УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

10 липня 2019 року № 1588

Про скаргу кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 207 Ригованова Р.О., зареєстровану в Центральній виборчій комісії  8 липня 2019 року за № 21-36-30018

До Центральної виборчої комісії 8 липня 2019 року надійшла скарга кандидата в народні депутати України Ригованова Руслана Олександровича, висунутого шляхом самовисування в одномандатному виборчому окрузі № 207 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, на дії кандидата в народні депутати України Зуєва Максима Сергійовича, висунутого ПОЛІТИЧНОЮ ПАРТІЄЮ "СЛУГА НАРОДУ" в одномандатному виборчому окрузі № 207 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня  2019 року.

Суб’єкт звернення зі скаргою просить перевірити інформацію щодо проживання на території України протягом останніх п’яти років кандидата в народні депутати України Зуєва М.С., висунутого ПОЛІТИЧНОЮ ПАРТІЄЮ "СЛУГА НАРОДУ" в одномандатному виборчому окрузі № 207 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, та  у разі існування обставин, які позбавляють Зуєва М.С. права бути обраним народним депутатом України відповідно до статті 9 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (далі – Закон), прийняти рішення про скасування його реєстрації.

Свої вимоги суб’єкт звернення обґрунтовує тим, що "інформація, повідомлена Зуєвим Максимом Сергійовичем, що він протягом останніх п’яти років проживає на території України не відповідає дійсності. … Реєстрація Зуєва Максима Сергійовича кандидатом у народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 207, здійснена на підставі недостовірної інформації щодо місця проживання протягом останніх п’яти років, порушує виборчі права Ригованова Руслана Олександровича та охоронювані законом інтереси, як кандидата в народні депутати України по одномандатному виборчому округу  № 207, зокрема, але не виключно, а рівне виборче право – заборона привілеїв чи обмежень кандидатів у депутати за ознаками місця проживання. Крім того, реєстрація Зуєва Максима Сергійовича також порушує права виборців по одномандатному виборчому округу № 207, а саме, але не виключно: маніпулювання виборцями, які можуть віддати свої голоси за кандидата, який не має права бути обраним". 

Вивчивши скаргу, Центральна виборча комісія зазначає.

Згідно з частиною четвертою статті 14 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" скарги подаються до Комісії та розглядаються нею в порядку та строки, встановлені відповідним законом України про вибори або референдуми.

Порядок і строки подання та розгляду скарг, що стосуються виборів народних депутатів України, визначено розділом ХІІІ Закону України "Про вибори народних депутатів України" (далі – Закон) та Порядком розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 31 липня  2012 року № 133 (далі – Порядок).

Відповідно до пункту 7.2 Порядку під час вивчення скарги виборча комісія встановлює, чи подано скаргу належним суб’єктом звернення зі скаргою, визначеним Законом, чи віднесено Законом розгляд цієї скарги до повноважень виборчої комісії (належний суб’єкт розгляду скарги), чи дотримано суб’єктом звернення зі скаргою строки оскарження, встановлені Законом.

Так, суб’єктом звернення зі скаргою до виборчої комісії у передбачених законом випадках може бути, зокрема, кандидат у народні депутати України (частина перша статті 108 Закону, підпункт 3 пункту 2.1 Порядку).

Зі змісту скарги вбачається, що кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 207 Ригованов Р.О. по суті не згоден з прийнятим Центральною виборчою комісією рішенням від 25 червня 2019 року  № 1288 "Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, висунутих ПОЛІТИЧНОЮ ПАРТІЄЮ "СЛУГА НАРОДУ", в одномандатних виборчих округах на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року" в частині реєстрації кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 207 Зуєва М.С.

За змістом частини дев’ятої статті 108 Закону, пункту 3.3 Порядку рішення, дії чи бездіяльність Центральної виборчої комісії, члена Центральної виборчої комісії оскаржуються виключно до суду шляхом подання позовної заяви.

Згідно з частиною другою статті 3 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Комісія та її члени зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, вказаним та іншими законами України.

Конституцією України та законами України Центральна виборча комісія не наділена повноваженнями щодо розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність самої Комісії  або її членів.

Крім того, Комісія зазначає, що загальний строк оскарження встановлено частиною першою статті 109 Закону, відповідно до якої скарга, що стосується підготовки та проведення виборів народних депутатів України, може бути подана протягом п’яти днів після дня прийняття рішення, вчинення дії чи бездіяльності.

Днем подання скарги вважається день фактичного отримання скарги виборчою комісією (частина п’ята статті 109 Закону, підпункт 6 пункту 4.3 Порядку).

Строк подання скарги продовженню або поновленню не підлягає, крім випадку повторного подання скарги після усунення її недоліків не пізніше наступного дня після дня її повернення виборчою комісією без розгляду (частина шоста статті 109 Закону, підпункт 4 пункту 4.3 Порядку).

У зв’язку з цим Комісія звертає увагу, що дії суб’єкта оскарження щодо подання документів до Центральної виборчої комісії для реєстрації його кандидатом у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, зокрема автобіографії, яка містить відомості про час проживання на території України, вчинено кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 207 Зуєвим М.С. 13 червня  2019 року.

Натомість скарга Ригованова Р.О. щодо дій суб’єкта оскарження стосовно зазначення в автобіографії недостовірних відомостей про час його проживання на території України, що мало місце під час подання документів до Центральної виборчої комісії для реєстрації його кандидатом у народні депутати України, та у зв’язку з цим скасування його реєстрації надійшла до Центральної виборчої комісії 8 липня 2019 року, тобто з порушенням строків оскарження.

Згідно з частиною одинадцятою статті 111 Закону, пунктом 10.2 Порядку виборча комісія приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана неналежним суб’єктом звернення зі скаргою чи до неналежного суб’єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження, встановлених Законом.

За таких обставин скарга Ригованова Р.О. підлягає залишенню без розгляду по суті.

Враховуючи викладене, відповідно до частин першої, дев’ятої  статті 108, статті 109, частин четвертої, одинадцятої статті 111 Закону України "Про вибори народних депутатів України", Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 31 липня 2012 року № 133, керуючись статтями 11 – 13, частиною четвертою статті 14, частиною четвертою статті 15 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:

1. Скаргу кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 207 Ригованова Руслана Олександровича залишити без розгляду по суті.

2. Копію цієї постанови надіслати кандидатам у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 207 Ригованову Р.О. та Зуєву М.С.

3. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.

Голова Центральної виборчої комісії   Т. СЛІПАЧУК