УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

23 жовтня 2015 року № 504

Про звернення до Міністерства внутрішніх справ України

До Центральної виборчої комісії 21 жовтня 2015 року надійшов лист начальника слідчого управління Управління Міністерства внутрішніх справ України у Тернопільській області Попіля К.Я., датований тим самим днем, № 9/2-11814 з проханням провести перевірку щодо дотримання виборчого законодавства України членами Тернопільської обласної виборчої комісії та Тернопільської міської виборчої комісії Тернопільської області під час забезпечення виготовлення виборчих бюлетенів з виборів депутатів Тернопільської обласної ради, Тернопільської міської ради та Тернопільського міського голови для голосування у відповідних виборчих округах.

У вказаному листі також повідомляється про виявлені в приміщенні друкарні товариства з обмеженою відповідальність "Терно-граф" після отримання вищевказаними територіальними виборчими комісіями виборчих бюлетенів незнищених друкарських форм та необлікованих виборчих бюлетенів з відповідних місцевих виборів.

На вимогу члена Центральної виборчої комісії Тернопільська обласна виборча комісія та Тернопільська міська виборча комісія Тернопільської області 23 жовтня 2015 року надіслали копії відповідних рішень та інших документів, що стосуються забезпечення цими комісіями виготовлення виборчих бюлетенів.

Розглянувши вказані документи та інші наявні в Центральній виборчій комісії матеріали, Центральна виборча комісія встановила.

Порядок виготовлення виборчих бюлетенів та їх передачі виборчим комісіям встановлено статтею 75 Закону України "Про місцеві вибори" (далі – Закон).

Крім того, з метою забезпечення однакового застосування положень Закону постановою Центральної виборчої комісії від 28 серпня 2015 року № 197 затверджено Роз’яснення щодо порядку виготовлення виборчих бюлетенів з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ для голосування у відповідних виборчих округах, їх передачі відповідним територіальним і дільничним виборчим комісіям (далі – Роз’яснення).

За змістом частини першої статті 75 Закону обласна, міська (міст обласного значення) територіальна виборча комісія на підставі договору, укладеного між нею і поліграфічним підприємством, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах не пізніш як за десять днів до дня голосування та отримує виготовлені виборчі бюлетені не пізніш як за дев’ять днів до дня голосування в упаковці підприємства-виготовлювача на підставі акта приймання-передачі за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

Пунктом 1.4 Роз’яснення визначено, що виборчі бюлетені є документами суворої звітності. Підприємство-виготовлювач забезпечує дотримання замовленої кількості виборчих бюлетенів, їх облік та передачу територіальній виборчій комісії, яка замовляла виборчі бюлетені, відповідно до Закону, Роз’яснення та укладеного між ними договору на виготовлення виборчих бюлетенів.

Підприємство-виготовлювач пакує виборчі бюлетені окремо для кожної виборчої дільниці з обов’язковим маркуванням кожної упаковки із зазначенням виду бюлетенів, позначенням територіального виборчого округу, номера виборчої дільниці, кількості бюлетенів в упаковці (цифрами та прописом).

Згідно з частиною третьою статті 75 Закону, пунктом 1.5 Роз’яснення  технічні відходи, поліграфічний брак, виборчі бюлетені, в яких за рішенням територіальної виборчої комісії виявлені помилки, а також друкарські форми знищуються поліграфічним підприємством у порядку та строки, визначені умовами договору про виготовлення виборчих бюлетенів, про що складається акт у двох примірниках.

Контроль за виготовленням виборчих бюлетенів на підприємствах-виготовлювачах, дотриманням вимог щодо знищення друкарських форм, технічних відходів, поліграфічного браку, помилково виготовлених виборчих бюлетенів здійснюється контрольною комісією, яка утворюється відповідною територіальною виборчою комісією за поданням місцевих організацій політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, не пізніш як у день затвердження тексту виборчого бюлетеня.

Відповідно до пункту 1.7 Роз’яснення передача виборчих бюлетенів територіальним виборчим комісіям здійснюється за актом приймання-передачі виборчих бюлетенів, який складається окремо щодо кожного виду виборчих бюлетенів.

Постановою Тернопільської обласної виборчої комісії від 6 жовтня 2015 року № 36 "Про утворення контрольної комісії для контролю за виготовленням виборчих бюлетенів на підприємстві-виготовлювачі, дотриманням вимог щодо знищення друкарських форм, технічних відходів, поліграфічного браку, помилково виготовлених виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Тернопільської обласної ради" з метою дотримання вимог частини третьої статті 75 Закону утворено відповідну контрольну комісію у складі членів цієї виборчої комісії, включених до її складу за поданнями місцевих організацій політичних партій – Всеукраїнського об’єднання "Батьківщина", ПАРТІЇ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА "СОЛІДАРНІСТЬ" та Політичної партії "Об’єднання "САМОПОМІЧ".

Тернопільська обласна виборча комісія 23 вересня 2015 року прийняла постанову № 6 "Про визначення підприємства-виготовлювача виборчих бюлетенів та іншої виборчої документації", якою підприємством-виготовлювачем виборчих бюлетенів та іншої виборчої документації визначила товариство з обмеженою відповідальністю "Терно-граф".

Указаною обласною виборчою комісією в особі її голови укладено договір від 13 жовтня 2015 року № 305 з товариством з обмеженою відповідальністю "Терно-граф", відповідно до якого замовлено виготовлення, зокрема, 842 842 примірників виборчих бюлетенів з виборів депутатів Тернопільської обласної ради для голосування в багатомандатному виборчому окрузі в строк до 16 жовтня 2015 року.

Пунктом 7.3 вказаного договору також передбачено, що технічні відходи та поліграфічний брак знищуються товариством з обмеженою відповідальністю "Терно-граф" у присутності Тернопільської обласної виборчої комісії в момент передачі виготовленої продукції.

Друкарські форми підлягають обов’язковому знищенню підприємством-виготовлювачем за день до дня голосування, про що складається відповідних акт у двох примірниках, один з яких надсилається Тернопільській обласній виборчій комісії (пункт 7.4 вказаного договору).

Згідно з актом приймання-передачі виборчих бюлетенів з виборів депутатів Тернопільської обласної ради для голосування у багатомандатному виборчому окрузі від 16 жовтня 2015 року товариство з обмеженою відповідальністю "Терно-граф" передало, а Тернопільська обласна виборча комісія отримала відповідні виборчі бюлетені в упаковці підприємства-виготовлювача в кількості (відповідно до маркування на упаковці підприємства-виготовлювача) 852 842 бюлетені.

Того ж дня директором товариства з обмеженою відповідальністю "Терно-граф" та членами контрольної комісії, передбаченої частиною третьою статті 75 Закону та утвореної Тернопільською обласною виборчою комісією 6 жовтня 2015 року, складено акт про знищення технічних відходів, поліграфічного браку, помилково виготовлених виборчих бюлетенів, а також друкарських форм.

Стосовно забезпечення Тернопільською міською виборчою комісією Тернопільської області (далі – Тернопільська міська виборча комісія) виготовлення виборчих бюлетенів з виборів депутатів Тернопільської міської ради та Тернопільського міського голови для голосування у відповідних виборчих округах Центральна виборча комісія встановила, що Тернопільська міська виборча комісія на своєму засіданні 8 жовтня 2015 року визначила підприємством-виготовлювачем виборчих бюлетенів товариство з обмеженою відповідальністю "Терно-граф".

На вказаному засіданні Тернопільська міська виборча комісія також прийняла протокольне рішення про утворення контрольної комісії для здійснення контролю за виготовленням виборчих бюлетенів на підприємстві-виготовлювачі, дотриманням вимог щодо знищення друкарських форм, технічних відходів, поліграфічного браку, помилково виготовлених виборчих бюлетенів у складі трьох членів цієї комісії, включених до складу комісії від місцевих організацій політичних партій – ПАРТІЇ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА "СОЛІДАРНІСТЬ", Радикальної партії Олега Ляшка та Всеукраїнського об’єднання "Батьківщина".

Тернопільська міська виборча комісія в особі її голови 13 жовтня 2015 року уклала договір № 13/1011 з товариством з обмеженою відповідальністю "Терно-граф", відповідно до якого замовлено виготовлення, зокрема, 181 695 примірників виборчих бюлетенів з виборів депутатів Тернопільської міської ради для голосування в багатомандатному виборчому окрузі та 181 695 примірників виборчих бюлетенів з виборів Тернопільського міського голови для голосування в єдиному одномандатному виборчому окрузі в строк до 15 жовтня 2015 року.

Разом з тим, умовами вказаного договору не визначено порядок та строки знищення поліграфічним підприємством технічних відходів, поліграфічного браку, виборчих бюлетенів, у яких за рішенням територіальної виборчої комісії виявлено помилки, а також друкарських форм.

Згідно з актом приймання-передачі виборчих бюлетенів з виборів Тернопільського міського голови для голосування в єдиному одномандатному виборчому окрузі від 16 жовтня 2015 року товариство з обмеженою відповідальністю "Терно-граф" передало, а Тернопільська міська виборча комісія отримала відповідні виборчі бюлетені в упаковці підприємства-виготовлювача в кількості (відповідно до маркування на упаковці підприємства-виготовлювача) 181 695 бюлетенів.

Відповідно до акта приймання-передачі виборчих бюлетенів з виборів депутатів Тернопільської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі від 19 жовтня 2015 року товариство з обмеженою відповідальністю "Терно-граф" передало, а Тернопільська міська виборча комісія отримала відповідні виборчі бюлетені в упаковці підприємства-виготовлювача в кількості (відповідно до маркування на упаковці підприємства-виготовлювача) 181 695 бюлетенів.

Головою та окремими членами Тернопільської міської виборчої комісії 20 жовтня 2015 року складено акт про знищення друкарських форм. Водночас за повідомленням голови Тернопільської міської виборчої комісії, що міститься в листі від 23 жовтня 2015 року № 59, що надійшов до Центральної виборчої комісії того самого дня, акт про знищення технічних відходів та поліграфічного браку складений не був, оскільки 20 жовтня 2015 року під час завершення процесу знищення друкарських форм до приміщення друкарні увійшли представники окремих політичних партій, а також кандидати на посаду Тернопільського міського голови Т. Пастух та В. Бліхар. Указаними особами, як зазначає голова Тернопільської міської виборчої комісії, технічні відходи та поліграфічний брак було винесено з приміщень підприємства і повернуто лише через півтори години після приїзду працівників органів внутрішніх справ, якими в подальшому зазначені відходи та поліграфічний брак були вилучені.

Натомість до Центральної виборчої комісії 22 жовтня 2015 року надійшло звернення народних депутатів України Ледовських О.В., Березюка О.Р., Кожем’якіна А.А. та Алєксєєва С.О., в якому повідомляється про можливі порушення порядку виготовлення виборчих бюлетенів з окремих місцевих виборів.

На підтвердження викладеного в депутатському зверненні щодо можливих порушень порядку виготовлення виборчих бюлетенів з виборів депутатів Тернопільської міської ради до нього додано копію акта від 16 жовтня 2015 року про знищення технічних відходів, поліграфічного браку, помилково виготовлених виборчих бюлетенів, а також друкарських форм, який підписано директором товариства з обмеженою відповідальністю "Терно-граф" та членами контрольної комісії, утвореної Тернопільською міською виборчою комісією на своєму засіданні 8 жовтня 2015 року.

Таким чином, у Центральній виборчій комісії наявні копії двох актів щодо знищення друкарських форм, підписані, зокрема, деякими членами Тернопільської міської виборчої комісії, від 16 та 20 жовтня 2015 року.

Указана обставина, а також факт вилучення працівниками органів внутрішніх справ України 20 жовтня 2015 року, тобто після передачі відповідним територіальним виборчим комісіям виготовлених виборчих бюлетенів та складення актів про знищення технічних відходів, поліграфічного браку, помилково виготовлених виборчих бюлетенів та друкарських форм, примірників виборчих бюлетенів з виборів депутатів Тернопільської міської ради та виборів Тернопільського міського голови, виборчих бюлетенів з виборів депутатів Тернопільської обласної ради, а також друкарських форм, може свідчити про ознаки кримінального правопорушення.

Відповідно до частини другої статті 3 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Комісія та її члени зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Здійснення перевірки викладених у зверненнях чи повідомленнях відомостей про можливі ознаки вчинення злочину або адміністративного правопорушення, прийняття за ними рішень, вирішення питань про притягнення винних осіб до будь-якого виду відповідальності не відноситься до повноважень Центральної виборчої комісії.

Захист прав і свобод, законних інтересів громадян, а також запобігання правопорушенням та їх припинення віднесено до основних завдань міліції (стаття 2 Закону України "Про міліцію").

Частиною четвертою статті 13 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" визначено, що у разі виявлення у процесі розгляду питання на засіданні Комісії ознак вчинення злочину чи іншого правопорушення Комісія приймає рішення про звернення до відповідних правоохоронних органів та передає їм відповідні матеріали.

Враховуючи викладене, відповідно до статті 75 Закону України "Про місцеві вибори", керуючись частиною другою статті 3, статтями 11 – 13, частиною першою статті 16 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:

1. Звернутися до Міністерства внутрішніх справ України щодо перевірки обставин, викладених у цій постанові, та, за наявності підстав, вжиття заходів відповідно до законодавства України.

2. Копії цієї постанови надіслати Міністерству внутрішніх справ України, Управлінню Міністерства внутрішніх справ України у Тернопільській області, Тернопільській обласній виборчій комісії та Тернопільській міській виборчій комісії Тернопільської області.

3. Цю постанову оприлюднити на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.

Голова Центральної виборчої комісії   М. ОХЕНДОВСЬКИЙ