УКРАЇНА
Центральна виборча комісія
Постанова
м. Київ
5 вересня 2012 року № 777
Про скаргу Желіховського Ю.В., зареєстровану
в Центральній виборчій комісії 3 вересня 2012 року за № 21-30-18130
До Центральної виборчої комісії 3 вересня 2012 року надійшла скарга Желіховського Юрія Васильовича від 31 серпня 2012 року, в якій він просить "оголосити попередження кандидату у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 164 Фіялці В.М. за проведення передвиборної агітації у формі та засобами, що суперечить Конституції України та законам України; повідомити правоохоронні органи про допущене кандидатом у народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 164 Фіялкою В.М. адміністративне правопорушення з метою притягнення його до встановленої законодавством відповідальності".
Суб’єкт звернення зі скаргою обґрунтовує свої вимоги тим, що 31 серпня 2012 року йому стало відомо, що кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 164 Фіялка В.М. встановив на Театральній площі в місті Тернополі намети, на яких, зокрема, містяться фотографії із зображення Желіховського Ю.В., голови Тернопільської обласної державної адміністрації Хоптяна В.А., кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 164
Клименка В.О., а під ними розміщені портрети Леніна та Сталіна і напис "Біда у нашу хату йде!". Фотографії були розміщені без згоди
Желіховського Ю.В., а їх оприлюднення із заголовком "Біда у нашу хату йде!" порушує його честь, гідність та ділову репутацію суб’єкта звернення зі скаргою.
Вивчивши скаргу, Центральна виборча комісія встановила.
Відповідно до частини першої статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
За змістом частини третьої статті 8 Конституції України звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Кожному гарантується судовий захист права спростовувати недостовірну інформацію про себе і членів своєї сім’ї та права вимагати вилучення будь-якої інформації, а також право на відшкодування матеріальної і моральної шкоди, завданої збиранням, зберіганням, використанням та поширенням такої недостовірної інформації (частина четверта статті 32 Конституції України).
Частиною першою статті 201 Цивільного кодексу України регламентовано, що особистими немайновими благами, які охороняються цивільним законодавством, є: здоров’я, життя; честь, гідність і ділова репутація; ім’я (найменування); авторство; свобода літературної, художньої, наукової і технічної творчості, а також інші блага, які охороняються цивільним законодавством.
Відповідно до частини першої статті 3 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно з частиною першою статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Частиною першою статті 124 Основного Закону України встановлено, що правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського та місцевих референдумів у порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.
Комісія та її члени зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим та іншими законами України (частина друга статті 3 Закону України "Про Центральну виборчу комісію").
Таким чином, Центральна виборча комісія не є належним суб’єктом розгляду скарг щодо порушення честі, гідності та ділової репутації громадян.
Згідно із частиною одинадцятою статті 111 Закону, пунктом 10.2 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 31 липня 2012 року № 133, виборча комісія приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана, зокрема, до неналежного суб’єкта розгляду скарги.
Разом з тим, частиною двадцять п’ятою статті 74 Закону передбачено, що у разі надходження до Центральної виборчої комісії або окружної виборчої комісії заяви чи іншого повідомлення щодо порушень, які мають ознаки вчинення злочину чи адміністративного правопорушення, відповідна виборча комісія невідкладно звертається до відповідних правоохоронних органів щодо перевірки зазначеного повідомлення та реагування відповідно до законів України.
Враховуючи викладене, відповідно до частини одинадцятої статті 111, частини десятої статті 113 Закону України "Про вибори народних депутатів України", Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії
від 31 липня 2012 року № 133, керуючись частиною другою статті 3,
статтями 11 – 13, частиною четвертою статті 14, частиною четвертою статті 15, частиною другою статті 27 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:
1. Скаргу Желіховського Юрія Васильовича залишити без розгляду по суті.
2. Скаргу Желіховського Ю.В. з доданими до неї матеріалами надіслати Міністерству внутрішніх справ України для перевірки та відповідного реагування відповідно до законодавства України.
3. Цю постанову надіслати Желіховському Ю.В., кандидату у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 164 Фіялці В.М., Міністерству внутрішніх справ України, а також оприлюднити на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.
Заступник Голови Центральної виборчої комісії А. МАГЕРА