УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

16 жовтня 2020 року № 393

Про скаргу кандидата в депутати Павлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області Козієнка І.С., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 15 жовтня 2020 року за № 21-36/1-18648

До Центральної виборчої комісії 15 жовтня 2020 року надійшла скарга кандидата в депутати Павлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області Козієнка Івана Станіславовича, суб’єктом оскарження в якій визначено Запорізьку районну територіальну виборчу комісію Запорізької області (далі – Запорізька районна територіальна виборча комісія), а також заінтересованою особою, яку суб’єкт звернення зі скаргою вважає за потрібне залучити до розгляду скарги, вказано Павлівську сільську територіальну виборчу комісію Запорізького району Запорізької області (далі – Павлівська сільська територіальна виборча комісія).

У скарзі суб’єкт звернення просить, зокрема, визнати дії (бездіяльність) Запорізької районної територіальної виборчої комісії такими, що не відповідають вимогам законодавства (є протиправними), порушують виборчі права громадян, його права та законні інтереси як суб’єкта виборчого процесу, а також достроково припинити повноваження всього складу Павлівської сільської територіальної виборчої комісії.

Свої вимоги суб’єкт звернення обґрунтовує тим, що Запорізька районна територіальна виборча комісія 12 жовтня 2020 року за результатами розгляду його скарги від 9 жовтня 2020 року, вимогою якої було дострокове припинення повноважень усього складу Павлівської сільської територіальної виборчої комісії у зв’язку з одноразовим грубим порушення нею Конституції України та Виборчого кодексу України (далі – Кодекс), вирішила утворити комісію у складі чотирьох її членів з метою перевірки діяльності цієї сільської виборчої комісії, “після чого прийняти рішення щодо можливості дострокового припинення повноважень усього складу Павлівської сільської територіальної виборчої комісії”.

Скаржник вважає, що таким рішенням Запорізька районна територіальна виборча комісія “допустила дії (бездіяльність), що не відповідають вимогам законодавства (є протиправними), порушують виборчі права громадян, права та законі інтереси суб’єкта виборчого процесу”, порушила вимоги Кодексу щодо порядку розгляду скарг, а також зазначає, що на момент подання цієї скарги так і не отримав його копію.

Також суб’єкт звернення зі скаргою наводить обставини порушення Павлівською сільською територіальною виборчою комісією виборчого законодавства, обґрунтовуючи цим свої вимоги щодо визнання дій цієї виборчої комісії протиправними і такими, що систематично і грубо порушують вимоги Конституції України та Кодексу.

Вивчивши скаргу та додані до неї матеріали, Центральна виборча комісія зазначає.

Згідно з частиною четвертою статті 14 Закону України “Про Центральну виборчу комісію” (далі – Закон) скарги, що стосуються виборів, подаються до Комісії в порядку та строки, встановлені законом про вибори.

Порядок і строки подання та розгляду скарг, що стосуються місцевих виборів, а також вимоги до їх форми і змісту визначено розділом XI Кодексу.

Відповідно до частини сьомої статті 63 Кодексу постановою Центральної виборчої комісії від 21 серпня 2020 року № 192 затверджено Порядок.

Згідно з частиною другою статті 72 Кодексу, пунктом 10.3 Порядку перед розглядом скарги по суті виборча комісія вивчає скаргу для встановлення, чи подано її належним суб’єктом звернення зі скаргою, визначеним Кодексом; чи віднесено Кодексом розгляд скарги до повноважень виборчої комісії (належний суб’єкт розгляду скарги); чи дотримано суб’єктом звернення зі скаргою строки оскарження, встановлені Кодексом.

Комісія зазначає, що суб’єкт звернення у своїй скарзі просить, зокрема, визнати дії (бездіяльність) Запорізької районної територіальної виборчої комісії такими, що не відповідають вимогам законодавства (є протиправними), порушують виборчі права громадян, його права та законні інтереси як суб’єкта виборчого процесу.

Як вбачається із наявних у Комісії документів, 12 жовтня 2020 року Запорізька районна територіальна виборча комісія прийняла рішення за результатами розгляду скарги суб’єкта звернення, яка надійшла до цієї комісії 9 жовтня 2020 року.

Водночас суб’єкт звернення стверджує, що під час прийняття вказаного рішення Запорізькою районною територіальною виборчою комісією не вчинено дій, визначених Кодексом, натомість вчинено дії, законом не передбачені, тобто він не згоден з прийнятим Запорізькою районною територіальною виборчою комісією рішенням.

Таким чином, Комісія зазначає, що фактично предметом оскарження є рішення Запорізької районної територіальної виборчої комісії, а також дії членів Павлівської сільської територіальної виборчої комісії.

Водночас згідно з пунктом 2 частини третьої статті 65 Кодексу та підпунктом 1 пункту 3.1 Порядку до Центральної виборчої комісії може бути оскаржено бездіяльність територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів.

Разом з тим за змістом пункту 11 частини другої статті 64, підпункту 5 пункту 3.4 Порядку рішення чи дії територіальної виборчої комісії, крім установлених Кодексом випадків, оскаржуються виключно до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України, шляхом подання позовної заяви.

З огляду на викладене Комісія констатує, що є неналежним суб’єктом розгляду скарги.

Частинами першою, шостою, сьомою статті 66 Кодексу, пунктом 4.1, підпунктами 4, 6 пункту 4.3 Порядку передбачено, що скарга до виборчої комісії може бути подана суб’єктом звернення зі скаргою протягом двох днів після прийняття рішення, вчинення дії чи бездіяльності суб’єктом оскарження, за винятком випадків, зазначених у частинах другій і третій вказаної статті Кодексу. Строк подання скарги продовженню або поновленню не підлягає, крім випадку повторного подання скарги після усунення її недоліків не пізніше наступного дня після дня її повернення суб’єктом розгляду скарги без розгляду відповідно до частини першої статті 68 Кодексу. Днем подання скарги вважається день фактичного отримання скарги виборчою комісією.

Як вбачається зі змісту скарги, рішення за результатами розгляду скарги Козієнка І.С. прийнято Запорізькою районною територіальною виборчою комісією 12 жовтня 2020 року, а отже, останнім днем його оскарження було 14 жовтня 2020 року. Натомість скаргу Козієнком І.С. подано до Комісії 15 жовтня 2020 року.

За таких обставин Комісія констатує, що скарга подана з порушенням строків оскарження, установлених Кодексом, які не підлягають подовженню або поновленню.

Відповідно до частини третьої статті 72 Кодексу та пункту 10.6 Порядку виборча комісія приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана неналежним суб’єктом звернення зі скаргою чи до неналежного суб’єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження, установлених Кодексом.

З огляду на казане скарга кандидата в депутати Павлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області Козієнка І.С. підлягає залишенню без розгляду по суті.

Враховуючи викладене, відповідно до статті 22, частин першої, третьої статті 65, статті 69, частин другої, третьої статті 72 Виборчого кодексу України, Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 21 серпня 2020 року № 192, керуючись частиною другою статті 3, статтями 11 – 13, 16, 17, 21 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”, Центральна виборча комісія постановляє:

1. Скаргу кандидата в депутати Павлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області Козієнка Івана Станіславовича, зареєстровану в Центральній виборчій комісії 15 жовтня 2020 року за № 21-36/1-18648, залишити без розгляду по суті.

2. Копію цієї постанови надіслати Козієнку І.С., Запорізькій районній територіальній виборчій комісії Запорізької області та Павлівській сільській територіальній виборчій комісії Запорізького району Запорізької області.

3. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.

Голова Центральної виборчої комісії   О. ДІДЕНКО