УКРАЇНА
Центральна виборча комісія
Постанова
м. Київ
25 березня 2006 року №1087
Про скарги “Блоку Юлії Тимошенко”,
зареєстровані в Центральній виборчій комісії 22 березня 2006 року
за № 21-34-13143 та 25 березня 2006 року за № 21-34-13766
До Центральної виборчої комісії 22 та 25 березня 2006 року надійшли скарги представника “Блоку Юлії Тимошенко” в Центральній виборчій комісії з правом дорадчого Саса Сергія Володимировича на бездіяльність окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 50, яка призвела до порушення прав та законних інтересів цього блоку.
Скаржник просить Центральну виборчу комісію встановити, що має місце бездіяльність окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 50 щодо нереєстрації 172 офіційних спостерігачів від блоку та невидачі їм посвідчень; поновити права та законні інтереси “Блоку Юлії Тимошенко” шляхом поновлення строків внесення до Центральної виборчої комісії подання про реєстрацію офіційних спостерігачів від цього блоку в територіальному виборчому окрузі № 50 та розглянути його по суті; зареєструвати 172 офіційних спостерігачі від “Блоку Юлії Тимошенко” в територіальному виборчому окрузі № 50 та видати їм посвідчення.
Суб’єкт звернення обґрунтовує свої вимоги тим, що уповноваженою особою “Блоку Юлії Тимошенко” у територіальному виборчому окрузі № 50 Тарасенко О.І. було внесено відповідне подання щодо реєстрації офіційних спостерігачів від “Блоку Юлії Тимошенко”, зареєстроване в окружній виборчій комісії 20 березня 2006 року за № 360, та заяви зазначених у поданні 172 осіб про їх згоду бути офіційним спостерігачем. Однак суб’єктом оскарження безпідставно прийнято рішення про відмову в реєстрації офіційних спостерігачів від “Блоку Юлії Тимошенко” та видачі посвідчень офіційних спостерігачів. На думку суб’єкта звернення зі скаргою, зазначене рішення окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 50 прийнято на порушення вимог статті 75 Закону України „Про вибори народних депутатів України” (далі – Закон). Відповідно до пункту 2 частини першої статті 103 Закону суб’єктом звернення зі скаргою, що стосується процесу виборів депутатів, може бути партія (блок) – суб’єкт виборчого процесу в особі її керівника (керівників блоку), представника партії (блоку) у Центральній виборчій комісії, уповноваженої особи партії (блоку) чи іншої особи, уповноваженої рішенням центрального керівного органу партії (керівного органу блоку).
“Блок Юлії Тимошенко” висунув кандидатів у народні депутати України 17 грудня 2005 року на І міжпартійному з’їзді цього блоку, відтак набув статусу суб’єкта виборчого процесу з виборів народних депутатів України 26 березня 2006 року.
Згідно з частиною першою статті 104 Закону скарга, що стосується призначення, підготовки і проведення виборів депутатів, з урахуванням особливостей, встановлених статтями 111-115 Закону, може бути подана відповідним суб’єктом звернення зі скаргою на рішення, дію чи бездіяльність, зокрема, виборчої комісії.
Відповідно до частини третьої статті 116 Закону скарга щодо рішень, дій чи бездіяльності окружної виборчої комісії подається до Центральної виборчої комісії або до апеляційного суду за місцезнаходженням окружної виборчої комісії.
Таким чином, розгляд скарг представника виборчого блоку “Блок Юлії Тимошенко” у Центральній виборчій комісії з правом дорадчого голосу Саса С.В. на рішення окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 50 належить до повноважень Центральної виборчої комісії.
На виконання вимоги частини одинадцятої статті 108 Закону Центральною виборчою комісією 23 березня 2006 року надіслано копію скарги від 22 березня 2006 року № 21-34-13143 суб’єкту оскарження та зазначено, що він має право подати письмові пояснення по суті скарги.
Суб’єкт оскарження надав Комісії пояснення та копію постанови окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 50 від
21 березня 2006 року № 54 “Про реєстрацію офіційних спостерігачів”, якою було відмовлено в реєстрації офіційних спостерігачів від “Блоку Юлії Тимошенко”.
Розглянувши скаргу, пояснення суб’єкта оскарження та додані до неї матеріали, Центральна виборча комісія по суті зазначених у скарзі обставин встановила та виходить, зокрема, з такого.
Згідно з вимогами частини третьої статті 35 Закону відповідна окружна виборча комісія приймає мотивоване рішення з розглянутого питання. Так, постанова, зокрема, повинна містити мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання, посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів.
Однак постанова суб’єкта оскарження від 21 березня 2006 року № 54 не містить мотивування відмови в реєстрації офіційних спостерігачів. Таким чином, на порушення статті 35 Закону зазначена постанова є немотивована.
Як гарантії діяльності партій (блоків) у виборчому процесі відповідно до частини першої статті 74 Закону у виборчому процесі можуть брати участь офіційні спостерігачі від партій (блоків) – суб’єктів виборчого процесу. Набуття статусу офіційного спостерігача, порядок реєстрації офіційних спостерігачів врегульовано статтею 75 Закону.
Відповідно до частини другої статті 75 Закону офіційні спостерігачі від партії ( блоку) в територіальному виборчому окрузі реєструються окружною виборчою комісією за поданням уповноваженої особи партії (блоку) у відповідному територіальному або загальнодержавному виборчому окрузі.
Відповідно до частини четвертої статті 75 Закону подання про реєстрацію спостерігача від партії (блоку) вноситься до відповідної окружної виборчої комісії не пізніш як за п’ять днів до дня виборів. Підставою для відмови у реєстрації офіційного спостерігача від партії (блоку) може бути лише порушення положень частин першої – третьої цієї статті.
Як встановлено частиною п’ятою вказаної статті Закону, відповідна окружна виборча комісія здійснює реєстрацію офіційних спостерігачів та видає офіційним спостерігачам посвідчення за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, не пізніш як наступного дня після внесення подання.
При цьому виборчим законодавством встановлено вимоги лише щодо змісту подання про реєстрацію спостерігача від партії (блоку). Так, згідно з частиною третьою статті 75 Закону в поданні про реєстрацію офіційних спостерігачів зазначаються їх прізвища, імена, по батькові, громадянство, дата народження, місце проживання та адреса житла, місце праці та посада, номери контактних телефонів. До подання додаються заяви про згоду цих осіб бути офіційними спостерігачами від відповідної партії (блоку).
Проте виборчим законодавством не визначено вимог щодо змісту заяви про згоду осіб бути офіційними спостерігачами.
Частина друга статті 11 Закону встановлює, що виборчий процес здійснюється на засадах дотримання принципів виборчого права, зокрема законності, публічності та відкритості.
Таким чином, постанова окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 50 не ґрунтується на вимогах, встановлених статтею 75 Закону, і порушує право суб’єкта виборчого процесу, встановлене Законом, щодо гарантій участі у виборах, зокрема право на реєстрацію офіційних спостерігачів, а тому воно підлягає поновленню.
Відповідно до частини п’ятнадцятої статті 33 Закону рішення виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване, зокрема, виборчою комісією вищого рівня. У такому випадку виборча комісія вищого рівня має право прийняти рішення по суті питання.
Згідно з частинами першою та другою статті 16 Закону України “Про Центральну виборчу комісію” Комісія має право розглянути за власною ініціативою питання, що належать до її повноважень, та прийняти з цього приводу рішення у встановленому цим Законом порядку.
Враховуючи викладене, відповідно до статті 8 Конституції України, частини другої статті 11, частини п’ятнадцятої статті 33, статті 34, частини третьої статті 35, статті 72, частини першої статті 74, частин першої – п’ятої статті 75, пункту 2 частини першої статті 103, частини першої статті 104, частин першої, другої, третьої, шостої та сьомої статті 109, частини третьої статті 116 Закону України „Про вибори народних депутатів України” та керуючись статтями 11, 12, 15, частинами першою та другою статті 16, пунктом 19 статті 19 Закону України „Про Центральну виборчу комісію”, Центральна виборча комісія постановляє:
1. Скарги “Блоку Юлії Тимошенко” задовольнити.
2. Скасувати постанову окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 50 від 21 березня 2006 року № 54 “Про реєстрацію офіційних спостерігачів”.
3. Зареєструвати офіційних спостерігачів від “Блоку Юлії Тимошенко” у територіальному виборчому окрузі № 50 у кількості 172 осіб згідно з поданням уповноваженої особи “Блоку Юлії Тимошенко” в територіальному виборчому окрузі № 50 про реєстрацію офіційних спостерігачів та заявами про згоду цих осіб бути офіційними спостерігачами від зазначеного блоку згідно з додатком.
4. Копії цієї постанови видати представнику “Блоку Юлії Тимошенко” у Центральній виборчій комісії з правом дорадчого голосу
Сасу С.В. та надіслати окружній виборчій комісії територіального виборчого округу № 50.
5. Видати представнику “Блоку Юлії Тимошенко” в Центральній виборчій комісії з правом дорадчого голосу Сасу С.В. посвідчення офіційних спостерігачів від “Блоку Юлії Тимошенко” у територіальному виборчому окрузі № 50 за встановленою формою.
6. Звернути увагу членів окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 50 на необхідність неухильного дотримання вимог Закону.
Голова Центральної виборчої комісії Я. ДАВИДОВИЧ