УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

21 червня 2011 року № 88

Про відмову в реєстрації ініціативної групи всеукраїнського референдуму за народною ініціативою, утвореної на зборах громадян України, що відбулися 23 травня 2011 року в місті Львові

До Центральної виборчої комісії 16 червня 2011 року надійшло подання виконуючого обов’язки міського голови, першого заступника Львівського міського голови Синютки О.М. від 10 червня 2011 року № 1104/вих-1757 щодо реєстрації ініціативної групи всеукраїнського референдуму за народною ініціативою, утвореної на зборах громадян України, що відбулися 23 травня 2011 року в місті Львові.

Розглянувши зазначене подання та додані до нього документи, Центральна виборча комісія встановила.

Учасниками зборів схвалено пропозицію про проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою та затверджено формулювання питання, яке пропонується винести на всеукраїнський референдум:

"Чи схвалюєте (приймаєте) Ви Закон України "Про землю", проект якого опублікований в газеті Всеукраїнське об’єднання "Свобода" № 96 (19 у цьому році) 12 – 18 травня 2011 року, індекс видання 37619, яким, зокрема, передбачено заборону продажу земель сільськогосподарського призначення, у тому числі іноземцям?"

Здійснивши в межах своїх повноважень перевірку питання, яке пропонується винести на всеукраїнський референдум за народною ініціативою, щодо його відповідності Конституції України та Закону України "Про всеукраїнський та місцеві референдуми" (далі – Закон), Центральна виборча комісія зазначає.

Учасниками зборів пропонується винести на всеукраїнський референдум за народною ініціативою проект Закону України "Про землю", що передбачає проведення законодавчого референдуму.

У Рішенні Конституційного Суду України від 5 жовтня 2005 року № 6-рп/2005 (справа про здійснення влади народом) зазначено, що здійснення народного волевиявлення у формах безпосередньої демократії є реалізацією народом своєї влади, зокрема шляхом затвердження відповідних рішень (законів). У вказаному Рішенні Конституційний Суд України дійшов висновку, що результати народного волевиявлення, отримані через вибори й референдум, є обов’язковими.

У Рішенні Конституційного Суду України від 16 квітня 2008 року № 6-рп/2008 (справа про прийняття Конституції та законів України на референдумі) висловлено правову позицію, що за змістом статей 5, 72, 74 Конституції України народ як носій суверенітету і єдине джерело влади в Україні, здійснюючи своє волевиявлення через референдум, може в порядку, який має бути визначений Конституцією і законами України, приймати закони України (вносити до них зміни), крім законів, прийняття яких на референдумі не допускається згідно з Конституцією України.

Частиною першою статті 16 Закону визначено, що ініціативна група всеукраїнського референдуму утворюється на зборах громадян України, які мають право на участь у референдумі.

Відповідно до частини восьмої вказаної статті до документів проведених зборів з питання всеукраїнського референдуму належить, зокрема, точне формулювання питання, що пропонується винести на референдум.

Законом передбачено, що формулювання питання, яке пропонується винести на всеукраїнський референдум, повинно бути точним, що дозволяє, зокрема, з’ясувати його зміст.

Однак формулювання запропонованого питання не є точним, оскільки воно не дозволяє з’ясувати зміст питання без використання додаткових джерел, а саме: газети Всеукраїнське об’єднання "Свобода" № 96 (19 у цьому році) 12 – 18 травня 2011 року, індекс видання 37619.  

Таким чином, подані до Центральної виборчої комісії документи не містять точного формулювання питання, яке пропонується винести на всеукраїнський референдум.

Крім того, до Центральної виборчої комісії не подано проекту Закону України "Про землю", питання щодо схвалення (прийняття) якого пропонується винести на всеукраїнський референдум за народною ініціативою. Посилання на опублікування законопроекту в друкованих засобах масової інформації не створює можливості з’ясування точного змісту питання, яке пропонується винести на всеукраїнський референдум.

            В інших документах зборів громадян текст проекту Закону України "Про землю" також не викладається. Зокрема, з протоколів зборів не вбачається, що зміст цього законопроекту в повному обсязі доведено до відома учасників зборів.

Згідно з частиною першою статті 36 Закону питання, що виносяться на всеукраїнський референдум, повинні містити назву проекту (проектів) закону, рішення, що виноситься на референдум, і надавати можливість громадянину відповісти "так" або "ні" на питання про прийняття або відхилення цього проекту (проектів).

Питання, що пропонується винести на всеукраїнський референдум, не передбачає однозначної відповіді "так" або "ні", оскільки містить, по суті, декілька питань щодо: прийняття відповідного Закону України "Про землю", заборони продажу земель сільськогосподарського призначення, а також заборони продажу земель сільськогосподарського призначення іноземцям.

Рішенням Конституційного Суду України від 27 березня 2000 року № 3-рп/2000 (справа про всеукраїнський референдум за народною ініціативою) сформульовано правову позицію, за якою Конституційний Суд України вважає необґрунтованою думку, згідно з якою ні Центральна виборча комісія, ні Президент України, ні інші державні органи не повноважні здійснювати перевірку щодо відповідності Конституції України питань, які пропонуються ініціативними групами громадян для всеукраїнського референдуму за народною ініціативою.

Враховуючи, що до Центральної виборчої комісії учасниками зборів громадян не подано проекту Закону України "Про землю", здійснити перевірку щодо відповідності Конституції України питання, яке пропонується винести на всеукраїнський референдум, неможливо.

Центральна виборча комісія згідно з частиною шостою статті 17 Закону реєструє ініціативну групу всеукраїнського референдуму в разі відповідності поданих документів щодо ініціативної групи всеукраїнського референдуму вимогам Закону.

З огляду на викладене питання "Чи схвалюєте (приймаєте) Ви Закон України "Про землю", проект якого опублікований в газеті Всеукраїнське об’єднання "Свобода" № 96 (19 у цьому році) 12 – 18 травня 2011 року, індекс видання 37619, яким, зокрема, передбачено заборону продажу земель сільськогосподарського призначення, у тому числі іноземцям?"не може бути винесене на всеукраїнський референдум за народною ініціативою як таке, що не відповідає вимогам Закону та не узгоджується із зазначеними Рішеннями Конституційного Суду України.

Також перевіркою відповідності поданих до Центральної виборчої комісії документів вимогам Закону та Роз’ясненню щодо утворення та реєстрації ініціативних груп всеукраїнського референдуму, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 26 грудня 2008 року № 77 (далі − Роз’яснення), дотримання якого є обов’язковим для всіх суб’єктів відповідного процесу референдуму, встановлено, що документи вищезазначених зборів не відповідають вимогам Закону та Роз’ясненню з таких підстав.

Згідно з частиною першою статті 17 Закону ініціативні групи всеукраїнського референдуму реєструються Центральною виборчою комісією за поданням голів районних рад, міських голів відповідно районів та міст, на території яких проведено збори громадян.

Право підписувати подання до Центральної виборчої комісії має міський голова, голова районної ради або особа, яка відповідно до законодавства України виконує його обов’язки (абзац п’ятий пункту 3.3 Роз’яснення).

Частиною другою статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що в разі звільнення з посади міського голови у зв’язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження міського голови здійснює секретар міської ради.

Отже, виконуючий обов’язки міського голови, перший заступник Львівського міського голови Синютка О.М. не мав права на подання до Центральної виборчої комісії документів щодо реєстрації ініціативної групи всеукраїнського референдуму, утвореної на зборах громадян України, які відбулися 23 травня 2011 року в місті Львові.

Частиною сьомою статті 16 Закону та пунктом 2.6 Роз’яснення визначено, що про проведення зборів складається протокол, в якому зазначаються дата (число, місяць, рік), точна адреса місця проведення зборів, кількість учасників, прізвища, імена та по батькові обраних голови та секретаря зборів, результати голосування з питань порядку денного.

Усупереч вказаним вимогам у протоколі зборів, що відбулися 23 травня 2011 року в місті Львові, не зазначено точну адресу місця їх проведення.

Частиною шостою статті 17 Закону встановлено, що Центральна виборча комісія реєструє ініціативну групу всеукраїнського референдуму в разі відповідності поданих документів щодо ініціативної групи вимогам Закону.

Проте подані до Центральної виборчої комісії виконуючим обов’язки, першим заступником Львівського міського голови Синюткою О.М. документи щодо реєстрації ініціативної групи всеукраїнського референдуму за народною ініціативою, утвореної на зборах громадян України, які відбулися 23 травня 2011 року в місті Львові, не відповідають вимогам Закону, що обумовлює відмову в реєстрації цієї ініціативної групи.

Разом з тим, Центральна виборча комісія звертає увагу на те, що згідно з частиною четвертою статті 17 Закону та пунктом 3.3 Роз’яснення міський голова, голова районної ради подає документи щодо ініціативної групи всеукраїнського референдуму до Центральної виборчої комісії лише в разі їх відповідності вимогам Закону та Роз’ясненню, яке є обов’язковим для всіх суб’єктів відповідного процесу референдуму.

Враховуючи викладене, відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статті 16, частин першої, четвертої статті 17, частини першої статті 36 Закону України "Про всеукраїнський та місцеві референдуми" та Роз’яснення щодо утворення та реєстрації ініціативних груп всеукраїнського референдуму, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 26 грудня 2008 року № 77, керуючись статтею 1, частиною другою статті 3, статтями 11 – 13, пунктом 3 статті 17, статтею 20, частиною другою статті 27 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:

1. Відмовити в реєстрації ініціативної групи всеукраїнського референдуму за народною ініціативою з питання:

"Чи схвалюєте (приймаєте) Ви Закон України "Про землю", проект якого опублікований в газеті Всеукраїнське об’єднання "Свобода" № 96 (19 у цьому році) 12 – 18 травня 2011 року, індекс видання 37619, яким, зокрема, передбачено заборону продажу земель сільськогосподарського призначення, у тому числі іноземцям?", утвореної на зборах громадян України, що відбулися 23 травня 2011 року в місті Львові.

2. Цю постанову надіслати виконуючому обов’язки, першому заступнику Львівського міського голови Синютці О.М., Львівській міській раді, а також розмістити на сайті Центральної виборчої комісії.

Заступник Голови Центральної виборчої комісії   А. МАГЕРА