УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

8 вересня 2004 року №502

Про скасування постанов територіальної виборчої комісії територіального виборчого округу № 51 (Донецька область) з виборів Президента України 31 жовтня 2004 року від 4 вересня 2004 року № 10, 11

До Центральної виборчої комісії 6 вересня 2004 року надійшли постанови територіальної виборчої комісії територіального виборчого округу № 51 (Донецька область) від 4 вересня 2004 року № 10 “Про звернення зі скаргою до ЦВК на дії кандидата на пост Президента України Мороза О.О.” та № 11 “Про звернення зі скаргою до ЦВК на дії кандидата на пост Президента України Вітренко Н.М.”

Розглянувши зазначені постанови територіальної виборчої комісії територіального виборчого округу № 51 та додані до них матеріали, Центральна виборча комісія встановила.

Суб’єкт звернення скаргами, предмет оскарження, мотиви, що зумовили розгляд питань на засіданні територіальної виборчої комісії територіального виборчого округу № 51, посилання на конкретні положення Закону України “Про вибори Президента України”, якими керувалася комісія при прийнятті постанов від 4 вересня № 10, 11, та резолютивні частини є одними й тими ж самими. З огляду на це, Центральна виборча комісія вважає можливим об’єднати розгляд цих двох постанов.

Територіальна виборча комісія територіального виборчого округу № 51 при прийнятті рішень від 4 вересня № 10, 11, якими вона постановила подати скарги на дії кандидатів на пост Президента України відповідно Мороза О.О. та Вітренко Н.М. за фактами порушень ними вимог пункту 4 частини другої статті 11 Закону України “Про вибори Президента України”, керувалася статтями 91, 92, 93 цього ж Закону. Зазначені статті містять лише загальні положення щодо суб’єктів звернення із скаргою, предмету та суб’єктів оскарження, а також суб’єктів розгляду скарг. Територіальною виборчою комісією територіального виборчого округу № 51 при прийнятті зазначених постанов не враховано особливості оскарження дій кандидатів на пост Президента України, їх довірених осіб, визначені частинами першою та другою статті 103 Закону України “Про вибори Президента України”.

Відповідно до частини першої статті 103 Закону України “Про вибори Президента України” суб’єктами звернення із скаргою на дії кандидатів на пост Президента України, їх довірених осіб є кандидат на пост Президента України та політична партія (виборчий блок політичних партій) – суб’єкти виборчого процесу, оскільки вони мають право оскаржувати дії іншого кандидата на пост Президента України, його довіреної особи, якщо ці дії спрямовані на порушення встановленого законом порядку висунення кандидата, проведення передвиборної агітації, інші порушення їх прав або виборчих прав громадян. А згідно з частиною другою цієї ж статті Закону право оскаржувати дії кандидата на пост Президента України, його довіреної особи має виборець, якщо ці дії порушують його виборчі права.

Таким чином, територіальна виборча комісія не є суб’єктом звернення із скаргою на дії кандидатів на пост Президента України.

Крім того, Центральна виборча комісія вважає за необхідне звернути увагу територіальної виборчої комісії територіального виборчого округу № 51 на положення частини восьмої статті 58 Закону України “Про вибори Президента України”, якими передбачено, що кандидат на пост Президента України або його довірена особа повідомляє про час і місце проведення публічних заходів передвиборної агітації відповідну територіальну виборчу комісію.

Згідно з частиною шостою статті 58 Закону України “Про вибори Президента України” органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування за зверненням відповідної територіальної виборчої комісії надають приміщення, придатні для проведення публічних заходів передвиборної агітації, які організовує територіальна виборча комісія. При цьому територіальна виборча комісія зобов’язана забезпечити рівні можливості для всіх кандидатів на пост Президента України, зареєстрованих Центральною виборчою комісією.

Відповідно до частини першої статті 22 Закону України “Про вибори Президента України” виборчі комісії є спеціальними колегіальними державними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів Президента України та забезпечувати повне й однакове дотримання законодавства України щодо виборів Президента України, які зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, визначених законодавством України.

Отже, постанови територіальної виборчої комісії територіального виборчого округу № 51 від 4 вересня 2004 року № 10, 11 не відповідають вимогам Закону України “Про вибори Президента України”.

Частиною вісімнадцятою статті 28 Закону України “Про вибори Президента України” передбачено, що рішення виборчої комісії, яке суперечить законодавству України може бути скасоване виборчою комісією вищого рівня. Таким чином, Центральна виборча комісія встановила підстави для скасування зазначених постанов територіальної виборчої комісії територіального виборчого округу № 51.

Враховуючи викладене, відповідно до частин першої, другої статті 22, частин першої, сьомої, вісімнадцятої статті 28, частин шостої, восьмої статті 58, статті 103 Закону України “Про вибори Президента України”, керуючись статтями 11, 12, 13, пунктом 3 статті 18, частиною другою статті 27 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”, Центральна виборча комісія постановляє:

1. Постанови територіальної виборчої комісії територіального виборчого округу № 51 (Донецька область) від 4 вересня 2004 року № 10 “Про звернення зі скаргою до ЦВК на дії кандидата на пост Президента України Мороза О.О.” та № 11 “Про звернення зі скаргою до ЦВК на дії кандидата на пост Президента України Вітренко Н.М.” скасувати, як такі, що суперечать Закону України “Про вибори Президента України”.

2. Копію цієї постанови надіслати територіальній виборчій комісії територіального виборчого округу № 51.

Заступник Голови Центральної виборчої комісії Я.ДАВИДОВИЧ