УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

20 липня 2019 року № 1778

Про скаргу Осінського Р.Й.,  зареєстровану в Центральній виборчій комісії 18 липня 2019 року за № 21-30-35290

До Центральної виборчої комісії 18 липня 2019 року надійшла скарга виборця Осінського Романа Йосиповича, суб’єктом оскарження в якій визначено кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 174 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року Ткаченка Олександра Юрійовича.

У скарзі суб’єкт звернення просить прийняти рішення про попередження кандидату в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі  № 174 Ткаченку О.Ю. та в разі виявлення порушень, передбачених частиною другою статті 61 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (далі – Закону), чи інших порушень, за які законом встановлено кримінальну або адміністративну відповідальність, повідомити правоохоронні органи для перевірки і реагування відповідно до закону.

Осінський Р.Й. обґрунтовує свої вимоги тим, що 15 липня 2019 року звернувся до відділу ведення Державного реєстру виборців Адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради з метою зміни місця голосування. У холі вказаної адміністрації на дошці оголошень він виявив фото депутата Харківської обласної ради Ткаченка О.Ю., який є кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 174. Розміщення фотографії кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 174 Ткаченка О.Ю. в холі Адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради, на думку суб’єкта звернення зі скаргою, є використанням "адміністративного ресурсу" та порушенням пунктів 2, 3 частини п’ятої статті 3, пункту 2 частини першої статті 74 Закону.

Суб’єкт звернення зі скаргою зазначає, що його особисті виборчі права та охоронювані законом інтереси щодо участі у виборчому процесі, як виборця, порушені дією суб’єкта оскарження.

На підтвердження вказаного Осінським Р.Й. додано до скарги роздруківки фотографій, зроблених в холі Адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради.

На виконання частини десятої статті 111 Закону копії скарги з доданими до неї матеріалами надіслано суб’єкту оскарження, якого повідомлено про можливість подати письмові пояснення по суті скарги.

До Комісії 20 липня 2019 року надійшли пояснення кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 174 Ткаченка О.Ю., у яких він вказує про відсутність з його боку порушень законодавства України. Інформує, що, починаючи з 2015 року, є депутатом Харківської обласної  ради VII скликання. Наявність його фотографії як депутата Харківської обласної ради розміщеної ще з 2015 року разом з іншими фотографіями депутатів місцевих рад на дошці оголошень Адміністрацією Новобаварського району Харківської міської ради з метою інформування жителів району про виборних осіб органів місцевого самоврядування міського та обласного рівня Харківщини не є порушенням положень Закону. Будь-які посилання на його участь у виборчому процесі як кандидата в народні депутати Українив одномандатному виборчому окрузі № 174, матеріали передвиборної агітації, політична реклама на дошці оголошень в холі Адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради відсутні. Також Ткаченко О.Ю. звертає увагу, що у своїй скарзі Осінський Р.Й. не зазначає в чому порушуються його особисті виборчі права або охоронювані законом інтереси щодо участі у виборчому процесі наявністю фотографії суб’єкта оскарження як діючого депутата Харківської обласної ради на дошці оголошень в холі Адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради серед інших фотографій виборних осіб органів місцевого самоврядування. Водночас суб’єкт оскарження вважає, що скарга  Осінського Р.Й. подана з порушенням визначеного Законом строку її подання.

Вивчивши скаргу та додані до неї матеріали, пояснення суб’єкта оскарження, Центральна виборча комісія встановила.

Згідно з частиною четвертою статті 14 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" скарги подаються до Комісії і розглядаються нею в порядку та строки, встановлені відповідним законом України про вибори або референдуми.

Порядок і строки подання та розгляду скарг, що стосуються процесу виборів народних депутатів України, визначено розділом XIII Закону та Порядком розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 31 липня 2012 року № 133 (зі змінами) (далі – Порядок).

Відповідно до пункту 7.2 Порядку під час вивчення скарги виборча комісія встановлює чи подано скаргу належним суб’єктом звернення зі скаргою, визначеним Законом; чи віднесено Законом розгляд цієї скарги до повноважень виборчої комісії (належний суб’єкт розгляду скарги); чи дотримано суб’єктом звернення зі скаргою строки оскарження, встановлені Законом.

Зокрема, встановлюючи чи подано скаргу належним суб’єктом звернення зі скаргою, Комісія зазначає, що за змістом частин першої, другої, четвертої статті 108 Закону, підпункту 8 пункту 2.1, пункту 2.2 Порядку виборець – громадянин України, який відповідно до статті 2 Закону має право голосу на виборах депутатів, може оскаржити до відповідної виборчої комісії рішення дії чи бездіяльність суб’єктів оскарження, визначених в частині другій статті 108 Закону, пункті 2.2 Порядку.  При цьому виборець має право звернутися зі скаргою в разі, якщо рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта оскарження порушено його особисті виборчі права або охоронювані законом інтереси щодо участі у виборчому процесі, зокрема на участь у роботі виборчої комісії чи на здійснення спостереження.

Водночас відповідно до підпункту 1 пункту 7.3 Порядку при вирішенні питання, чи подано скаргу належним суб’єктом звернення зі скаргою, виборча комісія повинна виходити з того, що виборець є належним суб’єктом звернення зі скаргою лише в разі порушення суб’єктом оскарження його особистих виборчих прав або охоронюваних законом інтересів щодо участі у виборчому процесі.

У скарзі Осінський Р.Й. вказує, що його особисті виборчі права та охоронювані законом інтереси щодо участі у виборчому процесі як виборця порушено дією суб’єкта оскарження.

Однак суб’єкт звернення зі скаргою не зазначає у чому саме полягає порушення його особистих виборчих прав або охоронюваних законом інтересів щодо участі у виборчому процесі оскаржуваними діями кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 174 Ткаченка О.Ю.

Отже, відповідно до статті 108 Закону, пунктів 2.1, 7.3 Порядку скаргу подано неналежним суб’єктом звернення зі скаргою.

Згідно з частиною одинадцятою статті 111 Закону, пунктом 10.2 Порядку виборча комісія приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана, зокрема, неналежним суб’єктом звернення зі скаргою.

За таких обставин скарга Осінського Р.Й. підлягає залишенню без розгляду по суті.

Враховуючи викладене, відповідно до статей 111 – 113 Закону України "Про вибори народних депутатів України", Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 31 липня 2012 року № 133, керуючись статтями 11 – 13, частиною четвертою статті 14, частиною четвертою статті 15 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:

1. Скаргу Осінського Р.Й. залишити без розгляду по суті.

2. Копію цієї постанови надіслати Осінському Р.Й. та кандидату в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 174 Ткаченку О.Ю.

3. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.

Голова Центральної виборчої комісії   Т. СЛІПАЧУК