УКРАЇНА
Центральна виборча комісія
Постанова
м. Київ
8 жовтня 2020 року № 358
Про скарги Грищенка В.К. та Коца Ф.Г., зареєстровані в Центральній виборчій комісії 6 жовтня 2020 року за № 21-30-16079 та № 21-30-16081
До Центральної виборчої комісії 6 жовтня 2020 року надійшли скарги Грищенка Віктора Костянтиновича та Коца Фелікса Геннадійовича, суб’єктом оскарження в яких визначено Центральну виборчу комісію.
У скаргах суб’єкти звернення просять Центральну виборчу комісію визнати неправомірною її власну бездіяльність “щодо ігнорування обов’язку перевірити Давиденко Л.О. як кандидата в народні депутати України на предмет відсутності обставин, які розбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, права бути обраною”, провести таку перевірку та за її наслідками прийняти відповідне рішення з урахуванням пункту 8 частини п’ятої статті 61 Закону України “Про вибори народних депутатів України”.
Свої вимоги суб’єкти звернення обґрунтовують тим, що під час прийняття рішення про реєстрацію Давиденко Людмили Олексіївни кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 208 у порядку самовисування на проміжних виборах народного депутата України 25 жовтня 2020 року, Центральною виборчою комісією “було проігноровано обов’язок, встановлений виборчим законодавством і зокрема ст. 10 Виборчого кодексу України щодо перевірки на предмет наявності чи відсутності підстав для прийняття рішення про реєстрацію чи про відмову в реєстрації кандидата на відповідних виборах шляхом отримання від Міністерства внутрішніх справ України, України, Державної міграційної служби України, а в разі необхідності – від інших державних органів інформації, необхідної для проведення перевірки”.
Також у скаргах указано, що оскільки питання дійсності поданих Давиденко Л.О. документів остаточно не визначено, “є всі підстави вважати, що Центральною виборчою комісією через власну бездіяльність, зареєстровано особу, яка не може бути обраною”.
Вивчивши скаргу, Центральна виборча комісія зазначає.
Згідно з частиною четвертою статті 14 Закону України “Про Центральну виборчу комісію” скарги подаються до Комісії та розглядаються нею в порядку та строки, встановлені відповідним законом України про вибори або референдуми.
Порядок і строки подання та розгляду скарг, що стосуються виборів народних депутатів України, а також вимоги до їх форми і змісту визначено розділом ХІІІ Закону України “Про вибори народних депутатів України” (далі – Закон), який відповідно до підпункту 2 пункту 2 розділу ХХХХІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Виборчого кодексу України діє у частині положень щодо організації та проведення проміжних виборів народних депутатів України, а також Порядком розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 31 липня 2012 року № 133 (зі змінами) (далі – Порядок).
За змістом пункту 7.2 Порядку під час вивчення скарги виборча комісія встановлює, чи подано скаргу належним суб’єктом звернення зі скаргою, визначеним Законом; чи віднесено Законом розгляд цієї скарги до повноважень виборчої комісії (належний суб’єкт розгляду скарги); чи дотримано суб’єктом звернення зі скаргою строки оскарження, встановлені Законом.
Досліджуючи питання, чи належить розгляд скарги до повноважень Центральної виборчої комісії (належний суб’єкт розгляду скарги), Комісія зазначає, що, як вбачається зі скарг Грищенка В.К. та Коца Ф.Г., вони не згодні з прийнятою Центральною виборчою комісією постановою від 4 жовтня 2020 року № 343 “Про виконання судового рішення у справі № 855/61/20”, якою, зокрема, зареєстровано кандидата в народні депутати України Давиденко Л.О., яка балотується в одномандатному виборчому окрузі № 208 у порядку самовисування на проміжних виборах народного депутата України 25 жовтня 2020 року.
Центральна виборча комісія наголошує, що згідно з частиною другою статті 3 Закону України “Про Центральну виборчу комісію” Комісія та її члени зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Водночас Конституцією України та законами України Центральна виборча комісія не наділена повноваженнями щодо розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність самої Комісії.
Разом з тим відповідно до частини дев’ятої статті 108 Закону, підпункту 1 пункту 3.3 Порядку рішення, дії чи бездіяльність Центральної виборчої комісії оскаржуються виключно до суду шляхом подання позовної заяви.
З огляду на викладене Центральна виборча комісія не є належним суб’єктом розгляду скарг Грищенка В.К. та Коца Ф.Г.
Згідно з частиною одинадцятою статті 111 Закону, пунктом 10.2 Порядку виборча комісія приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана неналежним суб’єктом звернення зі скаргою, до неналежного суб’єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження, встановлених Законом.
За таких обставин скарги Грищенка В.К. та Коца Ф.Г. підлягають залишенню без розгляду по суті.
Враховуючи викладене, відповідно до частин першої, дев’ятої статті 108, частин четвертої, одинадцятої статті 111 Закону України “Про вибори народних депутатів України”, Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 31 липня 2012 року № 133, керуючись частиною другою статті 3, статтями 11 – 13, 17, 19 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”, Центральна виборча комісія постановляє:
1. Скарги Грищенка Віктора Костянтиновича та Коца Фелікса Геннадійовича, зареєстровані в Центральній виборчій комісії 6 жовтня 2020 року за № 21-30-16079 та № 21-30-16081, залишити без розгляду по суті.
2. Копію цієї постанови надіслати Грищенку В.К. та Коцу Ф.Г.
3. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.
Голова Центральної виборчої комісії О. ДІДЕНКО