УКРАЇНА
Центральна виборча комісія
Постанова
м. Київ
11 жовтня 2004 року №824
Про скаргу кандидата на пост Президента України Базилюка О.Ф.
До Центральної виборчої комісії 6 жовтня 2004 року надійшла скарга кандидата на пост Президента України Базилюка Олександра Філімоновича на порушення виборчого законодавства кандидатом на пост Президента України Ющенком Віктором Андрійовичем.
У скарзі Базилюк О.Ф. просить Центральну виборчу комісію визнати неправомірними дії кандидата на пост Президента України Ющенка В.А. у зв’язку з розміщенням у пресі двох газетних публікацій, які містять інтерв’ю з дружиною Ющенка В.А. Кетрін Клер Чумаченко (Катериною Ющенко), – статті в міжнародному суспільно–політичному тижневику “Зеркало недели” № 39 (514) за 2 – 8 жовтня 2004 року “Я всегда боялась за Виктора, но даже не предполагала, что его недруги зайдут так далеко” та статті у дайджест- додатку до газети “Столиця” “Наша столиця” № 4 (17) за жовтень 2004 року “Катерина Ющенко: “Я – українка”.
Відповідно до частини першої статті 103 Закону України “Про вибори Президента України” кандидат на пост Президента України, партія (блок) – суб’єкт виборчого процесу мають право оскаржувати дії іншого кандидата на пост Президента України, його довіреної особи, якщо ці дії спрямовані на порушення встановленого законом порядку висунення кандидата, проведення передвиборної агітації, інші порушення їх прав або виборчих прав громадян. Згідно з частиною третьою цієї статті скарга на дії кандидата на пост Президента України подається до Центральної виборчої комісії або до Апеляційного суду м. Києва. За таких обставин скарга Базилюка О.Ф. підлягає розгляду Центральною виборчою комісією.
Розглянувши скаргу та додані до неї матеріали, Центральна виборча комісія не встановила підстав для задоволення викладених у ній вимог, виходячи з такого.
Наведені у публікаціях висловлювання дружини кандидата на пост Президента України Ющенка В.А. Кетрін Клер Чумаченко (Катерини Ющенко) не містять закликів голосувати (агітації) за або проти одного або декількох кандидатів на пост Президента України. Разом з тим, частиною другою статті 58 Закону України “Про вибори Президента України” обговорення передвиборних програм кандидатів на пост Президента України, політичних, ділових, особистих якостей кандидатів відокремлено від поняття “агітація” (заклик голосувати за або проти).
Статтею 26 Конституції України закріплено принцип: іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов’язки, як і громадяни України. Відповідно до статті 34 Конституції України кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір. Ретельно дослідивши зміст вищевказаних публікацій, Центральна виборча комісія не вбачає у ньому порушення вимог частини другої статті 58 та пункту 1 частини першої статті 64 Закону України “Про вибори Президента України”, оскільки ці публікації не містять передвиборної агітації, а є вираженням особистих поглядів і переконань Кетрін Клер Чумаченко (Катерини Ющенко) без закликів голосувати за або проти одного або декількох кандидатів на пост Президента України.
Неприйнятним Центральна виборча комісія також вважає тлумачення скаржником Базилюком О.Ф. терміну “політична реклама” на підставі Закону України “Про рекламу” з огляду на таке.
Відповідно до статті 14 Закону України “Про вибори Президента України” підготовка і проведення виборів Президента України регулюються Конституцією України, цим Законом, Законом України “Про Центральну виборчу комісію”, іншими законами України, постановами Верховної Ради України про призначення виборів Президента України, а також іншими актами законодавства, прийнятими відповідно до цього Закону. Статтею 2 Закону України “Про рекламу” чітко окреслено сферу застосування цього Закону, зокрема визначено, що його дія не поширюється на оголошення фізичних осіб, не пов’язані з підприємницькою діяльністю.
У відповідності до статті 70 Конституції України право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років. У той же час, згідно з частиною першою статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. За таких обставин вікове обмеження щодо права голосу в осіб, які не досягли вісімнадцяти років, не може звужувати інші надані їм Конституцією права та свободи, зокрема право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань.
Центральною виборчою комісією не можуть також бути прийняті до уваги посилання скаржника Базилюка О.Ф. на порушення прав зображених на фотоматеріалах вищезазначених публікацій дітей з огляду на таке.
Конвенція про права дитини, ратифікована постановою Верховної Ради Української РСР від 27 лютого 1991 року № 789-XII, спрямована на захист та розширення змісту прав осіб, які не досягли вісімнадцятирічного віку, і не може звужувати або обмежувати основні права і свободи людини. Відповідно до частини першої статті 3 Закону України “Про охорону дитинства” всі діти на території України, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного, етнічного або соціального походження, майнового стану, стану здоров’я та народження дітей і їх батьків (чи осіб, які їх замінюють) або будь-яких інших обставин, мають рівні права і свободи, визначені цим Законом та іншими нормативно– правовими актами. Згідно з частиною першою статті 9 Закону України “Про охорону дитинства” кожна дитина має право на вільне висловлення особистої думки, формування власних поглядів, розвиток власної суспільної активності. Участь дитини разом зі своїми батьками у сімейному фото, навіть якщо один з батьків є кандидатом на пост Президента України, ні в якому випадку не може бути підставою для висновку, що на участь у такому фото дитина була примушена своїми батьками та експлуатувалася ними у корисних цілях. Отже, висновки, викладені у скарзі, є особистою думкою скаржника Базилюка О.Ф.
Окрім того, зі скарги Базилюка О.Ф. та доданих до неї матеріалів Центральною виборчою комісією не встановлено, що мали місце дії саме кандидата на пост Президента України Ющенка В.А., пов’язані з обставинами, викладеними у скарзі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 26, 34, 64 Конституції України, відповідно до статті 14, частини першої статті 25, частин першої, сьомої статті 28, частини другої статті 58, статей 91 та 92, частини першої статті 93, частин другої, п’ятої та шостої статті 96, частин першої, третьої статті 103 Закону України “Про вибори Президента України”, статті 2 Закону України “Про рекламу”, статей 3, 9 Закону України “Про охорону дитинства”, керуючись статтею 2, частиною першою статті 10, частинами першою та третьою статті 11, статтями 12, 13, частиною четвертою статті 14, статтею 15, пунктом 17 статті 18 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”, Центральна виборча комісія постановляє:
1. Відмовити в задоволенні скарги кандидата на пост Президента України Базилюка Олександра Філімоновича.
2. Копію цієї постанови видати кандидату на пост Президента України Базилюку О.Ф. або уповноваженому представнику кандидата на пост Президента України Базилюка О.Ф. в Центральній виборчій комісії з правом дорадчого голосу.
Голова Центральної виборчої комісії С.КІВАЛОВ