих дільничною виборчою комісією. У разі невідповідності цих даних дільнична виборча комісія складає акт із зазначенням встановленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такої розбіжності, який підписується присутніми членами дільничної виборчої комісії. Цей акт мають право підписати присутні кандидати в депутати, їх довірені особи, спостерігачі від кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі. Підписи скріплюються печаткою дільничної виборчої комісії.

16. Дільнична виборча комісія перевіряє цілісність пломб або печаток на виборчих скриньках.

17. У разі виявлення на виборчих скриньках пошкоджень пломб або печаток складається акт із зазначенням характеру виявлених пошкоджень, який підписується присутніми членами дільничної виборчої комісії. Цей акт мають право підписати присутні кандидати в депутати, їх довірені особи, спостерігачі від кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі. Підписи скріплюються печаткою дільничної виборчої комісії.

18. Виборчі скриньки відкриваються дільничною виборчою комісією почергово. Першими відкриваються виборчі скриньки, що використовувалися при голосуванні виборців за межами приміщення для голосування, а останніми відкриваються, у разі їх наявності, виборчі скриньки з пошкодженими печатками або пломбами, а також іншими пошкодженнями, виявленими під час голосування.

19. При відкритті непошкодженої виборчої скриньки її вміст висипається на стіл, за яким розміщуються члени дільничної виборчої комісії, при цьому перевіряється наявність у скриньці контрольного листа. Виборчі бюлетені з пошкодженої виборчої скриньки виймаються по одному без їх перемішування. Дільнична виборча комісія підраховує кількість виборчих бюлетенів, що знаходяться у цій скриньці, окремо по виборах народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим та місцевих виборах.

20. У разі відсутності у виборчій скриньці контрольного листа дільнична виборча комісія складає в порядку, встановленому цією статтею, акт про відсутність у скриньці контрольного листа, в якому зазначає кількість виборчих бюлетенів, що знаходяться у цій скриньці. Ці виборчі бюлетені не враховуються при встановленні загальної кількості виборців, які взяли участь у голосуванні, та при підрахунку голосів виборців.

21. У разі виникнення сумнівів щодо достовірності контрольного листа рішення про визнання виборчих бюлетенів, які знаходяться у виборчій скриньці, такими, що не підлягають урахуванню при встановленні загальної кількості виборців, які взяли участь у голосуванні, та при підрахунку голосів виборців, приймається дільничною виборчою комісією шляхом голосування.

22. Виборчі бюлетені, що не підлягають врахуванню при встановленні загальної кількості виборців, які взяли участь у голосуванні, та при підрахунку голосів виборців, запаковуються в окремий пакет. На пакеті робиться напис “Виборчі бюлетені, що не підлягають урахуванню в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим”, зазначаються номер округу, номер виборчої дільниці, кількість запакованих виборчих бюлетенів, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка цієї комісії.

23. У разі проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим разом з іншими виборами перед підрахунком виборчих бюлетенів виборчі бюлетені по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим відокремлюються від виборчих бюлетенів по інших виборах. Підрахунок виборчих бюлетенів по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим проводиться після завершення підрахунку виборчих бюлетенів по виборах народних депутатів України та підписання відповідного протоколу і перед підрахунком виборчих бюлетенів по місцевих виборах. Виборча комісія підраховує загальну кількість виборчих бюлетенів окремо по виборах народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим та місцевих виборах.

24. При підрахунку виборчих бюлетенів визначений дільничною виборчою комісією член комісії рахує виборчі бюлетені вголос. Усі предмети, що не є виборчими бюлетенями встановленої форми, складаються окремо і не підраховуються. У разі виникнення сумнівів, чи є предмет виборчим бюлетенем, дільнична виборча комісія вирішує це питання шляхом голосування. При цьому кожен член виборчої комісії має право особисто оглянути предмет. На час його огляду підрахунок виборчих бюлетенів припиняється. Предмети, що не є виборчими бюлетенями, запаковуються в окремий пакет. На пакеті робиться напис “Предмети”, зазначаються номер округу Автономної Республіки Крим, номер виборчої дільниці, дата, час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка цієї комісії.

25. Після підрахунку виборчих бюлетенів у всіх виборчих скриньках дільнична виборча комісія підраховує загальну кількість виборчих бюлетенів у виборчих скриньках, за винятком виборчих бюлетенів, що не підлягають урахуванню відповідно до положень частин двадцятої та двадцять першої цієї статті, і таким чином встановлює кількість виборців, які взяли участь у голосуванні. Ця кількість оголошується та заноситься до відповідного протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в окрузі.

26. Виборчі бюлетені у виборчому окрузі розкладаються на місця, позначені окремими табличками, що містять з обох боків прізвища кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі Автономної Республіки Крим, написи “недійсні”, “проти всіх”.

27. При розкладанні виборчих бюлетенів визначений виборчою комісією член комісії показує кожний виборчий бюлетень усім членам комісії, виголошуючи результат волевиявлення виборця. У разі виникнення сумнівів щодо змісту виборчого бюлетеня питання вирішується виключно дільничною виборчою комісією шляхом голосування. Про прийняте комісією рішення щодо волевиявлення того чи іншого виборця на зворотньому боці виборчого бюлетеня робиться відповідний запис, що засвідчується підписами трьох членів дільничної виборчої комісії, які повинні бути представниками різних організацій партій (блоків). Підписи скріплюються печаткою комісії. При цьому кожен член комісії має право оглянути особисто виборчий бюлетень. На час огляду виборчого бюлетеня робота з іншими виборчими бюлетенями припиняється.

28. Недійсними вважаються виборчі бюлетені, на яких:

1) відсутня печатка цієї дільничної виборчої комісії;

2) не зазначено прізвище та (або) відсутній підпис члена дільничної виборчої комісії, який його видав;

3) у виборчому бюлетені для голосування в окрузі зроблено більш як одну позначку проти прізвищ кандидатів у депутати чи проти прізвища кандидата у депутати і тексту “Не підтримую жодного з кандидатів в депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим”;

4) не поставлено жодної позначки;

5) не відірвано контрольний талон;

6) неможливо з інших причин встановити зміст волевиявлення виборця.

29. Недійсні виборчі бюлетені підраховуються окремо. Ця кількість оголошується та заноситься до відповідного протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. Недійсні виборчі бюлетені запаковуються окремо. На пакеті робиться напис “Недійсні виборчі бюлетені одномандатного виборчого округу по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим”, зазначаються номер округу, номер виборчої дільниці, кількість запакованих недійсних виборчих бюлетенів, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка цієї комісії.

30. Дільнична виборча комісія підраховує кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата в депутати в окрузі, а також кількість голосів виборців, які не підтримали жодного кандидата в депутати в цьому окрузі. Під час підрахунку голосів виборців кожен член дільничної виборчої комісії має право перевірити або перерахувати відповідні виборчі бюлетені. Результати підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці в окрузі оголошуються та заносяться до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в цьому окрузі.

31. Дільнична виборча комісія при підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці в окрузі зобов'язана перевірити, чи дорівнює кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці в цьому окрузі, сумі кількостей недійсних виборчих бюлетенів на виборчій дільниці в цьому окрузі, виборчих бюлетенів, голоси в яких подано за кандидатів у депутати в окрузі, виборчих бюлетенів, у яких виборці не підтримали жодного кандидата в депутати. При невідповідності цих даних дільнична виборча комісія складає акт із зазначенням встановленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такої розбіжності, який підписується присутніми членами дільничної виборчої комісії. Цей акт мають право підписати присутні кандидати в депутати, їх довірені особи, спостерігачі від кандидата в депутати, зареєстрованого в окрузі. Підписи скріплюються печаткою дільничної виборчої комісії.

32. Виборчі бюлетені з голосами виборців в окрузі, поданими за кожного кандидата в депутати в окрузі, та виборчі бюлетені, в яких виборці не підтримали жодного кандидата в депутати, запаковуються окремо. На пакетах відповідно зазначаються “Вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим”, прізвище та ініціали кандидата в депутати, “Не підтримали жодного кандидата в депутати по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим”, номер округу Автономної Республіки Крим, номер виборчої дільниці, кількість запакованих виборчих бюлетенів, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка цієї комісії.

Стаття 72. Протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців в окрузі

1. Дільнична виборча комісія на своєму засіданні складає протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в окрузі Автономної Республіки Крим за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

2. До протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в окрузі прописом та цифрами заносяться:

1) кількість виборчих бюлетенів для голосування в окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією;

2) кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці;

3) кількість невикористаних виборчих бюлетенів для голосування в окрузі;

4) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в окрузі;

5) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці в окрузі;

6) кількість виборчих бюлетенів для голосування в окрузі, визнаних недійсними;

7) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата в депутати в окрузі;

8) кількість виборців, які не підтримали жодного кандидата в депутати в окрузі.

3. Протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в окрузі Автономної Республіки Крим складається дільничною виборчою комісією у кількості трьох примірників. Примірники протоколів нумеруються і мають однакову юридичну силу. Для членів дільничної виборчої комісії виготовляються копії протоколу, засвідчені головою і секретарем дільничної виборчої комісії та скріплені печаткою цієї комісії.

4. У кожному з протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами дільничної виборчої комісії. Кожен протокол підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами дільничної виборчої комісії, присутніми на засіданні комісії. У разі відсутності підпису члена дільничної виборчої комісії у протоколі проти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Протоколи засвідчуються печаткою дільничної виборчої комісії. Перший примірник протоколу мають право підписати кандидати в депутати та їх довірені особи, спостерігачі від кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі, які були присутні при підрахунку голосів виборців.

5. Забороняється заповнення протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці олівцем, а також внесення до них без відповідного рішення комісії будь-яких виправлень.

6. Якщо після підписання протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в окрузі дільнична виборча комісія виявила в ньому неточності (описку чи помилку в цифрах), вона на своєму засіданні розглядає питання про внесення змін до нього шляхом складення нового протоколу, на якому робиться помітка “Уточнений”.

7. Перший примірник протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в окрузі Автономної Республіки Крим, а за наявності й відповідний примірник протоколу з поміткою “Уточнений” запаковуються в окремий пакет. На пакеті робиться відповідний напис “Протокол одномандатного виборчого округу Автономної Республіки Крим”, зазначаються номер округу, номер виборчої дільниці, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії. Другий примірник протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в окрузі Автономної Республіки Крим зберігається у секретаря дільничної виборчої комісії. Третій примірник зазначеного протоколу невідкладно вивішується для загального ознайомлення в приміщенні дільничної виборчої комісії. Копії протоколу видаються членам дільничної виборчої комісії.

8. Кандидатам у депутати, їх довіреним особам, спостерігачам від організацій партій (блоків), кандидати в депутати від яких зареєстровані в окрузі, від кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі, які були присутні при підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, на їх прохання невідкладно видаються копії зазначеного у цій статті протоколу, засвідчені головою і секретарем дільничної виборчої комісії та скріплені печаткою комісії, з розрахунку не більш як по одній копії кожного протоколу для кожного кандидата в депутати, зареєстрованого в окрузі.

9. Пакети з протоколом дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, виборчими бюлетенями, контрольними талонами та предметами, списками виборців, а також, за наявності, окремими думками членів виборчої комісії, актами, заявами, скаргами та рішеннями, прийнятими комісією, після закінчення засідання комісії невідкладно доставляються до окружної виборчої комісії.

Стаття 73. Визнання дільничною виборчою комісією голосування на виборчій дільниці недійсним

1. Дільнична виборча комісія може визнати голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців. Дільнична виборча комісія може визнати голосування на виборчій дільниці недійсним за наявності лише таких обставин:

1) незаконного голосування (вкидання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених частиною тринадцятою статті 69 цього Закону; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, не включеними до списку виборців по виборчій дільниці або включеними до нього безпідставно; голосування особою більше ніж один раз) у кількості, що перевищує 10 відсотків кількості виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці в окрузі;

2) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більше ніж на 10 відсотків кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці в окрузі;

3) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує 10 відсотків кількості виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці у окрузі.

2. У разі виявлення обставин, зазначених у частині першій цієї статті, у кожному випадку дільнична виборча комісія складає відповідний акт, який підписується всіма присутніми членами дільничної виборчої комісії та скріплюється печаткою виборчої комісії. Такий акт є підставою для розгляду дільничною виборчою комісією питання про визнання голосування на виборчій дільниці в окрузі недійсним.

3. У разі прийняття рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в окрузі Автономної Республіки Крим повинен містити лише відомості, зазначені в пунктах 1–6 частини другої статті 72 цього Закону. На місці інших відомостей ставиться прочерк. Протокол складається дільничною виборчою комісією в порядку, встановленому статтею 72 цього Закону.

4. Виборчі бюлетені запаковуються окремо. На пакеті робиться напис “Виборчі бюлетені одномандатного виборчому округу Автономної Республіки Крим”, зазначаються номер округу, номер виборчої дільниці, кількість запакованих виборчих бюлетенів, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка цієї комісії.

5. Рішення дільничної виборчої комісії про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним та акт, на підставі якого прийнято це рішення, додаються до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в окрузі.

Стаття 74. Порядок транспортування та передачі документів до окружної виборчої комісії

1. Транспортування документів, зазначених у частині дев’ятій статті 72 цього Закону, здійснюється головою дільничної виборчої комісії або заступником голови та двома членами цієї комісії, які повинні бути представниками різних організацій партій (блоків), у супроводі працівника органів внутрішніх справ. Під час транспортування документів забороняється розпечатувати пакети з виборчими бюлетенями та іншою документацією.

2. Протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інші документи дільничної виборчої комісії передаються відповідній окружній виборчій комісії на її засіданні.

3. Зміст протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, утвореній на судні, яке приписане до порту, розташованого в Автономній Республіці Крим, і перебуває в день виборів у плаванні під Державним Прапором України, після їх підписання членами дільничної виборчої комісії невідкладно передається дільничною виборчою комісією за допомогою технічних засобів зв'язку до відповідної окружної виборчої комісії з обов'язковою наступною передачею до неї першого примірника протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в окрузі Автономної Республіки Крим, інших документів, зазначених у частині дев’ятій статті 72 цього Закону.

Стаття 75. Порядок прийняття та розгляд документів дільничних виборчих комісій окружною виборчою комісією

1. Протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в окрузі Автономної Республіки Крим, інші документи дільничних виборчих комісій, зазначені в частині дев’ятій статті 72 цього Закону, приймаються та розглядаються на засіданні окружної виборчої комісії.

2. Засідання окружної виборчої комісії починається з моменту надходження першого протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів дільничної виборчої комісії і продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування в окрузі. У цей час члени окружної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій.

3. При прийнятті окружною виборчою комісією протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному окрузі занесені до нього відомості оголошуються.

4. У разі виявлення в протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному окрузі виправлень, помилок, неточностей окружна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати дільничну виборчу комісію внести зміни до цього протоколу відповідно до вимог частини шостої статті 72 цього Закону. Під час розгляду цього питання дільничною виборчою комісією поданий до окружної виборчої комісії примірник протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та додані до нього документи зберігаються в окружній виборчій комісії.

5. Дільнична виборча комісія зобов'язана у строк, визначений окружною виборчою комісією, розглянути питання про внесення змін до протоколу. Протокол з поміткою “Уточнений” транспортується і передається окружній виборчій комісії в порядку, встановленому статтею 74 цього Закону.

6. За наявності відповідно оформлених актів, складених кандидатами в депутати, їх довіреними особами та спостерігачами від кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, окружна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.

7. У разі наявності акта або письмової заяви осіб, зазначених у частині першій статті 73 цього Закону, про порушення вимог цього Закону під час транспортування протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів до окружної виборчої комісії окружна виборча комісія може, а у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці.

8. Протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інші документи дільничної виборчої комісії до проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці окружною виборчою комісією зберігаються в приміщенні засідання окружної виборчої комісії.

9. Повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснюється окружною виборчою комісією з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку окружною виборчою комісією голосів виборців на виборчій дільниці мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії, і можуть бути присутніми кандидати в депутати, їх довірені особи, спостерігачі від кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі.

10. Окружна виборча комісія у разі повторного підрахунку нею голосів виборців на цій дільниці складає протокол про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

11. Протокол про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці складається окружною виборчою комісією в кількості чотирьох примірників. Примірники протоколів нумеруються та мають однакову юридичну силу. У кожному з протоколів про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці зазначається дата та час (година і хвилини) його підписання. Ці протоколи підписуються присутніми членами окружної виборчої комісії та членами дільничної виборчої комісії, які брали участь у повторному підрахунку голосів, та засвідчуються печаткою окружної виборчої комісії. Відомості протоколів оголошуються. Примірники кожного протоколу мають право підписати кандидати в депутати, їх довірені особи, спостерігачі від організацій партій (блоків), кандидати в депутати від яких зареєстровані в окрузі, від кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі, які були присутні при підрахунку голосів виборців. Для членів окружної виборчої комісії виготовляються копії протоколу, засвідчені головою і секретарем окружної виборчої комісії та скріплені печаткою цієї комісії

12. У разі виявлення окружною виборчою комісією на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у частині першій статті 73 цього Закону, чи інших обставин, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців на виборчій дільниці, окружна виборча комісія може прийняти рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним. У цьому випадку протокол про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці складається у порядку, зазначеному в частині одинадцятій цієї статті, та повинен містити лише відомості, зазначені в пунктах 1–6 частини другої статті 72 цього Закону.

 13. Перший примірник протоколу окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці разом з відповідним протоколом дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, голосування на якій визнано недійсним, рішенням окружної виборчої комісії про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним додається відповідно до протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в окрузі Автономної Республіки Крим. Другий примірник протоколу окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці зберігається у секретаря окружної виборчої комісії, третій – передається дільничній виборчій комісії, четвертий – відразу вивішується для загального ознайомлення в приміщенні окружної виборчої комісії. Копії протоколу видаються членам окружної виборчої комісії.

Стаття 76. Встановлення підсумків голосування в окрузі

1. Якщо на день виборів в окрузі не залишилося зареєстрованим жодного кандидата в депутати, окружна виборча комісія приймає рішення про визнання виборів депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим у відповідному окрузі такими, що не відбулися. Це рішення надсилається до виборчої комісії Автономної Республіки Крим.

2. Окружна виборча комісія на підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в окрузі Автономної Республіки Крим, у тому числі з поміткою “Уточнений”, та повідомлень про зміст таких протоколів дільничної виборчої комісії, переданих за допомогою технічних засобів зв'язку з виборчих дільниць, утворених на суднах, які приписані до портів, розташованих в Автономній Республіці Крим, і в день виборів перебувають у плаванні під Державним Прапором України, а в разі повторного підрахунку голосів виборців – протоколу окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці в окрузі Автономної Республіки Крим встановлює:

1) кількість виборчих бюлетенів для голосування в окрузі, одержаних дільничними виборчими комісіями;

2) кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях округу;

3) кількість невикористаних виборчих бюлетенів для голосування в окрузі;

4) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в окрузі;

5) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в окрузі;

6) кількість виборчих бюлетенів для голосування в окрузі, визнаних недійсними;

7) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата в депутати;

8) кількість виборців, які не підтримали жодного кандидата в депутати.

3. Відомості про підсумки голосування в окрузі цифрами та прописом заносяться до протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим.

4. Протокол про підсумки голосування в окрузі Автономної Республіки Крим складається окружною виборчою комісією у кількості трьох примірників. Примірники протоколів нумеруються та мають однакову юридичну силу. Для членів окружної виборчої комісії виготовляються копії протоколу, засвідчені головою і секретарем окружної виборчої комісії та скріплені печаткою цієї комісії.

5. Забороняється заповнення протоколу про підсумки голосування в окрузі Автономної Республіки Крим олівцем, а також внесення до нього без відповідного рішення комісії будь-яких виправлень.

6. Протокол про підсумки голосування в окрузі Автономної Республіки Крим підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами окружної виборчої комісії, присутніми на засіданні комісії, та засвідчується печаткою окружної виборчої комісії. У протоколі зазначаються дата та час (година і хвилини) його підписання членами окружної виборчої комісії. У разі відсутності підпису члена окружної виборчої комісії в протоколі проти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Примірники протоколу мають право підписати кандидати у депутати, їх довірені особи та спостерігачі від кандидатів в депутати, зареєстрованих в окрузі, які були присутні при встановленні підсумків голосування в окрузі.

7. Якщо після підписання зазначеного протоколу окружна виборча комісія виявила в ньому неточності (описку чи помилку в цифрах), вона на своєму засіданні розглядає питання про внесення змін до протоколу шляхом складення нового протоколу, на якому робиться позначка “Уточнений”.

8. Перший примірник протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в окрузі Автономної Республіки Крим, а у разі внесення змін до цього протоколу – і протокол, в якому були допущені неточності (описки чи помилки у цифрах), разом з відповідними протоколами та актами дільничних виборчих комісій, рішеннями, прийнятими на підставі цих актів, та, за наявності, протоколами окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці в окрузі Автономної Республіки Крим, окремими думками членів окружної виборчої комісії, заявами і скаргами про порушення окружною виборчою комісією порядку встановлення підсумків голосування в окрузі та рішеннями, прийнятими окружною виборчою комісією за результатами їх розгляду, окружна виборча комісія невідкладно надсилає до виборчої комісії Автономної Республіки Крим, другий примірник протоколу зберігається в окружній виборчій комісії, третій – невідкладно вивішується для загального ознайомлення в приміщенні окружної виборчої комісії. Копії протоколу видаються членам окружної виборчої комісії.

9. Кандидатам у депутати, їх довіреним особам, спостерігачам від організацій партій (блоків), кандидати в депутати від яких зареєстровані в окрузі, від кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі, на їх прохання невідкладно видається копія протоколу.

10. Окружна виборча комісія на підставі протоколу про підсумки голосування виборців в окрузі Автономної Республіки Крим приймає одне з рішень про результати виборів депутата в окрузі: про визнання депутата Автономної Республіки Крим обраним, про повторне голосування в окрузі, про подання до виборчої комісії Автономної Республіки Крим щодо визнання виборів в окрузі недійсними.

11. Обраним депутатом Автономної Республіки Крим у відповідному окрузі вважається кандидат у депутати, який одержав більшість голосів виборців, які взяли участь у голосуванні, відносно інших кандидатів у депутати, які балотувалися в цьому окрузі. У разі коли до виборчого бюлетеня було включено лише одного кандидата в депутати, він вважається обраним, якщо кількість голосів виборців, поданих за нього, перевищує кількість виборців, які не підтримали жодного з кандидатів у депутати в окрузі.

12. Рішення про результати виборів в окрузі Автономної Республіки Крим окружна виборча комісія разом з документами, зазначеними в частині шостій цієї статті, невідкладно надсилає до виборчої комісії Автономної Республіки Крим.

Стаття 77. Повторне голосування в окрузі

1. У разі якщо найбільшу і водночас однакову кількість голосів виборців в окрузі набрали два або більше кандидатів у депутати, окружна виборча комісія приймає рішення про призначення повторного голосування щодо цих кандидатів у депутати.

2. Повторне голосування призначається не пізніш як на чотирнадцятий день після дня виборів і проводиться в неділю з додержанням вимог цього Закону.

3. Форма бюлетеня для повторного голосування в окрузі з додержанням вимог статті 65 цього Закону затверджується Центральною виборчою комісією.

4. Текст виборчого бюлетеня для повторного голосування в окрузі затверджується окружною виборчою комісією не пізніш як на другий день після дня виборів з додержанням вимог частини п’ятої статті 65 цього Закону. Текст цього бюлетеня невідкладно надсилається до виборчої комісії Автономної Республіки Крим.

5. Бюлетені для повторного голосування повинні бути виготовлені не пізніш як за п’ять днів до дня виборів і передані окружній виборчій комісії не пізніш як за три дні до дня виборів.

6. У разі якщо з числа кандидатів у депутати, які набрали найбільшу і водночас однакову кількість голосів виборців в окрузі, залишився один кандидат в депутати у зв’язку з вибуттям з балотування інших зазначених кандидатів у депутати, окружна виборча комісія скасовує рішення про проведення повторного голосування та приймає рішення про визнання цього кандидата в депутати обраним депутатом Автономної Республіки Крим у цьому окрузі.

7. У разі якщо всі кандидати в депутати, які набрали найбільшу і водночас однакову кількість голосів виборців в окрузі, зняли свої кандидатури з балотування, окружна виборча комісія скасовує рішення про проведення повторного голосування та приймає рішення про визнання виборів у цьому окрузі такими, що не відбулися.

8. Рішення окружної виборчої комісії, зазначені в частинах шостій та сьомій цієї статті, невідкладно надсилаються окружною виборчою комісією до виборчої комісії Автономної Республіки Крим та оприлюднюються в місцевих засобах масової інформації не пізніш як на другий день після дня їх прийняття.

Стаття 78. Визнання виборів в окрузі недійсними

1. Виборча комісія Автономної Республіки Крим може визнати вибори депутата в окрузі недійсними за поданням відповідної окружної виборчої комісії в разі, якщо:

1) у ході проведення виборів депутата в окрузі або при підрахунку голосів виборців у цьому окрузі мали місце порушення вимог цього Закону, які не дозволяють з достовірністю визначити результати волевиявлення виборців;

2) кількість виборчих дільниць, на яких голосування в окрузі було визнано недійсним, становить не менше 25 відсотків від загальної кількості виборчих дільниць, утворених на території цього округу.

2. Не можуть бути підставою для визнання недійсними виборів депутата в окрузі порушення вимог цього Закону, які мали на меті спонукати чи спонукали виборців голосувати за кандидатів у депутати, не обраних депутатами за результатами голосування в цьому окрузі.

3. Рішення про внесення подання до виборчої комісії Автономної Республіки Крим про визнання виборів депутата в окрузі недійсними приймається на засіданні окружної виборчої комісії двома третинами членів комісії від її складу.

4. Подання про визнання виборів депутата в окрузі недійсними, яке повинно містити мотивовані підстави визнання виборів недійсними, вноситься окружною виборчою комісією до виборчої комісії Автономної Республіки Крим разом з документами, зазначеними в частинах першій, сьомій статті 76 цього Закону.

5. Виборча комісія Автономної Республіки Крим може визнати вибори депутата в окрузі недійсними за власною ініціативою за наявності підстав, передбачених у частині першій цієї статті, або на підставі рішення суду.

Стаття 79. Офіційне оприлюднення результатів виборів

1. Виборча комісія Автономної Республіки Крим не пізніш як на п'ятий день з дня встановлення результатів виборів в окрузі офіційно оприлюднює результати виборів депутатів у друкованих засобах масової інформації органів влади Автономної Республіки Крим. Список обраних депутатів публікується із зазначенням в алфавітному порядку їх прізвища, імені, по батькові та року народження, професії, посади (заняття), місця роботи, місця проживання, партійності, округу, суб'єкта висування.

2. Офіційне оприлюднення виборчою комісією Автономної Республіки Крим результатів виборів депутатів є підставою для прийняття рішення про припинення дії іншого представницького мандата особи, обраної депутатом.

Стаття 80. Реєстрація обраних депутатів

1. Обрана депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим особа, яка має інший представницький мандат, для її реєстрації депутатом зобов'язана подати до виборчої комісії Автономної Республіки Крим протягом місяця з дня офіційного оприлюднення результатів виборів копію зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата, поданої до відповідної ради.

2. У разі звернення особи, обраної депутатом, до виборчої комісії Автономної Республіки Крим про наявність поважних причин, які перешкоджають виконати вимоги частини першої цієї статті, виборча комісія Автономної Республіки Крим може прийняти рішення про визнання цих причин поважними та встановити інший строк виконання зазначених вимог або про відмову у визнанні цих причин поважними.

3. При отриманні документа, зазначеного в частині першій цієї статті, виборча комісія Автономної Республіки Крим приймає рішення про реєстрацію обраного депутата.

4. У разі невиконання особою, обраною депутатом в окрузі, без поважних причин вимог частин першої та другої цієї статті в установлені цією ж статтею строки, а також у разі подання нею заяви про відмову в реєстрації депутатом, виборча комісія Автономної Республіки Крим приймає рішення про визнання її такою, яка відмовилася від депутатського мандата, та призначає повторні вибори у відповідному окрузі.

Стаття 81. Посвідчення депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим

Особі, зареєстрованій депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, виборча комісія Автономної Республіки Крим не пізніш як на сьомий день видає посвідчення депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим встановленого Центральною виборчою комісією зразка.

Розділ ХІ.

ПОВТОРНІ, ПРОМІЖНІ ТА ПОЗАЧЕРГОВІ ВИБОРИ

Стаття 82. Особливості підготовки та проведення повторних виборів в окрузі

1. Повторні вибори депутата в окрузі проводяться у разі, якщо вибори депутата в цьому окрузі визнані недійсними, такими, що не відбулися, або у разі визнання особи такою, яка відмовилася від депутатського мандата, відповідно до частини четвертої статті 80 цього Закону.

2. Рішення про призначення повторних виборів депутата в окрузі приймається виборчою комісією Автономної Республіки Крим у строк, установлений частиною п'ятою статті 16 цього Закону.

3. Повторні вибори депутата в окрузі проводяться тими ж окружною та дільничними виборчими комісіями на тих же виборчих дільницях і за тими ж списками виборців, що використовувалися для проведення чергових (проміжних) виборів до Верховною Ради Автономної Республіки Крим. Уточнення, доповнення списку виборців під час проведення повторних виборів та ознайомлення з ним виборців здійснюється в порядку, передбаченому статтею 36 цього Закону. Висування і реєстрація кандидатів у депутати та інші виборчі процедури проводяться в порядку, встановленому статтею 84 цього Закону.

4. Форма виборчого бюлетеня для голосування в окрузі для проведення повторних виборів затверджується Центральною виборчою комісією не пізніш як за 24 дні до дня виборів. Текст виборчого бюлетеня для голосування в окрузі для проведення повторних виборів затверджується відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за 20 днів до дня виборів.

5. На повторних виборах депутата в окрузі не можуть балотуватися особи, з вини яких за рішенням суду вибори депутата або повторне голосування в окрузі були визнані недійсними, а також щодо яких було скасовано рішення про реєстрацію їх як кандидатів у депутати з підстав порушення вимог цього Закону.

Стаття 83. Особливості підготовки та проведення проміжних виборів в окрузі

1. Проміжні вибори депутата в окрузі проводяться у разі, якщо депутат Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обраний в цьому окрузі, достроково припинив повноваження або його повноваження були достроково припинені з підстав і в порядку, передбачених Конституцією Автономної Республіки Крим, Законом України “Про Верховну Раду Автономної Республіки Крим” та іншими законами України.

2. Рішення про призначення проміжних виборів депутата в окрузі приймається виборчою комісією Автономної Республіки Крим у строк, встановлений частиною шостою статті 16 цього Закону.

3. Проміжні вибори депутата в окрузі проводяться в останню неділю шестидесятиденного строку з дня опублікування рішення про їх призначення. Утворення виборчих комісій, виборчих дільниць, висування і реєстрація кандидатів у депутати та інші виборчі процедури проводяться в порядку, встановленому статтею 84 цього Закону.

4. Списки виборців складаються в порядку, встановленому частинами дев’ятою та десятою статті 84 цього Закону.

5. Форма виборчого бюлетеня для проведення проміжних виборів в окрузі затверджується Центральною виборчою комісією не пізніш як за 24 дні до дня виборів. Текст виборчого бюлетеня для голосування в окрузі затверджується відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за 20 днів до дня виборів.

Стаття 84. Особливості підготовки та проведення позачергових виборів депутатів

1. Для проведення позачергових виборів депутатів використовуються округи, утворені для проведення останніх виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

2. Виборчі дільниці для проведення позачергових виборів утворюються не пізніш як за 19 днів до дня виборів, а у винятковому випадку утворення виборчої дільниці відповідно до частини шостої статті 18 цього Закону – не пізніш як за п’ять днів до дня виборів у порядку, встановленому цим Законом.

3. Окружні виборчі комісії утворюються не пізніш як за 50 днів до дня виборів за поданнями організацій партій (блоків) – суб'єктів виборчого процесу останніх виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, що вносяться до виборчої комісії Автономної Республіки Крим не пізніш як за 52 дні до дня виборів.

4. Дільничні виборчі комісії утворюються не пізніш як за 12 днів до дня виборів, а у винятковому випадку утворення виборчої дільниці відповідно до частини шостої статті 18 цього Закону одночасно з утворенням виборчих дільниць за поданнями кандидатів у депутати, зареєстрованих у відповідних округах, що вносяться до окружної виборчої комісії не пізніш як за 15 днів до дня виборів у порядку, встановленому статтею 25 цього Закону.

5. Висування, самовисування кандидатів у депутати починається на наступний день після оголошення про початок виборчого процесу і закінчується за 40 днів до дня виборів.

6. Подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати закінчується за 30 днів до дня виборів. Реєстрація кандидатів у депутати закінчується за 25 днів до дня виборів.

7. Передвиборна агітація розпочинається за 24 дні до дня виборів і закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем виборів.

8. Інформаційні плакати організацій партій, кандидатів у депутати, зареєстрованих в округах, зазначені у статті 56 цього Закону, виготовляються не пізніш як за 15 днів до дня виборів.

9. Списки виборців складаються виконавчими органами сільських, селищних, міських (у містах, де немає районних у місті рад), районних у містах рад або органами (посадовими особами), які відповідно до закону здійснюють їх повноваження, на основі списків виборців для останнього голосування на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. Зазначені органи уточнюють ці списки та передають їх дільничним виборчим комісіям не пізніш як за 10 днів до дня виборів.

10. Дільнична виборча комісія уточнює список виборців та доповнює його на підставі особистих звернень громадян, за умови пред’явлення ними документа, передбаченого частиною другою статті 4 цього Закону, подань органів та посадових осіб, зазначених у частинах першій, четвертій–сьомій статті 35 цього Закону, після чого він підписується головою та секретарем комісії, скріплюється печаткою комісії і не пізніш як за п’ять днів, а у винятковому випадку утворення виборчої дільниці відповідно до частини шостої статті 18 цього Закону – не пізніш як за три дні до дня виборів подається для загального ознайомлення. Кожному виборцю надається можливість ознайомитися зі списком виборців у приміщенні дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до списку відомостей.

11. На виборчих дільницях, утворених у стаціонарних лікувальних закладах, на суднах, які приписані до портів, розташованих в Автономній Республіці Крим, і в день виборів перебувають у плаванні під Державним Прапором України, установах кримінально-виконавчої системи та в інших місцях тимчасового перебування виборців з обмеженими можливостями пересування, списки виборців складаються в порядку, передбаченому частинами четвертою–сьомою статті 35 цього Закону.

12. Форма виборчого бюлетеня для проведення позачергових виборів затверджується Центральною виборчою комісією не пізніш як за 24 дні до дня виборів. Текст виборчого бюлетеня для голосування в окрузі затверджується відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за 20 днів до дня виборів.

Розділ ХІі.

ЗАЯВИ І СКАРГИ НА РІШЕННЯ, ДІЇ ЧИ БЕЗДІЯЛЬНІСТЬ, ЩО СТОСУЮТЬСЯ ВИБОРІВ ДЕПУТАТІВ

Стаття 85. Розгляд заяв і скарг виборчими комісіями

1. Заява чи скарга подається до виборчої комісії у письмовій формі особисто чи через довірену особу, якщо її повноваження оформлено відповідно до чинного законодавства України, або надсилається поштою.

2. При надходженні заяви чи скарги, оформленої без дотримання вимог, зазначених у статті 89 цього Закону, голова виборчої комісії або заступник голови виборчої комісії повертає її заявнику (представнику юридичної особи – заявника) не пізніше наступного дня після дня надходження звернення до виборчої комісії з відповідними роз’ясненнями.

3. Заява чи скарга розглядається в п’ятиденний строк, який обчислюється з наступного дня після дня отримання виборчою комісією заяви чи скарги, але не пізніше дня, що передує дню проведення виборів.

У разі потреби додаткової перевірки заява чи скарга розглядається в десятиденний строк, але не пізніше дня, що передує дню проведення виборів.

4. Заяви та скарги розглядаються на засіданні виборчої комісії. За результатами розгляду виборча комісія приймає постанову.

Заяви з питань організаційного характеру можуть розглядатися одноособово головою виборчої комісії або, за його дорученням, іншим членом виборчої комісії.

5. Про час і місце розгляду скарги виборча комісія повідомляє її заявника та інших зацікавлених осіб рекомендованими телеграмами, факсимільними повідомленнями (факсами, телефаксами), засобами електронної пошти.

Допускається повідомлення зацікавлених осіб по телефону з фіксуванням такої дії уповноваженим членом виборчої комісії (секретарем) у журналі реєстрації.

Нез’явлення на засідання виборчої комісії осіб, яких було повідомлено про розгляд заяви чи скарги, не перешкоджає її розгляду.

6. Виборча комісія вищого рівня в межах повноважень, передбачених цим Законом, може скасувати повністю або частково оскаржуване рішення нижчестоящої виборчої комісії та прийняти рішення по суті питання або зобов’язати виборчу комісію повторно розглянути порушене питання.

7. Виборча комісія призупиняє розгляд скарги за умови отримання повідомлення з суду про надходження скарги або про набрання чинності рішенням суду за скаргою, поданою до суду тим самим заявником скарги, про той самий предмет і з тих самих підстав, що і до виборчої комісії.

8. Не підлягає розгляду (залишається без розгляду) заява чи скарга без зазначення дати, місця проживання заявника, не підписане автором (авторами) або за яким неможливо встановити авторство, а також заява чи скарга, надіслана до виборчої комісії факсимільним зв’язком чи електронною поштою.

Не розглядається повторна заява чи скарга від однієї й тієї самої особи з одного й того самого питання, якщо перше вирішено по суті, про що повідомляється особі, яка подала заяву чи скаргу, а також заява чи скарга особи, визнаної судом недієздатною.

Не підлягають розгляду заяви та скарги, подані з порушенням порядку та строків, установлених цим Законом, про що повідомляється заявнику.

Стаття 86. Право на оскарження

1. Скарги, що стосуються виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, можуть бути подані на рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій та їх членів, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, їх посадових і службових осіб, кандидатів у депутати, об’єднань громадян.

2. Скарга на рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій або їх членів може бути подана виборцем або його представником, повноваження якого підтверджені нотаріально засвідченою довіреністю, кандидатом у депутати або його довіреною особою, зареєстрованою відповідно до вимог цього Закону, організацією партії (блоком) в особі його керівника чи іншої уповноваженої особи.

3. Скарга на рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, їх посадових і службових осіб, кандидатів у депутати, об’єднань громадян, крім тих, що відповідно до закону, статуту (положення) належать до їх внутрішньоорганізаційної діяльності, які стосуються виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, може бути подана суб’єктами, зазначеними в частині другій цієї статті, а також виборчими комісіями.

Стаття 87. Суб’єкти розгляду скарг та їх компетенція

1. Рішення, дії чи бездіяльність дільничної, окружної виборчих комісій та їх членів оскаржуються до виборчої комісії рішенням, діями чи бездіяльністю якої порушено права суб’єкта права оскарження, або до місцевого суду за місцезнаходженням цієї комісії.

2. Рішення окружної виборчої комісії щодо встановлення результатів виборів депутата в окрузі оскаржуються до виборчої комісії Автономної Республіки Крим або до місцевого суду.

3. Рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії Автономної Республіки Крим та її членів оскаржуються до цієї виборчої комісії або до апеляційного суду Автономної Республіки Крим.

4. Рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, їх посадових і службових осіб, кандидатів у депутати, акти та дії об’єднань громадян оскаржуються до місцевого суду за місцезнаходженням органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об’єднання громадян чи за місцем роботи посадової або службової особи, місцем балотування кандидата в депутати.

Стаття 88. Строки оскарження та порядок їх обчислення

1. Скаргу може бути подано протягом трьох днів з наступного дня після прийняття рішення, вчинення дії чи бездіяльності, але не пізніше дня, що передує дню виборів. Щодо порушень, що мали місце під час голосування, скаргу може бути подано до відповідної виборчої комісії не пізніше 24 години дня виборів, а до суду – не пізніше 24 години дня, наступного за днем виборів.

2. Скаргу з вимогою скасування реєстрації кандидата в депутати може бути подано не пізніше ніж за 7 днів до дня виборів.

3. Скаргу на рішення про визнання виборів недійсними може бути подано протягом трьох днів з наступного дня після оприлюднення окружною виборчою комісією результатів виборів.

4. Останній день строку оскарження триває до 24 години, але, якщо в цей строк слід вчинити процесуальну дію у виборчій комісії або в суді, де службові заняття закінчуються раніше, то строк закінчується в момент припинення цих занять.

5. Строк подання скарги поновленню не підлягає.

Стаття 89. Форма та зміст скарги

1. Скарга подається в письмовій формі.

2. Скарга повинна містити:

1) назву виборчої комісії або суду, до якого вона подається;

2) прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина України або точну назву та місцезнаходження (поштова адреса) юридичної особи – заявника скарги;

3) назву суб’єкта оскарження;

4) суть порушеного питання;

5) зазначення вимог;

6) виклад обставин і зазначення доказів, якими заявник скарги обгрунтовує свої вимоги;

7) перелік документів і матеріалів, що додаються;

8) підпис заявника скарги (представника юридичної особи – заявника) із зазначенням дати.

Вимоги суб’єкта звернення мають бути чітко сформульовані.

3. Скарга підписується особою, яка її подає. Якщо скарга подається представником, то в ній зазначаються прізвище, ім’я та по батькові, місце постійного проживання або місцезнаходження (поштова адреса), вид та номер засобів зв’язку особи, в інтересах якої вона подається, а також документ, що посвідчує повноваження особи, яка її подає. Скарга, що подається від імені юридичної особи, підписується її керівником або іншою уповноваженою на те особою.

Розділ ХІІІ.

ЗАКЛЮЧНІ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 90. Особливості проведення виборів депутатів Автономної Республіки Крим у разі проведення їх одночасно з іншими виборами

У разі проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим одночасно з виборами народних депутатів України:

1) виборчі дільниці (стаття 18) утворюються відповідно до Закону України "Про вибори народних депутатів України";

2) по кожній виборчій дільниці складаються спільні списки (стаття 35);

3) дільнична виборча комісія (стаття 25) утворюється відповідно до Закону України “Про вибори народних депутатів України”;

4) централізоване виготовлення виборчих скриньок, печаток і штампів дільничних виборчих комісій (пункт 10 статті 30), бланків відкріплювального посвідчення (пункт 11 статті 30), встановлення норм і переліку обладнання, інвентарю для приміщення дільничної виборчої комісії та приміщень для голосування, а також видів послуг, робіт, що можуть надаватися дільничним виборчим комісіям здійснюються в порядку, встановленому Законом України “Про вибори народних депутатів України”;

5) оплата праці членів дільничних виборчих комісій (стаття 34) та осіб, які залучаються до роботи в цих комісіях (частина вісімнадцята статті 33), здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України;

6) відкріплювальні посвідчення (частина третя статті 36) мають єдину на всій території України нумерацію, і в разі включення особи до відповідного списку виборців на підставі цього відкріплювального посвідчення, воно додається до списку виборців, відповідно до якого видавалися виборчі бюлетені для голосування при проведенні виборів народних депутатів України;

7) у разі виявлення пошкодження стрічки, якою опечатано сейф (металеву шафу) з виборчими бюлетенями (частина п’ята статті 69), дільнична виборча комісія негайно повідомляє про це окружну виборчу комісію, утворену відповідно до Закону України “Про вибори народних депутатів України”;

8) голова дільничної виборчої комісії перед початком голосування всі наявні виборчі скриньки, що використовуються для голосування на виборчій дільниці, надає для огляду зазначеним у частині шостій статті 66 цього Закону особам та присутнім уповноваженим особам партій (блоків), кандидатам у народні депутати України, їх довіреним особам. У контрольному листі, що опускається у кожну виборчу скриньку, зазначаються і прізвища присутніх уповноважених осіб партій (блоків), кандидатів у народні депутати України, їх довірених осіб, офіційних спостерігачів від партій (блоків), кандидатів у народні депутати України, зареєстрованих в одномандатних округах;

9) член дільничної виборчої комісії, крім виборчого бюлетеня, зазначеного в частині сьомій статті 69 цього Закону, видає виборцю виборчі бюлетені, передбачені Законом України “Про вибори народних депутатів України”;

10) при організації голосування за межами приміщення для голосування членам дільничної виборчої комісії видаються в необхідній кількості, крім виборчих бюлетенів, зазначених у частині сьомій статті 69 цього Закону, виборчі бюлетені для голосування в багатомандатному загальнодержавному та одномандатних виборчих округах і витяг зі списку виборців, передбачених Законом України “Про вибори народних депутатів України”;

11) при організації голосування за межами приміщення для голосування член дільничної виборчої комісії разом з виборчими бюлетенями, зазначеними в частині восьмій статті 70 цього Закону, видає виборцю в установленому порядку виборчі бюлетені, передбачені Законом України “Про вибори народних депутатів України”.

2. У разі проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим одночасно з виборами депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів:

1) до складу виборчих комісій, крім осіб, зазначених у частині третій статті 21 цього Закону, не можуть входити кандидати в депутати місцевих рад та кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірені особи;

2) член дільничної виборчої комісії, крім виборчих бюлетенів, зазначених у частині сьомій статті 69 цього Закону, видає виборчі бюлетені, передбачені Законом України “Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”;

3) при організації голосування за межами приміщення для голосування членам дільничної виборчої комісії видаються в необхідній кількості, крім виборчих бюлетенів, зазначених у частині сьомій статті 69 цього Закону, виборчі бюлетені для голосування, передбачені Законом України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів";

4) при організації голосування за межами приміщення для голосування член дільничної виборчої комісії разом з виборчими бюлетенями, зазначеними в частині восьмій статті 70 цього Закону, видає виборцю в установленому порядку виборчі бюлетені, передбачені Законом України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".

Стаття 91. Відповідальність за порушення законодавства України про вибори депутатів

1. Особа притягується до кримінальної, адміністративної або іншої відповідальності в порядку, встановленому законом, якщо:

1) перешкоджає шляхом насильства, обману, погроз, підкупу чи іншим способом вільному здійсненню громадянином України, який постійно проживає в Автономній Республіці Крим, права обирати і бути обраним;

2) використовує своє посадове або службове становище з метою бути обраним депутатом;

3) вчасно не склала списки виборців Автономної Республіки Крим чи не уточнила відомості, що повинні містити ці списки;

4) порушує право громадянина на ознайомлення зі списком виборців;

5) поширює явно неправдиві відомості про кандидатів у депутати або здійснює інші дії, що принижують честь і гідність кандидатів у депутати;

6) перешкоджає вести передвиборну агітацію чи порушує встановлені правила ведення передвиборної агітації;

7) порушує встановлений цим Законом порядок фінансування виборчого процесу;

8) перешкоджає або втручається в роботу виборчих комісій або в діяльність членів виборчих комісій, пов'язану з виконанням ними своїх повноважень;

9) перешкоджає голосуванню на виборчих дільницях;

10) порушує таємницю голосування;

11) примушує виборців голосувати всупереч їх волевиявленню;

12) порушує вимоги цього Закону під час видачі виборчих бюлетенів: видає громадянам виборчі бюлетені з метою надання їм можливості проголосувати за інших осіб чи проголосувати більше ніж один раз в ході голосування, видає виборчі бюлетені громадянам, не включеним до списку виборців на виборчій дільниці, або видає громадянам заповнені виборчі бюлетені;

13) передає іншим особам незаповнені виборчі бюлетені, крім випадків, передбачених цим Законом;

14) вчинила підлог виборчих документів, приписку, склала та видала явно неправдиві документи, здійснила явно неправильний підрахунок голосів виборців або неправильно встановила результати виборів.

2. Законами України може бути встановлено відповідальність і за інші порушення законодавства України про вибори депутатів.

Стаття 92. Зберігання виборчої та іншої документації і матеріальних цінностей

1. Виборча комісія Автономної Республіки Крим після офіційного оприлюднення результатів виборів депутатів передає виборчу та іншу документацію до Державного архіву при Раді міністрів Автономної Республіки Крим, а окружні виборчі комісії передають таку документацію до відповідних місцевих державних архівних установ.

2. Перелік виборчої та іншої документації, що підлягає зберіганню в державних архівних установах, та порядок її передачі до цих установ визначаються Центральною виборчою комісією за погодженням зі спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, який здійснює управління архівною справою.

3. Місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування після припинення повноважень дільничних та окружних виборчих комісій зобов'язані забезпечити збереження виборчих скриньок, кабін для голосування, печаток, штампів цих комісій, методичної літератури, що їм надавалися на період виборчого процесу.

4. Протоколи виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у межах округу Автономної республіки Крим, про підсумки голосування в округах Автономної Республіки Крим та про результати виборів депутатів, виборчі бюлетені, контрольні талони виборчих бюлетенів, списки виборців Автономної Республіки Крим, акти, заяви, скарги про порушення вимог цього Закону при проведенні голосування і підрахунку голосів виборців, інші протоколи та рішення виборчих комісій зберігаються у місцевих державних архівних установах протягом трьох років з дня офіційного оприлюднення результатів виборів депутатів, після чого знищуються в установленому порядку.

5. Державні архівні установи забезпечують доступ до виборчої документації по виборах депутатів у порядку, встановленому законодавством України.

Розділ XIV.

ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ

1. Цей Закон набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

2. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

3. Кабінету Міністрів України в тримісячний строк після опублікування цього Закону:

підготувати та подати до Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законів України у відповідність із цим Законом;

привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;

забезпечити прийняття нормативно-правових актів, передбачених цим Законом;

забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону.

4. Визнати таким, що втратив чинність Закон України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим" (Відомості Верховної Ради України, 1998 р., № 6–7, ст.24; № 8 ст.29; 2001 р., № 9, ст.38).