УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

20 квітня 2016 року № 107

Про скасування постанови Рунівщинської сільської виборчої комісії Полтавського району Полтавської області від 18 квітня 2016 року № 3

До Центральної виборчої комісії 19 квітня 2016 року надійшла постанова Рунівщинської сільської виборчої комісії Полтавського району Полтавської області (далі – Рунівщинська сільська виборча комісія) від 18 квітня 2016 року № 3, якою вибори депутатів Рунівщинської сільської ради Полтавського району Полтавської області (далі – Рунівщинська сільська рада) та Рунівщинського сільського голови визнано такими, що не відбулися, та призначено повторні вибори на 26 червня 2016 року.

Також 20 квітня 2016 року надійшли пояснення голови Рунівщинської сільської виборчої комісії щодо підстав прийняття вищевказаного рішення.

Розглянувши наявні в Центральній виборчій комісії матеріали, Комісія встановила.

Згідно з частиною другою статті 85 Закону України "Про місцеві вибори" (далі – Закон) сільська виборча комісія на підставі складеного нею протоколу про результати виборів депутатів у єдиному одномандатному виборчому окрузі не пізніш як на п’ятий день з дня голосування приймає одне з рішень: про визнання депутата обраним у відповідному єдиному одномандатному виборчому окрузі; про проведення повторного голосування; про визнання виборів у відповідному одномандатному виборчому окрузі такими, що не відбулися.

Частиною третьою вказаної статті передбачено, що сільська виборча комісія на підставі протоколу (протоколів, у тому числі з позначкою "Уточнений") про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі з виборів сільського голови встановлює результати виборів у цьому виборчому окрузі, про що складає протокол.

Сільська виборча комісія  на підставі складеного нею протоколу про результати виборів сільського голови не пізніш як на п’ятий день з дня голосування приймає одне з рішень: про визнання сільського голови обраним; про проведення повторного голосування; про визнання виборів відповідного сільського голови такими, що не відбулися (частина четверта статті 85 Закону).

За наявною в Центральній виборчій комісії інформацією до встановлення результатів виборів депутатів Рунівщинської сільської ради та Рунівщинського сільського голови 17 листопада 2015 року Рунівщинською сільською виборчою комісією було передано протоколи про підсумки голосування та іншу документацію до правоохоронних органів.

Пунктом 7 постанови Центральної виборчої комісії від 13 листопада 2015 року № 561 Рунівщинську сільську виборчу комісію було зобов’язано встановити результати виборів депутатів Рунівщинської сільської ради та Рунівщинського сільського голови.  

Рішенням Полтавського районного суду Полтавської області від 21 листопада 2015 року в справі № 2-а/545/105/15, яке набуло законної сили, було зобов’язано сільську виборчу комісію виконати вказану вимогу вищезазначеної постанови Комісії.

Центральна виборча комісія постановою від 20 листопада 2015 року № 581 зобов’язала Рунівщинську сільську виборчу комісію вжити заходів щодо повернення та отримання виборчою комісією оригіналів протоколів про підсумки голосування з виборів депутатів Рунівщинської сільської ради, Рунівщинського сільського голови та іншої виборчої документації і встановити результати відповідних виборів.

Разом з тим, як вбачається з пояснень голови Рунівщинської сільської виборчої комісії, виборча документація з виборів депутатів Рунівщинської сільської ради та Рунівщинського сільського голови є предметом дослідження у зв’язку з проведенням досудового розслідування у кримінальному провадженні, що також підтверджується листом Полтавського відділу поліції Полтавського районного відділення поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 18 квітня 2016 року.

Натомість Рунівщинська сільська виборча комісія постановою від 18 квітня 2016 року № 3 визнала вибори депутатів Рунівщинської сільської ради та Рунівщинського сільського голови 25 жовтня 2015 року такими, що не відбулися, та призначила повторні вибори на 26 червня 2016 року.

Підстави призначення повторних виборів депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів визначено Законом.

Так, згідно з частиною четвертою статті 14 Закону повторні вибори депутатів (депутата) у відповідному багатомандатному, одномандатному виборчому окрузі призначаються відповідною територіальною виборчою комісією в порядку, встановленому Законом, у разі визнання відповідних виборів у цьому виборчому окрузі такими, що не відбулися, з підстав, визначених Законом, чи в разі визнання особи, обраної у відповідному одномандатному виборчому окрузі депутатом, такою, яка відмовилась від депутатського мандата у відповідному одномандатному виборчому окрузі.

Повторні вибори сільського голови призначаються відповідною територіальною виборчою комісією в порядку, встановленому Законом, у разі визнання відповідних виборів такими, що не відбулися, чи в разі визнання особи, обраної сільським головою, такою, яка відмовилась від посади сільського голови.

Частиною одинадцятою статті 85 Закону визначено, що вибори у виборчому окрузі визнаються такими, що не відбулися, у зв’язку з настанням обставин, передбачених частиною дев’ятою цієї статті (якщо до виборчого бюлетеня для голосування у день виборів включено лише одного кандидата на посаду сільського голови, і за результатами голосування у день виборів він не набрав більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні) та частиною другою статті 48 Закону (у разі якщо у відповідному виборчому окрузі після закінчення строку реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського голови не залишилося жодного кандидата, жодного виборчого списку місцевих організацій партій).

Вибори визнаються такими, що не відбулися, також у разі, якщо після закінчення строку реєстрації кандидатів більше ніж у третині одномандатних виборчих округів на виборах депутатів сільської ради не залишилося жодного кандидата (частина третя статті 48 Закону).

Крім того, згідно з частиною двадцять першою статті 87 Закону в разі проведення повторного голосування, якщо до виборчого бюлетеня для повторного голосування було включено два або більше кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости і за результатами повторного голосування найбільшу і водночас однакову кількість голосів виборців подано за двох або більше кандидатів, або якщо голосування проводилося по одному кандидату, і за нього не було подано більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні, територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання виборів депутата, сільського, селищного, міського голови, старости такими, що не відбулися, та відповідно до частини четвертої статті 14 Закону призначає повторні вибори, про що приймає відповідне рішення.

Наявні в Центральній виборчій комісії документи свідчать про відсутність передбачених Законом підстав для призначення повторних виборів депутатів Рунівщинської сільської ради та Рунівщинського сільського голови.

Крім того, на порушення вимог частини п’ятнадцятої статті 27 Закону та Порядку організації роботи та ведення діловодства  у виборчих комісіях з місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії  від 5 вересня 2015 року № 228, постанова Рунівщинської сільської виборчої комісії від 18 квітня 2016 року № 3 не містить найменування рішення та мотивувальної частини з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії.

Отже, вищевказана постанова Рунівщинської сільської виборчої комісії є необґрунтованою та такою, що суперечить вимогам Закону.
Пунктом 1 частини першої статті 19 Закону встановлено, що Центральна виборча комісія є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів.

Центральна виборча комісія здійснює контроль за додержанням законодавства про місцеві вибори на всій території України (пункт 1 частини першої статті 24 Закону).

Згідно з пунктом 5 частини першої статті 24 Закону Центральна виборча комісія може з власної ініціативи в разі прийняття територіальною виборчою комісією незаконного рішення скасувати таке рішення.

Відтак постанова Рунівщинської сільської виборчої комісії від 18 квітня 2016 року № 3 підлягає скасуванню як незаконна.

Рішення Центральної виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов’язковим для виконання всіма суб’єктами відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму, в тому числі відповідними виборчими комісіями нижчого рівня, а також органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, установами, організаціями всіх форм власності та громадянами України. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, а також державні підприємства, установи і організації зобов’язані сприяти Комісії та її членам у здійсненні ними своїх повноважень (частини перша, п’ята статті 13 Закону України "Про Центральну виборчу комісію").

Частиною першою статті 2 зазначеного Закону встановлено, що Комісія в межах своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, однакове застосування законодавства України про вибори на всій території України.

Враховуючи викладене, відповідно до частин першої, третьої статті 19, частини першої статті 20, частини першої статті 24, частини п’ятнадцятої статті 27 Закону України "Про місцеві вибори", керуючись частиною першою статті 2, статтями 11 – 13, частиною першою статті 16, пунктами 1 – 2 статті 21 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:

1. Скасувати постанову Рунівщинської сільської виборчої комісії Полтавського району Полтавської області від 18 квітня 2016 року № 3.

2.  Зобов’язати Рунівщинську сільську виборчу комісію Полтавського району Полтавської області розглянути питання щодо встановлення результатів чергових виборів депутатів Рунівщинської сільської ради Полтавського району Полтавської області та Рунівщинського сільського голови після отримання від правоохоронних органів оригіналів протоколів про підсумки голосування з відповідних виборів.

3. Вказати Рунівщинській сільській виборчій комісії Полтавського району Полтавської області на необхідність неухильного дотримання вимог виборчого законодавства України у своїй діяльності.

4. Копії цієї постанови надіслати Рунівщинській сільській виборчій комісії Полтавського району Полтавської області та Головному управлінню Національної поліції в Полтавській області.

5. Цю постанову оприлюднити на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.

Голова Центральної виборчої комісії    М. ОХЕНДОВСЬКИЙ