УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

8 вересня 2012 року № 827

Про скаргу кандидата у народні депутати України в одномандатному
виборчому окрузі № 212 Гетьмана О.Ю., зареєстровану в
Центральній виборчій комісії 6 вересня 2012 року за № 21-36-19452

До Центральної виборчої комісії 6 вересня 2012 року надійшла скарга кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 212 Гетьмана Олексія Юрійовича на дії кандидата у народні депутати України в цьому ж окрузі Чорновола Тараса Вячеславовича.

У скарзі суб’єкт звернення просить "визнати дії кандидата у народні депутати України на чергових виборах народних депутатів України
28 жовтня 2012 року в виборчому окрузі № 212 Чорновола Т.В. протиправними через порушення вимог Закону України "Про вибори народних депутатів України", Закону України "Про рекламу"; оголосити кандидату у народні депутат України на чергових виборах народних депутатів України 28 жовтня 2012 року в виборчому окрузі № 212
Чорноволу Т.В. попередження; оприлюднити попередження у загальнодержавних засобах масової інформації та на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії; зобов’язати кандидата у народні депутати України 28 жовтня 2012 року в виборчому окрузі № 212 Чорновола Т.В. утриматись в подальшому від порушень Закону України "Про вибори народних депутатів України", Закону України "Про рекламу".

Суб’єкт звернення зі скаргою обґрунтовує свої вимоги тим, що
4 вересня 2012 року на території одномандатного виборчого округу № 212,
а саме у дворі будинку за адресою: м. Київ, вул. С. Олійника, 10, виявлено листівку-запрошення на зустріч з кандидатом у народні депутати України Тарасом Чорноволом, на якій розміщено зображення Малого Герба України та фотознімок Чорновола Т.В. разом з групою осіб і малолітньою дитиною. Листівка-запрошення містить інформацію про передвиборчу зустріч, про час і місце проведення заходу передвиборної агітації, а тобто 5 вересня 2012 року о 18 годині 30 хвилин.

При цьому суб’єкт звернення зі скаргою посилається на порушення суб’єктом оскарження вимог частини першої статті 8 Закону України "Про рекламу" та частини першої статті 68 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (далі – Закон).

На виконання частини десятої статті 111 Закону копію скарги з доданими до неї документами 6 вересня 2012 року надіслано суб’єкту оскарження, якого повідомлено  про можливість подати письмові пояснення по суті скарги.

До Комісії 7 вересня 2012 року надійшли пояснення суб’єкта оскарження, згідно з якими, він вказує, що зазначена скарга є необґрунтованою, обставини та аргументи, викладені у ній, не відповідають нормам чинного законодавства України, її вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з такого: суб’єктом звернення зі скаргою не надано доказів, які б слугували для оголошення кандидату попередження за порушення обмежень передвиборної агітації; статтею 26 Закону України "Про рекламу" визначено коло органів державної влади, які здійснюють контроль за дотриманням законодавства про рекламу, натомість Центральна виборча комісія не відноситься до органів, які здійснюють контроль за додержанням законодавства про рекламу.

Постановою Центральної виборчої комісії від 13 серпня 2012 року
№ 322 зареєстровано кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 212 Гетьмана Олексія Юрійовича.

Постановою Центральної виборчої комісії від 6 серпня 2012 року
№ 170 зареєстровано кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 212 Чорновола Тараса Вячеславовича.

За змістом частин першої та другої статті 108 Закону кандидат у депутати, зареєстрований у встановленому Законом порядку, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, зокрема, на дії іншого кандидата у депутати. Частиною восьмою вказаної статті передбачено, що скарга на дії чи бездіяльність кандидата у депутати може бути подана до Центральної виборчої комісії.

Отже, скаргу подано належним суб’єктом звернення зі скаргою.

Розглянувши скаргу, додані до неї матеріали суб’єкта звернення та пояснення суб’єкта оскарження, Центральна виборча комісія встановила.

Відповідно до пункту 5 частини другої статті 61 Закону Комісія оголошує попередження кандидату у депутати за порушення обмежень щодо проведення передвиборної агітації, у тому числі за проведення агітації після 24 години останньої п’ятниці перед днем голосування.

Обмеження щодо ведення передвиборної агітації визначено статтею 74 Закону.

До обмежень, регламентованих вказаною статтею Закону, не відноситься розміщення, використання або імітування зображення Державного Герба України.

Крім того, згідно з частиною другою статті 3 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Комісія та її члени зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, зазначеним та іншими законами України.

Статтею 26 Закону України "Про рекламу" визначено коло органів державної влади, які здійснюють контроль за дотриманням законодавства про рекламу.

Натомість Центральна виборча комісія не відноситься до органів, які здійснюють контроль за додержанням законодавства про рекламу.

Згідно із частиною одинадцятою статті 111 Закону, пунктом 10.2 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 31 липня 2012 року № 133, виборча комісія приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана, зокрема, до неналежного суб’єкта розгляду скарги.

Таким чином, скарга кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 212 Гетьмана Олексія Юрійовича в частині визнання дій кандидата у народні депутати України на чергових виборах народних депутатів України 28 жовтня 2012 року в одномандатному виборчому окрузі № 212 Чорновола Т.В. протиправними через порушення вимог Закону України "Про рекламу" та зобов’язання вказаного кандидата у народні депутати України утриматися в подальшому від порушень Закону України "Про рекламу" підлягає залишенню без розгляду по суті.

Відповідно до частин першої – третьої статті 112 Закону докази, на підставі яких виборча комісія встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення суб’єкта звернення зі скаргою, суб’єкта оскарження чи заінтересованих осіб, та інші обставини, що мають значення для правильного розгляду скарги, надають виборчій комісії суб’єкт звернення зі скаргою, суб’єкт оскарження, заінтересовані особи.

Якщо суб’єкт звернення, суб’єкт оскарження чи заінтересована особа не надасть докази для підтвердження обставин, на які він посилається, виборча комісія вирішує справу на основі наявних доказів.
Частиною п’ятою статті 112 Закону передбачено, що обставини (факти), для доведення яких законом встановлено певні засоби доказування, не можуть доводитися іншими засобами доказування.

Суб’єктом звернення зі скаргою не додано доказів, які б свідчили про порушення кандидатом у народні депутати України обмежень щодо ведення передвиборної агітації, регламентованих Законом.

Отже, факт порушення суб’єктом оскарження обмежень щодо ведення передвиборної агітації суб’єктом звернення зі скаргою не доведено.

Разом з тим, частиною другою статті 61 Конституції України встановлено, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.

З огляду на зазначене підстави для задоволення скарги в частині визнання дій кандидата у народні депутати України на чергових виборах народних депутатів України 28 жовтня 2012 року в одномандатному виборчому окрузі № 212 Чорновола Т.В. протиправними через порушення вимог Закону України "Про вибори народних депутатів України"; оголошення попередження кандидату у народні депутат України на чергових виборах народних депутатів України 28 жовтня 2012 року в одномандатному виборчому окрузі № 212 Чорноволу Т.В. та зобов’язання  кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 212 Чорновола Т.В. утриматися в подальшому від порушень Закону України "Про вибори народних депутатів України" відсутні.

Враховуючи викладене, відповідно до частини першої, пункту 5 частини другої статті 61, статті 74, частин другої, дев’ятої статті 108, частини одинадцятої статті 111, частин першої – третьої, п’ятої статті 112, частини десятої статті 113 Закону України "Про вибори народних депутатів України", керуючись статтями 11 – 13, частиною четвертою статті 14, частиною четвертою статті 15, частиною другою статті 27 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:

1. Скаргу кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 212 Гетьмана Олексія Юрійовича в частині визнання дій кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому
окрузі № 212 Чорновола Т.В. протиправними через порушення вимог Закону України "Про рекламу" та зобов’язання кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 212 Чорновола Т.В. утриматися в подальшому від порушень Закону України "Про рекламу" залишити без розгляду по суті.

2. Відмовити в задоволені скарги кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 212 Гетьмана О.Ю. у частині визнання дій кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 212 Чорновола Т.В. протиправними через порушення вимог Закону України "Про вибори народних депутатів України"; оголошення попередження кандидату у народні депутат України в одномандатному виборчому окрузі № 212 Чорноволу Т.В. та зобов’язання  вказаного кандидата у народні депутати України утриматись в подальшому від порушень Закону України "Про вибори народних депутатів України".

3. Цю постанову надіслати кандидатам у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 212 Гетьману О.Ю та Чорноволу Т.В., а також оприлюднити на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.

Заступник Голови Центральної виборчої комісії     А. МАГЕРА