УКРАЇНА
Центральна виборча комісія
Постанова
м. Київ
7 квітня 2006 року №1180
Про скаргу голови дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 53 територіального виборчого округу № 113 Гарлинського Р.М. на дії окружної виборчої комісії цього округу, зареєстровану в Центральній виборчій комісії 5 квітня 2006 року за № 21-33-16345
До Центральної виборчої комісії 5 квітня 2006 року надійшла скарга голови дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 53 територіального виборчого округу № 113 Гарлинського Ромуальда Миколайовича на дії окружної виборчої комісії цього округу.
Суб’єкт звернення зі скаргою просить Центральну виборчу комісію вжити негайних заходів щодо забезпечення дотримання вимог Закону України “Про вибори народних депутатів України” та визнання голосування на виборчій дільниці № 53 територіального виборчого округу № 113 недійсним.
Дослідивши скаргу, Центральна виборча комісія встановила.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 103 Закону України „Про вибори народних депутатів України” (далі – Закон) суб’єктом звернення зі скаргою, що стосується процесу виборів депутатів, може бути виборча комісія, яка здійснює повноваження щодо організації підготовки та проведення виборів депутатів, у особі її голови чи уповноваженого рішенням виборчої комісії члена виборчої комісії.
Частиною другою статті 107 встановлено, що скарга від імені виборчої комісії подається за рішенням виборчої комісії, яке додається до скарги, підписується головуючим на засіданні виборчої комісії, на якому приймалося рішення про звернення із скаргою, та засвідчується печаткою виборчої комісії.
Однак рішення дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 53 територіального виборчого округу № 113 про подання скарги до Центральної виборчої комісії у матеріалах скарги відсутнє.
Законом не передбачено права голови виборчої комісії бути самостійним суб’єктом звернення зі скаргою, що стосується процесу виборів народних депутатів України, до Центральної виборчої комісії.
Отже, скаргу до Комісії подано неналежним суб’єктом звернення зі скаргою.
Крім того, відповідно до частин першої та п’ятої статті 106 Закону скарга до виборчої комісії може бути подана суб’єктом звернення зі скаргою протягом п’яти днів після вчинення дії чи бездіяльності суб’єктом оскарження; днем подання скарги вважається день фактичного отримання скарги суб’єктом її розгляду.
Загальний порядок обчислення строків, визначених у Законі, передбачено статтею 17 цього Закону, згідно з якою першим днем строку, який відповідно до вказаного Закону має початися у зв’язку з настанням певної події, є день, наступний після дня настання вказаної події.
З огляду на викладене початок строку на оскарження дії, вчиненої суб’єктом оскарження, настає з дня, наступного після вчинення оскаржуваної дії.
Згідно з частиною шостою статті 106 Закону строк подання скарги продовженню або поновленню не підлягає, крім випадку повторного подання скарги після усунення її недоліків не пізніше наступного дня після дня її повернення суб’єктом розгляду скарги без розгляду відповідно до частини третьої статті 108 цього Закону.
Як вбачається зі скарги, оскаржувані дії вчинено суб’єктом оскарження 29 березня 2006 року.
Скаргу суб’єктом звернення зі скаргою подано до Центральної виборчої комісії 5 квітня 2006 року.
Таким чином, суб’єктом звернення зі скаргою пропущено встановлений Законом строк для подання скарги.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 3 Закону України “Про Центральну виборчу комісію” Центральна виборча комісія та її члени зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини дванадцятої статті 108 Закону суб’єкт розгляду скарги приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана неналежним суб’єктом звернення зі скаргою до неналежного суб’єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження.
Разом з тим, згідно з частиною четвертою статті 13 Закону України „Про Центральну виборчу комісію” у разі виявлення у процесі розгляду питання на засіданні Комісії ознак вчинення злочину чи іншого правопорушення Комісія приймає рішення про звернення до відповідних правоохоронних органів та передає їм відповідні матеріали. Правоохоронний орган, якому передані вказані матеріали, повідомляє Комісію про результати розгляду звернення чи вжиті заходи у встановлений законом строк.
Як стверджує скаржник, у день виборів народних депутатів України 26 березня 2006 року на нього чинився „психологічний тиск”, а також йому „погрожували фізичною розправою”.
Оскільки зазначені діяння містять ознаки правопорушень, передбачених Кримінальним кодексом України та Кодексом України про адміністративні правопорушення, Центральна виборча комісія вважає за доцільне звернутися до Міністерства внутрішніх справ України та передати йому матеріали цієї скарги для розгляду та вжиття відповідних заходів у встановлений законом строк.
Враховуючи викладене, відповідно до частини другою статті 19 Конституції України, пункту 1 частини другої статті 30, статті 103, пункту 1 частини першої статті 104, частин першої, п’ятої, шостої статті 106, частин п’ятої, дванадцятої статті 108 Закону України “Про вибори народних депутатів України”, керуючись статтею 1, частиною другою статті 3, частиною першою статті 11, статтями 12, 13, частиною четвертою статті 14, пунктом 19 статті 19 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”, Центральна виборча комісія постановляє:
1. Скаргу голови дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 53 територіального виборчого округу № 113 Гарлинського Ромуальда Миколайовича на дії окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 113 залишити без розгляду по суті.
2. Звернутися до Міністерства внутрішніх справ України та передати йому матеріали цієї скарги для розгляду та вжиття відповідних заходів у встановлений законом строк.
3. Копії цієї постанови надіслати голові дільничної виборчої комісії № 53 територіального виборчого округу № 113 Гарлинському Р.М. та окружній виборчій комісії цього округу.
Голова Центральної виборчої комісії Я. ДАВИДОВИЧ