УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

1 жовтня 2004 року №751

Про скаргу кандидата на пост Президента України Бродського М. Ю.

До Центральної виборчої комісії 28 вересня 2004 року надійшла скарга кандидата на пост Президента України Бродського Михайла Юрійовича на дії аудіовізуального засобу масової інформації – телеканалу “Інтер” (АТЗТ “Українська незалежна ТВ-корпорація”).

У скарзі Бродський М.Ю. просить Центральну виборчу комісію визнати дії телеканалу “Інтер” (АТЗТ “Українська незалежна ТВ-корпорація”) щодо поширення аудіо- і відеозаписів повідомлення про кандидата на пост Президента України Януковича Віктора Федоровича у програмі “Подробности” 21 вересня 2004 року о 20 годині 01 хвилині неправомірними і такими, що порушують рівність прав і можливостей участі Бродського М.Ю. у виборчому процесі, звернутися до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення з поданням про тимчасове (до закінчення виборчого процесу) призупинення дії ліцензії телеканалу “Інтер” на право користування каналами мовлення, а також визнати дії кандидата на пост Президента України Януковича В.Ф. неправомірними.

Розглядаючи скаргу кандидата на пост Президента України Бродського М.Ю., Центральна виборча комісія виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 102 Закону України “Про вибори Президента України” (далі – Закон) кандидат на пост Президента України, партія (блок) – суб’єкт виборчого процесу мають право оскаржувати до відповідної виборчої комісії або суду дії чи бездіяльність засобів масової інформації, їх власників, посадових та службових осіб, які порушують встановлений законом порядок діяльності засобів масової інформації під час виборчого процесу, у тому числі стосовно передвиборної агітації. Нормативними положеннями частин третьої та четвертої цієї ж статті розмежовано компетенції виборчих комісій та суду щодо розгляду скарг, пов’язаних з діяльністю засобів масової інформації. Згідно з частиною четвертою статті 102 Закону до повноважень Центральної виборчої комісії віднесено розгляд скарг лише на порушення встановлених законом обмежень щодо ведення передвиборної агітації загальнодержавними засобами масової інформації. При цьому виключний перелік обмежень щодо ведення передвиборної агітації, у тому числі з використанням засобів масової інформації, встановлений у статті 64 Закону. Скарги ж на дії або бездіяльність засобів масової інформації, їх власників, посадових та службових осіб подаються до місцевого суду за місцезнаходженням відповідного засобу масової інформації.

Зміст скарги, а також обґрунтування її вимог дають підстави для висновку, що кандидатом на пост Президента України Бродським М.Ю. оскаржуються не порушення телеканалом “Інтер” встановлених статтею 64 Закону обмежень щодо ведення передвиборної агітації загальнодержавним засобом масової інформації, а дії зазначеного засобу масової інформації щодо поширення повідомлення про кандидата на пост Президента України Януковича В.Ф.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові та службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Зміст наведеної конституційної норми відтворений у частині другій статті 3 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”. Крім того, відповідно до частини першої статті 10 цього Закону Комісія приймає рішення з питань, що належать до її повноважень, після їх розгляду на своїх засіданнях.

Таким чином, скарга кандидата на пост Президента України Бродського М.Ю. в частині оскарження дій телеканалу “Інтер” не підлягає розгляду по суті Центральною виборчою комісією, а тому має бути залишена без розгляду.

Разом з тим, відповідно до статті 103 Закону України “Про вибори Президента України” скарга на дії кандидата на пост Президента України подається, зокрема, до Центральної виборчої комісії кандидатом на пост Президента України. Таким чином, скарга Бродського М.Ю. в частині оскарження дій кандидата на пост Президента України Януковича В.Ф. підлягає розгляду Центральною виборчою комісією.

Обґрунтовуючи вимогу визнати дії кандидата на пост Президента України Прем’єр-міністра України Януковича В.Ф. неправомірними, суб’єкт звернення зі скаргою посилається на встановлену частиною першою статті 64 Закону заборону участі посадових осіб органів виконавчої влади в передвиборній агітації.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 64 Закону участь у передвиборній агітації забороняється, зокрема, посадовим особам органів виконавчої влади, проте зазначена норма не встановлює обмеження вести власну передвиборну агітацію кандидату на пост Президента України, який в період виборчого процесу обіймає посаду в органі виконавчої влади. Крім того, частиною третьою статті 3 Закону гарантується всім кандидатам на пост Президента України рівність прав і можливостей щодо участі у виборчому процесі. При цьому способи реалізації зазначених гарантій закріплені в інших положеннях Закону. Згідно з частиною першою статті 57 Закону кандидат на пост Президента України може розпочинати проведення передвиборної агітації наступного дня після його реєстрації Центральною виборчою комісією. Положення ж частини першої статті 65 Закону дають підстави для висновку саме про право, а не обов’язок кандидата на пост Президента України бути звільненим від виконання своїх службових обов’язків за місцем роботи з наданням неоплачуваної відпустки на період виборчого процесу.

Зважаючи на те, що зареєстрований Центральною виборчою комісією кандидат на пост Президента України Янукович В.Ф. під час виборчого процесу здійснює свої посадові обов’язки, його діяльність як Прем’єр-міністра України підлягає висвітленню в порядку, встановленому Законом України “Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації”, що не суперечить Закону.

Центральна виборча комісія також не знаходить підстав для задоволення вимоги скаржника щодо звернення до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення з поданням про тимчасове (до закінчення виборчого процесу) призупинення дії ліцензії телеканалу “Інтер” (АТЗТ “Українська незалежна ТВ-корпорація) на право користування каналами мовлення.

Враховуючи викладене, відповідно до частини третьої статті 3, частини першої статті 25, частин першої та сьомої статті 28, частини першої статті 57, статті 64, частини першої статті 65, статей 91 та 92, частини першої статті 93, частин другої, п’ятої та шостої статті 96, частин першої, третьої, четвертої статті 102, частини першої статті 103 Закону України “Про вибори Президента України”, керуючись статтею 2, частиною першою статті 10, частинами першою та третьою статті 11, статтями 12, 13, частиною четвертою статті 14, статтею 15, пунктом 17 статті 18 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”, Центральна виборча комісія постановляє:

1.Скаргу кандидата на пост Президента України Бродського Михайла Юрійовича в частині визнання неправомірними дій аудіовізуального засобу масової інформації – телеканалу “Інтер” (АТЗТ “Українська незалежна ТВ-корпорація”) щодо поширення аудіо- і відеозаписів повідомлення про кандидата на пост Президента України Януковича В.Ф. у програмі “Подробности” 21 вересня 2004 року о 21 годині 01 хвилині залишити без розгляду.

2. У задоволенні скарги кандидата на пост Президента України Бродського Михайла Юрійовича в частині визнання неправомірними дій кандидата на пост Президента України Януковича В.Ф. та звернення Центральної виборчої комісії до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення з поданням про тимчасове призупинення ліцензії телеканалу “Інтер” (АТЗТ “Українська незалежна ТВ-корпорація) на право користування каналами мовлення відмовити.

3. Копію цієї постанови видати кандидату на пост Президента України Бродському М.Ю.

Голова Центральної виборчої комісії С.КІВАЛОВ