УКРАЇНА
Центральна виборча комісія
Постанова
м. Київ
08 листопада 2018 року № 200
Про скаргу Остах Л.М., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 6 листопада 2018 року за № 21-37-7762
До Центральної виборчої комісії 6 листопада 2018 року електронною поштою надійшла скарга Остах Л.М. разом із доданими до неї матеріалами, суб’єктом оскарження в якій вказано Черкаську обласну державну адміністрацію, щодо виключення з додатка 20 постанови Центральної виборчої комісії від 12 жовтня 2018 року № 156 "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 23 грудня 2018 року" Червонослобідської сільської об’єднаної територіальної громади Черкаського району Черкаської області.
Вивчивши скаргу та додані до неї матеріали, Центральна виборча комісія встановила.
Згідно з частиною четвертою статті 14 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" скарги подаються до Комісії та розглядаються нею у порядку та строки, встановлені відповідним законом України про вибори або референдуми.
Порядок і строки подання та розгляду скарг, що стосуються місцевих виборів, а також вимоги до їх форми і змісту визначено статтями 14, 15 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", розділом ХІІІ Закону України "Про місцеві вибори" (далі – Закон) та Порядком розгляду скарг виборчими комісіями з місцевих виборів, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 5 вересня 2015 року № 229 (далі – Порядок).
Частиною десятою статті 14 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", частиною першою статті 96 Закону та пунктом 6.2 Порядку передбачено, що скарга подається до виборчої комісії в письмовій формі та повинна містити визначені вказаними положеннями відомості.
Відповідно до частини другої статті 96 Закону та пункту 6.6 Порядку до скарги додаються її копії, докази, зазначені у скарзі, та копії усіх документів, що додаються до неї, у кількості, яка дорівнює кількості суб’єктів оскарження та заінтересованих осіб, зазначених у скарзі. Письмові докази подаються в оригіналі або в засвідченій в установленому порядку копії.
Скарга, оформлена з дотриманням вимог частини десятої статті 14 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", статті 96 Закону та розділу 6 Порядку, розглядається Центральною виборчою комісією на засіданні. За підсумком її розгляду Комісія приймає рішення (частина четверта статті 15 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", частина четверта статті 97 Закону, пункти 7.1, 9.1 Порядку).
Частиною одинадцятою статті 14 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", частиною другою статті 97 Закону та пунктом 6.7 Порядку встановлено, що скарга, оформлена без дотримання передбачених частиною десятою статті 14 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", статтею 96 Закону та розділом 6 Порядку вимог, підлягає поверненню без розгляду.
Скарга Остах Л.М. уперше надійшла до Комісії 2 листопада 2018 року.
Зазначена скарга була оформлена з порушенням вимог Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Закону та Порядку, а саме: не містила власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності) суб’єкта звернення зі скаргою; адреси місця його проживання, місцезнаходження (поштової адреси), а також номера засобу зв’язку, адреси електронної пошти, якщо такі є. Також до скарги не було додано її копій у визначеній Законом і Порядком кількості. Додані до скарги копії документів не було засвідчено в установленому порядку.
У зв’язку з указаними недоліками скаргу листом від 2 листопада 2018 року повернуто суб’єкту звернення без розгляду із зазначенням вичерпного переліку недоліків, які перешкоджали її розгляду, та повідомлено про можливість повторного звернення зі скаргою, оформленою відповідно до вимог статті 14 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", статті 96 Закону та розділу 6 Порядку, в установлені Законом строки.
6 листопада 2018 року до Комісії електронною поштою повторно надійшла скарга Остах Л.М. з аналогічними вимогами.
Водночас повторна скарга також не відповідає вимогам Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Закону та Порядку щодо її оформлення: не містить власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності) суб’єкта звернення зі скаргою. Також до скарги не додано її копій та копій долучених до неї документів у визначеній кількості, а додані до скарги копії документів, зважаючи на подання скарги електронною поштою, не можуть вважатися такими, які подано засвідченими в установленому порядку.
Отже, скаргу, яка надійшла до Комісії 6 листопада 2018 року, подано з невиправленими недоліками.
Згідно з частиною першою статті 1 Закону Комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів у порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.
За змістом частини другої статті 3 Закону Комісія та її члени зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим та іншими законами України.
Відповідно до частини сьомої статті 94 Закону, пункту 3.3 Порядку до Центральної виборчої комісії оскаржується лише бездіяльність територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів.
Рішення, дії чи бездіяльність органів виконавчої влади, їх посадових та службових осіб оскаржуються виключно до суду (частина одинадцята статті 94 Закону, підпункт 4 пункту 3.2 Порядку).
Частиною четвертою статті 38, статтею 50 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" визначено, що рішення посадових осіб місцевих державних адміністрацій можуть бути оскаржені Президенту України, органу виконавчої влади вищого рівня, Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини або до суду. Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, акти інших посадових осіб, які призначаються ними, можуть бути оскаржені в судовому порядку відповідно до закону.
Також за змістом частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушено її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
З огляду на зазначене Конституцією України та законами України Центральна виборча комісія не наділена повноваженнями щодо розгляду скарг на рішення Черкаської обласної державної адміністрації, а отже, Комісія є неналежним суб’єктом розгляду скарги Остах Л.М.
Частинами третьою, одинадцятою статті 97 Закону, пунктами 6.8, 9.3 Порядку визначено, що в разі повторного подання скарги з невиправленими недоліками, а також у разі подання скарги до неналежного суб’єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження, встановлених Законом, виборча комісія приймає рішення про залишення її без розгляду по суті.
Зважаючи на викладені обставини, скарга Остах Л.М. підлягає залишенню без розгляду по суті.
Враховуючи зазначене, відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, частини четвертої статті 38, статті 50 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", частини одинадцятої статті 94, частин першої, третьої, одинадцятої статті 97 Закону України "Про місцеві вибори", Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 5 вересня 2015 року № 229, керуючись статтями 10 – 15 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:
1. Скаргу Остах Л.М., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 6 листопада 2018 року за № 21-37-7762, залишити без розгляду по суті.
2. Копії цієї постанови надіслати Остах Л.М. та Черкаській обласній державній адміністрації.
3. Цю постанову оприлюднити на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.
Голова Центральної виборчої комісії Т. СЛІПАЧУК