УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

21 липня 2022 року № 84

Про зміни в складі територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів

(із змінами, внесеними постановою Центральної виборчої комісії
від 08 грудня 2022 року № 115)

До Центральної виборчої комісії надійшли заяви голови Вишневої міської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області (далі – Вишнева міська територіальна виборча комісія) Смірнової Марини Михайлівни, голови Семенівської міської територіальної виборчої комісії Новгород-Сіверського району Чернігівської області (далі – Семенівська міська територіальна виборча комісія) Денисової Лариси Володимирівни, члена Балтської міської територіальної виборчої комісії Подільського району Одеської області (далі – Балтська міська територіальна виборча комісія) Гончар Ірини Євгеніївни, члена Хмельницької обласної територіальної виборчої комісії Хмельницької області (далі – Хмельницька обласна територіальна виборча комісія) Матусової Олени Анатоліївни про складення ними повноважень членів указаних виборчих комісій. Кандидатури Смірнової М.М. та Матусової О.А. було включено до складу зазначених виборчих комісій за поданням відповідних місцевих організацій ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ”, кандидатуру Денисової Л.В. – за поданням місцевої організації Соціалістичної партії України, кандидатуру Гончар І.Є. – за поданням місцевої організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “ПАРТІЯ ШАРІЯ”.

Крім того, до Комісії надійшли довідка Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Роздільнянського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Роздільнянському районі Одеської області  № 1371/24-28-17 від 28 червня 2022 року про смерть заступника голови Роздільнянської міської територіальної виборчої комісії Роздільнянського району Одеської області (далі – Роздільнянська міська територіальна виборча комісія) Главчева Віктора Степановича та копія свідоцтва про смерть члена Березівської районної територіальної виборчої комісії Одеської області (далі – Березівська районна територіальна виборча комісія) Погребняка Валерія Костянтиновича, що були надіслані листами зазначених виборчих комісій, а також подання про заміну членів окремих територіальних виборчих комісій від місцевих організацій політичних партій.

Відповідно до частин першої, другої статті 32, частин першої, четвертої статті 33 Виборчого кодексу України (далі – Кодекс) територіальні виборчі комісії утворюються і діють як незалежні органи адміністрування виборчих процесів та забезпечують організацію підготовки та проведення місцевих виборів у межах визначених Кодексом повноважень. Територіальні виборчі комісії є постійно діючими органами (частина восьма статті 33 Кодексу).

За змістом частини четвертої статті 203 Кодексу не пізніш як за 75 днів до дня чергових місцевих виборів Центральна виборча комісія формує склад обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (крім міст в Автономній Республіці Крим), районних у містах Києві, Севастополі виборчих комісій.

Суб’єктами внесення подань щодо кандидатур до складу територіальних виборчих комісій є зареєстровані в установленому законом порядку місцеві організації політичних партій (частини перша, друга статті 203 Кодексу).

Центральна виборча комісія постановою від 10 серпня 2020 року № 172 утворила та сформувала склад обласних, районних, міських, районних у місті Києві територіальних виборчих комісій.

Порядок та підстави внесення змін до складу територіальних виборчих комісій унормовано статтею 208 Кодексу, а також Роз’ясненням щодо порядку дострокового припинення повноважень усього складу та окремих членів виборчих комісій з місцевих виборів, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 06 жовтня 2020 року № 351 (далі – Роз’яснення).

Зокрема, згідно з пунктом 1 частини четвертої статті 208 Кодексу, пунктом  3.1 Роз’яснення повноваження члена відповідної територіальної виборчої комісії припиняються достроково у зв’язку з особистою заявою про складення повноважень члена комісії. Така заява подається суб’єкту внесення кандидатури відповідного члена комісії для передачі відповідній виборчій комісії або для внесення подання про заміну члена виборчої комісії.

Пунктом 1.5 Роз’яснення передбачено, що суб’єктом, за поданням якого кандидатуру члена комісії було включено до складу виборчої комісії (далі – суб’єкт подання кандидатури), є місцева організація політичної партії, яка внесла подання щодо кандидатури до складу відповідної виборчої комісії.

Такими суб’єктами, за поданням яких Смірнову М.М., Денисову Л.В., Гончар І.Є. та Матусову О.А. було включено до складу відповідних територіальних виборчих є місцеві організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ”, Соціалістичної партії України та ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “ПАРТІЯ ШАРІЯ”.

Комісія зазначає, що за змістом статті 36 Конституції України та Закону України “Про політичні партії в Україні” одним із ключових напрямів провадження діяльності політичної партії є діяльність, пов’язана з реалізацією права політичної партії брати участь у відповідних виборах.

Місцеві організації політичної партії та її місцеві осередки є елементами структури політичної партії, презентують та реалізують її статутні цілі на місцях.

При цьому за змістом положень Кодексу, зокрема статей 203 та 208, однією зі складових права політичної партії на участь у виборах є її участь або участь її місцевих організацій у формуванні складу виборчих комісій, і як наслідок – внесення до нього змін. 

Отже, зважаючи на вимоги статті 208 Кодексу та положень Роз’яснення, дострокове припинення повноважень члена територіальної виборчої комісії у зв’язку з особистою заявою про складення повноважень члена комісії має відбуватися за участі відповідної місцевої організації політичної партії, яка запропонувала цю кандидатуру до складу виборчої комісії. Саме місцева організація політичної партії як суб’єкт подання кандидатури має розпорядитись своїм правом участі у формуванні складу виборчої комісії – або передати таку заяву про складення повноважень члена комісії відповідній виборчій комісії, або внести подання про заміну цього члена виборчої комісії іншою кандидатурою.

Водночас під час розгляду зазначеного питання Комісія бере до уваги таке.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102–ІХ, в Україні з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено воєнний стан (строк його дії на сьогодні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року на 90 діб).

Відповідно до частини другої статті 64 Конституції України в умовах воєнного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.

Рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 18 березня 2022 року “Щодо призупинення діяльності окремих політичних партій”, уведеним у дію Указом Президента України від 19 березня 2022 року № 153/2022, з метою забезпечення національної безпеки та громадського порядку в період дії в Україні правового режиму воєнного стану, враховуючи вимоги Законів України “Про правовий режим воєнного стану”, “Про політичні партії в Україні”, призупинено на період дії воєнного стану будь-яку діяльність в Україні низки політичних партій, зокрема ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ”, Соціалістичної партії України і ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “ПАРТІЯ ШАРІЯ” (пункт 1 цього рішення).

За Конституцією України Рада національної безпеки і оборони України є координаційним органом з питань національної безпеки і оборони при Президентові України (частина перша статті 107); Президент України здійснює керівництво у сферах національної безпеки та оборони держави; укази і розпорядження Президента України, видані на основі та на виконання Конституції і законів України, є обов’язковими до виконання на території України (пункт 17 частини першої, частина третя статті 106).

Законом України “Про Раду національної безпеки і оборони України” Раду національної безпеки і оборони України уповноважено розглядати питання, які відповідно до Конституції та законів України належать до сфери національної безпеки і оборони, приймати рішення, зокрема, щодо заходів політичного, економічного, воєнного та іншого характеру відповідно до масштабу потенційних та реальних загроз національним інтересам України, а також щодо невідкладних заходів із розв’язання кризових ситуацій, що загрожують національній безпеці України (пункт 1 частини першої статті 4).

Отже, призупинення вказаним рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 18 березня 2022 року на період дії в Україні воєнного стану будь-якої діяльності політичних партій є обставиною, яка в розумінні виборчого законодавства та з огляду на безпосередній зв’язок між політичною партією та її місцевою організацією унеможливлює протягом зазначеного періоду як реалізацію політичною партією чи її місцевою організацією передбачених Кодексом повноважень, зокрема, щодо участі у формуванні складу виборчих комісій та внесенні до нього змін, так і розгляд Центральною виборчою комісією відповідних подань чи звернень таких політичних партій (їх місцевих організацій) та ухвалення за результатами розгляду відповідних рішень.

Пунктами 4.5, 4.6 Роз’яснення передбачено, що в разі подання членом виборчої комісії особистої заяви про складення своїх повноважень безпосередньо до виборчої комісії, яка утворила таку виборчу комісію (сформувала її склад), зазначена заява у строки, визначені пунктом 1.4 Роз’яснення, повертається суб’єкту звернення без розгляду з відповідними роз’ясненнями щодо порядку подання такої заяви (крім випадків, коли кандидатуру такого члена виборчої комісії було включено до складу виборчої комісії за поданням голови відповідної комісії згідно з частиною шістнадцятою статті 203, частиною восьмою статті 204 Кодексу).

Особа, яка подала заяву про складення повноважень члена виборчої комісії, продовжує виконувати обов’язки голови, заступника голови, секретаря, члена виборчої комісії до моменту прийняття відповідного рішення про дострокове припинення її повноважень.

Таким чином, заяви Смірнової М.М., Денисової Л.В., Гончар І.Є. та Матусової О.А. про складення ними повноважень членів виборчих комісій мали б бути їм повернуті з роз’ясненням щодо необхідності їх подання до відповідних місцевих організацій ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ”, Соціалістичної партії України та ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “ПАРТІЯ ШАРІЯ” для передачі Центральній виборчій комісії або для внесення до Комісії цими місцевими організаціями політичної партії подань про заміну членів виборчих комісій.

Разом з тим, зважаючи на зазначене рішення Ради національної безпеки і оборони України, дотримання встановленої Кодексом та Роз’ясненням процедури дострокового припинення повноважень члена виборчої комісії за його особистою заявою за участю відповідної місцевої організації політичної партії – суб’єкта подання кандидатури в цьому разі є неможливим до припинення чи скасування в Україні воєнного стану.

Конституційний Суд України в Рішенні від 19 жовтня 2009 року № 26-рп/2009 зауважив, що виборчі комісії є суб’єктом виборчого процесу, його невід’ємною складовою, вони наділені повноваженнями вирішувати важливі для держави питання щодо організації та проведення виборів, отже, є підстави стверджувати, що участь у роботі таких виборчих комісій є способом реалізації права громадян на участь в управлінні державними справами (абзац п’ятий підпункту 3.3 пункту 3 мотивувальної частини Рішення).

Право виборців бути членами виборчих комісій пов’язане з їх основними виборчими правами – правом вільно обирати та бути обраним (частина третя статті 6, частина перша статті 9 Кодексу).

Участь громадян України у виборах є добровільною, внесенню пропозиції щодо включення особи до складу територіальної виборчої комісії передує отримання від такої особи заяви про згоду на участь у роботі виборчої комісії від відповідного суб’єкта подання (частина перша статті 15, абзац п’ятий частини дев’ятої статті 203 Кодексу).

Викладене обумовлює висновок про те, що особа вільно користується своїми правами, і в разі подання нею заяви про складення повноважень члена виборчої комісії вона не може бути примушена до реалізації права бути членом такої комісії. Це право реалізується за її волею.

Також Комісія звертає увагу, що частиною третьою статті 8 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права встановлено, що нікого не можуть приневолювати до примусової чи обов’язкової праці.

Отже, за наявності обмежень щодо діяльності ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ”, Соціалістичної партії України та ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “ПАРТІЯ ШАРІЯ” відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18 березня 2022 року, і як наслідок – її місцевих організацій, що унеможливлює реалізацію їх повноважень, передбачених Кодексом, повернення заявникам їх особистих заяв про складення повноважень членів відповідних територіальних виборчих комісій без розгляду з відповідними роз’ясненнями щодо порядку подання таких заяв матиме негативні наслідки для зазначених осіб, оскільки за вказаних обставин вони на сьогодні не зможуть реалізувати своє право достроково скласти повноваження як члени виборчих комісій.  

Водночас продовження виконання цими особами своїх повноважень, враховуючи їх намір припинити повноваження як членів зазначених виборчих комісій та надходження від них до Комісії відповідних заяв, буде порушувати конституційні права і свободи таких осіб, а також основні засади проведення вільних виборів, складовою яких є принцип добровільної участі громадян у виборах та виборчому процесі.

За Законом України “Про Центральну виборчу комісію” Комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів і референдумів у порядку та в межах, встановлених законами України. Комісія відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією та законами України принципів і засад виборчого і референдумного процесів, реалізацію виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі, однакове застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України. Комісія будує свою діяльність на принципах верховенства права, законності, незалежності, об’єктивності, компетентності, професійності, колегіальності розгляду і вирішення питань, обґрунтованості прийнятих рішень, відкритості і публічності (частина перша статті 1, стаття 2, пункти 1, 4 статті 17 зазначеного Закону).

Таким чином, з метою забезпечення прав членів територіальних виборчих комісій, які подали особисті заяви про складення повноважень, дотримуючись принципів та засад виборчого процесу, керуючись конституційними правами і свободами людини і громадянина, зважаючи на призупинення на період дії воєнного стану будь-якої діяльності ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ”, Соціалістичної партії України та ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “ПАРТІЯ ШАРІЯ” відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18 березня 2022 року, і як наслідок – їх місцевих організацій, Комісія вбачає підстави для прийняття рішення про дострокове припинення повноважень указаних членів виборчих комісій.

При цьому Комісія враховує висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений у постанові від 06 листопада 2018 року у справі № 812/292/18, щодо необхідності врахування правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної, зокрема, в рішенні від 14 жовтня 2010 року у справі “Щокін проти України” (заяви № 23759/03 та № 37943/06), стосовно визначення концепції якості закону, зокрема з вимогою, щоб він був доступним для заінтересованих осіб, чітким та передбачуваним у своєму застосуванні. Відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості й точності порушує вимогу “якості закону”. У разі коли національне законодавство припустило неоднозначне або множинне тлумачення прав та обов’язків осіб, національні органи зобов’язані застосувати найбільш сприятливий для осіб підхід.

Під час розгляду інших справ Європейський суд з прав людини визнавав, що логічним наслідком принципу загального застосування законів є те, що законодавчі акти не завжди чітко сформульовані. Необхідність уникати надмірної жорсткості у формулюваннях та відповідати обставинам, що змінюються, означає, що багато законів неминуче мають більшою або меншою мірою нечіткі формулювання. Тлумачення та застосування таких актів залежить від практики (пункт 175 рішення Європейського суду з прав людини від 09 січня 2013 року у справі “Олександр Волков проти України”, заява № 21722/11).

Водночас для забезпечення належного функціонування Вишневої та Семенівської міських територіальних виборчих комісій зважаючи на положення частини восьмої статті 208 Кодексу, пунктів 9.6 – 9.8 Роз’яснення, Комісія вважає за необхідне призначити на відповідні керівні посади в указаних виборчих комісіях інших членів цих комісій, дотримуючись вимог частини чотирнадцятої статті 203 Кодексу щодо призначення голови, заступника голови та секретаря територіальної виборчої комісії від різних суб’єктів подання кандидатур.

Щодо інших документів стосовно членів територіальних виборчих комісій, які надійшли до Центральної виборчої комісії, а саме довідки Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Роздільнянського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Роздільнянському районі Одеської області № 1371/24-28-17 від 28 червня 2022 року про смерть члена Роздільнянської міської територіальної виборчої комісії, копії свідоцтва про смерть члена Березівської районної територіальної виборчої комісії та подань про заміну членів окремих територіальних виборчих комісій від місцевих організацій політичних партій, Комісія зазначає.

Відповідно до положень Кодексу та Роз’яснення повноваження окремого члена відповідної виборчої комісії припиняються достроково, зокрема, у зв’язку з внесенням подання про заміну члена виборчої комісії суб’єктом, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу виборчої комісії, його смертю або оголошенням його померлим (пункти 2, 14 частини четвертої статті 208 Кодексу, підпункти 2, 14 пункту 3.1 Роз’яснення).

У разі виникнення обставин, передбачених у тому числі зазначеними положеннями Кодексу та Роз’яснення, повноваження члена виборчої комісії припиняються з моменту прийняття рішення про дострокове припинення його повноважень виборчою комісією, яка її утворила (сформувала склад).

Таке рішення оформлюється постановою про зміни в складі відповідної виборчої комісії, у якій зазначається підстава дострокового припинення повноважень члена комісії відповідно до частини четвертої статті 208 Кодексу.

Постанова про зміни в складі виборчої комісії (рішення про припинення повноважень члена виборчої комісії) приймається виборчою комісією, яка утворила відповідну комісію (сформувала її склад), після отримання документа (повідомлення), що встановлює (підтверджує) відповідний факт.

При цьому за змістом частини шостої статті 208, пункту 5.1 Роз’яснення в разі надходження до відповідної виборчої комісії, яка утворила виборчу комісію (сформувала її склад), подання про заміну члена виборчої комісії від суб’єкта, за поданням якого кандидатуру цього члена комісії було включено до складу виборчої комісії, така виборча комісія одночасно з рішенням про дострокове припинення повноважень члена виборчої комісії приймає рішення про включення до складу відповідної виборчої комісії іншого представника від того самого суб’єкта подання кандидатури з одночасним призначенням цієї особи на відповідну посаду в комісії, яку займав член комісії, повноваження якого достроково припинено.

Стосовно виконання вимог частин п’ятої, восьмої статті 208 Кодексу щодо повідомлення суб’єкта подання кандидатури про дострокове припинення повноважень відповідного члена комісії, який не займає керівної посади в цій комісії (зокрема у зв’язку з його смертю), або про виявлення підстав для дострокового припинення повноважень голови, заступника голови або секретаря виборчої комісії Комісія бере до уваги, що кандидатуру заступника голови Роздільнянської міської територіальної виборчої комісії Главчева В.С. було включено до складу виборчої комісії за поданням місцевої організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “НАШІ”, а кандидатуру члена Березівської районної територіальної виборчої комісії Погребняка В.К. – за поданням місцевої організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ”, тобто за поданням місцевих організацій політичних партій, будь-яку діяльність яких на період дії воєнного стану призупинено відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18 березня 2022 року.

При цьому, для забезпечення належного функціонування Роздільнянської міської територіальної виборчої комісії, з огляду на положення частини восьмої статті 208 Кодексу, пунктів 9.6 – 9.8 Роз’яснення, Комісія також вважає за необхідне призначити на посаду заступника голови цієї виборчої комісії іншого її члена із дотриманням вимог частини чотирнадцятої статті 203 Кодексу щодо призначення голови, заступника голови та секретаря територіальної виборчої комісії від різних суб’єктів подання кандидатур.

Враховуючи викладене та положення статей 8, 19, 36, 37, 43, 64, 106, 107 Конституції України, відповідно до пункту 1 частини першої статті 9, пункту 1 частини другої статті 23, частин першої, другої статті 32, частин першої, четвертої, восьмої статті 33, статей 34, 203, 208 Виборчого кодексу України, керуючись статтями 2, 11 – 13, пунктами 1, 4, 5 статті 17, пунктами 2, 9 частини першої статті 21 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”, Центральна виборча комісія постановляє:

1. Внести зміни до складу територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, сформованого постановами Центральної виборчої комісії від 10 серпня 2020 року № 172 “Про утворення та формування складу обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (крім міст в Автономній Республіці Крим), районних у місті Києві територіальних виборчих комісій”, від 15 лютого 2021 року № 63 “Про новий склад Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області”, згідно з додатками 1 – 6.

2. Копію цієї постанови разом з належним додатком (у двох примірниках для відповідних територіальних виборчих комісій) надіслати Вінницькій, Київській, Одеській, Хмельницькій, Чернівецькій та Чернігівській обласним військовим адміністраціям, Смірновій Марині Михайлівні, Денисовій Ларисі Володимирівні, Гончар Ірині Євгеніївні та Матусовій Олені Анатоліївні.

3. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.

Голова Центральної виборчої комісії    О. ДІДЕНКО

Додатки та посилання