УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

21 грудня 2015 року № 612

Про скаргу Кіселя Ю.І., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 18 грудня 2015 року за № 21-30-24938

До Центральної виборчої комісії 18 грудня 2015 року надійшла повторно скарга Кіселя Юрія Івановича, суб’єктом оскарження в якій визначено Ленінську районну у місті Дніпропетровську виборчу комісію Дніпропетровської області (далі – Ленінська районна у місті Дніпропетровську виборча комісія).

У скарзі суб’єкт звернення просить поновити йому строк на подання скарги та "1) Витребувати з Ленінської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії оригінали зведеного протоколу кількості голосів виборців, зареєстрованою ДВК, поданих за місцеву організацію партії "Громадська сила" за ТВО 21, 22, 23 та оригінали бюлетенів за зазначеними ТВО. 2) Перерахувати бюлетені ТВО 21, 22, 23 кандидатів від місцевої організації партії "Громадська сила" Овчаренко Олена Леонідівна, Черкаська Милослава Юріївна, Афанасьєва Марія Геннадіївна та внести правильні дані що до підсумку виборів".

Свої вимоги Кісель Ю.І. обґрунтовує недостовірністю встановлених Ленінською районною у місті Дніпропетровську виборчою комісією підсумків голосування та результатів виборів депутатів Ленінської районної у місті Дніпропетровську ради, що, на його думку, є підставою для проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях. 

Вивчивши скаргу, Центральна виборча комісія встановила.

Згідно з частиною четвертою статті 14 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" скарги подаються до Комісії та розглядаються нею у порядку та строки, встановлені відповідним законом України про вибори або референдуми.

Порядок і строки подання та розгляду скарг, що стосуються місцевих виборів, визначено розділом ХІІІ Закону України "Про місцеві вибори" (далі – Закон) та Порядком розгляду скарг виборчими комісіями з місцевих виборів, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 5 вересня 2015 року № 229 (далі – Порядок).

До Центральної виборчої комісії 2 грудня 2015 року вперше надійшла скарга Кіселя Ю.І. з указаного вище питання.

Відповідно до частини другої статті 97 Закону та пункту 6.7 Порядку, наведену скаргу 3 грудня 2015 року з огляду на її оформлення без додержання вимог, передбачених статтею 96 Закону та розділом 6 Порядку, повернуто суб’єкту звернення зі скаргою без розгляду із зазначенням вичерпного переліку недоліків, які перешкоджали розгляду цієї скарги. Зокрема, подана скарга не містила зазначення суті рішення, ухвалення якого вимагається від суб’єкта розгляду скарги, а також у разі їх наявності зазначення заінтересованих осіб, яких суб’єкт звернення зі скаргою вважає за потрібне залучити до розгляду скарги (або зазначення про відсутність таких осіб). Одночасно Кіселя Ю.І. було повідомлено про можливість повторного звернення зі скаргою, оформленою відповідно до вимог статті 96 Закону, в установлені Законом строки.

Повторно скарга Кіселя Ю.І. надійшла до Комісії 18 грудня 2015 року.

Проте і ця скарга не містить зазначення суті рішення, ухвалення якого вимагається від суб’єкта розгляду скарги, а також у разі їх наявності зазначення заінтересованих осіб, яких суб’єкт звернення зі скаргою вважає за потрібне залучити до розгляду скарги (або зазначення про відсутність таких осіб).

Отже, Кіселем Ю.І. повторно подано скаргу з невиправленими недоліками.

Крім того, Центральна виборча комісія зазначає, що згідно з частиною першою статті 94 Закону, розділом 2 Порядку кандидат, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник у територіальній виборчій комісії або уповноважена особа, офіційний спостерігач, виборча комісія, утворена відповідно до Закону, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених указаною статтею та статтями 95 – 98 Закону.

Відповідно до частин шостої, сьомої статті 94 Закону, пункту 3.3 Порядку до Центральної виборчої комісії або до суду (шляхом подання позовної заяви) оскаржується бездіяльність територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів.

Згідно з частиною шостою статті 94 Закону, пунктом 3.2 Порядку рішення чи дії територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, оскаржуються виключно до суду.

Таким чином, Центральна виборча комісія є неналежним суб’єктом розгляду скарги на рішення та дії Ленінської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії.

Загальний строк оскарження встановлено частиною першою статті 95 Закону, згідно з якою скарга до виборчої комісії може бути подана відповідним суб’єктом звернення зі скаргою у п’ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності суб’єктом оскарження.

Відповідно до частини четвертої статті 95 Закону скарга на рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, члена цієї комісії, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення підсумків голосування, може бути подана до виборчої комісії вищого рівня у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності.

Частинами п’ятою та шостою статті 95 Закону передбачено, що днем подання скарги вважається день фактичного отримання скарги відповідною виборчою комісією. Строк подання скарги продовженню або поновленню не підлягає, крім випадку повторного подання скарги після усунення її недоліків не пізніше наступного дня після дня її повернення суб’єктом розгляду скарги без розгляду відповідно до частини другої статті 97 Закону.

Зі змісту скарги вбачається, що Кіселем Ю.І. оскаржуються рішення та дії Ленінської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії щодо встановлення нею підсумків голосування та результатів виборів депутатів Ленінської районної у місті Дніпропетровську ради.

За наявною у Центральній виборчій комісії інформацією підсумки голосування з виборів депутатів Ленінської районної у місті Дніпропетровську ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіальних виборчих округів № 21 – 23 та результати виборів депутатів зазначеної ради встановлено Ленінською районною у місті Дніпропетровську виборчою комісією 31 жовтня 2015 року.

Уперше скарга Кіселя Ю.І. надійшла до Центральної виборчої комісії 2 грудня 2015 року. Після повернення 3 грудня 2015 року цієї скарги без розгляду повторно скарга надійшла до Центральної виборчої комісії 18 грудня 2015 року, що свідчить про порушення встановлених статтею 95 Закону строків оскарження.

Частинами третьою, одинадцятою статті 97 Закону визначено, що в разі повторного подання скарги з невиправленими недоліками або з допущенням нових недоліків, а також у разі подання скарги до неналежного суб’єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження, встановлених Законом, виборча комісія приймає рішення про залишення її без розгляду по суті.

Враховуючи викладене, відповідно до частин першої, шостої, сьомої статті 94, частин першої, четвертої – шостої статті 95, частини першої статті 96, частин другої, третьої, одинадцятої статті 97 Закону України "Про місцеві вибори", Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 5 вересня 2015 року № 229, керуючись статтями 11 – 13, частиною другою статті 27 Закону України "Про Центральну виборчу Комісію", Центральна виборча комісія постановляє:

1. Скаргу Кіселя Юрія Івановича, зареєстровану в Центральній виборчій комісії 18 грудня 2015 року за № 21-30-24938, залишити без розгляду по суті.

2. Копії цієї постанови надіслати Кіселю Ю.І. та Ленінській районній у місті Дніпропетровську виборчій комісії Дніпропетровської області.

3. Цю постанову оприлюднити на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.

Заступник Голови Центральної виборчої комісії     Ж. УСЕНКО-ЧОРНА