УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

31 жовтня 2004 року №1098

Про скаргу кандидата на пост Президента України Ющенка В.А.

До Центральної виборчої комісії 12 жовтня 2004 року надійшла скарга кандидата на пост Президента України Ющенка В.А. на порушення встановлених законом обмежень щодо ведення передвиборної агітації загальнодержавними засобами масової інформації.

Постановою Центральної виборчої комісії від 14 жовтня 2004 року № 875 скарга була залишена без розгляду за мотивів, що Центральна виборча комісія не є суб’єктом розгляду скарг на дії засобів масової інформації.

Зазначена постанова була оскаржена кандидатом на пост Президента України Ющенком В.А. до Верховного Суду України, рішенням якого від 26 жовтня 2004 року постанову Центральної виборчої комісії від 14 жовтня 2004 року № 875 „Про скаргу кандидата на пост Президента України Ющенка В.А” скасовано, а Центральну виборчу комісію зобов’язано розглянути скаргу по суті.

Суб’єкт звернення зі скаргою просить Центральну виборчу комісію визнати дії товариства з обмеженою відповідальністю „Телерадіокомпанія „Студія „1+1” щодо поширення 6 жовтня 2004 року о 19 годині 54 хвилин у програмі “ТСН” аудіо- і відеозаписів офіційного повідомлення про кандидата на пост Президента України Януковича В.Ф. неправомірними і такими, що порушують виборче законодавство та права кандидата на пост Президента України Ющенка В.А. щодо рівності прав і можливостей його участі у виборчому процесі.

Обґрунтовуючи свої вимоги, Ющенко В. А. посилається на те, що повідомлення про кандидата на пост Президента України відповідно до частини другої статті 60 Закону України “Про вибори Президента України” (далі – Закон) є однією з форм передвиборної агітації, а надання ефірного часу за рахунок коштів виборчого фонду кандидата на пост Президента України здійснюється згідно зі встановленими у частині дев’ятій статті 61 Закону правилами – на підставі угоди та за умови попереднього надходження коштів на рахунок засобу масової інформації. У той же час, на думку суб’єкта звернення зі скаргою, Прем’єр-міністр України Янукович В.Ф., як вища посадова особа вищого органу в системі органів виконавчої влади, не може брати участі в здійсненні передвиборної агітації.

Розглянувши скаргу та додані до неї матеріали, Центральна виборча комісія встановила:

Товариство з обмеженою відповідальністю „Телерадіокомпанія „Студія „1+1” 6 жовтня 2004 року о 19 годині 54 хвилин у інформаційній програмі новин “ТСН” транслювало повідомлення про поїздку Прем’єр-Міністра України Януковича В.Ф. до Закарпаття. Програма „ТСН” є інформаційною передачею, тобто такою, що містить інформацію про поточні суспільно значущі події та в країні і за кордоном.

Відповідно частини першої статті 9 Закону України „Про інформацію” всі громадяни України, юридичні особи і державні органи мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій.

Відповідно до змісту частини шостої статті 12 Закону України „Про телебачення і радіомовлення” основним завданням телерадіорганізацій є оперативне інформування телеглядачів і радіослухачів про суспільно-політичні та інші події в Україні і за кордоном, про надзвичайні події та ситуації, що становлять загрозу життю чи здоров’ю населення, розповсюдження офіційних повідомлень, роз’яснення рішень органів законодавчої, виконавчої та судової влади.

Повідомлення, яке транслювалося 6 жовтня 2004 року о 19 годині 54 хвилин у інформаційній програмі “ТСН” стосувалося лише інформування телеглядачів про перебіг виборчого процесу в Україні. Дане повідомлення не містить агітаційних коментарів, має інформаційний характер і не може за своїм змістом розглядатися як передвиборна агітація, під якою слід розуміти спонукання виборців голосувати за або проти того чи іншого кандидата. Вибори Президента України є найбільш суспільно значущою подією на даний час і громадяни України мають право отримувати інформацію, в тому числі й про перебіг виборчого процесу

Отже, посилання суб’єкта звернення на норми розділу VIII „Передвиборна агітація” Закону України „Про вибори Президента України” безпідставні, оскільки даними нормами врегульовані форми і засоби ведення, а також встановлені обмеження ведення саме передвиборної агітації, а не форми і засоби розповсюдження будь-якої суспільно значущої інформації.

Таким чином, дослідивши матеріали справи, Центральна виборча комісія не вбачає підстав для задоволення будь-яких вимог, викладених у скарзі кандидата на пост Президента України Ющенка Віктора Андрійовича.

Враховуючи викладене, відповідно до частини першої, пункту 13 частини другої статті 25, частин першої та сьомої статті 28, частини третьої статті 58, статей 91 та 92, частини першої статті 94, частин другої та п’ятої статті 96, частин четвертої та п’ятої статті 98 Закону України “Про вибори Президента України”, керуючись статтею 2, частиною третьою статті 11, статтями 12, 13, частиною четвертою статті 14, статтею 15, частиною другою статті 27 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”, Центральна виборча комісія постановляє:

1. У задоволенні скарги кандидата на пост Президента України Ющенка Віктора Андрійовича від 12 жовтня 2004 року відносно визнання дій товариства з обмеженою відповідальністю „Телерадіокомпанія „Студія „1+1” щодо поширення 6 жовтня 2004 року о 19 годині 54 хвилин у програмі “ТСН” аудіо- і відеозаписів офіційного повідомлення про кандидата на пост Президента України Януковича В.Ф. неправомірними і такими, що порушують виборче законодавство та права кандидата на пост Президента України Ющенка В.А. щодо рівності прав і можливостей його участі у виборчому процесі відмовити.

2. Копії цієї постанови видати кандидату на пост Президента України Ющенку В.А. та надіслати товариству з обмеженою відповідальністю „Телерадіокомпанія „Студія „1+1”.

Заступник Голови Центральної виборчої комісії Я. ДАВИДОВИЧ