УКРАЇНА
Центральна виборча комісія
Постанова
м. Київ
06 жовтня 2025 року № 50
Про скаргу Львівської обласної організації Політичної партії “Українська Галицька Партія”, зареєстровану в Центральній виборчій комісії 10 вересня 2025 року за № 21-34-5536
До Центральної виборчої комісії 10 вересня 2025 року надійшла скарга Львівської обласної організації Політичної партії “Українська Галицька Партія”, датована тим самим днем, суб’єктом оскарження в якій визначено Львівську обласну територіальну виборчу комісію.
У скарзі суб’єкт звернення просить:
визнати такою, що не відповідає вимогам законодавства, порушує виборчі права громадян, права та законні інтереси суб’єктів виборчого процесу, бездіяльність Львівської обласної територіальної виборчої комісії, що полягає у невиконанні вимог частини четвертої статті 36 Виборчого кодексу України (далі – Кодекс) щодо необхідної кількості присутніх для забезпечення повноважності засідань та невиконанні вимог частини першої статті 284 Кодексу, статті 41 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”, пункту 5.9 Роз’яснення щодо порядку реєстрації обраних депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у місті, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 28 жовтня 2020 року № 433 (далі – Роз’яснення), щодо обов’язку визнати обраним депутатом місцевої ради наступного за черговістю кандидата в депутати;
зобов’язати Львівську обласну територіальну виборчу комісію визнати обраним депутатом Львівської обласної ради наступного за черговістю кандидата в депутати в єдиному багатомандатному виборчому окрузі за єдиним виборчим списком від Львівської обласної організації Політичної партії “Українська Галицька Партія” замість депутата цієї ради Щурка Івана Петровича.
Свої вимоги суб’єкт звернення зі скаргою обґрунтовує тим, що на 04 вересня 2025 року було заплановано засідання Львівської обласної територіальної виборчої комісії, до порядку денного якого було включено питання “Про визнання обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати до Львівської обласної ради VIII скликання від Львівської обласної організації політичної партії “Українська Галицька Партія” у єдиному багатомандатному окрузі замість Щурка Івана Петровича”. Однак, як повідомляється у скарзі, засідання Львівської обласної територіальної виборчої комісії не відбулось, що унеможливило розгляд і прийняття рішень з питань, включених до його порядку денного. На переконання скаржника, неприйняття відповідного рішення суперечить вимогам частини четвертої статті 36, частини четвертої статті 38, частини першої статті 284 Кодексу.
Відповідно до частини п’ятої статті 70 Кодексу та пункту 8.6 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 21 серпня 2020 року № 192 (далі – Порядок), копію скарги з доданими документами надіслано суб’єкту оскарження для можливості надання пояснення по суті порушених у скарзі питань.
До Комісії 30 вересня 2025 року від Львівської обласної територіальної виборчої комісії надійшла її постанова від 29 вересня 2025 року № 8 “Про визнання обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати Львівської обласної ради VIII скликання Панкевича Богдана Романовича, обраного від Львівської обласної організації політичної партії “Українська Галицька Партія” у єдиному багатомандатному виборчому окрузі”, якою визнано обраним депутатом цієї ради наступного за черговістю кандидата в депутати Львівської обласної ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі за єдиним виборчим списком кандидатів у депутати від Львівської обласної організації Політичної партії “Українська Галицька Партія” Панкевича Богдана Романовича.
Згідно з частиною четвертою статті 14, частиною четвертою статті 15 Закону України “Про Центральну виборчу комісію” скарги щодо виборів чи референдумів подаються до Комісії та розглядаються нею в порядку та строки, встановлені законом про вибори чи законом про референдуми.
Порядок і строки подання та розгляду скарг, що стосуються місцевих виборів, а також вимоги до їх форми і змісту визначено розділом XI Кодексу та Порядком.
Відповідно до частини четвертої статті 69 Кодексу, підпункту 3 пункту 8.8 Порядку скарга, що стосується відповідних виборів, однак надійшла до виборчої комісії поза межами виборчого процесу таких виборів, розглядається виборчою комісією протягом тридцяти днів з дня отримання скарги.
Частиною другою статті 72 Кодексу, пунктом 10.3 Порядку передбачено, що перед розглядом скарги по суті виборча комісія вивчає скаргу для встановлення: чи подано її належним суб’єктом звернення зі скаргою, визначеним Кодексом; чи віднесено Кодексом розгляд скарги до повноважень виборчої комісії (належний суб’єкт розгляду скарги); чи дотримано суб’єктом звернення зі скаргою строки оскарження, встановлені Кодексом. При цьому частиною третьою статті 72 Кодексу, пунктом 10.6 Порядку визначено, що в разі, якщо скарга подана неналежним суб’єктом звернення зі скаргою чи до неналежного суб’єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження, встановлених Кодексом, виборча комісія приймає рішення про залишення її без розгляду по суті.
Центральна виборча комісія, проаналізувавши зміст скарги Львівської обласної організації Політичної партії “Українська Галицька Партія”, беручи до уваги предмет і суб’єкт оскарження, а також положення частин першої, третьої статті 65, статті 66 Кодексу, пунктів 2.1, 3.1 розділу 4 Порядку, зазначає, що підстав для залишення відповідної скарги без розгляду по суті немає.
Розглядаючи вказану скаргу, враховуючи отримані від суб’єкта оскарження документи, зважаючи на іншу наявну в Комісії інформацію, Центральна виборча комісія керується таким.
Процедуру заміщення територіальними виборчими комісіями депутатів місцевих рад, повноваження яких достроково припинено, визначено статтею 284 Кодексу. Водночас з метою забезпечення однакового застосування деяких положень Кодексу, зокрема під час вирішення територіальними виборчими комісіями зазначеного питання, постановою Центральної виборчої комісії від 28 жовтня 2020 року № 433 затверджено Роз’яснення.
Частиною першою статті 284 Кодексу, пунктом 5.9 Роз’яснення встановлено, що в разі дострокового припинення повноважень депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) на підставах і в порядку, передбачених Конституцією та законами України, за рішенням відповідної територіальної виборчої комісії депутатом визнається наступний за черговістю кандидат у депутати у відповідному територіальному або єдиному виборчому списку від цієї місцевої організації політичної партії у порядку, передбаченому частиною п’ятою статті 283 Кодексу (пунктом 5.4 Роз’яснення).
З наявних у Комісії документів вбачається, що 29 вересня 2025 року відбулося засідання Львівської обласної територіальної виборчої комісії, на якому ця виборча комісія ухвалила постанову № 8 та визнала обраним депутатом Львівської обласної ради Панкевича Б.Р. як наступного за черговістю кандидата в депутати цієї ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі за єдиним виборчим списком кандидатів у депутати від Львівської обласної організації Політичної партії “Українська Галицька Партія” замість депутата вказаної ради Щурка І.П., чиї повноваження достроково припинено.
Пунктом 4 частини тринадцятої статті 72 Кодексу, підпунктом 4 пункту 10.16 Порядку передбачено, що виборча комісія відмовляє в задоволенні скарги, якщо встановить, що на момент її розгляду виборчою комісією – суб’єктом оскарження вчинено необхідні дії, скасовано рішення, що є предметом оскарження, або іншим способом поновлено права суб’єкта звернення зі скаргою відповідно до вимог Кодексу (відсутність предмета оскарження).
Таким чином, вирішення Львівською обласною територіальною виборчою комісією питання про визнання Панкевича Б.Р. обраним депутатом Львівської обласної ради як наступного за черговістю кандидата в депутати у відповідному виборчому списку кандидатів у депутати від Львівської обласної організації Політичної партії “Українська Галицька Партія” замість депутата цієї ради Щурка І.П., чиї повноваження достроково припинено, шляхом прийняття 29 вересня 2025 року постанови № 8 обумовлює відмову в задоволенні скарги цієї місцевої організації політичної партії у частині вимоги про визнання бездіяльності відповідної обласної територіальної виборчої комісії такою, яка не відповідає вимогам законодавства, порушує виборчі права громадян, права та законні інтереси суб’єктів виборчого процесу, а також похідної вимоги – про зобов’язання суб’єкта оскарження зазначене питання вирішити.
Враховуючи викладене, відповідно до статей 63–72, 284 Виборчого кодексу України, Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 21 серпня 2020 року № 192, Роз’яснення щодо порядку реєстрації обраних депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у місті, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 28 жовтня 2020 року № 433, керуючись статтями 11–13, частиною четвертою статті 14, частиною четвертою статті 15 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”, Центральна виборча комісія постановляє:
1. У задоволенні скарги Львівської обласної організації Політичної партії “Українська Галицька Партія”, зареєстрованої в Центральній виборчій комісії 10 вересня 2025 року за № 21-34-5536, відмовити.
2. Копію цієї постанови надіслати Львівській обласній організації Політичної партії “Українська Галицька Партія” та Львівській обласній територіальній виборчій комісії.
3. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.
Голова Центральної виборчої комісії О. ДІДЕНКО