УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Протокольне рішення

м. Київ

Документ втратив чинність 16.08.2007

Протокольне рішення
13 серпня 2007 року № 2

Про заяву Центральної виборчої комісії

Керуючись частиною першою статті 1, частиною першою статті 2, частинами першою, другою та п’ятою статті 3, частиною першою статті 4, частиною першою статті 10, статтями 11, 12, 13, пунктами 1-4 статті 17 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія вирішила:

1.  Схвалити текст заяви Центральної виборчої комісії щодо реєстрації кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку "Блоку Юлії Тимошенко" на позачергових виборах народних депутатів України 30 вересня 2007 року (додається).

2. Заяву Центральної виборчої комісії розмістити на офіційному сайті Комісії.

Голова Центральної виборчої комісії В. ШАПОВАЛ

Додатки та посилання

Додаток 1

Додаток
до протокольного рішення
Центральної виборчої комісії
від 13 серпня 2007 року № 2

З А Я В А
Центральної виборчої комісії щодо реєстрації кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку "Блоку Юлії Тимошенко" на позачергових виборах народних депутатів України 30 вересня 2007 року

Юридична неможливість прийняття рішення Центральної виборчої комісії про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку "Блоку Юлії Тимошенко", зробила Комісію та її членів об’єктом безпідставних звинувачень та тиску з боку представників окремих політичних сил. Кожен із членів Центральної виборчої комісії перед вступом на посаду склав на пленарному засіданні Верховної Ради України присягу Українському народові, згідно з якою зобов’язався при здійсненні своїх повноважень у Центральній виборчій комісії додержуватися Конституції України та законів України, позапартійної позиції, бути чесним, об’єктивним та неупередженим у вирішенні питань, що належать до повноважень Комісії, забезпечувати реалізацію і захист виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі. Своїм обов’язком перед Українським народом Комісія вважає відкрито й публічно заявити про власну – виключно правову – позицію з цього питання.

7 серпня 2007 року до Центральної виборчої комісії надійшла заява "Блоку Юлії Тимошенко" про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку цього Блоку. В результаті розгляду поданих документів було встановлено їх невідповідність вимогам пунктів 5 та 6 частини першої статті 58 Закону України „Про вибори народних депутатів України” (далі – Закон), а також вимогам постанови Центральної виборчої комісії від 2 серпня 2007 року № 56 „Про форму виборчого списку кандидатів у народні депутати України від політичної партії, виборчого блоку політичних партій на позачергових виборах народних депутатів України 30 вересня 2007 року”.

Так, витяг із протоколу першого Міжпартійного з’їзду "Блоку Юлії Тимошенко" та виборчий список кандидатів у народні депутати України від цього Блоку не містять повних відомостей про місце проживання переважної більшості кандидатів у народні депутати України. Зазначені у цих документах найменування населених пунктів не можуть вважатися місцем проживання кандидатів у розумінні Закону. Цей висновок обумовлений системним аналізом усіх його відповідних норм: частини четвертої статті 41; частини сьомої статті 57; пунктів 5, 6 та 8 статті 58; пунктів 1 та 2 частини першої статті 107 та інших.

Неналежне оформлення витягу з протоколу першого Міжпартійного з’їзду "Блоку Юлії Тимошенко" та виборчого списку кандидатів у народні депутати від цього Блоку згідно з пунктом 2 частини першої статті 62 Закону є підставою для прийняття єдиного рішення Центральної виборчої комісії – рішення про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України. Протилежне рішення, з точки зору права, було б порушенням встановленого Законом України „Про Центральну виборчу комісію” обов’язку кожного з членів Комісії діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України. Рішення про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, прийняте на підставі неналежно оформлених документів, було б не лише відверто незаконним – таке рішення можна було розцінювати і як преференційне щодо одного суб’єкта виборчого процесу, і дискримінаційне – щодо всіх без винятку інших. Адже всі політичні партії і виборчі блоки, кандидатів від яких зареєстровано Центральною виборчою комісією станом на 13 серпня 2007 року (Комуністична партія України, Партія регіонів, Прогресивно-Соціалістична партія України, Блок „Наша Україна – Народна Самооборона”, Блок Литвина, Всеукраїнське об’єднання „Свобода”), належним чином оформили всі документи, подані до Центральної виборчої комісії, зокрема правильно зазначили місце проживання всіх кандидатів.

Намагаючись, як і завжди, максимально можливо, але у межах Закону, йти назустріч суб’єкту виборчого процесу, сприяти у реалізації його прав, члени Центральної виборчої комісії особисто та через засоби масової інформації пропонували представнику "Блоку Юлії Тимошенко" та керівникам цього Блоку до 24 години 10 серпня 2007 року усунути виявлені у поданих для реєстрації документах недоліки. Необхідні виправлення стали б запорукою прийняття рішення про реєстрацію всіх без винятку кандидатів у народні депутати України від "Блоку Юлії Тимошенко". Відповіддю нам стала відмова.

Уже з 0 годин 11 серпня на адресу членів Центральної виборчої комісії стали лунати безпідставні звинувачення в упередженості, незаконності та заангажованому характері їх дій. Апогеєм таких звинувачень стала прес-конференція одного з кандидатів у народні депутати України від "Блоку Юлії Тимошенко" 11 серпня 2007 року. Допущені на цій прес-конференції та тиражовані згодом у засобах масової інформації упродовж дня висловлювання на адресу членів Центральної виборчої комісії, Комісія розцінює як грубий та неприхований тиск, спробу незаконного впливу на кожного з членів Комісії з метою домогтися прийняття незаконного рішення. Так само Комісія змушена кваліфікувати й відверті погрози кримінальною відповідальністю, яка нібито „чекає на окремих членів Центральної виборчої комісії”, висловлені у заяві центрального штабу іншого суб’єкта виборчого процесу. Відповідальність за такі висловлювання передбачена у статті 344 Кримінального кодексу України "Втручання у діяльність державного діяча".

У зв’язку з викладеним Центральна виборча комісія заявляє:

1. Ніхто й ніколи не зможе змусити членів Комісії прийняти незаконне рішення, навіть використовуючи такі брудні та неприпустимі у демократичній державі засоби, як погрози та залякування. Всі суперечки навколо виборчого процесу мають вирішуватися виключно у правовій площині. Члени Центральної виборчої комісії не дозволять втягнути себе у політичне протистояння.

2. Закон України „Про вибори народних депутатів України” є єдиним для всіх і застосовувати його Комісія завжди буде однаково. Жодна політична партія або виборчий блок не має підстав розраховувати на диференційоване, відмінне від інших ставлення до себе з боку Центральної виборчої комісії. Комісія буде продовжувати неухильно дотримуватися принципу рівності прав і можливостей усіх партій (блоків) – суб’єктів виборчого процесу.

3. Центральна виборча комісія рішуче протестує проти будь-яких спроб зруйнувати існуючу довіру виборців до Комісії та до її членів, заздалегідь піддати сумніву майбутні результати позачергових виборів народних депутатів України або навіть поставити весь виборчий процес під загрозу зриву. Особисті політичні амбіції, прорахунки, недоліки в організації роботи юридичних служб штабів окремих суб’єктів виборчого процесу не повинні впливати на законний перебіг процесу підготовки і проведення виборів.

4. Програмування суспільної свідомості на не сприйняття будь-яких результатів позачергових виборів, крім тих, які задовольнятимуть лише одну політичну силу, є найгіршою альтернативою належному дотриманню всіх вимог Закону України „Про вибори народних депутатів України” та чесній участі у виборах.

5. Організацію публічних заходів передвиборної агітації під стінами Центральної виборчої комісії тими суб’єктами виборчого процесу, які не мають права вести агітацію згідно із Законом, Комісія розцінює як провокацію. Фінансування та проведення таких заходів є протиправними.

Секретар Центральної виборчої комісії  Т. ЛУКАШ

Протокольне рішення №3 від 16.08.2007
Про скасування протокольного рішення Центральної виборчої комісії від 13 серпня 2007 року № 2 „Про заяву Центральної виборчої комісії”