УКРАЇНА
Центральна виборча комісія
Постанова
м. Київ
17 вересня 2007 року №390
Про скаргу кандидата у народні депутати України Дем’янчук В.О., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 12 вересня 2007 року за № 21-36-7354
До Центральної виборчої комісії 12 вересня 2007 року надійшла скарга кандидата у народні депутати України від Комуністичної партії України Дем’янчук Вікторії Олександрівни на порушення "Блоком Юлії Тимошенко" порядку проведення передвиборної агітації.
У скарзі Дем’янчук В.О. просить Центральну виборчу комісію відповідно до вимог пункту 5 частини четвертої статті 64 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (далі – Закон) оголосити "Блоку Юлії Тимошенко" попередження та оприлюднити його у засобах масової інформації.
Викладені у скарзі вимоги Дем’янчук В.О. обґрунтовує тим, що 11 вересня 2007 року до неї звернулися виборці Мишеловка О.С. та Мажара М.П. з повідомленням про те, що представники "Блоку Юлії Тимошенко" у наметі з відповідною символікою, який розташований на розі вулиць Ілліча та Жовтневої селища Петрове, проводили агітацію за "Блок Юлії Тимошенко" та розповсюджували листівки з символікою цього блоку під назвою "Діти війни". На думку Дем’янчук В.О., розповсюдження вказаних листівок представниками "Блоку Юлії Тимошенко" порушує вимоги Закону щодо встановлених обмежень ведення передвиборної агітації, а саме: вказана листівка містить завідомо недостовірні та наклепницькі відомості про Комуністичну партію України, що є порушенням вимог частини дев’ятої статті 71 Закону, а також є друкованим передвиборним агітаційним матеріалом, що не містить відомостей про установу, яка здійснила друк, його тираж, та інформації про осіб, відповідальних за випуск, що свідчить про порушення частини двадцять третьої цієї ж статті Закону.
На підтвердження цього Дем’янчук В.О. додала до скарги оригінал листівки під назвою "Діти війни", який містить елементи символіки "Блоку Юлії Тимошенко" та текст: "… Ви неминуче стали жертвою антисоціальної політики Партії регіонів, її сателітів – соціалістів і комуністів", на якій не зазначено відомостей про установу, яка здійснила друк, його тираж та інформацію про осіб, відповідальних за випуск.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 103 Закону суб’єктом звернення зі скаргою, що стосується процесу виборів депутатів, може бути кандидат у народні депутати України.
Постановою Центральної виборчої комісії від 6 серпня 2007 року № 70 "Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку Комуністичної партії України, на позачергових виборах народних депутатів України 30 вересня 2007 року" Дем’янчук Вікторія Олександрівна зареєстрована кандидатом у народні депутати України.
Таким чином, Дем’янчук В.О. є належним суб’єктом звернення зі скаргою.
Згідно з частиною першою статті 104 Закону скарга, що стосується призначення, підготовки і проведення виборів депутатів, з урахуванням особливостей, встановлених статтями 111 – 115 Закону, може бути подана відповідним суб’єктом звернення зі скаргою, зокрема на дію іншого суб’єкта виборчого процесу, відповідно до статті 12 Закону.
"Блок Юлії Тимошенко", висунувши на першому міжпартійному з’їзді цього блоку кандидатів у народні депутати України 5 серпня 2007 року, набув статусу суб’єкта виборчого процесу з позачергових виборів народних депутатів України 30 вересня 2007 року.
Відповідно до частин першої, другої статті 113 Закону суб’єкт виборчого процесу може оскаржити, зокрема, рішення чи дії партії (блоку), що стосуються виборчого процесу, крім тих рішень чи дій, які відповідно до закону, статуту (положення) об’єднання громадян належать до його внутрішньої організаційної діяльності або його виключної компетенції. Зазначена скарга подається до відповідної окружної виборчої комісії чи Центральної виборчої комісії або до апеляційного суду за місцезнаходженням відповідного органу партії (блоку), об’єднання громадян.
Таким чином, Центральна виборча комісія є належним суб’єктом розгляду цієї скарги.
На виконання вимог частини одинадцятої статті 108, частини другої статті 109 Закону копії зазначеної скарги та доданих до неї документів Центральною виборчою комісією 13 вересня 2007 року надіслано суб’єкту оскарження та повідомлено про передбачене Законом право подати Центральній виборчій комісії письмові пояснення по суті скарги.
15 вересня 2007 року до Центральної виборчої комісії надійшли письмові пояснення суб’єкта оскарження, в яких зазначено, що "Блоком Юлії Тимошенко" або його представниками замовлення на виготовлення вказаних листівок та їх розповсюдження не здійснювалось. Зразки друкованої продукції, що використовуються у передвиборній агітації блоком, подаються до Центральної виборчої комісії відповідно до вимог частини шостої статті 67 Закону. Серед зазначених зразків відсутня листівка, надана скаржником як доказ. При цьому "Блок Юлії Тимошенко" пояснив, що розповсюдження листівок, екземпляр якої надано як доказ до скарги, якщо й мало місце, то могло здійснюватися виключно з провакаційною метою невідомими особами.
Суб’єкт оскарження у своїх поясненнях зазначає, що відповідно до частини третьої статті 73, пункту 5 частини п’ятнадцятої статті 72 та пункту 6 частини сьомої статті 75 Закону про виявлення порушення Закону кандидати у народні депутати України мають право складати та подавати з відповідною скаргою до виборчої комісії акт про таке порушення, який підписується ним та не менш як двома виборцями, які засвідчують факт цього порушення, із зазначенням їх прізвищ, імен, по батькові, місця проживання та адреси житла.
Розглянувши скаргу, додані до неї матеріали, а також письмові пояснення суб’єкта оскарження, Центральна виборча комісія встановила.
Частиною сьомою статті 67 Закону передбачено, що друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про установу, яка здійснила друк, або вказівку, що друк здійснено з використанням обладнання, що належить партії, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.
Частина двадцять третя статті 71 Закону забороняє виготовляти та розповсюджувати агітаційні матеріали, які не містять вищезазначених відомостей.
Відповідно до частини першої статті 109 Закону виборча комісія встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення скаржника, суб’єкта оскарження чи заінтересованих осіб, та інші обставини, які мають значення для правильного розгляду скарги, на підставі поданих ними доказів.
Частиною третьою цієї статті Закону передбачено, що якщо суб’єкт звернення зі скаргою, суб’єкт оскарження чи заінтересована особа не надасть докази для підтвердження обставин, на які він посилається, виборча комісія вирішує справу на основі наявних доказів.
Згідно з частиною п’ятою статті 109 Закону, обставини (факти), для доведення яких законом встановлені певні засоби доказування, не можуть доводитися іншими засобами доказування.
Таким чином, у Центральній виборчій комісії відсутні належні докази, які б свідчили про виготовлення або розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів з порушенням вимог частини двадцять третьої статті 71 Закону саме суб’єктом оскарження – "Блоком Юлії Тимошенко", а також не встановлено, коли саме були вчинені оскаржувані дії.
Згідно з пунктом 5 частини четвертої статті 64 Закону Центральна виборча комісія оголошує партії (блоку) або окремому кандидатові у народні депутати України попередження, що оприлюднюється в загальнодержавних засобах масової інформації, у разі порушення партією (блоком), кандидатом у депутати обмежень щодо проведення передвиборної агітації, у тому числі за проведення агітації під час виборчого процесу поза строками, встановленими статтею 65 Закону.
З огляду на зазначене вимоги суб’єкта звернення зі скаргою щодо оголошення попередження "Блоку Юлії Тимошенко" відповідно до пункту 5 частини четвертої статті 64 Закону та оприлюднення його у засобах масової інформації не підлягають задоволенню.
Разом з тим, викладена у скарзі та у поясненнях представника суб’єкта оскарження інформація свідчить про те, що під час виборчого процесу в Кіровоградській області невстановленими особами розповсюджувалися друковані передвиборні агітаційні матеріали, які не відповідають вимогам частин дев’ятої та двадцять третьої статті 71 Закону. Відповідно до частини двадцять восьмої статті 71 Закону в разі надходження, зокрема до Центральної виборчої комісії, заяви, скарги чи іншого повідомлення щодо порушень вимог цієї статті, які мають ознаки вчинення злочину чи адміністративного правопорушення, Центральна виборча комісія невідкладно звертається до відповідних правоохоронних органів щодо перевірки зазначеного повідомлення та реагування відповідно до законів України.
Враховуючи викладене, відповідно до статті 12, пункту 1 частини другої статті 30, частини четвертої статті 64, частини сьомої статті 67, частин дев’ятої, двадцять третьої, двадцять восьмої статті 71, пункту 1 частини першої статті 103, статей 104, 106 – 109, частин першої, третьої, четвертої, десятої статті 110 Закону України "Про вибори народних депутатів України", керуючись статтями 11 – 13, 15, пунктом 19 статті 19 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:
1. У задоволенні скарги кандидата у народні депутати України Дем’янчук Вікторії Олександрівни відмовити.
2. Скаргу та додані до неї матеріали разом із поясненнями представника суб’єкта оскарження надіслати до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області для перевірки та реагування відповідно до законів України.
3. Зобов’язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області повідомити у триденний строк Центральну виборчу комісію про результати перевірки.
4. Цю постанову надіслати кандидату в народні депутати України Дем’янчук В.О. та "Блоку Юлії Тимошенко".
Голова Центральної виборчої комісії В. ШАПОВАЛ