УКРАЇНА

Центральна виборча комісія

Постанова

м. Київ

29 грудня 2025 року № 75

Про окремі питання створення автоматизованої інформаційно-комунікаційної системи “Всеукраїнський референдум” як компонента Єдиної інформаційно-аналітичної системи “Вибори”

За змістом частини першої статті 1 та частини другої статті 3 Закону України “Про Центральну виборчу комісію” Центральна виборча комісія (далі – Комісія) є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України. Комісія та її члени зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим та іншими законами України.

Відповідно до частини першої статті 25 Закону України “Про Центральну виборчу комісію” при проведенні виборів народних депутатів України, Президента України, всеукраїнського референдуму використовується автоматизована інформаційна система.

Стаття 23 Закону України “Про всеукраїнський референдум” (далі – Закон) передбачає, що для організації та проведення всеукраїнського референдуму використовується автоматизована інформаційно-комунікаційна система як компонент автоматизованої інформаційної системи, що застосовується при проведенні виборів та референдумів; порядок створення та функціонування автоматизованої інформаційно-комунікаційної системи затверджується Центральною виборчою комісією.

Згідно з Концепцією створення Єдиної автоматизованої інформаційно-аналітичної системи Центральної виборчої комісії (далі – ЄІАС ЦВК), схваленою постановою Центральної виборчої комісії від 29 жовтня 2021 року № 447, ЄІАС ЦВК повинна створюватись як функціонально єдина система, яка складається з окремих функціонально взаємопов’язаних компонентів, і має забезпечити виконання вимог Виборчого кодексу України та Закону під час організації підготовки та проведення виборів і референдумів. Відповідно до вказаної Концепції одним із компонентів ЄІАС ЦВК є автоматизована інформаційно-аналітична система з організації референдумів.

Підпунктом 3 пункту 3 розділу XIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону Кабінету Міністрів України доручено під час підготовки проєктів закону про Державний бюджет України на 2022 рік і наступні роки передбачати кошти для створення і функціонування автоматизованої інформаційно-комунікаційної системи, а підпунктом 2 пункту 4 цього розділу на Центральну виборчу комісію покладено обов’язок не пізніше дев’яти місяців з дня, наступного за днем після набрання чинності законом про державний бюджет, що передбачатиме кошти на створення автоматизованої інформаційно-комунікаційної системи, забезпечити створення такої системи та введення її в експлуатацію.

З 2021 року щорічно в установленому порядку подавались пропозиції до проєктів законів про Державний бюджет України щодо обсягу коштів, необхідних для створення та впровадження ЄІАС ЦВК, однак у 2022–2025 роках відповідні видатки Комісії не виділялись. Не передбачено цих видатків і в Державному бюджеті України на 2026 рік.

Комісія зазначає, що новели в правовому регулюванні виборчих та референдумних процедур, встановлені Виборчим кодексом України і Законом, а також зростання кіберзагроз вимагають запровадження нових інформаційних технологій, а тому належна підготовка та проведення виборів / референдумів після припинення чи скасування воєнного стану потребує завчасного створення та/або модернізації інформаційної системи, здатної забезпечити виконання вимог законодавства України про вибори і референдуми.

За відсутності фінансування на створення ЄІАС ЦВК з метою створення умов для забезпечення належного здійснення виборчих процедур у травні – червні 2025 року за підтримки міжнародних партнерів в рамках реалізації проєкту міжнародної технічної допомоги “Стійкі інституції, суспільство та вибори” (RISE) проведено модернізацію програмного забезпечення Єдиної інформаційно-аналітичної системи “Вибори” (далі – ЄІАС “Вибори”), що функціонує в Комісії, а саме: інформаційно-аналітичних систем “Вибори Президента України”, “Вибори народних депутатів України”, “Місцеві вибори” шляхом приведення їх у відповідність з вимогами Виборчого кодексу України та законодавства України у сфері кіберзахисту.

Однак компонента, який міг би забезпечити належну технічну та організаційну спроможність для реалізації передбачених Законом процедур з організації та проведення всеукраїнського референдуму, у складі ЄІАС “Вибори” немає.

Разом з тим з поширеної останнім часом у медіа інформації щодо можливих сценаріїв забезпечення миру в Україні вбачається, що деякі питання можуть потребувати волевиявлення громадян. На установчому засіданні Робочої групи з підготовки комплексних законодавчих пропозицій щодо особливостей порядку організації та проведення виборів в умовах особливого періоду та/або повоєнних виборів в Україні 26 грудня 2025 року порушувалося питання можливості проведення всеукраїнського референдуму як елемента мирного врегулювання. Зазначене, з огляду на передбачені законодавством повноваження Комісії, обумовлює необхідність вжиття завчасних заходів, спрямованих не лише на підготовку до повоєнних виборів, а й на забезпечення реалізації права громадян на участь у всеукраїнському референдумі.

Таким чином, посилення спроможності Комісії в забезпеченні реалізації передбачених Законом референдумних процедур шляхом створення автоматизованої інформаційно-комунікаційної системи для організації та проведення всеукраїнського референдуму набуває все більшої актуальності. Без такої системи створюються ризики для можливості належної реалізації процедур всеукраїнського референдуму в разі його підготовки та проведення, а також зниження стандартів забезпечення прозорості при встановленні результатів референдуму.

Центральна виборча комісія зазначає, що створення ЄІАС ЦВК в цілому та автоматизованої інформаційно-аналітичної системи з організації референдумів як її компонента зокрема це довготривалий та дороговартісний процес, який не передбачає можливості відступлення від його етапів та не дає можливості оперативно вирішити питання створення інформаційно-комунікаційної системи “Всеукраїнський референдум” з урахуванням сучасних викликів. Тому, на сьогодні єдиним можливим варіантом забезпечення реалізації вимог законодавства про референдуми є створення автоматизованої інформаційно-комунікаційної системи “Всеукраїнський референдум” як компонента ЄІАС “Вибори” шляхом її модернізації.

Враховуючи викладене та беручи до уваги підпункт 3 пункту 3 розділу XIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону, Комісія вважає за можливе звернутися до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо вжиття заходів, спрямованих на виділення коштів для створення автоматизованої інформаційно-комунікаційної системи “Всеукраїнський референдум” як компонента ЄІАС “Вибори” шляхом її модернізації.

Крім того, зважаючи на триваючу збройну агресію російської федерації проти України та потребу в першочерговому забезпеченні обороноздатності нашої країни, Комісія наголошує, що продовжить вживати заходів щодо пошуку джерел фінансування на створення компонента – автоматизованої інформаційно-комунікаційної системи “Всеукраїнський референдум” шляхом модернізації ЄІАС “Вибори”, зокрема і шляхом залучення коштів міжнародно-технічної допомоги. У зв’язку з викладеним та з огляду на важливість порушеного питання Центральна виборча комісія вважає за необхідне звернутися цим рішенням до міжнародних партнерів з проханням надати сприяння у його вирішенні.

Враховуючи зазначене, з метою забезпечення виконання повноважень Центральної виборчої комісії щодо організації підготовки і проведення всеукраїнського референдуму, Комісія вбачає за необхідне створити в ЄІАС “Вибори” компонент – автоматизовану інформаційно-комунікаційну систему “Всеукраїнський референдум” шляхом модернізації ЄІАС “Вибори” із застосуванням Обов’язкових вимог до створення (модернізації, модифікації, розвитку), адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2025 року № 205 “Деякі питання створення, адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації”.

Враховуючи викладене, відповідно до Закону України “Про всеукраїнський референдум”, “Про електронні комунікації”, керуючись статтями 11–13, 17, 20, 25, частиною першою статті 36 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”, Центральна виборча комісія постановляє:

1. Створити автоматизовану інформаційно-комунікаційну систему “Всеукраїнський референдум” як компонент Єдиної інформаційно-аналітичної системи “Вибори” шляхом її модернізації.

2. Затвердити Порядок створення автоматизованої інформаційно-комунікаційної системи “Всеукраїнський референдум” як компонента Єдиної інформаційно-аналітичної системи “Вибори” (додається).

3. Звернутись до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо вжиття заходів, спрямованих на виділення коштів для створення автоматизованої інформаційно-комунікаційної системи “Всеукраїнський референдум” як компонента Єдиної інформаційно-аналітичної системи “Вибори” шляхом її модернізації.

4. Звернутися до міжнародних партнерів щодо надання сприяння у створенні автоматизованої інформаційно-комунікаційної системи “Всеукраїнський референдум” як компонента Єдиної інформаційно-аналітичної системи “Вибори” шляхом її модернізації.

5. Визначити заступника Голови Центральної виборчої комісії Дубовика Сергія Олеговича координатором робіт зі створення автоматизованої інформаційно-комунікаційної системи “Всеукраїнський референдум” як компонента Єдиної інформаційно-аналітичної системи “Вибори” шляхом її модернізації та уповноважити його на погодження (затвердження) проєктної та експлуатаційної документації до цієї системи.

6. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.

Голова Центральної виборчої комісії   О. ДІДЕНКО

Додатки та посилання