УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

8 квітня 2006 року №1188

Про скарги виборчого блоку політичних партій “Блок ЮРІЯ КАРМАЗІНА” на дії окружних виборчих комісій територіальних виборчих округів № 112, 113, зареєстровані в Центральній виборчій комісії  6 квітня 2006 року за № 21-34-16518 та № 21-34-16523

До Центральної виборчої комісії 6 квітня 2006 року надійшли скарги виборчого блоку політичних партій “Блок ЮРІЯ КАРМАЗІНА” в особі представника цього блоку в Центральній виборчій комісії з правом дорадчого голосу Стеблевського Андрія Олексійовича на дії окружних виборчих комісій територіальних виборчих округів № 112, 113 (Львівська область).

У своїх скаргах суб’єкт звернення просить Центральну виборчу комісію вжити невідкладних заходів до усунення порушень закону, а також проведення повторного підрахунку голосів у межах територіальних виборчих округів № 112, 113 та сприяти реалізації виборчих прав громадян.

Дослідивши скарги, Центральна виборча комісія встановила.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 103 Закону України “Про вибори народних депутатів України” (далі – Закон) суб’єктом звернення зі скаргою, що стосується процесу виборів депутатів, може бути, окрім інших, політична партія (виборчий блок політичних партій) – суб’єкт виборчого процесу в особі, зокрема, представника партії (блоку) у Центральній виборчій комісії. Виборчий блок політичних партій “Блок ЮРІЯ КАРМАЗІНА” висунув кандидатів у народні депутати України 23 грудня 2005 року на міжпартійному з’їзді цього блоку, відтак набув статусу суб’єкта виборчого процесу з виборів народних депутатів України 26 березня 2006 року.

Зазначений виборчий блок звернувся зі скаргами до Центральної виборчої комісії в особі представника цього блоку в Центральній виборчій комісії з правом дорадчого голосу Стеблевського А.О., який є належним суб’єктом звернення зі скаргами.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 104 Закону скарга, що стосується призначення, підготовки і проведення виборів народних депутатів України, може бути подана відповідним суб’єктом звернення зі скаргою на рішення, дію чи бездіяльність виборчої комісії, члена виборчої комісії.

При цьому особливості оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій, членів виборчих комісій визначено статтею 116 Закону. Відповідно до частин першої, третьої зазначеної статті Закону суб’єкт виборчого процесу має право оскаржити рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії; скарга щодо рішень, дій чи бездіяльності окружної виборчої комісії може бути подана, зокрема, до Центральної виборчої комісії.

Таким чином, у частині оскарження дій окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 112 під час проведення засідання цієї комісії 30 березня 2006 року скаргу подано належному суб’єкту її розгляду – Центральній виборчій комісії.

Разом з тим, хоча суб’єкт звернення зі скаргою зазначає суб’єктом оскарження окружні виборчі комісії територіальних виборчих округів № 112, 113, фактично ж, як вбачається зі скарги, оскаржуються дії деяких дільничних виборчих цих округів щодо підрахунку голосів виборців та складання протоколів про результати голосування на відповідних виборчих дільницях.

Частиною другою  статті 116 Закону визначено, що скарга щодо рішень, дій чи бездіяльності дільничної виборчої комісії, члена дільничної виборчої комісії подається до відповідної окружної виборчої комісії або до місцевого суду за місцезнаходженням виборчої дільниці.

Отже, належним суб’єктом розгляду скарги на дії та рішення дільничної виборчої комісії є відповідна окружна виборча комісія.

Крім того, частиною третьою статті 106 Закону встановлено, що скарга щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільниці, може бути подана до виборчої комісії вищого рівня або до суду.

Частиною п’ятою статті 25 Закону визначено, що окружна виборча комісія є комісією вищого рівня щодо всіх дільничних виборчих комісій в межах відповідного територіального виборчого округу з питань виборів депутатів. Отже, суб’єктом розгляду скарги на дії та рішення дільничної виборчої комісії є відповідна окружна виборча комісія.

Із цього випливає, що Центральна виборча комісія є неналежним суб’єктом розгляду скарг в цій частині.

Відповідно до частин першої та п’ятої статті 106 Закону скарга до виборчої комісії може бути подана суб’єктом звернення зі скаргою протягом п’яти днів після вчинення дії чи бездіяльності суб’єктом оскарження; днем подання скарги вважається день фактичного отримання скарги суб’єктом її розгляду.

Загальний порядок обчислення строків, визначених у Законі, передбачено статтею 17, згідно із якою першим днем строку, який відповідно до Закону має початися у зв’язку з настанням певної події, є день, наступний після дня настання вказаної події.

З огляду на викладене початок строку на оскарження дії, вчиненої суб’єктом оскарження, настає з дня, наступного після вчинення оскаржуваної дії.

Згідно з частиною шостою статті 106 Закону строк подання скарги продовженню або поновленню не підлягає, крім випадку повторного подання скарги після усунення її недоліків не пізніше наступного дня після дня її повернення суб’єктом розгляду скарги без розгляду відповідно до частини третьої статті 108 цього Закону.

Як вбачається з оригіналів протоколів окружних виборчої комісії про підсумки голосування в межах територіальних виборчих округів № 112, 113, отриманих Центральною виборчою комісією у порядку, встановленому частинами восьмою, дев’ятою статті 93 Закону, такі протоколи складено та підписано членами цих комісій відповідно 30 та  29 березня 2006 року.

Крім того, акти на підтвердження неправомірності оскаржуваних дій, додані до матеріалів скарг,  складено  28 та 30 березня 2006 року.

Як уже зазначалося, скарги суб’єктом звернення зі скаргами подано до Центральної виборчої комісії 6 квітня 2006 року, тобто з порушенням установлених Законом строків їх оскарження.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 3 Закону України “Про Центральну виборчу комісію” Центральна виборча комісія та її члени зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з  частиною дванадцятою статті 108 Закону суб’єкт розгляду скарги приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана неналежним суб’єктом звернення зі скаргою до неналежного суб’єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження.

Враховуючи викладене, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, частини п’ятої статті 25, пункту 1 частини другої    статті 30,  пункту 2 частини першої статті 103, пункту 1 частини першої статті 104, частин першої, третьої, п’ятої, шостої статті 106, частин п’ятої, дванадцятої статті 108, частини другої статті 116 Закону України “Про вибори народних депутатів України”, керуючись статтею 1, частиною другою статті 3, частиною першою статті 11, статтями 12, 13, частиною четвертою статті 14, пунктом 19 статті 19 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”, Центральна виборча комісія  постановляє:

1. Скарги виборчого блоку політичних партій “Блок ЮРІЯ КАРМАЗІНА” на дії окружних виборчих комісій територіальних виборчих округів № 112, 113 залишити без розгляду по суті.

2. Копії цієї постанови видати представнику виборчого блоку політичних партій “Блок ЮРІЯ КАРМАЗІНА” в Центральній виборчій комісії з правом дорадчого голосу Стеблевському А.О. та надіслати окружним виборчим комісіям територіальних виборчих округів № 112, 113.

Голова Центральної виборчої комісії   Я. ДАВИДОВИЧ