УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

від 7 квітня 2017 року № 73

Про заяву Бобера О.В., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 20 березня 2017 року за № 21-36/1-1832

До Центральної виборчої комісії 20 березня 2017 року надійшла заява кандидата в депутати Шевченківської сільської ради об’єднаної територіальної громади по одномандатному виборчому округу № 2 Бобера Олега Володимировича, зареєстрована в Комісії за № 21-36/1-1832, "щодо проведення повторних виборів депутатів до Шевченківської сільської об’єднаної територіальної громади Вітовського району Миколаївської області по одномандатному виборчому округу № 2 та надання консультативно-методичної допомоги, рекомендацій відповідній сільській та районній комісії щодо підготовки та проведення повторних виборів, роз’яснень з питань застосування законодавства України про вибори та покращення діяльності виборчої комісії".

У заяві суб’єкт звернення просить у межах повноважень Центральної виборчої комісії, передбачених законом, вжити вичерпних заходів, спрямованих на сприяння в реалізації виборчих прав, гарантованих Конституцією України та законами України, вказуючи на невідповідність рішень Шевченківської сільської виборчої комісії Вітовського району Миколаївської області (далі – Шевченківська сільська виборча комісія) вимогам Закону України "Про місцеві вибори" (далі – Закон) з наведених у заяві обґрунтувань.

Розглянувши наявні матеріали, Центральна виборча комісія встановила.

Постановою Комісії від 7 жовтня 2016 року № 437 "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 18 грудня 2016 року" на неділю, 18 грудня 2016 року, призначено перші вибори депутатів та сільського голови об’єднаної територіальної громади Шевченківської сільської ради Вітовського району Миколаївської області та оголошено про початок виборчого процесу з 29 жовтня 2016 року.

Постановою Вітовської районної виборчої комісії Миколаївської області від 23 листопада 2016 року № 37 утворено Шевченківську сільську виборчу комісію в складі 12 осіб.

Згідно з постановою вказаної виборчої комісії від 23 листопада 2016 року № 6 Бобер О.В. був зареєстрований кандидатом у депутати Шевченківської сільської ради об’єднаної територіальної громади Вітовського району Миколаївської області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 18 грудня 2016 року в одномандатному виборчому окрузі № 2.

Зі змісту рішення Жовтневого районного суду Миколаївської області від 27 січня 2017 року в справі № 477/2507/16-а вбачається, що під час виготовлення виборчих бюлетенів було допущено помилку, внаслідок якої замість кандидата в депутати Шевченківської сільської ради об’єднаної територіальної громади по одномандатному округу № 2 Бобера Олега Володимировича вказано іншу особу – Бобера Анатолія Володимировича.

Після закінчення голосування, 19 грудня 2016 року о 01 год 30 хв, Бобер О.В. звернувся до Шевченківської сільської виборчої комісії з відповідною скаргою, за результатами розгляду якої комісія в її задоволенні відмовила.

Указана виборча комісія дійшла висновку, що змінене ім’я у бюлетені для голосування є технічною помилкою, яка не вплинула на результати виборів по виборчому округу № 2, а отже, підстав для визнання виборів по виборчому округу № 2 недійсними та призначення повторних виборів немає.

Бобер О.В. 26 грудня 2016 року звернувся з адміністративним позовом до суду, в якому просив визнати дії Шевченківської сільської виборчої комісії протиправними та такими, що грубо порушують Конституцію України та Закон.

Ухвалою судді від 27 грудня 2016 року зазначений позов на підставі статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України було залишено без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків.

За заявою позивача, ухвалою судді від 13 січня 2017 року позивачу продовжено процесуальний строк для виправлення недоліків адміністративного позову до 20 січня 2017 року.

У новій редакції Бобер О.В. подав позов 20 січня 2017 року.

Ухвалою судді від 23 січня 2017 року провадження у справі відкрито.

Постановою Жовтневого районного суду Миколаївської області від 27 січня 2017 року в справі № 477/2507/16-а постанову Шевченківської сільської виборчої комісії від 19 грудня 2016 року № 10 "Про розгляд скарги від кандидата у депутати одномандатного виборчого округу № 2 Шевченківської об’єднаної територіальної громади Бобер Олега Володимировича" визнано протиправною, результати перших виборів депутатів Шевченківської сільської ради об’єднаної територіальної громади Вітовського району Миколаївської області 18 грудня 2016 року по одномандатному виборчому округу № 2 визнано недійсними.

Постановою Вітовської районної виборчої комісії Миколаївської області від 15 лютого 2017 року № 44 "у зв’язку з одноразовим вчиненням протиправних дій Шевченківської СВК, що визнано Жовтневим районним судом" повноваження Шевченківської сільської виборчої комісії достроково припинено.

З огляду на викладене Центральна виборча комісія зазначає.

Підстави призначення повторних виборів депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів чітко врегульовано Законом.

Так, згідно з частиною четвертою статті 14 Закону повторні вибори депутатів (депутата) у відповідному багатомандатному, одномандатному виборчому окрузі призначаються відповідною територіальною виборчою комісією в порядку, встановленому Законом, у разі визнання відповідних виборів у цьому виборчому окрузі такими, що не відбулися, з підстав, визначених Законом, чи в разі визнання особи, обраної у відповідному одномандатному виборчому окрузі депутатом, такою, яка відмовилася від депутатського мандата у відповідному одномандатному виборчому окрузі.

Частиною другою статті 48 Закону передбачено, що вибори у виборчому окрузі визнаються такими, що не відбулися в разі якщо у відповідному виборчому окрузі після закінчення строку реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости не залишилося жодного кандидата, жодного виборчого списку місцевих організацій партій.

Крім того, в разі проведення повторного голосування, якщо до виборчого бюлетеня для повторного голосування було включено два або більше кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости і за результатами повторного голосування найбільшу і водночас однакову кількість голосів виборців подано за двох або більше кандидатів, або якщо голосування проводилося по одному кандидату, і за нього не було подано більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні, територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання виборів депутата, сільського, селищного, міського голови, старости такими, що не відбулися, та відповідно до частини четвертої статті 14 Закону призначає повторні вибори, про що приймає відповідне рішення (частина двадцять перша статті 87 Закону).

Згідно з частиною другою статті 3 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Комісія та її члени зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Частиною другою статті 2 вказаного Закону встановлено, що Комісія будує свою діяльність на принципах, зокрема, верховенства права, законності, об’єктивності, незалежності, обґрунтованості прийнятих рішень.

Повноваження Центральної виборчої комісії щодо організації підготовки і проведення місцевих виборів визначено статтею 24 Закону.

Центральна виборча комісія є виключно державним правозастосовчим органом, яка зобов’язана діяти в межах та у спосіб встановлених законодавством України.

Територіальні виборчі комісії зобов’язані діяти відповідно до Конституції України та законів України (частина третя статті 19 Закону).

Частинами третьою, п’ятою статті 20 Закону передбачено, що територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів.

Центральна виборча комісія констатує, що Закон не містить норм стосовно визнання результатів виборів депутатів недійсними.

Виключний перелік підстав призначення повторних виборів депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, старост, визначений Законом, не передбачає призначення повторних виборів депутатів унаслідок визнання результатів таких виборів недійсними.

Рішення щодо призначення повторних виборів депутатів унаслідок визнання результатів таких виборів недійсними не будуть ґрунтуватися на положеннях Конституції України та законів України.

Комісія також бере до уваги, що постановою Вітовської районної виборчої комісії Миколаївської області від 15 лютого 2017 року № 44 повноваження Шевченківської сільської виборчої комісії достроково припинено, а отже, підстави для задоволення заяви Бобера О.В. від 16 березня 2017 року, зареєстрованої в Центральній виборчій комісії 20 березня 2017 року за № 21-36/1-1832, у відповідній частині відсутні.

Враховуючи зазначене, відповідно до частини другої статті 55 Конституції України, частини четвертої статті 14, частини сьомої статті 15 Закону України "Про місцеві вибори", керуючись статтями 1 – 3, 11 – 13, 15 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:

1. Встановити відсутність підстав для задоволення заяви Бобера Олега Володимировича від 16 березня 2017 року, зареєстрованої в Центральній виборчій комісії 20 березня 2017 року за № 21-36/1-1832, щодо призначення повторних виборів депутата Шевченківської сільської ради об’єднаної територіальної громади в одномандатному виборчому окрузі № 2 (Вітовський район Миколаївської області).

2. Цю постанову надіслати Боберу О.В., Шевченківській сільській виборчій комісії Вітовського району Миколаївської області, а також оприлюднити на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.

Голова Центральної виборчої комісії   М. ОХЕНДОВСЬКИЙ