УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

2 квітня 2006 року №1144

Про скаргу виборчого блоку політичних партій
„Народний блок Литвина” на дії окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 178, зареєстровану
в Центральній виборчій комісії 30 березня 2006 року за № 21-34-15017

До Центральної виборчої комісії 30 березня 2006 року надійшла скарга виборчого блоку політичних партій „Народний блок Литвина” в особі уповноваженої особи цього блоку Шила Анатолія Васильовича на дії окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 178.

Суб’єкт звернення зі скаргою просить Центральну виборчу комісію „визнати дії окружної виборчої комісії територіального виборчого округу №178, в частині складання протоколу окружної виборчої комісії в межах територіального виборчого округу № 178 з виборів народних депутатів України протиправними, тобто такими, що не відповідають вимогам Закону України „Про вибори народних депутатів України”, порушують виборчі права громадян, права та законні інтереси суб’єкта виборчого процесу, визнати протокол окружної виборчої комісії про підсумки голосування в межах територіального виборчого округу № 178 недійсним, зобов’язати окружну виборчу комісію територіального виборчого округу № 178 здійснити повторний підрахунок голосів виборців в зазначеному територіальному виборчому окрузі за наслідками якого скласти уточнений протокол”.

Свої вимоги суб’єкт звернення зі скаргою обгрунтовує тим, що відомості до протоколу про підсумки голосування в межах територіального виборчого округу № 178 внесено окружною виборчою комісією з порушенням вимог чинного законодавства, мотивуючи це тим, що 27 березня 2006 року після закінчення голосування дільнична виборча комісія виборчої дільниці № 106 територіального виборчого округу № 178 з виборів народних депутатів України під час підсумкового безперервного засідання склала протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №106 територіального виборчого округу № 178, до якого внесла такі відомості: кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничною виборчою комісією, становить 243 штуки, кількість невикористаних виборчих бюлетенів – 66 штук, кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування, – 144, кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування, – 33, кількість виборців, які взяли участь у голосуванні, – 177, кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними, – 2. Однак, при перевірці кількості голосів, поданих за кандидатів у депутати від кожної партії, встановлено, що така кількість становить 173 голоси.

Таким чином, із наданого протоколу, на думку скаржника, не можливо встановити кількості виборців, що взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці №106 територіального виборчого округу № 178, на підставі відомостей протоколу без повторного підрахунку голосів.

Крім того, суб’єктом звернення зі скаргою зазначено, що такі самі порушення допущено також на виборчих дільницях № 88, 119, 120, 144 та  142/889.

До скарги суб’єктом звернення додано копії актів про виявлені порушення вимог Закону України “Про вибори народних депутатів України” на виборчих дільницях № 88, 119, 120, 144 та 142/889 територіального виборчого округу №178 та скарги на дії дільничних виборчих комісій зазначених виборчих дільниць.

При розгляді цієї скарги Центральна виборча комісія виходить, зокрема, з такого.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 103 Закону України „Про вибори народних депутатів України” (далі – Закон) суб’єктом звернення зі скаргою, що стосується процесу виборів депутатів, може бути політична партія (блок) – суб’єкт виборчого процесу в особі, зокрема, уповноваженої особи блоку.

До Центральної виборчої комісії звернулась уповноважена особа виборчого блоку „Народний блок Литвина” Шило А.В., яка є належним суб’єктом звернення зі скаргою.

Відповідно до частин першої, третьої статті 116 Закону суб’єкт виборчого процесу має право оскаржити рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії; скарга щодо рішень, дій чи бездіяльності окружної виборчої комісії подається, зокрема, до Центральної виборчої комісії.

Скарга щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільниці, може бути подана до виборчої комісії вищого рівня або до суду у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності (частина третя статті 106 Закону).

Отже, скаргу подано належному суб’єкту розгляду в установленим Законом строк оскарження.

Таким чином, розгляд скарги на дії окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 178 належить до повноважень Центральної виборчої комісії.

На виконання вимог частини одинадцятої статті 108, частини другої статті 109 Закону копію зазначеної скарги надіслано Центральною виборчою комісією суб’єкту оскарження з повідомленням про передбачене вказаною нормою Закону право подати Центральній виборчій комісії письмові пояснення по суті скарги, а також про дату і місце розгляду скарги.

Проте пояснень по суті скарги суб’єктом оскарження до Центральної виборчої комісії не надано.

Частиною третьою статті 109 Закону встановлено, що в разі якщо суб’єкт звернення зі скаргою, суб’єкт оскарження чи заінтересована особа не надасть докази для підтвердження обставин, на які він посилається, виборча комісія вирішує справу на основі наявних доказів.

Розглянувши скаргу та додані до неї матеріали, Центральна виборча комісія встановила.

Окружною виборчою комісією територіального виборчого округу №178 на підставі, зокрема протоколів дільничних виборчих комісій виборчих дільниць № 88, 119, 120, 144 та 142/889 про підрахунок голосів виборців складено протокол про підсумки голосування в межах територіального виборчого округу №178.

Частиною першою статті 109 Закону встановлено, що доказами, на підставі яких виборча комісія встановлює наявність чи відсутність обставин, що обгрунтовують вимоги і заперечення скаржника, суб’єкта оскарження чи заінтересованих осіб, та інші обставини, що мають значення для правильного розгляду скарги, можуть бути, зокрема, письмові документи і матеріали       (в тому числі електронні), які містять відомості про обставини, що мають значення для правильного розгляду скарги.

Відповідно до частини дев’ятої статті 92 Закону рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці може бути прийнято окружною виборчою комісією у разі наявності скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, уповноваженими особами партій (блоків), офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці, а також за наявності акта або письмової скарги осіб, зазначених у частині першій статті 91 цього Закону, про порушення вимог цього Закону під час транспортування до окружної виборчої комісії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів.

Згідно з пунктом 5 частини п’ятнадцятої статті 72 Закону уповноважена особа партії (блоку) має права офіційного спостерігача від партії (блоку), передбачені частиною сьомою статті 75 цього Закону.

У пункті 6 частини сьомої статті 75 Закону встановлено, що офіційний спостерігач від партії (блоку) має право складати акт про виявлення порушення цього Закону, що підписується ним та не менш як двома виборцями, які засвідчують факт цього порушення, із зазначенням їх прізвищ, імен, по батькові, місця проживання та адреси житла, та подавати його з відповідною скаргою до виборчої комісії чи до суду у строки, передбачені статтею 106 цього Закону.

Суб’єктом звернення зі скаргою подано до Центральної виборчої комісії копії актів про виявлення порушень вимог Закону України “Про вибори народних депутатів України” на виборчих дільницях № 88, 119, 120, 144 та 142/889, 88 територіального виборчого округу №178, які  містять підпис лише уповноваженої особи виборчого блоку „Народний блок Литвина” Шила А.В.

Відповідно до частини п’ятої статті 109 Закону обставини (факти), для доведення яких законом установлені певні засоби доказування, не можуть доводитися іншими засобами доказування.

З огляду на зазначене, дії суб’єкта оскарження щодо врахування відомостей протоколів про підрахунок голосів на виборчих дільницях № 88,  119, 120, 144, 142/889 при встановленні підсумків голосування в межах територіального виборчого округу № 178 вчинено відповідно до Закону, в межах повноважень, передбачених законом, і не порушують виборчих прав виборців, прав і законних інтересів інших суб’єктів виборчого процесу.

Враховуючи  викладене,  відповідно до статті 12, пункту 1 частини другої статті 30, частини п’ятнадцятої статті 72, частини сьомої статті 75, частин дев’ятої, десятої статті 92, пункту 2 частини першої статті 103, пункту 1 частини першої статті 104, статті 106, частин десятої, одинадцятої статті 108, статті 109, частин першої, другої, четвертої, дев’ятої, десятої статті 110, частин першої, третьої статті 116 Закону України “Про вибори народних депутатів України”, керуючись статтями  12, 13, 15, пунктом 19 статті 19 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”, Центральна виборча комісія  постановляє:

1. Відмовити у задоволенні скарги виборчого блоку політичних партій „Народний блок Литвина” в особі уповноваженої особи Шила Анатолія Васильовича на дії окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 178.

2. Копії цієї постанови надіслати уповноваженій особі виборчого блоку „Народний блок Литвина”  в територіальному виборчому окрузі № 178 Шилу А.В. та окружній виборчій комісії територіального виборчого округу № 178.

Голова Центральної виборчої комісії   Я. ДАВИДОВИЧ