УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

25 липня 2019 року № 1816

Про скарги Кондратюк І.І., зареєстровані в Центральній виборчій комісії 8 липня 2019 року за № 21-30-30120 та № 21-30-30135

До Центральної виборчої комісії 8 липня 2019 року надійшли скарги Кондратюк Інни Іванівни, суб’єктом оскарження в яких визначено Новопавлівську сільську раду Межівського району Дніпропетровської області (далі – Новопавлівська сільська рада). У скаргах суб’єкт звернення зі скаргою просить Комісію провести службове розслідування щодо правомірності виконання обов’язків Новопавлівського сільського голови Межівського району Дніпропетровської області (далі – Новопавлівський сільський голова) секретарем цієї ради Сотник Лідією Іванівною; належного виконання нею та заступником голови цієї ради Гавриловим Максимом Васильовичем своїх посадових обов’язків, зокрема, щодо здійснення заходів для проведення позачергових виборів Новопавлівського сільського голови; виконання Сотник Л.І. та Гавриловим М.В. вимог стосовно публічності, публікації регуляторних актів, результатів голосувань, а також виконання ними чинного законодавства щодо відсутності "конфлікту інтересів" у прийнятих рішеннях та розпорядженнях.

Відповідно до статей 14, 15 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" (далі – Закон) виборці, виборчі комісії, комісії з референдумів, інші суб’єкти виборчого і референдумного процесів, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, об’єднання громадян, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, іноземці та особи без громадянства, а також органи влади іноземних держав, міжнародні організації мають право звернутися до Комісії із зверненнями з питань, що належать до повноважень Комісії, в порядку, встановленому Законом, Законом України "Про звернення громадян" та іншими законами України.

Заяви та скарги, подані до Комісії, розглядаються в порядку, встановленому Законом та іншими законами, а також Регламентом Центральної виборчої комісії.

Вивчивши вказану скаргу, Центральна виборча комісія зазначає.

Згідно з частиною другою статті 3 Закону Комісія та її члени зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

За змістом частини першої статті 1 Закону Центральна виборча комісія є колегіальним державним органом, наділеним повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів та референдумів у порядку та межах, установлених законами України.

Відповідно до покладених законодавством України повноважень Центральна виборча комісія, зокрема, забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого і референдумного процесів, реалізацію виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі, однакове застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України, здійснює контроль за додержанням вимог законодавства України про вибори і референдуми, приймає роз’яснення і рекомендації з питань застосування законодавства України про вибори і референдуми (частина перша статті 2, частина друга статті 16, пункти 1 – 5 статті 17 Закону).

Отже, обсяг компетенції Центральної виборчої комісії обмежений питаннями забезпечення організації підготовки та проведення виборів і референдумів та здійсненням контролю в цих сферах.

У свою чергу згідно з частинами першою, другою статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Частиною десятою статті 59, частиною другою статті 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку. Спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають у результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Крім того, за змістом частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушено її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

З огляду на зазначене Конституцією України та законами України Центральна виборча комісія не наділена повноваженнями щодо розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність Новопавлівської сільської ради та її посадових осіб.

Отже, скарги Кондратюк І.І. підлягають залишенню без розгляду по суті.

Враховуючи викладене, відповідно до частини десятої статті 59, частини другої статті 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, керуючись частиною другою статті 3, статтями 10, 12 – 15 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:

1. Скарги Кондратюк Інни Іванівни залишити без розгляду по суті.

2. Копію цієї постанови надіслати Кондратюк І.І.

3. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.

Голова Центральної виборчої комісії   Т. СЛІПАЧУК