УКРАЇНА
Центральна виборча комісія
Постанова
м. Київ
14 березня 2006 року №931
Про заяви голови Всеукраїнської партії „Нова Сила” Збітнєва Ю.І., голів Київської міської та Київської обласної партійних організацій Всеукраїнської партії „Нова Сила”, зареєстровані в Центральній виборчій комісії відповідно 9 та 13 березня 2006 року за № 21-34-10286, № 21-34-10928, № 21-34-11001
До Центральної виборчої комісії 9 та 13 березня 2006 року надійшли заяви голови Всеукраїнської партії „Нова Сила” Збітнєва Ю.І. з проханням скасувати реєстрацію всіх кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку Всеукраїнської партії „Нова Сила”, а також протокол Шостого позачергового з’їзду цієї партії про виключення всіх кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку партії, та скасування рішення П’ятого позачергового з’їзду партії; 13 березня 2006 року до Центральної виборчої комісії надійшли заяви голів Київської міської та Київської обласної партійних організацій Всеукраїнської партії „Нова Сила” з проханням призупинити розгляд питання про скасування реєстрації кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку Всеукраїнської партії „Нова Сила”, у зв’язку з фальсифікацією протоколу Шостого позачергового з’їзду цієї партії та порушенням положень Статуту щодо організації проведення з’їзду партії.
Розглянувши зазначені документи, Центральна виборча комісія встановила.
Кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку Всеукраїнської партії „Нова Сила”, зареєстровано постановою Центральної виборчої комісії від 4 січня 2006 року № 41.
Статтею 64 Закону України „Про вибори народних депутатів України” (далі – Закон) визначено вичерпний перелік підстав скасування реєстрації кандидата (кандидатів) у народні депутати України.
Так, частиною другою цієї статті встановлено, що Центральна виборча комісія не пізніше ніж за десять днів до дня виборів приймає рішення про скасування реєстрації всіх кандидатів у депутати, включених до виборчого списку партії (блоку), в разі виявлення після реєстрації підстав, передбачених частиною четвертою статті 62 цього Закону, або виникнення підстав, передбачених частиною десятою статті 63 цього Закону.
Таким чином, Центральна виборча комісія наділена повноваженнями щодо скасування реєстрації усіх кандидатів у депутати, включених до виборчого списку партії (блоку), лише відповідно до частини четвертої
статті 62 Закону – у разі якщо внаслідок скасування Центральною виборчою комісією реєстрації кандидатів у депутати їх кількість у відповідному виборчому списку партії (блоку) залишилася менше ніж вісімнадцять.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 64 Закону Центральна виборча комісія не пізніше ніж за три дні до дня виборів приймає рішення про скасування реєстрації окремого кандидата у депутати, включеного до виборчого списку партії (блоку), з виключенням його з виборчого списку в разі звернення партії (блоку) не пізніш як за п’ятнадцять днів до дня виборів про скасування рішення щодо реєстрації кандидата у депутати відповідно до рішення, прийнятого у порядку, передбаченому статутом партії (угодою про утворення блоку).
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів визначаються виключно законами України. Частиною першою статті 11 Закону встановлено, що виборчий процес – це здійснення суб’єктами, визначеними статтею 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Таким чином, Законом не встановлено право партій – суб’єктів виборчого процесу приймати рішення про „виключення всіх кандидатів у народні депутати”, включених до виборчого списку партії, як зазначено в заяві голови Всеукраїнської партії „Нова Сила” Збітнєва Ю.І. У зв’язку із цим Центральна виборча комісія встановила відсутність правових підстав для прийняття рішення про скасування реєстрації всіх кандидатів у народні депутати України від Всеукраїнської партії „Нова Сила”, оскільки Комісія, як орган державної влади, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 3 Закону України „Про Центральну виборчу комісію” діє лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, Центральною виборчою комісією встановлено, що, за твердженням голови Київської обласної партійної організації Всеукраїнської партії „Нова Сила”, цією обласною партійною організацією не проводилося жодної конференції для обрання делегатів на Шостий позачерговий з’їзд цієї партії, як це передбачено Статутом партії.
Разом з цим, головою Київської міської партійної організації Всеукраїнської партії „Нова сила” зазначено, що протокол Шостого позачергового з’їзду Всеукраїнської партії „Нова Сила” є „продуктом фальсифікації”, оскільки підпис секретаря з’їзду Дячкова М.О. підроблено, що підтверджується відповідною заявою Дячкова М.О., справжність підпису якого засвідчено нотаріально. При цьому зазначається, що з’їзд, на якому нібито приймалося рішення щодо виключення всіх кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку цієї партії, та скасування рішення П’ятого позачергового з’їзду цієї партії, не проводився.
Відповідно до частини четвертої статті 13 Закону України „Про Центральну виборчу комісію” у разі виявлення у процесі розгляду питання на засіданні Комісії ознак вчинення злочину чи іншого правопорушення Комісія приймає рішення про звернення до відповідних правоохоронних органів та передає їм відповідні матеріали.
Таким чином, враховуючи викладені у заявах факти, Центральна виборча комісія вбачає підстави для направлення заяв та доданих до них матеріалів до Генеральної прокуратури України для перевірки та реагування відповідно до законів України.
Пунктами 1 та 2 статті 17 Закону України „Про Центральну виборчу комісію” передбачено, що Комісія забезпечує реалізацію і захист виборчих прав громадян України та дотримання передбачених Конституцією та законами України принципів і засад виборчого процесу та процесу референдуму.
Стаття 9 Закону гарантує громадянам України бути обраним народним депутатом України. Громадянин України, який має право голосу, зареєстрований у порядку, встановленому Законом, Центральною виборчою комісією кандидатом у депутати, відповідно до пункту 4 статті 12 Закону є суб’єктом виборчого процесу.
Частина друга статті 11 Закону встановлює, що виборчий процес здійснюється на засадах законності.
Розділом 9 Закону встановлено гарантії діяльності партій (блоків), кандидатів у депутати, офіційних спостерігачів. Так, гарантії діяльності кандидатів у депутати визначено статтею 73 Закону, згідно з частиною третьою якої кандидат у депутати має права уповноваженої особи партії (блоку), передбачені пунктами 1, 4, 5 частини п’ятнадцятої статті 72 цього Закону, які він здійснює у загальнодержавному виборчому окрузі.
Враховуючи вищезазначене, відповідно до частини другої статті 19, пункту 20 частини першої статті 92 Конституції України, частини другої статті 3, частини четвертої статті 13, пунктів 1,2 статті 17 Закону України „Про Центральну виборчу комісію”, статті 9, частин першої, другої статті 11, пункту 4 статті 12, частини четвертої статті 62, статті частин першої, другої, п’ятої статті 64 Закону України, керуючись статтями 11, 12 Закону України „Про Центральну виборчу комісію” Центральна виборча комісія постановляє:
1. У задоволені заяви голови Всеукраїнської партії „Нова Сила” Збітнєва Ю.І. про скасування реєстрації всіх кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку цієї партії, відмовити.
2. Заяви голови Всеукраїнської партії „Нова Сила” Збітнєва Ю.І. та голів Київської міської і Київської обласної партійних організацій Всеукраїнської партії „Нова Сила”, додані до них матеріали направити до Генеральної прокуратури України для перевірки викладених у них фактів та реагування відповідно до законів України.
3. Копії цієї постанови надіслати Всеукраїнській партії „Нова Сила”, голові Київської міської та голові Київської обласної партійних організацій Всеукраїнської партії „Нова Сила” та кандидатам у народні депутати України, включених до виборчого списку цієї партії.
Голова Центральної виборчої комісії Я. ДАВИДОВИЧ