УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

2 жовтня 2020 року № 331

Про заходи щодо підвищення ефективності і прозорості роботи територіальних виборчих комісій під час організації підготовки та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року

Частиною першою статті 32 Виборчого кодексу України (далі – Кодекс) визначено, що в Україні утворюються і діють передбачені Кодексом виборчі комісії як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів.

Згідно з частиною першою статті 202 Кодексу до системи виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, входять, зокрема, територіальні виборчі комісії, до яких віднесено виборчу комісію Автономної Республіки Крим, обласні, районні, міські, районні у містах, сільські, селищні виборчі комісії.

Відповідно до частин першої, четвертої, восьмої статті 33 Кодексу територіальні виборчі комісії є постійно діючими спеціальними колегіальними органами, що забезпечують організацію підготовки та проведення місцевих виборів, реалізацію виборчих прав громадян України, додержання та однакове застосування виборчого законодавства.

Повноваження територіальної виборчої комісії щодо підготовки та проведення місцевих виборів поширюються на територію відповідного виборчого округу або частини виборчого округу в межах адміністративно-територіальної одиниці стосовно відповідних місцевих виборів (частина друга статті 202 Кодексу).

Територіальні виборчі комісії є комісіями вищого рівня щодо всіх дільничних виборчих комісій з відповідних місцевих виборів (частина четверта статті 33 Кодексу).

У зв’язку з призначенням на неділю, 25 жовтня 2020 року, Постановою Верховної Ради України від 15 липня 2020 року № 795-IX чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови), а також постановами Центральної виборчої комісії від 8 серпня 2020 року № 160 та від 14 серпня 2020 року № 176 перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів та перших виборів депутатів районних рад, Комісія на виконання частини четвертої статті 203 Кодексу утворила та сформувала склад обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (крім міст в Автономній Республіці Крим), районних у місті Києві територіальних виборчих комісій (постанова від 10 серпня 2020 року № 172).

Відповідно до частин шостої, сьомої статті 203 Кодексу районні виборчі комісії сформували склад сільських, селищних виборчих комісій у відповідному районі, а міські виборчі комісії в містах з районним поділом (крім міст Києва та Севастополя) – склад районних у місті виборчих комісій.

Постановою Комісії від 30 серпня 2020 року № 208 оголошено з 5 вересня 2020 року початок виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 25 жовтня 2020 року.

Відповідно до статті 206 Кодексу до повноважень територіальних виборчих комісій належать, зокрема, утворення територіальних, багатомандатних виборчих округів, встановлення їхніх меж та єдиної нумерації, реєстрація кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, встановлення підсумків голосування в межах відповідних виборчих округів (частинах округів) та результатів виборів депутатів, сільського, селищного, міського голови в порядку, визначеному Кодексом.

Із запровадженням Кодексом нових виборчих систем на місцевих виборах – системи пропорційного представництва за відкритими виборчими списками на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також депутатів міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) та мажоритарної системи відносної більшості в багатомандатних виборчих округах на виборах депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) виборчі процедури, зокрема прийняття протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців, встановлення підсумків та результатів відповідних виборів, що передбачають складання відповідних протоколів, стали багатоетапними і складнішими.

Забезпеченню виконання територіальними виборчими комісіями таких процедур у порядку та строки, встановлені Кодексом, може сприяти використання ними під час здійснення окремих дій щодо реалізації їх повноважень технічних засобів. Зменшення кількості технічних помилок, мінімізація людського фактору та зменшення витраченого часу під час використання територіальними виборчими комісіями технічних засобів також сприятиме підвищенню прозорості діяльності територіальних виборчих комісій.

Відповідно до частини другої статті 33 Кодексу Центральна виборча комісія очолює систему виборчих комісій і є комісією вищого рівня щодо всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів.

Згідно з частиною другою статті 1, пунктом 5 частини першої статті 17 Закону України “Про Центральну виборчу комісію” (далі – Закон) на Комісію покладено повноваження щодо консультативно-методичного забезпечення діяльності виборчих комісій, які утворюються для організації підготовки та проведення місцевих виборів.

Частиною другою статті 16 Закону визначено, що Центральна виборча комісія в разі необхідності може за власною ініціативою розглянути та прийняти в установленому Законом порядку рішення стосовно організації підготовки та проведення виборів, а також організації роботи виборчих комісій.

Комісія зазначає, що відповідно до Плану співпраці між Центральною виборчою комісією та Координатором проєктів ОБСЄ в Україні, погодженого 11 вересня 2006 року, зазначена міжнародна організація за рахунок коштів міжнародної технічної допомоги у межах реалізації проєкту “Посилення кібербезпеки і прозорості виборчих процесів в Україні” розробила електронну систему для автоматизації процесів, що відбуваються під час підготовки та проведення місцевих виборів на рівні територіальної виборчої комісії “Електронний кабінет ТВК” (далі – ЕК ТВК).

ЕК ТВК представляє собою онлайн-ресурс, систему для внесення та опрацювання інформації територіальною виборчою комісією, доступ до якої забезпечується через мережу “Інтернет”.

Напрямами використання ЕК ТВК є, зокрема, фіксація відомостей про виборчі округи, про зареєстрованих кандидатів, перевірка та агрегація відомостей протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях, генерація повідомлень про перебіг виборчого процесу за встановленими Центральною виборчою комісією формами.

Функціональне наповнення ЕК ТВК має на меті сприяння територіальним виборчим комісія у вдосконаленні процедур їх діяльності і може бути застосовано під час здійснення ними окремих виборчих процедур.

Разом з тим Комісія звертаєвагу на таке.

Частиною третьою статті 32 Кодексу встановлено, що виборчі комісії діють на підставі, в межах повноважень та у спосіб, установлені Конституцією України, Кодексом та законами України.

Порядок організації та проведення місцевих виборів, зокрема, здійснення таких виборчих процедур, як прийняття та розгляд виборчих документів дільничних виборчих комісій територіальною виборчою комісією, встановлення підсумків голосування та результатів місцевих виборів чітко регламентовано положеннями Кодексу (статті 254 – 260, 268).

Водночас запропонований для використання територіальними виборчими комісіями ЕК ТВК має допоміжний характер, спрямований на забезпечення реалізації ними своїх повноважень. Інформація, яка розміщуватиметься в ЕК ТВК територіальною виборчою комісією, є попередньою та не має юридичних наслідків. Використання ЕК ТВК не звільняє територіальну виборчу комісію від необхідності здійснення передбачених Кодексом дій в установлені порядок і строки.

Враховуючи викладене, з метою підвищення ефективності і прозорості роботи територіальних виборчих комісій під час організації підготовки та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року, відповідно до частини третьої статті 32, частин першої, другої, четвертої, восьмої статті 33, статей 202, 206, 254, 255, 256 Виборчого кодексу України, керуючись частиною другою статті 1, статтями 11 – 13, пунктами 2, 3 частини другої статті 16, пунктом 5 частини першої статті 17, пунктом 9 частини першої статті 21 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”, Центральна виборча комісія постановляє:

1. Рекомендувати територіальним виборчим комісіям, що здійснюють організацію підготовки та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року, у своїй діяльності використовувати електронну систему “Електронний кабінет ТВК”.

2. Звернути увагу територіальних виборчих комісій на неухильне дотримання вимог Виборчого кодексу України.

3. Цю постанову надіслати відповідним органам ведення Державного реєстру виборців для доведення до відома відповідних територіальних виборчих комісій.

4. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.

Голова Центральної виборчої комісії   О. ДІДЕНКО