УКРАЇНА
Центральна виборча комісія
Постанова
м. Київ
6 вересня 2004 року №477
Про проект Закону України про внесення змін до Закону України “Про вибори Президента України”
Розглянувши пропозиції щодо вдосконалення законодавства України про вибори Президента України, викладені у формі проекту Закону України про внесення змін до Закону України “Про вибори Президента України”, керуючись статтями 11, 12, пунктом 6 статті 17 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”, Центральна виборча комісія постановляє:
1. Схвалити пропозиції щодо вдосконалення законодавства України про вибори Президента України, викладені у формі проекту Закону України про внесення змін до Закону України “Про вибори Президента України” (додається).
2. Надіслати проект Закону України про внесення змін до Закону України “Про вибори Президента України” Голові Верховної Ради України для вирішення питання щодо внесення його в порядку законодавчої ініціативи на розгляд Верховної Ради України.
Голова Центральної виборчої комісії С. КІВАЛОВ
Додатки та посилання
Додаток 1
Додаток
до постанови Центральної виборчої комісії
від 6 вересня 2004 року № 477
Проект
ЗАКОН УКРАЇНИ
ПРО ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ЗАКОНУ УКРАЇНИ “ПРО ВИБОРИ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ”
Верховна Рада України постановляє:
І. Внести до Закону України “Про вибори Президента України” (Відомості Верховної Ради України, 1999 р., № 14, ст. 81, № 28, ст. 237, № 44, ст. 387; 2001 р., № 9, ст. 38; 2003 р., № 27, ст. 209, № 30, ст. 247; 2004 р., № 20-21, ст. 291) такі зміни:
1. У частині шостій статті 2 слова “перетнувши державний кордон України на законних підставах” виключити.
2. У частині п’ятій статті 9 друге речення виключити.
3. Частину першу статті 19 доповнити словами “та окремий закордонний виборчий округ, який складають закордонні виборчі дільниці”;
4. У статті 20:
а) у частині першій слова “сіл, селищ, міст, районів у містах, що входять до складу” виключити;
б) частину п’яту доповнити реченням такого змісту:
“Закордонні виборчі дільниці можуть також утворюватися у місцях компактного проживання громадян України за її межами за умови отримання Міністерством закордонних справ України, дипломатичним представництвом або консульською установою України у відповідній іноземній державі згоди на це відповідних органів влади країн перебування”.
5. Частину третю статті 21 після слів “здійснює також” доповнити словом “відповідні”.
6. У статті 24:
а) частину п’яту доповнити словами “які надсилаються в строк, передбачений частиною третьою цієї статті”;
б) перше речення частини шостої викласти у такій редакції:
“У разі утворення спеціальної або закордонної виборчої дільниці у винятковому випадку відповідно до частини десятої статті 20 цього Закону дільнична виборча комісія утворюється Центральною виборчою комісією одночасно з утворенням виборчої дільниці за поданням відповідно територіальної виборчої комісії або Міністерства закордонних справ України”;
в) частину десяту після першого речення доповнити реченням такого змісту:
“До складу дільничної виборчої комісії закордонної виборчої дільниці можуть входити виборці, які проживають або перебувають у період підготовки виборів на території відповідної іноземної держави”.
7. У частині восьмій статті 29 слова “під час виконання своїх обов’язків” виключити.
8. Доповнити статтю 30 новою частиною десятою такого змісту:
“10. У разі подання головою, заступником голови чи секретарем територіальної або дільничної виборчої комісії особистої заяви про звільнення від виконання обов’язків голови або заступника голови чи секретаря виборчої комісії, виборча комісія, яка утворила відповідну територіальну або дільничну виборчу комісію, протягом трьох днів звільняє особу, яка подала заяву про звільнення від виконання обов’язків, з посади голови, заступника голови чи секретаря виборчої комісії та призначає на відповідну посаду іншого члена цієї територіальної або дільничної виборчої комісії, з урахуванням його освіти, підготовки, досвіду роботи в складі виборчих комісій.
У разі якщо особисту заяву про звільнення від виконання обов’язків голови територіальної або дільничної виборчої комісії подано менш ніж за п’ять днів до дня виборів, виборча комісія, яка утворила відповідну територіальну або дільничну виборчу комісію, протягом трьох днів звільняє відповідну особу з посади голови, заступника голови чи секретаря відповідної виборчої комісії, не розглядаючи питання про призначення іншого члена комісії на цю посаду. У такому випадку з моменту подання заяви голови відповідної комісії його обов’язки виконує заступник голови комісії.”
9. Частину одинадцяту статті 34 доповнити реченням такого змісту:
“Про включення виборця до списку виборців дільнична виборча комісія не пізніше наступного дня після прийняття рішення повідомляє територіальну виборчу комісію виборчого округу, до якого вона належить”.
10. У статті 35:
а) частину другу викласти у такій редакції:
“До списків виборців на день їх складання на закордонних виборчих дільницях, утворених при дипломатичних та інших офіційних представництвах і консульських установах України за кордоном, у військових частинах (формуваннях), дислокованих за межами України, включаються на підставі даних консульського обліку, відомостей, поданих командирами військових частин (формувань), працівники цих представництв, установ, військовослужбовці та члени їх сімей, а також інші громадяни України, які проживають чи перебувають на території відповідної іноземної держави”;
б) частину десяту після слів “у разі утворення спеціальної” доповнити словами “або закордонної”.
11. Частину першу статті 36 викласти в такій редакції:
“Для проведення повторного голосування використовується другий примірник списку виборців для голосування в день виборів, що зберігається у відповідній територіальній виборчій комісії, який передається дільничній виборчій комісії не пізніш як на одинадцятий день після дня виборів з урахуванням уточнень, внесених до нього в порядку, встановленому цим Законом”.
12. Частину одинадцяту статті 61 після слів “з питань телебачення і радіомовлення” доповнити словами “територіальних виборчих комісій”.
13. Частину сьому статті 63 після слів “Центральної виборчої комісії” доповнити словами “та територіальних виборчих комісій”.
14. У пункті 3 частини першої статті 64 слова “під час виконання обов’язків членів виборчих комісій” виключити.
15. Частину третю статті 71 після слів “крім спеціальних” доповнити словами “та закордонних”.
16. Перше речення частини сьомої статті 73 доповнити словами “у кількості, яка дорівнює кількості громадян, включених до списку виборців на виборчій дільниці на день отримання бюлетенів, з резервом, обсяг якого встановлюється Центральною виборчою комісією”.
17. Останнє речення частини другої статті 74 перед словами “приміщення для голосування” доповнити словами “як правило”.
18. Частину другу статті 76 після слів “з рішенням суду” доповнити словами “чи рішенням відповідної територіальної виборчої комісії”.
19. Частину дванадцяту статті 78 після слів “рішення суду” доповнити словами “та відповідної територіальної виборчої комісії”.
20. У статті 81:
а) у частині другій слова “у відповідних виборчих округах” виключити;
б) у частині четвертій слова “до відповідної територіальної виборчої комісії з обов’язковою наступною передачею до неї першого і другого примірників” замінити словами “до Центральної виборчої комісії з обов’язковою наступною передачею до неї першого примірника”.
21. У частині п’ятій статті 82 слова “у відповідному окрузі” виключити.
22. У частині першій статті 83 слова “та закордонних виборчих дільниць” виключити.
23. Частину першу статті 84 після слів “територіальних виборчих округів” доповнити словами “та протоколів дільничних виборчих комісій закордонних виборчих дільниць про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях”.
24. У статті 85:
а) частину сьому після слів “територіальних виборчих округів” доповнити словами “та протоколів дільничних виборчих комісій закордонних виборчих дільниць про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях”;
б) частину десяту після слів “що не відбулися” доповнити словами “і Центральна виборча комісія на підставі пункту 3 частини четвертої статті 15 цього Закону приймає рішення про звернення до Верховної Ради України з поданням про призначення повторних виборів Президента України, про що зазначається у протоколі про підсумки повторного голосування по виборах Президента України”.
25. У статті 94:
а) у частині третій слова “часу закінчення дня, що передує дню початку голосування” замінити словами “двадцять четвертої години дня, що передує дню голосування”;
б) частину п’яту після першого речення доповнити реченням такого змісту:
“Скарги, подані після закінчення строку оскарження, залишаються без розгляду”.
26. Частину четверту статті 96 доповнити новим другим абзацом такого змісту:
“Скарга, подана до виборчої комісії та оформлена з порушенням вимог, передбачених статтею 95 цього Закону, або до виборчої комісії, не уповноваженої на розгляд відповідної скарги відповідно до вимог цього Закону, повертається суб’єктові подання скарги (представнику юридичної особи – суб’єкта подання скарги) з відповідними роз’ясненнями за підписом голови або заступника голови відповідної виборчої комісії (або уповноваженого Головою або заступником Голови Центральної виборчої комісії члена Центральної виборчої комісії) не пізніш як на наступний день після дня надходження скарги, а подана напередодні, в день голосування чи наступного дня – невідкладно.”
27. У частині другій статті 98 останнє речення виключити.28. У частині першій статті 101 після слів “місцева організація партії” слова “(блок місцевих організацій партій)” виключити.
29. У частині четвертій статті 102 слова “невідкладно надсилає” замінити словами “може надіслати”.
30. Статтю 103 доповнити частиною четвертою такого змісту:
“4. Скарга на дії довіреної особи кандидата на пост Президента України подається до Центральної виборчої комісії або до апеляційного суду за місцем проживання відповідної довіреної особи – суб’єкта оскарження”.
II. Цей Закон набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Секретар Центральної виборчої комісії В. ЗАВАЛЕВСЬКА
Пояснювальна записка
Додаток 2
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України про внесення змін до Закону України “Про вибори Президента України”
1. Обгрунтування необхідності прийняття Закону
Верховною Радою України 18 березня 2004 року прийнято Закон, у якому викладено в новій редакції Закон України “Про вибори Президента України” від 5 березня 1999 року.
У новій редакції Закону України “Про вибори Президента України” відтворено законодавчі досягнення, що містяться в чинному законодавстві про вибори.
Разом з тим застосування на практиці деяких новел зазначеного Закону, спрямованих на реалізацію виборчих прав громадян України, фактично призведе, з одного боку, до обмеження інших конституційних прав громадян України, а з іншого – значно ускладнить реалізацію на практиці окремих виборчих процедур.
2. Цілі та завдання проекту Закону
Проект Закону України про внесення змін до Закону України “Про вибори Президента України” розроблено з метою вирішення зазначених вище проблем і, насамперед, приведення його у відповідність з нормами Конституції України та забезпечення узгодженості норм Закону України “Про вибори Президента України” (далі – Закон).
3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону
У проекті Закону України про внесення змін до Закону України “Про вибори Президента України” пропонується внести зміни до статей 2 та 9 розділу I “Загальні положення” Закону.
Зокрема, частина шоста статті 2 Закону містить положення щодо реалізації на виборах Президента України на загальних підставах права голосу громадян України, які проживають або перебувають у період підготовки та проведення виборів за межами України, перетнувши державний кордон України на законних підставах. Отже, виходячи з конструкції цієї норми, громадяни України, які перетнули державний кордон України незаконно, будуть позбавлені права голосу. Разом з тим факт незаконного перетинання державного кордону України не є юридично значимим для виборчого законодавства України, оскільки статтею 70 Конституції України передбачено лише обмеження права голосу для громадян України, визнаних в установленому законом порядку недієздатними. Таким чином, зазначене вище положення частини шостої статті 2 Закону не відповідає положенням статей 22, 24, 64, 70, 71 Конституції України. Отже, з метою забезпечення конституційних виборчих прав громадян України, які перебувають за кордоном, у законопроекті запропоновано внести до цієї норми Закону зміни шляхом виключення слів “перетнувши державний кордон України на законних підставах”.
У частині п’ятій статті 9 Закону з метою приведення у відповідність обмежень пасивного виборчого права громадян на виборах Президента України з положеннями статті 103 Конституції України пропонується виключити друге речення.
У розділі II “Порядок і строки призначення та проведення виборів Президента України” пропонуються зміни до статті 15 Закону.
У частині четвертій статті 15 Закону встановлено виключні підстави призначення повторних виборів Президента України. Разом з тим у Законі не знайшло відображення передбачене у частині десятій статті 85 Закону положення щодо призначення повторних виборів у разі якщо вибори за результатами повторного голосування будуть визнані такими, що не відбулися. З огляду на це, у законопроекті пропонуються зміни із зазначеного питання відповідно до частини четвертої статті 15 та частини десятої статті 85 Закону.
Значний відсоток новел редакції Закону від 18 березня 2004 року пов’язаний з тим, що відповідно до частини восьмої статті 20 Закону закордонні виборчі дільниці складають окремий закордонний виборчий округ. У зв’язку з цим Центральну виборчу комісію наділено функціями щодо здійснення повноважень територіальної виборчої комісії в окремому закордонному виборчому окрузі. Разом з тим Центральна виборча комісія з об’єктивних причин не може здійснювати в повному обсязі всі повноваження, передбачені Законом для територіальних виборчих комісій. Однак, жодних особливостей для Центральної виборчої комісії в цьому аспекті Законом не визначено. З огляду на це та враховуючи найбільш суттєві проблеми, які можуть виникнути при реалізації на практиці зазначеної вище новели, у законопроекті пропонується внести зміни до окремих положень Закону, зокрема до частини третьої статті 21, частин тринадцятої, чотирнадцятої статті 35, частини четвертої статті 81, статей 83, 84, частини сьомої статті 85 Закону.
Крім того, слід звернути увагу на те, що в тексті нової редакції Закону не завжди відображена така її новела як запровадження класифікації виборчих дільниць на три види (звичайні, спеціальні та закордонні виборчі дільниці). Передусім це стосується закордонних виборчих дільниць. Тому пропонується виправити таке законодавче упущення шляхом внесення змін до статей 24, 35, 71 Закону.
Чинна редакція Закону не містить положень, які б передбачали регулювання ситуації, в якій особа, призначена на керівну посаду (посаду голови, заступника голови чи секретаря) в територіальній чи дільничній виборчій комісії, подає заяву про небажання або неможливість з особистих причин працювати на керівній посаді в комісії, однак не складає при цьому повноваження члена комісії. Чинна редакція статті 30 Закону передбачає лише механізми дострокового припинення повноважень членів виборчих комісій саме в якості членів комісій, а не на керівних посадах в комісії. Частина дев’ята статті 30 чинної редакції Закону передбачає можливість звільнення голови, заступника голови чи секретаря виборчої комісії лише в разі систематичного невиконання ним своїх обов’язків і в той же час не передбачає можливості звільнення за власним бажанням. В той же час власна воля особи є надзвичайно важливою при виконанні обов’язків на керівних посадах в комісії. Відсутність у чинній редакції Закону такої підстави для увільнення особи від виконання обов’язків голови, заступника голови чи секретаря виборчої комісії, як власна заява такої особи, є тим більш невірним, якщо врахувати, що частина четверта статті 30 Закону передбачає власну заяву особи як підставу для дострокового припинення повноважень члена дільничної або територіальної виборчої комісії.
У зв’язку з цим пропонується доповнити статтю 30 Закону новою частиною десятою, в якій передбачити процедуру дій виборчої комісії, яка утворила територіальну чи дільничну виборчу комісію, в разі подання особою з керівного складу відповідної комісії заяви про звільнення від виконання повноважень на керівній посаді (за відсутності заяви про складення повноважень в якості члена комісії).
У новій редакції Закону не знайшло подальшого розвитку запровадження в статті 32 Закону такої новели як передача органами, які відповідно до цього Закону складають списки виборців, до територіальних виборчих комісій списків виборців у двох примірниках, один з яких передається відповідній дільничній виборчій комісії, другий – зберігається в територіальній виборчій комісії. У положеннях статті 34 Закону детальним чином регламентовано процедуру уточнення списку виборців та внесення дільничною виборчою комісією до списку виборців відповідних змін. Разом з тим зазначеним Законом не передбачено врахування змін, внесених до списку виборців дільничними виборчими комісіями, у примірнику відповідного списку виборців, який зберігається в територіальній виборчій комісії. З огляду на це, у законопроекті пропонується доповнити відповідним положенням частину одинадцяту статті 34 Закону.
Крім того, на жаль, у Законі залишається не повною мірою врегульована нова процедура складання спеціального списку виборців для повторного голосування. З огляду на це, пропонується частину першу статті 36 Закону доповнити положеннями, які визначають порядок використання під час проведення повторного голосування другого примірника того списку виборців, який використовувався в день виборів.
У частині сьомій статті 73 Закону зобов’язано Центральну виборчу комісію встановити резерв виборчих бюлетенів лише для спеціальних і закордонних дільниць, причому тільки тих, які утворені як виняток відповідно до частини десятої статті 20 Закону, і жодним чином не вирішується питання щодо встановлення резерву бюлетенів на звичайних виборчих дільницях. У цій частині законопроект пропонує доповнення, без яких будуть неминучими ускладнення в його застосуванні на практиці.
Враховуючи складнощі, які можуть виникнути при реалізації на практиці положень статті 74 Закону щодо визначення площі приміщень для голосування залежно від кількості виборців на виборчих дільницях, у законопроекті пропонується доповнити останнє речення частини другої цієї статті словами “як правило”.
У законопроекті передбачено зміни до частини другої статті 76 та частини дванадцятої статті 78 Закону, оскільки ці норми не враховують положення частини восьмої статті 34 Закону, згідно з яким виборець може бути включений до списку виборців у день виборів також і на підставі рішення територіальної виборчої комісії.
У законопроекті передбачено також внесення ряду змін до розділу XII “Оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів виборчого процесу. Відповідальність за порушення виборчого законодавства”, зокрема до статей 94, 96, 98, 101, 102, 103 Закону. Всі зміни, запропоновані до зазначеного розділу, спрямовані насамперед на забезпечення узгодженості окремих положень Закону між собою та реалізацію конституційних виборчих прав громадян України.
4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання
Питання, порушені в проекті Закону України про внесення змін до Закону України “Про вибори Президента України”, регламентуються Конституцією України та Законом України “Про вибори Президента України”.
5. Фінансово-економічне обгрунтування прийняття проекту Закону
Прийняття зазначеного законодавчого акта та його реалізація додаткових фінансових витрат не потребують.
6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону
Прийняття проекту Закону України про внесення змін до Закону України “Про вибори Президента України” забезпечить відповідність нової редакції Закону України “Про вибори Президента України” Конституції України, надасть можливість встановити результати виборів Президента України у визначені Законом України “Про вибори Президента України” строки, сприятиме узгодженості положень цього Закону між собою та із законодавчими актами інших галузей права.