УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

від 16 травня 2017 року № 104

Про скаргу Кам’янсько-Дніпровської районної організації політичної партії "Українське об’єднання патріотів – УКРОП", зареєстровану в Центральній виборчій комісії 13 травня 2017 року за № 21-34-3584

До Центральної виборчої комісії 13 травня 2017 року вдруге подано скаргу Кам’янсько-Дніпровської районної організації політичної партії "Українське об’єднання патріотів – УКРОП", суб’єктом оскарження в якій визначено Кам’янсько-Дніпровську міську виборчу комісію Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області.

У скарзі повідомляється про наявні, на думку суб’єкта звернення зі скаргою, порушення виборчого законодавства України, які нібито мали місце в день голосування, під час підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях, встановлення підсумків голосування та результатів перших виборів депутатів Кам’янсько-Дніпровської міської ради об’єднаної територіальної громади та Кам’янсько-Дніпровського міського голови 30  квітня 2017 року. Зокрема, звернуто увагу на дії Кам’янсько-Дніпровської міської виборчої комісії Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області щодо неодноразового переписування її членами протоколу з різними даними.

У зв’язку з цим суб’єкт звернення просить "визнати перші місцеві вибори в Кам’янсько-Дніпровську міську об’єднану територіальну громаду Запорізької області, які відбулись 30 квітня 2017 року, недійсними; призначити повторні місцеві вибори в Кам’янсько-Дніпровську міську об’єднану територіальну громаду Запорізької області".

Вивчивши скаргу, Центральна виборча комісія встановила.

Згідно з частиною четвертою статті 14 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" скарги подаються до Комісії та розглядаються нею в порядку та строки, встановлені відповідним законом України про вибори або референдуми.

Порядок і строки подання та розгляду скарг, що стосуються місцевих виборів, визначено розділом XIII Закону України "Про місцеві вибори" (далі – Закон) та Порядком розгляду скарг виборчими комісіями з місцевих виборів, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 5 вересня 2015 року № 229 (далі – Порядок).

До Комісії 10 травня 2017 року вперше надійшла скарга Кам’янсько-Дніпровської районної організації політичної партії "Українське об’єднання патріотів – УКРОП" з порушених вище питань.

Відповідно до частини другої статті 97 Закону та пункту 6.7 Порядку вказану скаргу 11 травня 2017 року повернуто суб’єкту звернення зі скаргою без розгляду із зазначенням вичерпного переліку недоліків, які перешкоджали її розгляду.

Так, подана скарга на порушення вимог пунктів 2, 3, 8, 9 частини першої статті 96 Закону та підпунктів 2, 3, 8, 9 пункту 6.2 Порядку не містила номера засобу зв’язку суб’єкта звернення зі скаргою; адреси місцезнаходження (поштової адреси) суб’єкта оскарження, номера засобу зв’язку, адреси електронної пошти, якщо такі є; у разі їх наявності – зазначення заінтересованих осіб, яких суб’єкт звернення зі скаргою вважає за потрібне залучити до розгляду скарги (або зазначення про відсутність таких осіб); зазначення дати підписання скарги.

Усупереч вимогам частини другої статті 96 Закону та пункту 6.6 Порядку до скарги не було додано її копії у кількості, визначеній Законом та Порядком.

Таким чином, Кам’янсько-Дніпровській районній організації політичної партії "Українське об’єднання патріотів – УКРОП" було повідомлено про можливість повторного звернення зі скаргою, оформленою відповідно до вимог статті 96 Закону, в установлені Законом строки.

Повторно скарга Кам’янсько-Дніпровської районної організації політичної партії "Українське об’єднання патріотів – УКРОП" надійшла до Центральної виборчої комісії 13 травня 2017 року.

Проте і вона не містить номера засобу зв’язку суб’єкта звернення зі скаргою; адреси місцезнаходження (поштової адреси) суб’єкта оскарження, номера засобу зв’язку, адреси електронної пошти, якщо такі є; у разі їх наявності – зазначення заінтересованих осіб, яких суб’єкт звернення зі скаргою вважає за потрібне залучити до розгляду скарги (або зазначення про відсутність таких осіб), зазначення дати підписання скарги.

Також до скарги не було додано її копії у кількості, визначеній Законом та Порядком.

Отже, Кам’янсько-Дніпровською районною організацією політичної партії "Українське об’єднання патріотів – УКРОП" повторно подано скаргу з невиправленими недоліками.

Крім того, Комісія зазначає, що згідно з частиною першою статті 94 Закону, розділом 2 Порядку кандидат, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник у територіальній виборчій комісії або уповноважена особа, офіційний спостерігач, виборча комісія, утворена відповідно до Закону, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу,  з урахуванням особливостей, визначених указаною статтею та статтями 95 – 98 Закону.

Частиною десятою статті 94 Закону та пунктом 3.5 Порядку передбачено, що порушення, які мали місце під час голосування, допущені відповідними суб’єктами, оскаржуються до дільничної виборчої комісії або до суду.

При цьому така скарга згідно з частиною третьою статті 95 Закону та пунктом 4.2 Порядку може бути подана до відповідної дільничної виборчої комісії не пізніше закінчення голосування.

Згідно з частиною четвертою статті 94 Закону та пунктом 3.4 Порядку рішення, дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії, її члена оскаржуються до територіальної виборчої комісії,  яка утворила відповідну дільничну виборчу комісію, або до суду (шляхом подання позовної заяви).

До Центральної виборчої комісії або до суду (шляхом подання позовної заяви) оскаржується лише бездіяльність територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів (частина сьома статті 94 Закону, пункт 3.3 Порядку).

 Водночас рішення чи дії територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, оскаржуються виключно до суду (частина шоста статті 94 Закону, пункт 3.2 Порядку).

Таким чином, Комісія є неналежним суб’єктом розгляду скарги Кам’янсько-Дніпровської районної організації політичної партії "Українське об’єднання патріотів – УКРОП".

Частинами третьою, одинадцятою статті 97 Закону визначено, що в разі повторного подання скарги з невиправленими недоліками або з допущенням нових недоліків, а також у разі подання скарги до неналежного суб’єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження, встановлених Законом, виборча комісія приймає рішення про залишення її без розгляду по суті.

Враховуючи викладене, відповідно до частин четвертої, шостої, сьомої, десятої статті 94, частини третьої статті 95, частин першої, другої статті 96, частин першої, третьої, одинадцятої статті 97 Закону України "Про місцеві вибори", Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 5 вересня 2015 року № 229, керуючись статтями 11 – 13 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:

1. Скаргу Кам’янсько-Дніпровської районної організації політичної партії "Українське об’єднання патріотів – УКРОП", зареєстровану в Центральній виборчій комісії 13 травня 2017 року за № 21-34-3584, залишити без розгляду по суті.

2. Копії цієї постанови надіслати Кам’янсько-Дніпровській районній організації політичної партії "Українське об’єднання патріотів – УКРОП" та Кам’янсько-Дніпровській міській виборчій комісії Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області.

3. Цю постанову оприлюднити на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.

Голова Центральної виборчої комісії   М. ОХЕНДОВСЬКИЙ