УКРАЇНА
Центральна виборча комісія
Постанова
м. Київ
13 грудня 2004 року №1290
Про пропозиції щодо вдосконалення Закону України „Про особливості застосування Закону України „Про вибори Президента України” при повторному голосуванні 26 грудня 2004 року”
Розглянувши пропозиції щодо вдосконалення законодавства України про вибори Президента України, викладені у формі проекту Закону України про внесення змін до Закону України „Про особливості застосування Закону України „Про вибори Президента України” при повторному голосуванні 26 грудня 2004 року”, керуючись статтями 11, 12, пунктом 6 статті 17 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”, Центральна виборча комісія постановляє:
1. Схвалити пропозиції щодо вдосконалення законодавства України про вибори Президента України, викладені у формі проекту Закону України про внесення змін до Закону України „Про особливості застосування Закону України „Про вибори Президента України” при повторному голосуванні 26 грудня 2004 року” (додається).
2. Надіслати проект Закону України про внесення змін до Закону України „Про особливості застосування Закону України „Про вибори Президента України” при повторному голосуванні 26 грудня 2004 року” Голові Верховної Ради України для вирішення питання щодо внесення його в порядку законодавчої ініціативи на розгляд Верховної Ради України.
Голова Центральної виборчої комісії Я. ДАВИДОВИЧ
Додатки та посилання
Додаток 1
Додаток
до постанови Центральної виборчої комісії
від “ 13 ” грудня 2004 року № 1290
Проект
ЗАКОН УКРАЇНИ
про внесення змін до Закону України „Про особливості застосування Закону України „Про вибори Президента України” при повторному голосуванні 26 грудня 2004 року”
Верховна Рада України постановляє:
I. Внести до Закону України „Про особливості застосування Закону України „Про вибори Президента України” при повторному голосуванні 26 грудня 2004 року” („Голос України”, 08.12.2004 р., № 233) такі зміни:
1. У статті 2:
1) у частині першій цифру „8” замінити цифрою „11”;
2) у частині третій цифру „6” замінити цифрою „9”;
3) у частині четвертій цифру „10” замінити цифрою „12”;
4) у частині п’ятій цифру „7” замінити цифрою „10”;
5) частину дев’яту доповнити реченням такого7 змісту:
„Ця вимога не поширюється на випадки дострокового припинення повноважень членів виборчих комісій на підставі пункту 1 частини четвертої статті 30 Закону України “Про вибори Президента України”;
6) у частині тринадцятій останнє речення виключити.
2. Частину шосту статті 3 виключити.
3. У частині п’ятій статті 4 цифру „12” замінити цифрою „8”.
4. Частину першу статті 6 викласти в такій редакції:
„Голосування за межами приміщення може здійснюватися лише виборцями, які не здатні пересуватися самостійно. Власноручно написана таким виборцем заява з проханням забезпечити йому голосування за межами приміщення для голосування та вказаною причиною щодо неможливості прибути на виборчу дільницю має бути подана до дільничної виборчої комісії не пізніше 20 години останньої перед днем повторного голосування п’ятниці. У заяві також зазначається адреса місцеперебування такого виборця. До заяви додаються копії відповідних документів. Дільнична виборча комісія зобов’язана перевірити достовірність поданої виборцем заяви. У разі непідтвердження викладених у цій заяві обставин, така заява не береться до уваги, про що дільничною виборчою комісією приймається рішення”.
5. Частину п’яту статті 8 після слів „виборчих комісій” доповнити словами „крім списків виборців”.
6. У статті 9:
1) частину другу викласти в такій редакції:
„Виборчі бюлетені для повторного голосування виготовляються у кількості, що на один відсоток перевищує кількість виборців, зазначену в протоколах дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці на виборах Президента України 31 жовтня 2004 року”;
2) перше речення частини п’ятої викласти в такій редакції:
„Виборчі бюлетені виготовляються державними поліграфічними підприємствами”.
7. У статті 11 слова „У день повторного голосування” замінити словами „Під час організації підготовки і проведення повторного голосування та в день повторного голосування”.
8. У частині третій статті 12:
1) після слова „статті” доповнити словами „та зведені”;
2) останнє речення викласти в такій редакції:
„Центральна виборча комісія оприлюднює зазначені відомості в засобах масової інформації та на своєму офіційному веб-сайті”.
9. Частину другу статті 14 викласти в такій редакції:
„Протокол територіальної виборчої комісії транспортується до Центральної виборчої комісії в спеціальному пакеті працівниками Державного підприємства спеціального зв’язку”.
II. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
Секретар Центральної виборчої комісії С. ДУБОВИК
Пояснювальна записка.
Додаток 2
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України про внесення змін до Закону України „Про особливості застосування Закону України „Про вибори Президента України” при повторному голосуванні 26 грудня 2004 року
1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону
Верховною Радою України 8 грудня 2004 року прийнято Закон, яким встановлено особливості застосування Закону України „Про вибори Президента України” під час організації підготовки і проведення повторного голосування 26 грудня 2004 року на виборах Президента України. Цей Закон прийнято парламентом України з урахуванням рішення Верховного Суду України від 3 грудня 2004 року та з метою забезпечення реалізації громадянами України їх конституційних виборчих прав, дотримання засад загальних, рівних, вільних і справедливих виборів, законності, прозорості та відкритості виборчого процесу як основних принципів виборчого права, встановлених Конституцією України та міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Разом з тим застосування на практиці деяких положень зазначеного Закону фактично призведе, з одного боку, до обмеження конституційних прав громадян України, а з іншого – значно ускладнить реалізацію на практиці окремих виборчих процедур.
2. Цілі та завдання проекту Закону
Підготовка Центральною виборчою комісією пропозицій щодо внесення змін до Закону України „Про особливості застосування Закону України „Про вибори Президента України” при повторному голосуванні 26 грудня 2004 року” зумовлена необхідністю вдосконалення механізму організації підготовки та проведення 26 грудня 2004 року повторного голосування на виборах Президента України та усунення деяких положень Закону, які знаходяться за межами їх конституційності.
3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону
1. Обсяг повноважень територіальних і дільничних виборчих комісій, передбачених законами України „Про особливості застосування Закону України „Про вибори Президента України” при повторному голосуванні 26 грудня 2004 року” (далі – Закон), „Про вибори Президента України”, вимагає встановлення більших, порівняно із запровадженими в Законі України „Про особливості застосування Закону України „Про вибори Президента України” при повторному голосуванні 26 грудня 2004 року”, строків їх повноважень. Тому у законопроекті пропонується встановити не менш як 11 днів – строк для утворення територіальних виборчих комісій та не менш як 8 днів – строк для утворення дільничних виборчих комісій.
2. Запропоновані до частини дев’ятої статті 2 Закону зміни мають на меті уникнути порушення закріплених статтею 43 Конституції України гарантій – права на працю, яку кожний вільно обирає або на яку вільно погоджується. Відповідно до зазначеної конституційної норми використання примусової праці забороняється. Обмеження права члена виборчої комісії відмовитися від виконання своїх повноважень у будь-який час є порушенням його конституційного права.
3. Закріплене в останньому реченні частини тринадцятої статті 2 Закону правило створює загрозу для роботи дільничних виборчих комісій окремого закордонного виборчого округу. У зв’язку з тим, що Законом спеціально не вирішується питання щодо організації роботи дільничних виборчих комісій окремого закордонного виборчого округу, їх функціонування, застосовуються встановлені Законом України „Про вибори Президента України” правила. Так, Законом України „Про вибори Президента України” встановлено мінімальний кількісний склад дільничних виборчих комісій. Заборона включення до складу дільничних виборчих комісій окремого закордонного виборчого округу нових кандидатур створює перешкоди в їх функціонуванні. Отже, у законопроекті пропонується виключити останнє речення частини тринадцятої статті 2 Закону.
4. Пропозиція щодо виключення частини шостої статті 3 Закону обумовлена встановленою статтею 32 Конституції України забороною, зокрема, поширювати конфіденційну інформацію про особу без її згоди. Відповідно до рішення Конституційного Суду України у справі щодо офіційного тлумачення статей 3, 23, 31, 47, 48 Закону України „Про інформацію” та статті 12 Закону України „Про прокуратуру” (справа К.Г. Устименка) від 30 жовтня 1997 року № 5-зп до конфіденційної інформації, зокрема, належать свідчення про особу (освіта, сімейний стан, релігійність, стан здоров’я, дата і місце народження, майновий стан та інші персональні дані). Надання копій списків виборців, в яких, у тому числі, міститься інформація про дату народження та адресу місця проживання виборців, є поширенням конфіденційної інформації про осіб, включених до списків виборців, без їх згоди.
5. Центральна виборча комісія вважає за доцільне збільшити їй час для опрацювання зазначеної в частини п’ятій статті 4 Закону інформації. Така пропозиція пов’язана, по-перше, з практикою збирання необхідної інформації від територіальних виборчих комісій, яка показує, що на виборах Президента України виконавська дисципліна на рівні територіальних і дільничних виборчих комісій є не надто високою. Отже, ця інформація, потрібна для обробки Центральною виборчою комісією, може не надійти з територіальних виборчих округів вчасно, що спричинить затримку відправлення відповідно Центральною виборчою комісією узагальненої інформації про кількість осіб, які мають намір проголосувати за відкріпними посвідченнями в кожному територіальному виборчому окрузі. По-друге, відомості, що будуть виходити від Центральної виборчої комісії, є по суті засобом контролю і не створюють перешкод у здійсненні територіальними виборчими комісіями будь-яких виборчих процедур. А тому незначне збільшення строку відправки Центральною виборчою комісією до територіальних виборчих комісій зазначених у частині п’ятій статті 4 Закону відомостей не ускладнить виборчий процес і разом з тим здатне покращити якість обробки інформації та забезпечити її повноту.
6. Закріплене в частині першій статті 6 Закону правило голосування за межами приміщення для голосування обмежує право інших громадян України, які не можуть самостійно дістатися до виборчої дільниці. Слід звернути увагу, що громадяни з обмеженими можливостями самостійно пересуватися в силу різних об’єктивних обставин не завжди мають інвалідність. Не всім громадянам, які не можуть самостійно пересуватися, встановлено також саме першу групу інвалідності. Крім того, варто зважити на тих осіб, здатність самостійно пересуватися яких тимчасово втрачена, наприклад, внаслідок травми, важкої хвороби тощо. Тому пропонується дещо вдосконалений механізм визначення осіб, які мають право проголосувати за межами приміщення для голосування, спрямований передовсім на недопущення порушення конституційних прав громадян України та їх гарантій.
7. Відповідно до частини першої статті 72 Закону України „Про вибори Президента України” виборчі бюлетені для повторного голосування повинні бути виготовлені не пізніше як за шість днів до дня повторного голосування, а частина друга статті 9 Закону, до якого пропонується внести зміни, зобов’язує територіальні виборчі комісії лише виготовити списки виборців у цей же строк. Таким чином, фактично є неможливим здійснення замовлення виборчих бюлетенів на підставі списків виборців для повторного голосування, що будуть виготовлені у той строк, коли виборчі бюлетені вже повинні бути виготовлені згідно з вимогами Закону України „Про вибори Президента України”. Отже, пропонується відповідним чином уточнити положення частини другої статті 9 Закону.
8. Практика застосування положень Закону України „Про вибори Президента України” в частині виготовлення виборчих бюлетенів для повторного голосування свідчить, що є недоцільним визначення лише одного підприємства в якості виготовлювача виборчих бюлетенів.
Як показала практика, Банкнотно-монетний двір Національного банку України не брав дотепер зобов’язань у надзвичайно короткі терміни виготовляти виборчі бюлетені для повторного голосування для всіх виборчих дільниць. Під час організації підготовки повторного голосування на виборах Президента України 21 листопада 2004 року виборчі бюлетені виготовлялися двома підприємствами – Державним підприємством „Поліграфічний комбінат „Україна” (для 112 територіальних виборчих округів 16 регіонів України) та Банкнотно-монетним двором НБУ (для 113 територіальних виборчих округів 12 регіонів України).
Отже, виготовлення виборчих бюлетенів не одним, а двома підприємствами є більш реальним. Тому слід відповідно доопрацювати положення статті 9 Закону і в цій частині.
9. Пропозиції щодо статті 11 Закону зумовлені необхідністю забезпечити повноважність виборчих комісій не лише в день повторного голосування і під час встановлення його підсумків, а й під час організації підготовки та проведення повторного голосування. Оскільки відповідно до частини першої статті 28 Закону України „Про вибори Президента України” всі питання, пов’язані з організацією виборчого процесу, вирішуються на засіданнях виборчих комісій, закріплені статтею 11 Закону правила визначення кворуму доцільно поширити й на весь період до закінчення виборчого процесу.
10. Практична реалізація положень частини третьої статті 12 Закону є майже неможливою з огляду на значний обсяг інформації, яку Центральна виборча комісія повинна опублікувати в друкованих засобах масової інформації та отримати телетайпом. Тому пропонується зобов’язати територіальні виборчі комісії телетайпом передавати зведену по територіальному виборчому округу передбачену частинами першою та другою статті 12 Закону інформацію, а Центральну виборчу комісію – оприлюднити її на своєму офіційному веб-сайті.
4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання
Питання, порушені в проекті Закону України про внесення змін до Закону України „Про особливості застосування Закону України „Про вибори Президента України” при повторному голосуванні 26 грудня 2004 року”, регламентуються Конституцією України, законами України “Про вибори Президента України”, „Про особливості застосування Закону України „Про вибори Президента України” при повторному голосуванні 26 грудня 2004 року”.
5. Фінансово-економічне обґрунтування прийняття проекту Закону
Прийняття зазначеного законодавчого акта та його реалізація додаткових фінансових витрат не потребують.
6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону
Прийняття проекту Закону України про внесення змін до Закону України „Про особливості застосування Закону України „Про вибори Президента України” при повторному голосуванні 26 грудня 2004 року” забезпечить відповідність Закону України „Про особливості застосування Закону України „Про вибори Президента України” при повторному голосуванні 26 грудня 2004 року” Конституції України, сприятиме реалізації конституційних виборчих прав громадян України, надасть можливість встановити результати виборів Президента України 2004 року у визначені Законом строки.