УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

25 квітня 2002 року № 903

Про скаргу кандидата в народні депутати України Кияниченка С.Г., зареєстрованого в одномандатному виборчому окрузі № 218

До Центральної виборчої комісії 5 квітня 2002 року надійшла скарга кандидата в народні депутати України Кияниченка Сергія Георгійовича, зареєстрованого в одномандатному виборчому окрузі № 218 по виборах народних депутатів України 31 березня 2002 року, на рішення окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 218 від 4 квітня 2002 року щодо визнання виборів народного депутата України 31 березня 2002 року в цьому окрузі недійсними.

Розглянувши зазначену скаргу та додані до неї документи, Центральна виборча комісія 8 квітня 2002 року прийняла постанову № 787 “Про скаргу кандидата в народні депутати України Кияниченка С.Г., зареєстрованого в одномандатному виборчому окрузі № 218”, якою скаргу заявника в частині визнання недійсними виборів народного депутата України 31 березня 2002 року в одномандатному виборчому окрузі № 218 залишено без задоволення, а копію протоколу дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 33 одномандатного виборчого округу № 218, складеного на бланку протоколу дільничної виборчої комісії про результати голосування на виборчій дільниці по виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, і пояснення голови дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 33 Калугіна С.О., заступника голови цієї комісії Шевченка О.В., секретаря Сахненко Є.Ю. та члена комісії Ходячої В.П. передано до правоохоронних органів для перевірки і реагування відповідно до законів України.

Не погодившись з рішенням Центральної виборчої комісії, Кияниченко С.Г. 15 квітня 2002 року звернувся до Верховного Суду України з вимогою скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 8 квітня 2002 року № 787 та зобов’язати Центральну виборчу комісію визнати вибори в одномандатному виборчому окрузі № 218 недійсними.

Рішенням Верховного Суду України від 22 квітня 2002 року скаргу Кияниченка С.Г. задоволено частково, скасовано постанову Центральної виборчої комісії від 8 квітня 2002 року № 787 як необгрунтовану та зобов’язано Центральну виборчу комісію розглянути по суті скаргу Кияниченка С.Г. від 5 квітня 2002 року.

Центральна виборча комісія, виконуючи вищезазначене судове рішення, повторно розглянула скаргу Кияниченка С.Г. від 5 квітня 2002 року та встановила таке.

Кияниченко С.Г. зі скаргою щодо порушень, які мали місце під час голосування, зокрема до окружної виборчої комісії та до Центральної виборчої комісії не звертався ні в день виборів, ні наступного за днем виборів дня, отже пропустив передбачені частиною шостою статті 29 Закону України “Про вибори народних депутатів України” строки оскарження порушень, дій та бездіяльності, що мали місце в день виборів. Ці строки продовженню або поновленню відповідно до частини одинадцятої статті 29 Закону не підлягають.

Після дня виборів заявник тричі звертався зі скаргами до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 218, зокрема 2 та 3 квітня 2002 року з вимогами до окружної виборчої комісії щодо внесення подання до Центральної виборчої комісії про визнання недійсними виборів народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 218. Крім того, 2 квітня Кияниченко С.Г. подав до окружної виборчої комісії скаргу з вимогою здійснити повторний підрахунок голосів виборців на всіх виборчих дільницях одномандатного виборчого округу № 218. До своїх скарг Кияниченко С.Г. додав копії актів та заяв довірених осіб і офіційних спостерігачів.

Розглянувши скарги Кияниченка С.Г. та додані до них документи, окружна виборча комісія одномандатного виборчого округу № 218 дійшла висновку, що 55 із них подано з порушенням строків оскарження, передбачених частиною шостою статті 29 Закону України “Про вибори народних депутатів України”, і лише 8 документів, 2 з яких ніким не підписані, а тому не мають юридичної сили, стосуються підрахунку голосів виборців та встановлення результатів голосування, надійшли до окружної виборчої комісії своєчасно.

Окружна виборча комісія одномандатного виборчого округу № 218 3 квітня 2002 року розглянула скарги Кияниченка С.Г. і в частині, що стосується порушень, які, на думку заявника, мали місце під час голосування на окремих дільницях, залишила без розгляду відповідно до частин шостої та одинадцятої статті 29 Закону України “Про вибори народних депутатів України”, оскільки скарги із цих питань подані після закінчення строку оскарження.

У частині, що стосується порушень, які, на думку заявника, мали місце під час підрахунку голосів і встановлення результатів голосування, окружна виборча комісія одномандатного виборчого округу № 218 розглянула скарги по суті та прийняла рішення відмовити Кияниченку С.Г. в задоволенні його вимог щодо проведення повторного підрахунку голосів виборців на всіх виборчих дільницях округу та внесення до Центральної виборчої комісії подання про визнання виборів в одномандатному виборчому окрузі № 218 недійсними, оскільки з доданих до скарг документів не встановлено порушень, внаслідок яких неможливо було б достовірно встановити результати волевиявлення виборців, а також порушень, які вимагали б повторного підрахунку голосів виборців на всіх виборчих дільницях цього округу.

Після відмови в задоволенні його скарг окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу № 218 Кияниченко С.Г. 5 квітня 2002 року звернувся до апеляційного суду м. Києва зі скаргою на постанову окружної виборчої комісії цього округу від 3 квітня 2002 року № 30 “Про обрання народного депутата України” з вимогою скасувати зазначену постанову окружної виборчої комісії та зобов’язати Центральну виборчу комісію визнати вибори народного депутата України в цьому окрузі недійсними, посилаючись на те, що під час підготовки до виборів окружна та дільничні виборчі комісії на порушення вимог Закону України “Про вибори народних депутатів України” належним чином не підготували приміщення дільничних виборчих комісій для голосування, що, на його думку, призвело до утворення на виборчих дільницях великих черг, порушення таємниці волевиявлення виборців та фальсифікації виборів, а також не дало можливості проголосувати значній кількості виборців.

Апеляційний суд м. Києва рішенням від 11 квітня 2002 року в задоволенні скарги Кияниченка С.Г. відмовив, оскільки судом не встановлено фактів порушення чинного законодавства окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу № 218 під час підрахунку голосів і оприлюднення результатів виборів народного депутата України, які могли б вплинути на результати волевиявлення виборців.

Апеляційним судом м. Києва не взято до уваги посилання Кияниченка С.Г. і його представників на порушення Закону України “Про вибори народних депутатів України”, які допускались окружною та дільничними виборчими комісіями під час підготовки до проведення виборів, голосування виборців та підрахунку голосів, оскільки заявник пропустив термін їх оскарження.

Як зазначає заявник у скарзі, яку він подав 5 квітня 2002 року до Центральної виборчої комісії, під час проведення виборів порушувалися принципи таємного голосування та вільного волевиявлення громадян, процедура голосування на підставі відкріплювальних посвідчень, порядок голосування за межами приміщення для голосування, встановлений порядок ведення передвиборної агітації, порядок підрахунку голосів на виборчих дільницях. На думку заявника, мали місце неприйняття окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу № 218 рішень про скасування реєстрації кандидатів у народні депутати України Ігнатова О.О. та Рубцова В.П., а також перешкоджання дільничними виборчими комісіями у здійсненні своїх повноважень офіційними спостерігачами.

Доказами порушень, викладених у скарзі, є додані акти та заяви окремих виборців, які не встигли проголосувати, а також дві заяви від осіб, яким не було надано можливості проголосувати поза межами приміщення для голосування, що 3 квітня 2002 року були предметом розгляду окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 218. Усі додані до скарги акти та заяви не дають підстав для задоволення вимоги заявника щодо визнання виборів в одномандатному виборчому окрузі № 218 недійсними.

Окремі висновки, до яких дійшов заявник у скарзі, суперечать змісту копій актів, наданих ним на їх підтвердження. Зокрема, у пункті 8 скарги зазначається, що на виборчих дільницях одномандатного виборчого округу № 218 мали місце факти голосування значної кількості виборців (більше двох сотень) на підставі відкріплювальних посвідчень, виданих виборцям, які є мешканцями м. Києва. Однак у наданому ним лише одному акті щодо порушень на виборчій дільниці № 12 зазначено, що на виборчу дільницю прибувають групи людей по 5-6 осіб загальною кількістю 40-50 виборців, які не прописані і не проживають у м. Києві, що не є порушенням Закону.

У скарзі заявник зазначає, що виборці, які подали письмові заяви до дільничних виборчих комісій з проханням забезпечити їм голосування за межами приміщення для голосування, не дочекалися приходу членів виборчої комісії в день виборів і не змогли проголосувати. На доказ цього він додав заяви громадян Левченка Івана Степановича та Петренко Людмили Макарівни. Однак, як вбачається із заяви дружини Левченка І.С. – Левченко О.К., її чоловік таку заяву взагалі не міг написати, оскільки він незрячий, вона заяву від імені свого чоловіка про бажання голосувати за Кияниченка С.Г. також не писала.

У скарзі заявник наводить факт, що на виборчій дільниці № 42 бюлетені для голосування зберігалися в мішку, який навіть не опечатувався. Однак у акті про порушення виборчого законодавства на виборчій дільниці № 42, доданому до скарги, заявник спростовує викладені у скарзі факти порушень, зазначивши, що на цій виборчій дільниці бюлетені для голосування знаходилися в мішку, який був опечатаний. Крім того, кімната протягом дня охоронялася працівниками Солом’янського районного відділу міліції.

Заявник стверджує, що відомості, отримані ним від офіційних спостерігачів та членів дільничних виборчих комісій на підставі протоколу, завіреного печатками дільничної виборчої комісії, суттєво відрізняються від відомостей протоколу про підрахунок голосів виборців дільничної виборчої комісії № 33, поданого до окружної виборчої комісії.

В оригіналі протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 33 одномандатного виборчого округу № 218, поданому до Центральної виборчої комісії окружною виборчою комісією, значиться, що його складено 1 квітня о 8 годині 32 хвилини, підписано головою, заступником голови, секретарем та 14 членами дільничної виборчої комісії, а також 9 офіційними спостерігачами, які виявили бажання його підписати. У цьому протоколі зазначено, що за кандидата в народні депутати України Чубатенка О.М подано 160 голосів виборців, а за кандидата в народні депутати України Кияниченка С.Г. – 217.

На підставі саме цього протоколу окружна виборча комісія складала протокол окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 218.

Щодо протоколу невстановленого зразка, який був наданий Кияниченком С.Г. до Центральної виборчої комісії, то він жодним чином не впливає на результати волевиявлення виборців.

Не відповідає також дійсності твердження заявника про те, що окружна виборча комісія одномандатного виборчого округу № 218 не прийняла рішення про скасування реєстрації кандидатів у народні депутати України Ігнатова О.О. та Рубцова В.П. у зв’язку з поданням ними заяв про зняття своїх кандидатур, оскільки за інформацією окружної виборчої комісії від Ігнатова О.О. та Рубцова В.П. таких заяв до окружної виборчої комісії не надходило.

Центральна виборча комісія перевірила дотримання окремими дільничними виборчими комісіями одномандатного виборчого округу № 218 вимог Закону України “Про вибори народних депутатів України” та встановила, що приміщення для голосування окремих виборчих дільниць дійсно були невеликими. Однак це не вплинуло на результати голосування, оскільки участь у голосуванні взяли 100541 виборець із 160168 включених до списків виборців на виборчих дільницях одномандатного виборчого округу № 218, що становить 63 відсотки від загальної кількості виборців в цьому окрузі, і ці обставини не дають підстав вважати, що в ході проведення виборів або при підрахунку голосів виборців у цьому окрузі не можна було з достовірністю визначити результати волевиявлення виборців.

Відповідно до частини п’ятої статті 77 Закону України “Про вибори народних депутатів України” Центральна виборча комісія може визнати вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі недійсними за власною ініціативою за наявності підстав, передбачених частиною першою статті 77 зазначеного Закону, або на підставі рішення суду. Такими підставами слід вважати обставини, за яких у ході проведення виборів народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі або при підрахунку голосів виборців у цьому окрузі мали місце порушення вимог Закону, які не дають можливості з достовірністю визначити результати волевиявлення виборців чи кількість виборчих дільниць, на яких голосування в одномандатному виборчому окрузі було визнано недійсним, становить не менше 25 відсотків від загальної кількості виборчих дільниць, утворених на території цього одномандатного округу.

Таким чином, із доданих до скарги матеріалів не вбачається підстав для визнання виборів народного депутата України 31 березня 2002 року в одномандатному виборчому окрузі № 218 недійсними.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 29, 77 Закону України “Про вибори народних депутатів України”, статтями 11, 12, пунктом 24 статті 14 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”, Центральна виборча комісія постановляє:

1. Скаргу кандидата в народні депутати України Кияниченка Сергія Георгійовича про визнання недійсними виборів народного депутата України 31 березня 2002 року в одномандатному виборчому окрузі № 218 залишити без задоволення.

2. Копії цієї постанови надіслати окружній виборчій комісії одномандатного виборчого округу № 218 та кандидату в народні депутати України Кияниченку С.Г.

Голова Центральної виборчої комісії М.РЯБЕЦЬ