УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

26 жовтня 2012 року № 1887

Про скаргу Сосюри В.В., довіреної особи кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 93 Мороза О.О., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 25 жовтня 2012 року за № 21-36-34379

До Центральної виборчої комісії 23 жовтня 2012 року надійшла скарга Сосюри Володимира Вікторовича, довіреної особи кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 93 Мороза Олександра Олександровича, на дії кандидата у народні депутати України в цьому ж окрузі Онищенка Олександра Романовича.

У скарзі суб’єкт звернення зі скаргою просить визнати протиправними та такими, що не відповідають вимогам законодавства про вибори народних депутатів України, дії суб’єкта оскарження, які порушують права та законні інтереси суб’єкта виборчого процесу – кандидата у народні депутати України Мороза О.О., оголосити попередження Онищенку О.Р., а також скасувати його реєстрацію у зв’язку з грубим порушення виборчого законодавства.

Суб’єкт звернення зі скаргою обґрунтовує свої вимоги тим, що на сайті Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області розміщено фотографії із зображенням голови Рокитнянської районної державної адміністрації Вахній С.П., інших посадових осіб органу місцевого самоврядування разом з кандидатом у народні депутати України Онищенком О.Р. Також на фотографіях зображені "атрибути кандидата у народні депутати України Онищенка О.Р.", а саме: назва благодійного фонду "Родина", який, за твердженням суб’єкта звернення зі скаргою, очолює вказаний кандидат у народні депутати, агітаційні намети та футболки з агітаційними написами, в одну з яких одягнена посадова особа органу місцевого самоврядування. Розміщення таких фотографій на офіційному сайті Рокитнянської районної державної адміністрації, на думку суб’єкта звернення зі скаргою, свідчить про порушення Онищенком О.Р. пункту 1 частини двадцять першої статті 74 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (далі – Закон).

На виконання частини десятої статті 111 Закону копію скарги з доданими до неї документами 26 жовтня 2012 року надіслано суб’єкту оскарження, якого повідомлено про можливість подати письмові пояснення по суті скарги.

У своїх поясненнях, які надійшли до Центральної виборчої комісії 26 жовтня 2012 року, суб’єкт оскарження заперечує свою участь у розміщенні фотографій з його зображенням на офіційному сайті Рокитнянської районної державної адміністрації.

Постановою Центральної виборчої комісіївід 17 серпня 2012 року № 471"Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, висунутих Соціалістичною партією України, в одномандатних виборчих округах" Мороза Олександра Олександровича зареєстровано кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 93.

Сосюра Володимир Вікторович зареєстрований довіреною особою кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 93 Мороза О.О. постановою Центральної виборчої комісії від 22 серпня 2012 року № 547.

Постановою Центральної виборчої комісії від 7 серпня 2012 року № 181 "Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, висунутих Партією регіонів, в одномандатних виборчих округах" Онищенка Олександра Романовича зареєстровано кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 93.

За змістом частин першої та другої статті 108 Закону довірена особа кандидата у депутати може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, зокрема, на дії іншого кандидата у депутати. Частиною восьмою вказаної статті передбачено, що скарга на дії чи бездіяльність кандидата у депутати може бути подана до Центральної виборчої комісії.

Таким чином, згідно зі статтею 108 Закону скаргу подано належним суб’єктом звернення зі скаргою до належного суб’єкта її розгляду.

Розглянувши скаргу та додані до неї матеріали, проаналізувавши спірні правовідносини, Центральна виборча комісія встановила.

Передвиборна агітація – це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію – суб’єкта виборчого процесу. Передвиборна агітація може здійснюватися в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України (частина перша статті 68 Закону).

Відповідно до частини двадцять першої зазначеної статті Закону кандидатам у народні депутати України забороняється використовувати для проведення передвиборної агітації службовий транспорт, зв’язок, устаткування, приміщення, інші об’єкти та ресурси за місцем роботи, службові чи виробничі наради, збори колективу, а також залучати для передвиборної агітації або використовувати для будь-якої роботи, пов’язаної з проведенням передвиборної агітації, зокрема,  кандидатам у народні депутати України, які займають посади в органах державної влади чи в інших державних органах, органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування, –  посадових та службових осіб органів державної влади чи інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (крім осіб, які перебувають на посадах помічника-консультанта народного депутата України).

За змістом частини першої, пункту 4 частини другої статті 61 Закону Центральна виборча комісія приймає рішення про попередження, зокрема окремому кандидату в народні депутати України, у разі встановлення судом при розгляді виборчого спору факту, що кандидат у депутати, який займає посаду, в тому числі за сумісництвом, в органах виконавчої влади, органах влади Автономної Республіки Крим чи в органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, у закладах, установах, організаціях, у військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, залучав або використовував для проведення передвиборної агітації підлеглих йому осіб, службовий транспорт, зв’язок, устаткування, приміщення, інші об’єкти та ресурси за місцем роботи (зловживання службовим становищем).

Згідно з частинами першою – третьою статті 112 Закону докази, на підставі яких виборча комісія встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення суб’єкта звернення зі скаргою, суб’єкта оскарження чи заінтересованих осіб, та інші обставини, що мають значення для правильного розгляду скарги, надають виборчій комісії суб’єкт звернення зі скаргою, суб’єкт оскарження, заінтересовані особи.

Якщо суб’єкт звернення, суб’єкт оскарження чи заінтересована особа не надасть докази для підтвердження обставин, на які він посилається, виборча комісія вирішує справу на основі наявних доказів.

Частиною п’ятою статті 112 Закону передбачено, що обставини (факти), для доведення яких законом встановлено певні засоби доказування, не можуть доводитися іншими засобами доказування.

Враховуючи положення пункту 4 частини другої статті 61 Закону, факт зловживання службовим становищем повинен бути встановлений судом.

Відповідного рішення суду суб’єктом оскарження не надано.

Частиною сьомою статті 112 Закону визначено, що виборча комісія оцінює, зокрема, достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.

Що стосується доданих до скарги роздруківок фотографій із сайту  Рокитнянської районної державної адміністрації, то Комісія оцінює їх як неналежні докази, оскільки вони не дають можливості зробити висновок, що їх розміщення на сайті відбувалося з ініціативи кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 93 Онищенка О.Р.

Отже, суб’єктом звернення зі скаргою не надано Комісії доказів, які б свідчили про вчинення протиправних дій або допущення протиправної бездіяльності кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 93 Онищенком О.Р.

Частиною другою статті 61 Конституції України встановлено, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.

Таким чином, факт порушення суб’єктом оскарження вимог пункту 1 частини двадцять першої статті 74 Закону суб’єктом звернення зі скаргою не доведено.

З огляду на викладене підстави для задоволення скарги в частині визнання дій кандидата у народні депутати України Онищенка О.Р. такими, що не відповідають вимогам Закону України "Про вибори народних депутатів України", порушують права та законні інтереси суб’єкта виборчого процесу, та винесення попередження кандидату в народні депутати України Онищенку О.Р. у Центральної виборчої комісії відсутні.

Крім того, за змістом частини дев’ятої статті 108 Закону рішення, дії чи бездіяльність органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, що порушують законодавство про вибори, можуть бути оскаржені до суду в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.

Що стосується вимоги суб’єкта звернення зі скаргою про скасування реєстрації кандидата у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі № 93 Онищенка О.Р. у зв’язку з грубими порушеннями виборчого законодавства, то зазначаємо, що частина четверта статті 61 Закону містить вичерпний перелік підстав для скасування реєстрації кандидата у народні депутати України. Інших підстав для скасування реєстрації кандидата у депутати Законом не передбачено.

Отже, вказана вимога суб’єкта звернення зі скаргою також не підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, відповідно до частини першої, пункту 4 частини другої статті 61, статті 68, частини першої статті 70, статей 74, 108 – 113 Закону України "Про вибори народних депутатів України", керуючись статтями 11 – 13, частиною четвертою статті 14, частиною четвертою статті 15 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:

1. Відмовити у задоволенні скарги Сосюри Володимира Вікторовича, довіреної особи кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 93 Мороза Олександра Олександровича, на дії кандидата у народні депутати України в цьому ж окрузі Онищенка Олександра Романовича.

2. Копії цієї постанови надіслати Сосюрі В.В., кандидатам у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 93 Морозу О.О. та Онищенку О.Р.

3. Цю постанову оприлюднити на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.

Голова Центральної виборчої комісії   В. ШАПОВАЛ