УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

29 грудня 2008 року № 78

Про відмову реєстрації ініціативної групи всеукраїнського референдуму за народною ініціативою, утвореної на зборах громадян України,
що відбулися 27 вересня 2008 року в місті Львові

До Центральної виборчої комісії 25 грудня 2008 року надійшло подання виконуючого обов’язки Львівського міського голови Синютки О.М. від 26 листопада 2008 року № 1104/4137 щодо реєстрації ініціативної групи всеукраїнського референдуму за народною ініціативою.

Розглянувши зазначене подання та додані до нього документи, Центральна виборча комісія встановила.

У місті Львові 27 вересня 2008 року відбулися збори громадян України для утворення ініціативної групи всеукраїнського референдуму за народною ініціативою, в яких згідно з протоколом цих зборів взяли участь 247 осіб. Учасниками зазначених зборів схвалено пропозицію про проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою та затверджено формулювання питання, яке пропонується винести на всеукраїнський референдум:

         "Чи згодні Ви проголосувати за ухвалення Закону України "Про зміну автономного статусу Автономної Республіки Крим на обласний, скасування спеціального статусу міста Севастополя та внесення відповідних змін до Конституції та деяких законодавчих актів України", яким передбачено зміну автономного статусу Автономної Республіки Крим на обласний та скасування спеціального статусу міста Севастополя?".

Учасниками зборів обрано ініціативну групу в складі 206 осіб, якій доручено збирання підписів громадян під вимогою про проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою.

Перевіркою відповідності поданих до Центральної виборчої комісії документів вимогам Закону України "Про всеукраїнський та місцеві референдуми" (далі – Закон) встановлено, що документи зазначених зборів не відповідають вимогам Закону з таких підстав.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону ініціативні групи всеукраїнського референдуму реєструються Центральною виборчою комісією за поданням міських голів, голів районних рад, відповідних міст, районів, на території яких проведено збори громадян, які обрали ініціативну групу.

Натомість документи щодо ініціативної групи всеукраїнського референдуму до Центральної виборчої комісії подані виконуючим обов’язки Львівського міського голови Синюткою О.М.

Згідно з частиною першою статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" у разі дострокового припинення повноважень міського голови чи неможливості виконання ним своїх повноважень повноваження міського голови здійснює секретар міської ради. Отже, виконуючий обов’язки Львівського міського голови Синютка О.М. не мав права на подання до Центральної виборчої комісії документів щодо реєстрації ініціативної групи всеукраїнського референдуму.

Частинами третьою та четвертою статті 17 Закону встановлено, що для реєстрації ініціативної групи голові відповідної ради подаються документи зборів громадян, передбачені статтею 16 Закону, а також підписане членами ініціативної групи зобов’язання про додержання ними законодавства України про референдум.

У разі відповідності поданих документів вимогам Закону голова місцевої ради у 10-денний строк подає документи щодо ініціативної групи всеукраїнського референдуму до Центральної виборчої комісії.

Проте, як вбачається з поданих до Центральної виборчої комісії документів проведених 27 вересня 2008 року в місті Львові зборів громадян України, реєстрація цих документів у Львівській міській раді відбулася 4 листопада 2008 року за № 2-14799.

Таким чином, документи щодо реєстрації ініціативної групи всеукраїнського референдуму до Центральної виборчої комісії подано виконуючим обов’язки Львівського міського голови Синюткою О.М. з порушенням установленого частиною четвертою статті 17 Закону 10-денного строку.

Відповідно до частини першої статті 16 Закону ініціативна група всеукраїнського референдуму утворюється на зборах громадян України, в яких беруть участь не менш як 200 осіб, які мають право на участь у референдумі.

Однак при перевірці поданих до Центральної виборчої комісії документів встановлено, що на порушення частини першої статті 16 Закону в зборах громадян України відповідно до списку учасників зборів взяла участь 41 особа, що також не відповідає відомостям протоколу цих зборів, згідно з яким у них взяли участь 247 осіб.

Разом з тим Центральна виборча комісія зазначає, що відповідно до частини восьмої статті 16 Закону список учасників зборів підписується головою і секретарем зборів. Проте поданий до Центральної виборчої комісії список учасників зборів не підписаний головою та секретарем зборів.

На порушення частини четвертої статті 16 Закону, якою встановлено, що перед початком зборів проводиться реєстрація учасників зборів, складається їх список із зазначенням прізвищ, імен та по батькові, місця проживання, у списку учасників вищезазначених зборів щодо 13 осіб вказано прізвища та ініціали, замість прізвищ, імен та по батькові, а у 2 осіб – лише їх прізвища та імена.

Крім того, Центральна виборча комісія відзначає, що згідно зі
статтею 70 Конституції України право голосу на референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років.

Частиною першою статті 7 Закону встановлено, що у всеукраїнському та місцевому референдумах мають право брати участь громадяни України, які на день проведення референдуму досягли 18 років і постійно проживають на території України.

У поданих до Центральної виборчої комісії документах відсутні відомості про досягнення учасниками зборів 18-річного віку, їх постійне місце проживання на території України, а також про їх приналежність до громадянства України.

Відсутність зазначених відомостей унеможливлює встановлення Центральною виборчою комісією правомочності проведених зборів громадян України, на яких обирається ініціативна група всеукраїнського референдуму.

Відповідно до частини восьмої статті 16 Закону документом проведених зборів, який згідно з частиною четвертою статті 17 Закону подається до Центральної виборчої комісії, є, зокрема, точне формулювання питання, що пропонується винести на всеукраїнський референдум, яке підписується головою та секретарем зборів.

Однак на порушення зазначеної вимоги Закону документ із точним формулюванням питання, що пропонується винести на всеукраїнський референдум, відсутній. Натомість до Центральної виборчої комісії подано не передбачений Законом документ "питання, що виноситиметься на всеукраїнський референдум".

Крім того, замість передбаченого частиною восьмою статті 16 Закону списку членів ініціативної групи до Центральної виборчої комісії подано "Список учасників ініціативної групи з підготовки проведення всеукраїнського референдуму щодо зміни автономного статусу Республіки Крим на обласний, скасування спеціального статусу міста Севастополя, та внесення відповідних змін до Конституції і законів України".

Відповідно до частини третьої статті 17 Закону для реєстрації ініціативної групи голові відповідної ради подається також підписане членами ініціативної групи зобов’язання про додержання ними законодавства України про референдум.

Під таким зобов’язанням підписалася 41 особа, яка не включена до "Списку учасників ініціативної групи з підготовки проведення всеукраїнського референдуму щодо зміни автономного статусу Республіки Крим на обласний, скасування спеціального статусу міста Севастополя, та внесення відповідних змін до Конституції і законів України".

Крім того, зобов’язання про додержання членами ініціативної групи законодавства України про референдум не підписано 7 особами, зазначеними у вищевказаному списку.

Відповідно до поданого до Центральної виборчої комісії протоколу зборів затверджене їх учасниками формулювання питання, що виноситиметься на всеукраїнський референдум, не відповідає формулюванню питання, під яким поставили свої підписи учасники цих зборів.

Згідно з частиною шостою статті 17 Закону Центральна виборча комісія реєструє ініціативну групу всеукраїнського референдуму в разі відповідності поданих документів щодо ініціативної групи вимогам Закону.

Подані до Центральної виборчої комісії виконуючим обов’язки Львівського міського голови Синюткою О.М. документи щодо реєстрації ініціативної групи всеукраїнського референдуму за народною ініціативою, утвореної на зборах громадян України, які відбулися 27 вересня 2008 року в місті Львові, не відповідають вимогам Закону, що обумовлює відмову в реєстрації цієї ініціативної групи.

Частиною четвертою статті 17 Закону встановлено, що документи щодо ініціативної групи всеукраїнського референдуму подаються до Центральної виборчої комісії лише у разі їх відповідності вимогам Закону.

Однак встановлення Центральною виборчою комісією у поданих до Комісії документах для реєстрації ініціативної групи всеукраїнського референдуму численних порушень вимог Закону свідчить, що перевірка відповідності документів всеукраїнського референдуму визначеною законом особою не проводилася.

Нездійснення передбаченої частиною четвертою статті 17 Закону перевірки, а також подання до Центральної виборчої комісії документів для реєстрації ініціативної групи всеукраїнського референдуму неналежним суб’єктом – виконуючим обов’язки Львівського міського голови
Синютки О.М. – є порушенням Закону.

Центральна виборча комісія також бере до уваги, що Конституційний Суд України у рішенні від 5 жовтня 2005 року по справі № 6-рп (справа про здійснення влади народом)  встановив, що "результати народного волевиявлення у визначених Конституцією та законами України формах безпосередньої демократії є обов’язковими". Конституція України та закони України передбачають проведення всеукраїнського референдуму, в тому числі за народною ініціативою, лише як зобов’язального (імперативного) референдуму, результати якого є обов’язковими для розгляду і прийняття рішень відповідними органами державної влади в порядку, визначеному Конституцією України та законами України.

У зв’язку із цим Комісія відзначає, що затверджене на зборах громадян формулювання питання, яке пропонується винести на всеукраїнський референдум, унеможливлює встановлення юридичних наслідків ствердної відповіді на нього, а відтак і визначення подальших дій відповідних органів держави.

Враховуючи викладене, відповідно до статті 2, частини першої статті 7, статей 16, 17 Закону України "Про всеукраїнський та місцеві референдуми" та Роз’яснення щодо утворення та реєстрації ініціативних груп всеукраїнського референдуму, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 26 грудня 2008 року № 77, керуючись статтею 2, частиною другою статті 3, статтями 12, 13, пунктом 3 статті 17, статтею 20 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія  постановляє:

1. Відмовити в реєстрації ініціативної групи всеукраїнського референдуму за народною ініціативою з питання "Чи згодні Ви проголосувати за ухвалення Закону України "Про зміну автономного статусу Автономної Республіки Крим на обласний, скасування спеціального статусу міста Севастополя та внесення відповідних змін до Конституції та деяких законодавчих актів України", яким передбачено зміну автономного статусу Автономної Республіки Крим на обласний та скасування спеціального статусу міста Севастополя?", утвореної на зборах громадян України, що відбулися 27 вересня 2008 року в місті Львові.

2. Звернути увагу Львівського міського голови, Львівської міської ради на допущені порушення Закону України "Про всеукраїнський та місцеві референдуми" при поданні до Центральної виборчої комісії документів для реєстрації ініціативної групи всеукраїнського референдуму, утвореної на зборах громадян України, які відбулися 27 вересня 2008 року в місті Львові, та необхідність у подальшому неухильно дотримуватися вимог зазначеного Закону та Роз’яснення щодо утворення та реєстрації ініціативних груп всеукраїнського референдуму, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 26 грудня 2008 року № 77.

3. Цю постанову надіслати Львівському міському голові, Львівській міській раді.

Голова Центральної виборчої комісії     В. ШАПОВАЛ