УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

16 жовтня 2002 року № 992

Про Роз’яснення щодо порядку включення громадян України
до списків виборців під час проведення виборів депутатів
місцевих рад та сільських, селищних, міських голів

Розглянувши звернення Хмельницької міської територіальної виборчої комісії щодо порядку включення громадян України до списків виборців під час проведення виборів Хмельницького міського голови замість того, який вибув, та враховуючи важливість вирішення порушених питань під час проведення виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, керуючись статтями 140, 141 Конституції України, статтями 1, 2, 3, 6, 10, 12 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статтями 6, 13, 25 Закону України “Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, частиною другою статті 1, статтями 11, 12, частиною першою статті 17 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”, Центральна виборча комісія постановляє:

1. Затвердити Роз’яснення щодо порядку включення громадян України до списків виборців під час проведення виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (додається).

2. Цю постанову надіслати Верховній Раді Автономної Республіки Крим, обласним, Київській і Севастопольській міським радам та Хмельницькій міській територіальній виборчій комісії.

Голова Центральної виборчої комісії М.РЯБЕЦЬ

Додаток
до постанови Центральної виборчої комісії
від “16” жовтня 2002 року № 992

Роз’яснення щодо порядку включення громадян України
до списків виборців під час проведення виборів депутатів
місцевих рад та сільських, селищних, міських голів

Відповідно до статті 25 Закону України “Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” для проведення виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів виконавчими комітетами сільських, селищних, міських, районних у містах рад складаються списки виборців по кожній виборчій дільниці за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією. До списку виборців включаються всі громадяни України, яким на день виборів виповнюється 18 років та які на момент складання списку проживають на території відповідної виборчої дільниці і мають виборче право.

Виборчі дільниці при проведенні виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів утворюються на території сіл, селищ, міст, районів у містах. У випадках, порядку та строки, передбачені частинами четвертою, п’ятою статті 13 Закону України “Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, виборчі дільниці можуть утворюватися у військових частинах, а також у стаціонарних лікувальних, санаторно-оздоровчих закладах та інших місцях тимчасового перебування виборців.

При вирішенні питання щодо включення до списків виборців військовослужбовців і громадян, які перебувають у стаціонарних лікувальних, санаторно-оздоровчих закладах та інших місцях тимчасового перебування, слід керуватися положеннями Конституції України, Законами України “Про місцеве самоврядування в Україні” та “Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”.

Відповідно до статті 140 Конституції України, статті 2 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

Депутати місцевих рад та сільські, селищні, міські голови згідно зі статтею 141 Конституції України, статтями 10, 12 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” обираються територіальними громадами на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на чотири роки.

Стаття 1 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” встановлює, що територіальна громада – це жителі, об’єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об’єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр.

Відповідно до статті 6 Закону України “Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” право голосу на виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів мають громадяни України, яким на день проведення виборів виповнилося 18 років і які проживають на території відповідних сіл, селищ, міст, районів у містах. Не мають права голосу на місцевих виборах громадяни України, яких визнано судом недієздатними. Здійснення виборчого права зупиняється для осіб, які за вироком суду перебувають у місцях позбавлення волі, – на час перебування в цих місцях.

Таким чином, у виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів беруть участь члени відповідної територіальної громади, тобто до списків виборців включаються виборці, об’єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста. Не можуть бути включені до списків виборців на виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів громадяни України, які не мають права голосу на місцевих виборах відповідно до положень частин другої, третьої статті 6 Закону України “Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, тобто ті громадяни, які перебувають у стаціонарних лікувальних, санаторно-оздоровчих закладах та інших місцях тимчасового перебування виборців, військовослужбовці, які не є жителями, що об’єднані постійним проживанням у межах відповідно села, селища, міста.

Секретар Центральної виборчої комісії Я. ДАВИДОВИЧ