УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

21 березня 2003 року №16

Про затвердження Концепції Єдиної інформаційно-аналітичної системи “Вибори”

З метою розвитку і вдосконалення створеної Єдиної інформаційно-аналітичної системи “Вибори”, керуючись статтями 11, 33 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”, Центральна виборча комісія постановляє:

1. Затвердити Концепцію Єдиної інформаційно-аналітичної системи “Вибори”, що додається.

2. Члену Центральної виборчої комісії Ковалю М.І. разом з управлінням інформатизації Секретаріату Центральної виборчої комісії (Фурашев В.М.) до 30 квітня 2003 року підготувати і подати на розгляд Центральної виборчої комісії план заходів на виконання завдань Концепції, зазначеної в пункті 1 цієї постанови.

3. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Центральної виборчої комісії від 10 лютого 1999 року № 14 “Про затвердження концепції Єдиної інформаційно-аналітичної системи “Вибори”.

4. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Голову Центральної виборчої комісії.

Голова Центральної виборчої комісії М.РЯБЕЦЬ

 

Додатки та посилання

Додаток 1

Затверджено
постановою Центральної виборчої комісії
від 21 березня 2003 року №16

КОНЦЕПЦІЯ
ЄДИНОЇ ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОЇ СИСТЕМИ “ВИБОРИ”

1. Загальні положення

Ця Концепція визначає основні підходи до створення та розвитку систем інформаційної підтримки і автоматизації виборчого та референдумного процесів в Україні. В Концепції визначено мету, основні завдання, принципи і напрями створення та розвитку Єдиної інформаційно-аналітичної системи “Вибори” (далі – ЄІАС “Вибори” або система “Вибори”).

ЄІАС “Вибори” – це сукупність взаємопов’язаних нормативно-правових, організаційно-розпорядчих заходів та програмно-технічних, телекомунікаційних засобів, що забезпечують процеси збору, обробки, накопичення, аналізу, зберігання та оприлюднення інформації про вибори та референдуми. Основне призначення ЄІАС “Вибори” – це інформатизація процесів, що здійснюються в ході підготовки і проведення виборів та референдумів в Україні, а також діяльності Центральної виборчої комісії, виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, комісій з всеукраїнського та місцевих референдумів (далі – виборчих комісій та комісій з референдуму).

ЄІАС “Вибори”, використовуючи єдині уніфіковані алгоритми та методи автоматизації, покликана забезпечити належні умови інформаційно-аналітичного обслуговування виборчих і референдумних процесів в Україні, включаючи підготовку проектів відповідних рішень.

Інформаційно-аналітичне забезпечення процесів підготовки та проведення виборів і референдумів в Україні – це надання можливостей організаторам виборчого та референдумного процесів на підставі сукупності нормативно-правової, організаційно-технологічної та фінансово-економічної документованої інформації реалізовувати визначені законодавством повноваження, а також задовольняти інформаційні потреби суб’єктів та учасників цих процесів, громадян і суспільства під час підготовки та проведення виборів і референдумів в Україні, використовуючи сучасні інформаційні технології.

2. Мета і завдання створення та розвитку ЄІАС “Вибори”

Метою створення та розвитку ЄІАС “Вибори” є впровадження сучасних інформаційних технологій під час реалізації виборчих прав громадян шляхом забезпечення оперативного формування достовірної інформації, високої надійності її обробки і збереження під час підготовки і проведення виборів та референдумів в Україні, визначених Конституцією і законами України, з використанням новітніх систем передачі та обробки інформації. Система “Вибори” має забезпечити інформаційну підтримку виконання передбачених законами повноважень виборчими комісіями і комісіями з референдуму, центральними і місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування під час підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів.

ЄІАС “Вибори” створює єдиний програмно-інформаційний простір організаційної інфраструктури виборів і референдумів, що забезпечує оприлюднення попередніх підсумків виборів і референдумів у максимально стислі строки після закінчення голосування.

Для досягнення поставленої мети необхідно:

  • створити необхідні нормативно-правові, організаційно-розпорядчі, матеріально-технічні, фінансові, структурні та кадрові передумови для розробки, використання і розвитку ЄІАС “Вибори” та ініціювати питання про надання їй статусу державної;
  • створити умови для належного використання сучасних телекомунікаційних мереж зв’язку;
  • створити організаційну систему підготовки та підтримки місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування програмно-технічних комплексів виборчих комісій, комісій з референдуму;
  • забезпечити умови для створення, за наявності відповідної нормативно-правової бази, на основі системи обліку населення України Державного Реєстру виборців, учасників референдуму для використання його як на загальнонаціональному, так і регіональному рівнях* ;
  • автоматизувати процедури голосування, що забезпечить моніторинг ходу голосування та підрахунок голосів виборців, учасників референдуму в реальному вимірі часу.

Розвиток системи “Вибори” має передбачати створення науково-практичної бази для використання її в подальшому вдосконаленні законодавства України про вибори та референдуми, що разом з вирішенням завдань оперативного отримання достовірної інформації про хід виборчих та референдумних процесів, забезпеченням інформованості широких верств населення України та міжнародної громадськості щодо підготовки і проведення кожного етапу цих процесів стане важливим кроком на шляху подальшої демократизації суспільства, підвищення довіри виборців до таких інститутів народовладдя, як вибори та референдуми.

3. Основні напрями створення та розвитку ЄІАС “Вибори”

Створення та розвиток ЄІАС “Вибори” мають здійснюватися поетапно з використанням наукового принципу “єдності близької та далекої мети”, на основі узгодженості з відповідними державними інформаційно-аналітичними системами та максимального використання наявних у державі інформаційних ресурсів за напрямами:

  • програмно-технічна та інформаційно-аналітична підтримка діяльності виборчих комісій і комісій з референдуму;
  • накопичення поточної та ретроспективної інформації щодо політичних партій в Україні та їх територіальних структурних утворень, а також інших суб’єктів виборчого та референдумного процесів;
  • моніторинг порядку формування виборчого фонду та використання його коштів відповідними суб’єктами виборчого процесу;
  • накопичення та обробка інформації про порушення законодавства України про вибори і референдуми;
  • накопичення та обробка інформації про розгляди судами справ по скаргах, заявах, пов’язаних з виборчими та референдумними процесами;
  • оперативне оприлюднення інформації про вибори та референдуми з використанням сучасних візуально-презентаційних засобів прес-центру, глобальних мереж, магнітних, оптичних та паперових носіїв інформації тощо.

4. Основні складові створення та розвитку ЄІАС “Вибори”

Основними складовими створення та розвитку ЄІАС “Вибори” є:

    • нормативно-правове та організаційно-розпорядче забезпечення;
    • науково-методичне забезпечення;
    • фінансове забезпечення;
    • матеріально-технічне забезпечення;
    • інформаційно-аналітичне забезпечення;
    • системне програмно-технічне забезпечення;
    • прикладне програмне забезпечення;
    • інформаційна безпека.

Нормативно-правове та організаційно-розпорядче забезпечення створення та розвитку ЄІАС “Вибори” базується на положеннях Конституції України, законів України, відповідних указів і розпоряджень Президента України, постанов і розпоряджень Кабінету Міністрів України та рішень Центральної виборчої комісії.

Розвиток ЄІАС “Вибори” має визначатися прогнозованими напрямами розвитку законодавства України про вибори і референдуми, що має також регулювати питання створення та розвитку ЄІАС “Вибори”, надання системі статусу державної, визначення режиму використання її програмно-технічних засобів та інформаційних ресурсів, правового статусу документів, підготовлених з використанням системних засобів, захисту інформації в системі та цільового фінансування її розробок.

Науково-методичне забезпечення створення та розвитку ЄІАС “Вибори” має базуватися на аналізі та впровадженні сучасних світових досягнень у сфері інформатизації процесів підготовки та проведення виборів і референдумів, залученні вітчизняного наукового-виробничого потенціалу до розробки проектів і механізмів розвитку ЄІАС “Вибори”, а також на прогнозуванні тенденцій розвитку інформаційних та виборчих технологій.

Фінансове забезпечення створення та розвитку ЄІАС “Вибори” має базуватися на коштах Державного бюджету України.

Матеріально-технічне забезпечення створення та розвитку ЄІАС “Вибори” має базуватися на сучасній комп’ютерній, телекомунікаційній техніці, системному програмному забезпеченні та оргтехніці.

Інформаційно-аналітичне забезпечення створення та розвитку ЄІАС “Вибори” повинно базуватися на цілісності та непротиріччі інформації в єдиному інформаційному просторі організаційної інфраструктури виборів і референдумів.

До складу інформаційно-аналітичного забезпечення системи “Вибори” можуть входити сегменти баз даних, загальнодержавні довідники та кодифікатори, що створюються та підтримуються іншими державними установами.

Склад та функціональне призначення інформаційно-аналітичного забезпечення визначаються переліком завдань, що покладаються на ЄІАС “Вибори”.

Системне програмно-технічне забезпечення (операційні системи, системи телекомунікаційного зв’язку, системи приймання-передачі інформації, системи управління базами даних, системи захисту інформації) в ЄІАС “Вибори” спрямоване на організацію функціонування корпоративної інформаційної комп’ютерної мережі ЄІАС “Вибори”, управління її компонентами і рівнями, а також організацію інформаційних потоків та інформаційної безпеки.

Системне програмно-технічне забезпечення базується на принципах єдиної платформи та сумісності, забезпечує передачу даних, контроль за їх цілісністю, моніторинг передачі даних, а також моніторинг функціонування системи “Вибори”, контроль повноважень і прав доступу користувачів.

Основою корпоративної інформаційної мережі ЄІАС “Вибори” є її постійно діючий сегмент – локальна комп’ютерна мережа Центральної виборчої комісії.

Системне програмно-технічне забезпечення на кожному рівні системи “Вибори” має відповідати функціональному навантаженню рівня та його місцю в системі.

ЄІАС “Вибори” будується за принципом відкритих систем, що надає можливості використання розподіленних баз даних та обчислень, масштабованості і можливості перенесення на інші платформи в процесі розвитку, забезпечення сумісності та інтеграції з іншими системами.

Система “Вибори” розбудовується за модульним принципом організації та поетапним нарощуванням функціональних можливостей, що дозволяє розвивати складові, не порушуючи функціонування системи в цілому.

Прикладне програмне забезпечення ЄІАС “Вибори” повинно базуватися на сучасних засобах управління базами даних та забезпечувати формування, обробку, накопичення та підготовку інформації для передачі за узгодженими форматами.

Прикладне програмне забезпечення повинно виконувати максимально можливий перелік функцій для інформаційної підтримки діяльності Центральної виборчої комісії, виборчих комісій та комісій з референдумів, що випливають з їх повноважень, а також забезпечувати створення і підтримку єдиного інформаційного простору та розвиток сумісного програмно-технічного середовища організаційної інфраструктури виборів і референдумів.

Прикладне програмне забезпечення ЄІАС “Вибори” має підтримувати всі види формування і обробки інформації, автоматизацію виборчих процедур на всіх етапах підготовки та проведення виборів і референдумів відповідно до вимог законодавства України про вибори та референдуми.

Інформаційна безпека ЄІАС “Вибори” забезпечується нормативно-організаційними, стандартними програмно-технічними та спеціалізованими засобами захисту інформації.

Стійкість ЄІАС “Вибори” в цілому не повинна залежати від працездатності будь-якої складової єдиного програмно-інформаційного простору системи.

Створювані програмні засоби повинні забезпечувати запобігання втратам інформації та несакціонованого втручання, знищення, спотворення, підробки, копіювання інформації.

Система “Вибори” повинна забезпечити контроль за інформаційними потоками, шифрування трафіка, ідентифікацію як суб’єкта програмно-інформаційного простору, так і кожного абонента ЄІАС “Вибори”.

5. Структура ЄІАС “Вибори”

ЄІАС “Вибори” має багаторівневу структуру, що відповідає організаційній структурі підготовки і проведення виборів та референдумів в Україні, а саме:

- комплекс систем ЄІАС “Вибори” рівня Центральної виборчої комісії;

- комплекс систем ЄІАС “Вибори” виборчих комісій та комісій з референдуму нижчого рівня;

- корпоративна мережа ЄІАС “Вибори”.

На рівні відповідних виборчих комісій та комісій з референдуму ЄІАС “Вибори” – це сукупність логічно завершених, функціонально самостійних, але концептуально та інформаційно пов’язаних підсистем.

5.1. Комплекс систем ЄІАС “Вибори” рівня Центральної виборчої комісії

До комплексу систем ЄІАС “Вибори” рівня Центральної виборчої комісії входять:

  • інформаційно-аналітична система підтримки виборів Президента України;
  • інформаційно-аналітична система підтримки виборів народних депутатів України;
  • інформаційно-аналітична система підтримки всеукраїнського референдуму;
  • інформаційно-аналітична система підтримки місцевих виборів;
  • інформаційно-аналітична система підтримки місцевих референдумів;
  • інформаційно-аналітична система “Документообіг”;
  • інформаційна система оприлюднення інформації про хід підготовки та проведення виборів і референдумів.

Головне завдання комплексу систем ЄІАС “Вибори” рівня Центральної виборчої комісії – надання Центральній виборчій комісії надійного програмного інструментарію для інформаційної підтримки та автоматизації виконання виборчих і референдумних процедур, виконання повноважень Центральної виборчої комісії.

Цей комплекс систем виконує роль інтегрованої інформаційно-аналітичної системи, що забезпечує формування баз даних ЄІАС “Вибори” з різних джерел, накопичення інформації в базах даних шляхом її введення, обробки як в Центральній виборчій комісії, так і у виборчих комісіях та комісіях з референдуму нижчого рівня.

Комплекс систем ЄІАС “Вибори” рівня Центральної виборчої комісії має проектуватися на основі концепції баз даних як системи банків даних, створених на єдиній концептуальній моделі даних, з використанням загального інформаційного ядра, типових засобів прикладного програмного забезпечення та єдиної системи управління базами даних.

У процесі проектування баз даних слід дотримуватися принципу розподілення подій у часі, тобто зберігати всі значення реквізитів, що характеризують суб’єкт або подію відповідного процесу в часі.

Типізація структур даних та процесів їх обробки має забезпечити розробку типових проектів баз даних та типового програмного забезпечення обробки інформації для різних видів виборів та референдумів, тобто забезпечити інваріантність проектів баз даних.

Для автоматизації та інформаційно-аналітичної підтримки виборчих або референдумних процесів система верхнього рівня повинна забезпечувати реалізацію:

  • утворення виборчих округів з використанням загальносистемних банків даних адміністративно-територіального устрою України, Реєстру виборців, учасників референдуму, геоінформаційних систем, інших інформаційних та аналітичних матеріалів;
  • утворення відповідних комісій з використанням загальносистемних банків даних адміністративно-територіального устрою України і політичних партій в Україні, інших інформаційних та аналітичних матеріалів;
  • формування відомостей про членів виборчих комісій, комісій з референдуму з метою запровадження банку даних про організаторів виборів та референдумів;
  • формування відомостей про кандидатів під час їх висування та реєстрації, передбачених законодавством України про вибори;
  • моніторингу порядку формування та використання коштів виборчих фондів політичних партій, виборчих блоків політичних партій, кандидатів;
  • функцій збору, контролю та обробки оперативної інформації про встановлення підсумків голосування та результатів виборів і референдумів;
  • автоматизованого виконання інших виборчих та референдумних процедур, передбачених чинним законодавством;
  • формування відомостей про політичні партії, виборчі блоки політичних партій з використанням банків даних адміністративно-територіального устрою України та політичних партій в Україні;
  • функції контролю за виготовленням та використанням виборчої документації суворої звітності;
  • функцій розподілу та контролю за використанням коштів Державного бюджету України, що виділяються на підготовку і проведення виборів та референдумів.

Підсистема оприлюднення інформації про хід підготовки та проведення виборів і референдумів, їх результатів призначена для забезпечення широкого інформування громадськості, надання інформації відповідно до запитів і потреб користувачів на основі використання сучасних інформаційних технологій, а саме: публікація на WEB-сайті Центральної виборчої комісії в глобальній мережі Iнтернет інформації про хід виборчих і референдумних кампаній; інформаційно-аналітична підтримка прес-конференцій керівництва Центральної виборчої комісії; підтримка функціонування засобів прес-центру Комісії; підготовка та виготовлення експрес-видання за результатами виборів і референдумів.

5.2. Комплекс систем ЄІАС “Вибори” виборчих комісій та комісій з референдуму нижчого рівня

До комплексу систем ЄІАС “Вибори” виборчих комісій та комісій з референдуму нижчого рівня входять:

  • інформаційно-аналітична система підтримки виборів і референдумів;
  • інформаційно-аналітична система “Фінансування”;
  • інформаційно-аналітична система “Документообіг”;
  • інформаційна система оприлюднення інформації про хід підготовки та проведення виборів і референдумів.

Головним завданням створення комплексу систем ЄІАС “Вибори” виборчих комісій та комісій з референдуму нижчого рівня є надання надійного інструментарію системі виборчих комісій та комісій з референдуму для виконання повноважень, покладених на них чинним законодавством та рішеннями Центральної виборчої комісії, а також забезпечення збору, первинної обробки та передачі інформації до баз даних Центральної виборчої комісії.

Комплекс систем ЄІАС “Вибори” виборчих комісій та комісій з референдуму нижчого рівня функціонально повинен забезпечити реалізацію:

  • складання та уточнення списків виборців, учасників референдуму з використанням загальносистемних банків даних Реєстру виборців, учасників референдуму, адміністративно-територіального устрою України, інших інформаційних та аналітичних матеріалів;
  • утворення виборчих дільниць з використанням банків даних адміністративно-територіального устрою України, Реєстру виборців, учасників референдуму та геоінформаційних систем, інших інформаційних та аналітичних матеріалів;
  • утворення дільничних виборчих комісій з використанням банків даних адміністративно-територіального устрою України та політичних партій в Україні;
  • формування відомостей про кандидатів під час їх висування та реєстрації, передбачених законодавством України про вибори;
  • моніторингу порядку формування та використання коштів виборчих фондів кандидатів;
  • функцій збору, контролю, первинної обробки та передачі оперативної інформації про встановлення підсумків голосування та результатів виборів і референдумів;
  • автоматизованого виконання інших виборчих та референдумних процедур відповідно до вимог чинного законодавства;
  • функцій розподілу та контролю за використанням коштів Державного бюджету України, що виділяються на підготовку і проведення виборів та референдумів;
  • здійснення автоматизованого документообігу виборчої комісії, комісії з референдуму.

5.3. Корпоративна мережа ЄІАС “Вибори” має забезпечити життєздатність єдиного програмно-інформаційного простору організаційної інфраструктури виборів і референдумів.

Головне завдання корпоративної мережі ЄІАС “Вибори” полягає у створенні програмно-технічного ресурсу для оперативного обміну інформаційними пакетами між системами різних рівнів єдиного програмно-інформаційного простору ЄІАС “Вибори” та іншими державними системами, управління рівнями і сегментами єдиного програмно-інформаційного простору, авторизованого контролю доступу до ЄІАС “Вибори”, захисту інформації від несанкціонованого втручання, знищення і спотворення, управління інформаційними потоками.

До складу корпоративної мережі має входити технічне забезпечення локальних комп’ютерних мереж Центральної виборчої комісії, виборчих комісій і комісій з референдуму та телекомунікаційної системи обміну інформацією. На телекомунікаційну систему покладаються завдання побудови і раціонального використання ресурсів корпоративної мережі, забезпечення надійного зв’язку і обміну даними, а також інтеграції з автоматизованими системами інших органів державної влади.

Враховуючи рівень відповідальності цієї системи, необхідно передбачити створення підсистеми резервування та використання резервних каналів мереж зв’язку і передачі даних.

6. Заключні положення

Послідовність і етапи робіт щодо реалізації положень цієї Концепції мають визначатися планами заходів Центральної виборчої комісії, технічними проектами та завданнями на створення, розвиток відповідних підсистем і комплексів ЄІАС “Вибори” з дотриманням принципів “наступності” і “єдності близької та далекої мети”.

Реалізація Концепції ЄІАС “Вибори” можлива лише за умови ефективної співпраці Центральної виборчої комісії з органами законодавчої та виконавчої гілок влади, органами місцевого самоврядування та належного кадрового, фінансового і матеріально-технічного забезпечення.