УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

14 серпня 2019 року № 1874

Про скаргу голови дільничної виборчої комісії  з виборів народних депутатів України виборчої дільниці № 800492 одномандатного виборчого округу № 217 на позачергових виборах народних депутатів України  21 липня  2019 року Питель Т.П., зареєстровану в Центральній виборчій комісії  12 серпня 2019 року за № 21-33-41975

До Центральної виборчої комісії 12 серпня 2019 року надійшла скарга голови дільничної виборчої комісії з виборів народних депутатів України виборчої дільниці № 800492 одномандатного виборчого округу № 217 (далі – дільнична виборча комісія № 800492) Питель Тетяни Павлівни, суб’єктом оскарження в якій визначено окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 217 (далі – окружна виборча комісія одномандатного виборчого округу № 217).

У скарзі суб’єкт звернення зі скаргою просить визнати протиправною бездіяльність окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 217 щодо незатвердження постанови дільничної виборчої комісії № 800492 від 22 липня 2019 року № 7 "Про одноразову грошову винагороду"; зобов’язати окружну виборчу комісію одномандатного виборчого округу № 217 затвердити вказану постанову дільничної виборчої комісії № 800492 від 22 липня 2019 року № 7; скасувати постанову окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 217 від 6 серпня  2019 року № 33 "Про розподіл одноразової грошової винагороди членам дільничних виборчих комісій".

Питель Т.П. обґрунтовує свої вимоги тим, що дільничною виборчою комісією № 800492 прийнято постанову від 22 липня 2019 року №  7 "Про одноразову грошову винагороду", яку було подано до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 217 для затвердження. Після її отримання окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу № 217 до неї надійшла скарга окремих членів дільничної виборчої комісії № 800492 щодо неправильного розподілу одноразової грошової винагороди. Як зазначає Питель Т.П. у скарзі, після отримання вказаної постанови  дільничної виборчої комісії № 800492 окружна виборча комісія одномандатного виборчого округу № 217 не вчинила дії щодо її затвердження, однак, не взявши до уваги відомості, зазначені у цій постанові, 6 серпня 2019 року прийняла свою постанову № 33 "Про розподіл одноразової грошової винагороди членам дільничних виборчих комісій", якою на власний розсуд визначила розмір винагороди членам дільничної виборчої комісії № 800492.

Вивчивши скаргу та додані до неї матеріали, Центральна виборча комісія встановила.

Згідно з частиною четвертою статті 14 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" скарги подаються до Комісії і розглядаються нею в порядку та строки, встановлені відповідним законом України про вибори або референдуми.

Порядок і строки подання та розгляду скарг, що стосуються процесу виборів народних депутатів України, визначено розділом XIII Закону України "Про вибори народних депутатів України" (далі – Закон) та Порядком розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 31 липня 2012 року № 133 (зі змінами) (далі – Порядок).

Пунктом 7.2 Порядку передбачено, що під час вивчення скарги виборча комісія встановлює, чи подано скаргу належним суб’єктом звернення зі скаргою, визначеним Законом; чи віднесено Законом розгляд цієї скарги до повноважень виборчої комісії (належний суб’єкт розгляду скарги); чи дотримано суб’єктом звернення зі скаргою строки оскарження, встановлені Законом.

Відповідно до частини першої статті 108 Закону, пункту 2.1 Порядку суб’єктом звернення зі скаргою до виборчої комісії у передбачених законом випадках можуть бути: кандидат у народні депутати України, зареєстрований у встановленому Законом порядку; політична партія  – суб’єкт виборчого процесу, в особі її керівника, представника партії в Центральній виборчій комісії з правом дорадчого голосу, уповноваженої особи партії чи іншої особи, уповноваженої рішенням центрального керівного органу партії; довірена особа кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі; офіційні спостерігачі від політичної партії, кандидати в народні депутати України від якої зареєстровані в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, від кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі, від громадської організації; виборча комісія, утворена відповідно до Закону; виборець – громадянин України, який відповідно до статті 2 Закону має право голосу на виборах депутатів. При цьому виборець має право звернутися зі скаргою в разі, якщо рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта оскарження порушено його особисті виборчі права або охоронювані законом інтереси щодо участі у виборчому процесі, у тому числі на участь у роботі виборчої комісії чи на здійснення спостереження.

Частиною другою статті 108 Закону, пунктом 2.2 Порядку визначено, що суб’єкти звернення зі скаргою можуть з урахуванням вимог Закону та Порядку оскаржити до відповідної виборчої комісії рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, зокрема виборчої комісії, члена виборчої комісії.

Центральна виборча комісія зауважує, що суб’єктом звернення зі скаргою є голова дільничної виборчої комісії № 800492 Питель Т.П.

Разом з тим голова виборчої комісії за змістом частини першої статті 108 Закону та пункту 2.1 Порядку не може бути суб’єктом звернення зі скаргою, що стосується процесу виборів народних депутатів України, а отже, зазначену скаргу до Центральної  виборчої комісії подано неналежним суб’єктом.

Досліджуючи питання, чи належить розгляд поданої скарги до повноважень Центральної виборчої комісії (належний суб’єкт розгляду скарги), Комісія бере до уваги пункт 7.4 Порядку, відповідно до якого під час вирішення цього питання необхідно враховувати не лише зазначені у скарзі предмет і суб’єкт оскарження, а й проаналізувати сформульовані суб’єктом звернення зі скаргою вимоги та суть рішення, ухвалення якого вимагається від виборчої комісії.

Так, проаналізувавши зміст скарги Питель Т.П., Центральна виборча комісія звертає увагу, що суб’єкт звернення зі скаргою по суті не погоджується з постановою окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 217 від 6 серпня 2019 року № 33 "Про розподіл одноразової грошової винагороди членам дільничних виборчих комісій".

Однак за змістом частин шостої, дев’ятої статті 108 Закону, пункту 3.3 Порядку рішення чи дії окружної виборчої комісії оскаржуються виключно до суду шляхом подання позовної заяви.

Згідно з частиною другою статті 3 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Комісія та її члени зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Конституцією України та законами України Центральна виборча комісія не наділена повноваженнями щодо розгляду скарг на рішення окружної виборчої комісії.

Отже, Центральна виборча комісія констатує, що є неналежним суб’єктом розгляду скарги Питель Т.П.

Крім того, Комісія зазначає, що загальний строк оскарження встановлено частиною першою статті 109 Закону, відповідно до якої скарга, що стосується підготовки та проведення виборів народних депутатів України, може бути подана протягом п’яти днів після дня прийняття рішення, вчинення дії чи бездіяльності.

Днем подання скарги вважається день фактичного отримання скарги виборчою комісією (частина п’ята статті 109 Закону, підпункт 6 пункту 4.3 Порядку).

Строк подання скарги продовженню або поновленню не підлягає, крім випадку повторного подання скарги після усунення її недоліків не пізніше наступного дня після дня її повернення виборчою комісією без розгляду (частина шоста статті 109 Закону, підпункт 4 пункту 4.3 Порядку).

Натомість оскаржувану постанову окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 217 № 33 "Про розподіл одноразової грошової винагороди членам дільничних виборчих комісій" було прийнято комісією 6 серпня 2019 року, а скарга Питель Т.П. надійшла до Комісії  12 серпня 2019 року, тобто після встановленого Законом строку оскарження.

Частиною одинадцятою статті 111 Закону, пунктом 10.2 Порядку передбачено, що виборча комісія приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана неналежним суб’єктом звернення зі скаргою чи до неналежного суб’єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження, встановлених Законом.

За таких обставин скарга голови дільничної виборчої комісії з виборів народних депутатів України виборчої дільниці № 800492 одномандатного виборчого округу № 217  на позачергових виборах народних депутатів України  21 липня  2019 року Питель Т.П. підлягає залишенню без розгляду по суті.

Враховуючи викладене, відповідно до статей 111 – 113 Закону України "Про вибори народних депутатів України", Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 31 липня 2012 року № 133, керуючись статтями 11 – 13, частиною четвертою статті 14, частиною четвертою статті 15 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:

1. Скаргу голови дільничної виборчої комісії з виборів народних депутатів України виборчої дільниці № 800492 одномандатного виборчого округу № 217 на позачергових виборах народних депутатів України  21 липня  2019 року Питель Тетяни Павлівни залишити без розгляду по суті.

2. Копію цієї постанови надіслати голові дільничної виборчої комісії з виборів народних депутатів України виборчої дільниці № 800492 одномандатного виборчого округу № 217  на позачергових виборах народних депутатів України  21 липня  2019 року Питель Т.П. та окружній виборчій комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 217.

3. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.

Голова Центральної виборчої комісії   Т. СЛІПАЧУК